Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Alija 2019: Do Izraele přijde dalších 1000 etiopských Židů

8. 10. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Premiér Netanjahu a ministr financí Moše Kachlon minulý měsíc navrhli povolit imigraci do Izraele těm členům komunity Falaš Mura, kteří mají v Izraeli děti. Při nedělním zasedání 7. října vláda jejich návrh přijala. Je to významné rozhodnutí, otevírající poprvé po roce 2013 opět možnost imigrace pro členy této komunity. Jako Falaš Mura jsou označováni ti členové skupiny Beta Jisrael – vyznavačů specifické formy judaismu z Etiopie a Eritrei – jejichž předkové koncem 19. a během 20. století konvertovali ke křesťanství. Významná část z nich se ovšem později rozhodla k judaismu vrátit, pro ostatní africké Židy však již zůstala odlišná. Komplikace mají Falaš Mura i vzhledem ke Státu Izrael a imigračním úřadům.

Z náboženského hlediska nejsou vrchním rabinátem uznáváni za Židy, a pokud chtějí být, musí v Izraeli k judaismu oficiálně konvertovat. Podle Jerusalem Post je nyní v etiopských městech Addis Abeba a Gondar na 8200 členů Falaš Mura, většina z nich usiluje o povolení k aliji. (Situace v Eritrei je vzhledem k diktátorskému režimu prezidenta Isaiase Afewerkiho a silnému odlivu obyvatelstva do okolních zemí nejasná.)

Hromadná alija části členů Falaš Mura proběhla na základě zvláštní Rezoluce 2948, přijaté v roce 2003. V dalších letech pak proběhlo několik fází přesunu těchto lidí do Izraele, při němž docházelo ke složitému vyjednávání v náboženské oblasti. Během tohoto procesu docházelo k rozdělení rodin, vedených nadějí, že se všichni příbuzní přece jen shledají ve Svaté zemi. K tomu ovšem nedocházelo a některé rodiny jsou tak rozděleny více než 20 let. Proces byl totiž oficiálně „dokončen“ v říjnu 2013 a od té doby se vedla o příchod zbylých 8000+ členů Falaš Mura do Izraele komplikovaná jednání.

Dlouhé čekání

Dalších 1300 osob se zastáncům „etiopské aliji“ podařilo dostat do Izraele v loňském roce, přičemž organizace Struggle for Ethiopian Aliyah (SEA) tehdy zaplatila státu peníze potřebné pro jejich integraci. Organizace, jež lobují za povolení aliji pro všechny členy Falaš Mura, upozorňují na nebezpečí, v němž se tito lidé jako příslušníci náboženské menšiny nacházejí, i na jejich tíživou ekonomickou situaci. Zároveň členy těchto komunit učí hebrejsky a připravují je na život v Izraeli.

Nyní Izrael vyčlenil z rozpočtu na rok 2019 prostředky k integraci další skupiny. Podle nové úpravy budou moci do Izraele přesídlit ti členové Falaš Mura, kteří mají již v Izraeli alespoň jedno dítě. S sebou budou moci vzít také své rodiče a svobodné děti. Jak ve svém prohlášení uvedla SEA, rozhodnutí vlády vítá, nicméně vládní rozhodnutí „způsobí další rozdělení rodin.“ Také nynější předseda Sochnutu, Jicchak Herzog prohlásil, že doufá, že se v dohledné době podaří docílit aliji všech Falaš Mura.