Dnes je 9. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Český ministr zahraničí navštívil v doprovodu izraelského diplomata v Jeruzalémě Západní zeď. Palestinci protestují

14. 11. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Návštěva českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) v Izraeli, kdy zanedlouho po svém příletu navštívil Jeruzalém, zapříčinila ostrou kritiku ze strany Palestinců. Petříček totiž spolu s izraelským velvyslancem v ČR Danielem Meronem zašel k Západní zdi. Podle Saíba Irikáta, člena předsednictví PLO a dlouholetého palestinského mírového vyjednávače, jde vůbec o první případ, kdy ministr státu Evropské unie navštívil toto místo s izraelským diplomatem. Západní zeď, nebo Zeď nářků, je nejposvátnějším místem Židů a leží ve východním Jeruzalémě, přičemž většina mezinárodní komunity izraelskou svrchovanost na tomto místě neuznává. Zahraniční představitelé sem proto zavítají při návštěvě Izraele a Palestiny vždy soukromě, bez doprovodu izraelských politiků. Stejně tak EU, jejímž je Česko členským státem, považuje tuto část Jeruzaléma za okupovanou, a jako hlavní město budoucího palestinského státu.

„Třetí strany mají povinnost neuznat nezákonné situace, včetně izraelské ilegální anexe Jeruzaléma,“ napsal na svůj Twitter Irikát. Tím, že Petříček navštívil jeruzalémské Staré město s izraelským představitelem, tento „princip porušil“, dodal Irikát s tím, že Ramalláh očekává, že pozice České republiky bude shodná s linií EU.

Tomáš Petříček se měl v Jeruzalémě sejít s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, otevřít 6. česko-izraelské fórum, navštívit Český dům, který se má otevřít 27. listopadu u Cinematheque, jeruzalémského klubového kina, a muzeum a památník holocaustu Jad vašem. V plánu má český ministr zahraničí navštívit i území palestinské samosprávy a setkat se svým palestinským protějškem Rijádem al-Málikím.