Dnes je 27. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Bibi běž domů!“ Stovky lidí demonstrovaly na jihu Izraele, ministr obrany Lieberman rezignoval

14. 11. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Když po jedné z dalších eskalací násilného konfliktu mezi Hamásem a Izraelem v úterý 13. listopadu večer dostali obyvatelé jihu země zprávy o příměří a o tom, že se mohou z blízkosti protiraketových krytů navrátit ke svým běžným činnostem, a děti do školních lavic, Izraelci i Židé v diaspoře si oddychli. Ne však obyvatelé jižního území Izraele, známého jako „otef Aza“, tedy komunity, které s hranicí Gazy sousedí. „Pane premiére, až do kdy?“ stálo ve středu ráno na první straně středolevicového deníku Jediot Acharonot, nejčtenějších novin v zemi. Večer předtím totiž vyšly stovky obyvatel jihu země do ulic protestovat proti tomu, co vidí jen jako další kolo ve válečném mezičase, kdy od začátku tzv. Velkého pochodu návratu na jaře bylo vysláno z Gazy na Izrael už tisíce raket. Trpí především jih. „Tahle noční můra trvá už 18 let. Nadešel čas, aby se rozhodli, co udělají, protože právě teď je to Hamás, kdo řídí naše životy. A to je neudržitelné,“ řekl listu Nir Kalifa (41), obyvatel Sderot.

A právě ve Sderot se po dojednaném příměří poté, kdy jih Izraele během 25 hodin zažil sérii 460 raket vypálených z palestinské enklávy, vyšli do ulic obyvatelé. Někteří protestující stavěli na ulicích barikády, pálili pneumatiky a svou nespokojenost s politikou premiéra Netanjahua vyjadřovali pokřikem „Bibi, běž domů“. Došlo i na střety demonstrujících s policisty.

Protestů se podle izraelských médií účastnilo na 500 lidí. Policie sdělila, že dovolí „svobodu slova a protesty v rámci zákonných norem“, ale nikoliv rušení veřejného pořádku, násilí proti ostatním demonstrujícím a policistům a srocování se a nepokoje na hlavních komunikačních tepnách.

Ve středu plánují protestující demonstraci a blokádu na jednom z hlavních dopravních tahů do středoizraelského Tel Avivu – aby protestovali proti příměří. Podle výpovědí obyvatel, které sesbíraly deníky, i podle šéfa opoziční strany Práce Aviho Gabaje, mají obyvatelé jihu pocit, že na ně vláda zapomíná. Gabaj řekl, že tyto protesty jsou oprávněné, protože od konce letního konfliktu v Gaze roku 2014 vláda v řešení situace selhala. „Tohle není čas na další křehké příměří. Je čas na opravdovou diplomatickou iniciativu v Gaze, která se bude opírat o doporučení bezpečnostního establishmentu,“ řekl Gabaj.

Hamás, Islámský džihád a další teroristické skupiny v Gaze přijaly, jako už mnohokrát předtím, Egyptem moderované příměří v úterý večer. Jeho podmínky nebyly v té době zcela známé. Mnoho jihoizraelců je se stavem věcí nicméně velmi nespokojeno. „Je lepší, abychom trpěli v krytech, ale aby tomu udělali už jednou pro vždy konec. Ode dneška za měsíc budeme zas tam, kde jsme byli, stane se stejná věc… nemá to smysl, aby naše životy pokračovaly takto,“ řekla obyvatelka Sderot Ruth Bass. „IDF zasahuje prázdné budovy, aby jim pak v zápětí poslala kamiony s cementy a stavebním materiálem. Kde je naše sebeúcta? V této válce jsme už 17 let,“ řekla další rezidentka Miri.

V souvislosti s „drasticky neadekvátní“ odpovědí na masivní raketový útok na jih Izraele ve středu v odpoledních hodinách rezignoval na svůj post ministr obrany Avigdor Lieberman. Jeho portfolio prozatím převzal premiér Benjamin Netanjahu.