Dnes je 20. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Auto dvou českých turistek bylo na Západním břehu napadeno kameny. Špatně odbočily při cestě k Mrtvému moři

10. 1. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Dvě české turistky, které se ve vypůjčeném autě vypravily k Mrtvému moři, musela v úterý 9. ledna zachraňovat izraelská policie. Stačilo jedno špatné odbočení a omylem se dostaly do části Západního břehu Jordánu, která je spravována palestinskou samosprávou. V arabské vesnici Takua, nedaleko Betléma, na jejich automobil zaútočili kameny místní obyvatelé. Západní břeh je rozdělen na tři části: jednu spravují Izraelci, další je pod společnou izraelsko-palestinskou správou a třetí oblast spadá čistě pod palestinské úřady. Izraelští civilisté mají, na rozdíl od turistů, do třetího typu oblasti podle izraelských zákonů vstup přísně zakázán. V oblastech se smíšenou a palestinskou správou však může být nebezpečné, pokud se turisté pohybují v autě z izraelské půjčovny. Ta mají žlutou poznávací značku, zatímco palestinská auta mají zelenou.

Když policejní hlídka zaznamenala bílý vůz s izraelskou značkou, který vjel do oblasti, sledovala jej a zastavila. Při návratu je místní dav zasypal kamením a jeden z policistů vystřelil do vzduchu, aby útočníky rozehnal. Turistkám se tak podařilo odjet z oblasti jen s mírně poškozeným autem.

Palestinská vesnice Takua leží 12 km na jih od Betléma, nedaleko židovských osad Tekoa a Nokdim. V oblasti jsou v současnosti zvýšena bezpečnostní opatření a probíhají zde pátrací operace kvůli vražednému útoku, který se stal ve stejný den. Na silnici č. 60 byl nedaleko Nábulusu zastřelen pětatřicetiletý Izraelec.

Policejní video: České turistky špatně odbočily na Západním břehu