Dnes je 19. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Arabsko-židovská svatba celebrit vzbudila v Izraeli pozdvižení

11. 10. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Mabruk, mazal tov! Sňatky mezi Araby a Židy jsou v Izraeli relativně řídké a ještě vzácnější jsou, pokud se jedná o muslimskou nevěstu a židovského ženicha. O jednu takovou s přímo hvězdným obsazením se ve středu 10. října postaraly dvě místní izraelské celebrity: televizní moderátorka Lucy Aharishová (37) a herec Tsachi Halevi (43). Aharishová je izraelskou přední a jedinou arabskou hebrejskojazyčnou moderátorkou televizních novin, v současnosti se objevující na programu Reshet 13. Roku 2015 zapalovala na počest svátku Dne izraelské nezávislosti pochodeň na Har Herzl v Jeruzalémě. Halevi je zpěvák a herec z města Petach Tikva, kterého nejvíc proslavil izraelský politicko-dobrodružný seriál Fauda. Jinak je ho možné vidět na Netflixu ve snímku „The Angel“, kde hraje roli libyjského diktátora Kaddáfího. Pár uzavřel civilní sňatek. Přesné místo obřadu na mořském břehu v severním Izraeli bylo utajeno, aby se tak svatebčané vyhnuli protestům ze strany muslimů a židovských extremistů.

Pár spolu udržoval vztah už čtyři roky, ale tato skutečnost nebyla veřejnosti známa až do jejich svatebního dne, aby se tak zabránilo vzedmutí hněvu ze strany některých členů nevěstiny rodiny.

U pouhého popřání hodně štěstí novomanželům nezůstaly například notoricky známé figury z řad religiozně-fundamentalistického establishmentu. Poslanec Oren Hazan (Likud), kvůli jehož dřívějším prohlášením se jeho jméno stalo v současné hebrejštině téměř ekvivalentem pro mysoginii, prohlásil na Twitteru: „Neobviňuji Lucy Aharish z toho, že svedla židovskou duši proto, aby zranila náš národ a zabránila tak vzniku dalším židovským generacím, které by pokračovaly v životě. Naopak, je vítána ke konverzi. Lucy, není to nic osobního, ale Tsachi je jako můj bratr. Dost asimilaci!“ Do rádia se v podobném duchu vyjádřil i ministr vnitra Arye Deri (Šas). Podle Deriho tato svatba není správná, přičemž „asimilace pohlcuje židovský lid“. Dodal ještě, že děti s muslimskou matkou a židovským otcem to budou mít v Izraeli těžké a vyzval Lucy, aby k judaismu konvertovala.

Poslanec Joel Hasson (Sionistický tábor) napadl na Twitteru Hazanova slova s tím, že poslanec ukazuje „temnou, rasistickou a ostudnou stránku“ politické strany Likud. To poslankyně Meirav Ben Ariová (Kulanu) označila Hazana rovnou za „nechutného“ a novomanželskému páru vzkázala, aby si ze svého svatebního dne „zapamatovali jen požehnání“. A těch se oběma dostalo od jejich fanoušků na sociálních sítích vskutku požehnaně.