Dnes je 5. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Bývalý izraelský policista odsouzen za zastřelení Palestince před 4 lety

27. 4. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Bývalý hraniční policista Ben Deri byl ve středu 25. dubna odsouzen k devíti měsícům vězení a zaplacení finančního odškodnění za to, že v roce 2014 způsobil smrt sedmnáctiletého Palestince Nadima Nuwary. To, že čin byl nakonec kvalifikován jako zabití z nedbalosti, vedlo k vynesení mnohem lehčího trestu, než kdyby byl pozouzen jako vražda. Rozsudek okamžitě vyvolal protesty. „Takhle se spravedlnost nedělá,“ řekl otec zastřeleného Nadima Nuwary pro agenturu Reuters. Fotografie jeho syna visí na plakátu organizace Zodpovědnost za násilí na dětech (Accountability for Violence Against Children) v palestinském Ramalláhu. „Nečekal jsem, že izraelský soud zjedná spravedlnost pro mého syna, který se stal mučedníkem. Jediné, co mohu dělat, je prezentovat tento případ a izraelský soudní systém celému světu.“

Dne 15. května si výročí Nakby, „katastrofy“ arabsko-izraleské války v roce 1948, která vyústila v exodus 700 tisíc palestinských uprchlíků, připomínali Palestinci i v roce 2014. V Bejtúniji na Západním břehu se střetů vyšel s černobílou kefíjí na hlavě také sedmnáctiletý Nadim. Krátce před půl druhou odpoledne hodil po hlídkujících vojácích kamenem.

Policista, o několik let starší Ben Deri, ho zasáhl do hrudi výstřelem z útočné pušky M16. Policisté měli ten den povoleno užívat pouze gumové projektily. Deri zásobník nahradil jiným, s ostrými náboji. Podle vlastní výpovědi a obhajoby nikoli záměrně. Právě záměr při nabíjení zbraně byl hlavním bodem, který soud řešil. Trest za vraždu by byl mnohem vyšší.

Za zabití z nedbalosti mu hrozily až tři roky vězení. Nakonec dostal s devítiměsíčním vězením povinnost zaplatit Nadimově rodině 50 tisíc šekelů (asi 300 tisíc Kč) jako odškodné. Propalestinské organizace to označily za jasný příklad dvojího metru při posuzování násilí ze strany izraelských vojáků a osadníků na jedné straně a palestinských demonstrantů na straně druhé. „Myslíme, že trest měl být delší, ale už fakt, že soud pošle někoho do vězení přes to, že byl na místě jako voják, má velký význam,“ řekla pro CNN státní žalobkyně Gula Cohen.