Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Booking a Tripadvisor profitují z izraelských válečných zločinů. Amnesty International zahájila kampaň

8. 2. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Poté, co loni v listopadu internetový turisticky zaměřený gigant AirBnB oznámil, že stahuje inzeráty nemovitostí ke krátkodobým pronájmům, které se nacházejí v izraelských osadách na Západním břehu, rozjela světově respektovaná nezisková organizace Amnesty International kampaň, v níž si vzala do hledáčku další hráče na trhu ubytování pro turisty: Booking, Tripadvisor a Expedia. V kampani s mottem „Destinace: Okupace“ nařknula tyto společnosti z „profitování z válečných zločinů v izraelských osadách na Západním břehu“. Doplnila ji přitom klipem, v němž ukazuje náboženské památky Jeruzaléma nebo letoviska u Mrtvého moře zajedno se záběry z potyček mezi palestinskými demonstrujícími a izraelskými bezpečnostními složkami. „Naučte se jak bojovat s izraelskými vojáky v nelegálních osadách na Západním břehu,“ zní slovní doprovod. Poté, co AirBnB stáhla své inzerce pro izraelské nemovitosti na Západním břehu, udělala tak i na dalších sporných územích, kde probíhá konflikt, konkrétně v Abcházii a Jižní Osetii.

Po územích, která jsou předmětem sporu na Kavkazu, tedy Jižní Osetii a Abcházii, nebude AirBnB v budoucnosti nabízet pokoje a nemovitosti k pronájmu turistům i v dalších zónách konfliktu a k dosažení toho podle svého prohlášení spolupracuje s experty. Zatímco podle prohlášení AirBnB se hodlá zdržet toho, aby dělala byznys na územích, kde probíhá konflikt a která jsou předmětem sporu, kritikové poukázali na to, že zatímco v Jižní Osetii a Abcházii vyřadila z inzerce všechny nemovitosti, na Západním břehu se jednalo jen o vyřazení těch, kde jsou pronajímateli Izraelci.

Amnesty International (AI) sdělila, že se ve své kampani zaměřila především na společnost Tripadvisor právě kvůli jeho relativní důležitosti pro izraelský turistický průmysl. Tripadvisor k tomu nepodal žádné vyjádření. Lednové kampani předcházela túra pro zástupce médií na Západním břehu, kterou nezisková organizace uspořádala. „Tím, že zařazují do svých databází hotely, jiná ubytování a turistické atrakce, jako je tato, jsou tyto společnosti spolupachateli v porušování lidských práv proti Palestincům žijících v okolí těchto osad,“ řekl během túry u Tel Šílo Lait Abu Zeyad, regionální zástupce AI, který se na kampaní podílí. AI přiložila k tiskovým materiálům i své studie, v nichž dokládá, jak veskrze negativně izraelský turismus na Západním břehu ovlivňuje palestinské vesnice.

AI zároveň vyjádřila politování nad tím, že listopadové vyjmutí izraelských pronajímatelů na Západním břehu společností AirBnB se netýkala přibližně stovky nemovitostí nacházejících se ve východním Jeruzalémě, jejichž majiteli jsou Izraelci, neboť „toto je rovněž okupované území“. Společnost tuto svou výjimku nevysvětlila. Amnesty našla, že Booking inzeruje 45 hotelů na Západním břehu, Expedia devět a Tripadvisor více jak 70 turistických atrakcí – kromě ubytovacích zařízení také památky, kavárny a restaurace atp. „Tím, že dělají byznys s osadami, všechny čtyři společnosti profitují z a přispívají k udržování, rozvoji a expanzi ilegálních osad, což může být z hlediska mezinárodního práva válečným zločinem,“ tvrdí AI. Dále zpráva uvádí, že propagování izraelských osad jako turistických destinací „má normalizační efekt, který veřejnosti legitimizuje to, co je pro mezinárodní právo ilegální situace.“

Ministr Gilad Erdan v reakci na kampaň Amnesty International sdělil, že požádal ministerstvo o prozkoumání legálních možností, jak zamezit pracovníkům AI pobyt a vstup do země s tím, že organizace propaguje „antisemitskou kampaň“. Dále dodal, že se obrátil na ministra financí, aby byly neziskové organizaci ukončeny výjimky z placení daní.

VIDEO Amnesty International parodující izraelský turistický průmysl