Dnes je 19. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Bývalý izraelský ministr byl za špionáž pro Írán odsouzen na 11 let za mříže

10. 1. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Bývalý izraelský ministr, který se doznal ke špionáži pro Írán, si odsedí ve vězení 11 let. Státní žalobci informovali jeruzalémský okresní soud o dohodě mezi nimi a Gonenem Segevem ve středu 9. ledna a Segev bude oficiálně odsouzen o dva dny později. Gonen Segev byl usvědčen ze špionáže a napomáhání nepříteli v době válečného konfliktu a z předávání informací o izraelském energetickém průmysu, izraelských politických a vojenských činitelích a bezpečnostních místech v zemi. Segev, který vykonával povolání pediatra v Nigérii, byl pro tuto činnost rekrutován roku 2012 tamní íránskou ambasádou, kam byl pozván, aby vyšetřil děti diplomatů a personálu. Sám během výslechů sdělil, že doufal, že se mu podaří obnovit svou reputaci poté, co byl před více jak 10 lety v Izraeli odsouzen za pašování 32 tisíc tablet drogy Extáze z Nizozemska do Izraele a falšování diplomatického pasu. Během dvouletého trestu odnětí svobody mu byla v Izraeli zrušena lékařská licence a tak se po svém propuštění roku 2017 vystěhoval do Nigérie, kde svou praxi provozoval.

Gonen Segev byl ve funkci ministra energetiky a infrastruktury mezi lety 1992 a 1995, kdy s dnes již neexistující pravicovou sekulární stranou Comet vstoupil do koalice Jicchaka Rabina. Ve volbách červnu 1996 však o své poslanecké křeslo přišel, nicméně bez jeho hlasu by v říjnu 1995 neprošly v Knesetu dohody z Osla.

Loni v květnu byl Segev zatčen, když se pokusil vstoupit do Rovníkové Guiney, která jej však na své území kvůli jeho záznamům v trestním rejstříku nevpustila a po zatčení jej předala izraelské policii.