Dnes je 20. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Beduínská rodina přijata za plnohodnotné členy kibucu

16. 7. 2017, -mk- |  Izrael

EJLON – Členové kibucu Ejlon na severu Izraele si odhlasovali v poměru 116 ze 124 hlasů, že beduínská rodina Hadíl a Mahmúda Mazalových se stane plnoprávnými členy jejich společenství. Stalo se tak poté, co Mazalovi i se svými třemi dětmi žili v kibucu rok jako podnájemníci. „Věříme v soužití, máme rádi pospolitost a láskyplné, vřelé a solidární prostředí. Naši prarodiče vždycky podporovali kibucy v okolí a naše vesnice s nimi odjakživa spolupracovala, dokonce jim dodávala mouku a jídlo,“ prohlásil Mahmúd pro server Ynet News. Kibuc je označení pro izraelskou zemědělskou, ale i průmyslovou osadu, která funguje na principu kolektivního vlastnictví. Zisky osady jsou investovány zpět do jejího rozvoje poté, co jsou zajištěny základní potřeby všech jejích členů – kibucníků. První osada typu kibuc byla založena roku 1909 v Deganiji, jižně od Genezaretského jezera.

Devětačtyřicetiletý Mahmúd, dvaatřicetiletá Hadíl a jejich tři synové Jazan, Adam a Amari pocházejí z nedaleké beduínské vesnice Arab al-Aramše u hranic s Libanonem. Rozhodnutí vstoupit do kibucu v nich uzrávalo řadu let – v roce 1994 se na studiích spřátelil se členy kibucu a později tam začal žít. V kibucu zůstal do roku 2000. Když se později oženil a měl děti, dospěli spolu s manželkou k názoru, že by je chtěli vychovávat právě v izraelském kibucu.

„Můj otec v kibucu vlastně vyrůstal od svých deseti, kdy si ho adoptovala polská rodina z kibucu Macuva. Dodnes se mu říká hebrejským jménem Ašer. V kibucu pracoval jako pastevec do svých třiceti let. Naše rodiny rozhodnutí přestěhovat se do kibucu schvalují, moje maminka nám dokonce pogratulovala,“ vysvětlil Mahmúd. Oběma je také jasné, že kibuc poskytne jim i jejich dětem mnohem lepší zázemí než beduínská vesnice: „Je tu koupaliště, tělocvična, přátelské prostředí, podpora pro matky, klid, společné páteční večeře a především – druzí jsou tu přijímáni jako lidé,“ vypočítávají.

Mahmúd a Hadíl pracují oba jako zdravotníci a v kibucu se od počátku pustili do aktivních projektů. Mahmúd zde zřídil zdravotnickou pohotovost s lékaři a zdravotním personálem, kde začal pracovat on i jeho manželka. Hadíl zase založila odpočinkové centrum pro rodiče a děti. „Znám Mahmúda už dvacet let. Celá rodina je neodmyslitelnou součástí kibucu a patří do našeho života,“ shrnul to jeden z představitelů kibucu pro list Ynet News.