Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Česká ambasáda v Tel Avivu pomohla repatriovat Čechy uvízlé v Izraeli zpět do vlasti

27. 3. 2020, -tz- |  Izrael

TEL AVIV – V souvislosti se šířením pandemie COVID-19 ve světě a řadou mimořádných opatření, která omezují vstup a pobyt cizinců v Izraeli, uspořádalo Velvyslanectví ČR v Tel Avivu úspěšně již druhou repatriaci občanů zpět do ČR. Ve čtvrtek 26. března se uskutečnila letecká repatriace občanů ČR, kteří čelili problémům s návratem do vlasti kvůli postupnému rušení mezinárodních letů z Izraele do Evropy a vyhlášení nouzového stavu v Izraeli dne 15. března, který omezuje volný pohyb obyvatelstva vč. cizinců za účelem zefektivnění boje proti šíření nákazy koronavirem. Repatriace proběhla ve spolupráci zemí V4, letadlo poskytla vláda Maďarské republiky.

Na palubě letadla společnosti Arkia Arlines z Tel Avivu do Budapešti se nacházeli občané Maďarska, České republiky, Slovenské republiky, Rakouska, Slovinska, Rumunska, Chorvatska a Izraele. Z Budapešti odcestovali čeští pasažéři autobusem Hasičského záchranného sboru přes Slovensko do Brna.
“Zastupitelský úřad Tel Aviv si dovoluje poděkovat maďarským kolegům v Tel Avivu a kolegům na našich zastupitelských úřadech v Bratislavě, Budapešti a v ústředí MZV ČR v Praze a HZS ČR, za jejich příkladnou spolupráci pro zorganizování celé akce,” uvedla ambasáda na svém Facebooku.

Zastupitelský úřad v Tel Avivu se při registraci cestujících k letu potýkal s mnoha nejistotami. V předvečer odletu zavedly izraelské orgány velmi restriktivní opatření ohledně pohybu obyvatelstva, která zaregistrovaným cestujícím téměř znemožnila dostavit se k odletu letadla včas (snížení kapacity MHD na 25 procent, zákaz vycházení nad 100 m od bydliště, uzavření směnáren, nedostatek hotovosti v bankomatech na letišti).

Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu i nadále doporučuje českým turistům, kteří se nacházejí na území Izraele, urychlený návrat do vlasti (k 27.03.2020 jsou lety stále provozovány KLM do Amsterdamu, SkyUp do Kyjeva, TK do Istanbulu s přestupem přes Bělorusko do Prahy).