Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Abbás nazval atentátníka „mučedníkem“; Chrámová hora má i nadále patřit jen muslimům

5. 11. 2014, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Po víkendových nepokojích v ulicích Jeruzaléma vyzval izraelský premiér Netanjahu ke zdrženlivosti a zachování statu quo na Chrámové hoře. V praxi to znamená, že bude nadále zpřístupněna jen pro muslimské věřící. Předseda palestinské samosprávy toto rozhodnutí kvitoval a vzápětí odeslal kondolenční dopis rodině Muataze Hidžázího, který se pokusil zavraždit židovského aktivistu Jehudu Glicka. Tento usiloval o to, aby Židé měli stejná práva vstupu na Chrámovou horu jako muslimové. V dopise nazval palestinský prezident Hidžázího mučedníkem, který bojoval za ochranu muslimských svatých míst.

Poté, co v neděli (2.11.) izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že na Chrámové hoře je potřeba zachovat status quo, přivítal předseda palestinské samosprávy Mahmud Abbás jeho slova jako „krok správným směrem“. Stávající stav totiž znamená, že hora bude otevřená jen pro muslimy a nikoliv pro nemuslimské, tedy přesněji židovské věřící. „Chrámová hora je nejsvětější místo judaismu, nyní ale na ní židovskou modlitbu nepovolíme,“ vzkázal v neděli izraelský premiér a přitom vyzval ke klidu a zdrženlivosti v ulicích Jeruzaléma, v reakci na víkendové nepokoje.

Chrámová hora měla být ve čtvrtek 30. října po středečním pokusu o vraždu Jehudy Glicka kvůli hrozícím nepokojům zcela uzavřena, avšak už na páteční odpolední modlitbu se otevřela pro muslimské ženy a na muže nad 50 let. Glick se nyní nachází v kritickém stavu v nemocnici poté, co na něj ve čtvrtek několikrát vystřelil Muataz Hidžází. Glick tehdy zrovna opouštěl konferenci v jeruzalémském Beginově centru, věnovanou přístupu Židům na Chrámovou horu. Hidžází byl následně zastřelen izraelskou policií při přestřelce vyvolané ve chvíli, kdy policisté přišli mladého Palestince zatknout. O víkendu pak rodina mrtvého útočníka obdržela od Abbáse kondolenční dopis, v němž ho nazval mučedníkem a obráncem práv muslimů v jejich svatém městě.

Takový čin se ovšem neobešel bez kritiky ze strany představitelů Izraele. „Zatímco my se snažíme uklidnit vyhrocenou situaci, Abú Mázin [tj. Abbás] posílá dopis, v němž oslavuje někoho, kdo chtěl spáchat úkladnou vraždu,“ vyslovil se v sobotu Netanjahu. Dopis odsoudila i hlavní mediátorka mírových rozhovorů za Izrael a ministryně spravedlnosti Cipi Livniová. „Nemůžete na jedné straně odsuzovat násilí a vzápětí potom poslat takovýto dopis,“ řekla. Zároveň naznačila, že mír by nemusel být dojednáván s palestinskou samosprávou, a že nejen Palestinci, ale i Izrael může udělat unilaterální kroky v rámci mezinárodní komunity.