Dnes je 5. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Americko-izraelská nadace pomáhá syrským dětem, lékařskou péči jim poskytnou izraelské nemocnice

22. 9. 2016, -mk- |  Izrael

SAFED/NAHARIJA/KUNEJTRA – Zatímco OSN čelí potížím dostat do Sýrie humanitární pomoc, americko-izraelská organizace Amaliah slaví alespoň dílčí úspěchy, naposledy když se jí podařilo dostat do izraelských nemocnic v Safedu a Nahariji jednadvacet syrských dětí v doprovodu rodičů, které zde dostanou nezbytnou lékařskou péči. Poté děti ze země, která je i nadále s Izraelem formálně ve válce, stráví několik dnů na ozdravném pobytu v kibucu na severu Izraele a na cestu domů obdrží balíčky s jídlem, léky a hračkami. „Je těžké vymazat desítky let plných nenávisti, ale aspoň jsme jim ukázali, kdo doopravdy jsme,“ říká zakladatel nadace Moti Kahana. „Můžeme být hrdí na to, že naše země dělá něco, co nedělá žádná jiná.“ V převozu syrských dětí a jejich rodičů do Izraele v polovině srpna pomohla izraelská armáda. Není to poprvé, co Izrael přijímá zraněné či vážně nemocné Syřany, aby jim poskytl lékařskou péči. Dosud hradil náklady izraelský stát sám, z peněz svých daňových poplatníků. Nyní poprvé platí za humanitární pomoc organizace Amaliah, a to především z peněz dárců americké židovské komunity.

Organizaci Amaliah, jejíž jméno v hebrejštině i v arabštině znamená, volně přeloženo, „skutek Boží“, založil izraelsko-americký podnikatel a filantrop Moti Kahana původně s úmyslem pomáhat ženám na Blízkém východě, brzy se však zaměřila právě na Sýrii, zmítanou krvavou občanskou válkou. K jejím dlouhodobým cílům patří především zřízení bezpečné zóny v okolí města Kunejtra nedaleko hranic s Izraelem, v oblasti krutě zasažené válečným konfliktem.

V převozu syrských dětí a jejich rodičů do Izraele v polovině srpna byla nápomocná také izraelská armáda. Dětem se dostalo lékařského ošetření ve Zdravotním středisku Ziv v Safedu a v Západogalilejském zdravotním středisku ve městě Naharija. Syřané samotní si zdravotní pomoc v Izraeli nevyžádali, nabídku nadace však přijali. „Tyhle děti neviděly nemocnici už pět let, je to strašné,“ říká Moti Kahana. „Myšlenkou naší organizace je ve výsledku pomoct Syřanům na druhé straně hranic, aby si mohli pomoct sami.“

Není to poprvé, co Izrael přijímá zraněné či vážně nemocné Syřany, aby jim poskytl potřebnou lékařskou péči. Dosud hradil náklady izraelský stát sám, z peněz svých daňových poplatníků. Nyní poprvé platí za humanitární pomoc samotná organizace Amaliah, a to především z peněz dárců americké židovské komunity.

„Za jediný den návštěvy nejlepší nemocnice v oblasti můžeme zachránit život dítěte,“ říká Moti Kahana. „Nemůžu nechat ty lidi trpět a umírat a prostě jít pryč. Finančně, morálně a z hlediska toho, čím jsme jako národ – v mém případě Američan, Žid, Izraelec – zkrátka nemůžu jen tak si odejít a vzdát to.“

VIDEO – Syrské děti převezeny do izraelské nemocnice k léčbě.