Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Bude v Jeruzalémě lanovka? K oponentům projektu se přidali karaité, kteří se obávají znesvěcení svého hřbitova

13. 3. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V každém městě se objeví velký projekt, budící vášně. V Jeruzalémě je to poslední dobou plán na postavení lanovky, která by překlenovala údolí Gehenna a končila u Hnojné brány nedaleko Západní zdi. Od začátku ledna, kdy projekt podpořila Národní plánovací rada, probíhá v Jeruzalémě připomínkové řízení – a zároveň vášnivá diskuze. Podle některých lanovka odlehčí jeruzalémskou dopravu, podle jiných povede k ještě větším zácpám (je-li to vůbec možné). Zastánci tvrdí, že městu přibyde další moderní, atraktivní prvek. Podle památkářů šnůra kabinek uškodí pohledu na jeruzalémské hradby a bude dalším krokem k „náboženskému Disneylandu“. Své výhrady mají také ochránci životního prostředí. Lanovka, která by mohla každou hodinu převážet až 3000 osob, má silnou podporu ministra turistiky Jariva Levina i jeruzalémského starosty Mošeho Liona.

Teď se ale ke kritikům připojili karaité. Tento menšinový židovský proud, neuznávající tzn. ústní Tóru, spravuje v Jeruzalémě několik významných památek, především Ananovu synagogu a starý hřbitov založený v na přelomu 9.-10. století o. l. Pohřbívá se na něm dodnes.

Předseda organizace Univerzální karaitský judaismus (Universal Karaite Judaism) Šlomo Gaver píše v dopise adresovaném jeruzalémskému odboru rozvoje: „Lanovku není možné vybudovat, aniž by to vážně uškodilo karaitskému judaismu, základům hřbitova i truchlícím rodinám těch, kdo zde byli nebo budou pohřbeni. Hřbitov, který karaité užívali k pohřbívání od 9. století nelze přesunout a my nepřipustíme, aby nad ním vedla lanovka. Není jiné řešení, než vést její dráhu jinudy.“

Karaité, kteří jsou často přehlíženou náboženskou skupinou, se tak mohou stát rozhodujícím hlasem při rozhodování o nejdiskutovanějším projektu ve Svatém městě.