Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Britský režisér Ken Loach se ve Varech vyslovil pro bojkot Izraele

8. 7. 2017, -mk- |  Izrael

KARLOVY VARY – Jedna z hlavních filmařských hvězd letošního mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, režisér sociálně laděných snímků Ken Loach, který přijel převzít Křišťálový glóbus za celoživotní přínos světové kinematografii, vyjádřil svou podporu hnutí za bojkot Izraele a připojil se k těm, co požadují zrušení plánovaného izraelského koncertu slavné rockové kapely Radiohead. „Podobně jako bojkot jihoafrických sportovců vyvinul tlak na tamní režim a přispěl ke zhroucení apartheidu, žádáme také my, aby lidé nepodporovali izraelské kulturní projekty. Zdůrazňuji, že nevoláme po bojkotu jednotlivých umělců,“ řekl ve Varech režisér a současně prohlásil, že to rozhodně neznamená bojkot všeho židovského. Hovořil také o situaci Palestinců na Západním břehu, kteří jsou podle něj utiskováni a „beztrestně zabíjeni“. Jeho dvorní scenárista Paul Laverty, který jej doprovázel a rovněž přijal ocenění z rukou pořadatelů festivalu, uvedl, že je o podporu požádali sami Palestinci, kteří se prý cítí „deprimovaní a bezmocní“ a podobná gesta jim pomohou. Kapela Radiohead nicméně už dříve odmítla černobílé vnímání propalestinských aktivistů a potvrdila, že v Tel Avivu příští týden vystoupí.

Skupina Radiohead má vystoupit v Tel Avivu příští týden (19.7.) a na výzvu k bojkotu a zrušení koncertu, která zazněla v dopise jim adresovaném představiteli hnutí BDS, už zareagovala před měsícem. Frontman kapely Thom Yorke prohlásil, že nechápe přezíravost, s níž si iniciátoři bojkotu myslí, že nikdo z Radiohead není dostatečně dobře obeznámen se situací v Izraeli nebo si nedovede udělat vlastní názor. „Vidí to hrozně černobíle,“ řekl Yorke na adresu propalestinských aktivistů a dodal: „Tohle všechno jen vytváří negativní energii, která lidi rozděluje.“

Bojkot podle jeho názoru napomáhá spíše silně pravicovým politickým lídrům a nepřispívá k dialogu ani k hledání porozumění. Thom Yorke také připomněl, že kytarista Radiohead Jonny Greenwood má za manželku izraelskou Arabku. „Jak asi to musí být pro něj ponižující, když na něj lidé mávají vlajkami a říkají mu, že o věci nic neví,“ řekl Yorke.

Dopis s výzvou skupině Radiohead, aby zrušila své vystoupení v Izraeli, podepsala řada známých osobností, vedle režiséra Kena Loache mimo jiné i známý propalestinský aktivista a bývalý člen kapely Pink Floyd Roger Waters či jihoafrický biskup Desmond Tutu.