Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

78 % izraelských Židů si myslí, že izraelská kontrola Palestinců není pro stát dobrá, ale většina k ní nevidí jinou alternativu

20. 3. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Podle průzkumu zveřejněného dne 14. března Van Leerovým institutem v Jeruzalémě, který na něm spolupracoval s Citizen Accord Forum a Institutem Shaharit, si 71 % izraelských Židů myslí, že izraelská kontrola nad životy Palestinců na Západním břehu představuje morální problém. A dokonce více, celých 78 % si myslí, že kontrola nad Palestinci v Judsku a Samaří není pro Izrael dobrá. V průzkumu, který se zaměřil právě na to, kde si izraelská společnost stojí v otázkách míru a kontroly nad palestinskými územími, však jen 12 % dotázaných odpovědělo, že by izraelská kontrola Západního břehu měla ihned přestat, kdežto 66 % lidí si myslí, že k současnému status quo není zatím žádná jiná alternativa. Celkově 88 % dotázaných uvedlo, že je za současných okolností nutná stávající situace. Průzkum ještě ukázal, že 78 % židovské a 93 % arabské populace Izraele souhlasí, že mezináboženský mír je důležitý pro lidi a je i jejich vlastní náboženskou hodnotou.

Navíc si 51 % Židů a 72 % Arabů myslí, že lídři různých náboženství v regionu by se měli více zasadit o rozhodnutí, která se k míru vztahují.

„Skutečnost, že se různé složky izraelské společnosti, židovské i arabské, neztotožňují se světově proslulou liberální diskuzí o míru, neznamená, že nemají přístup k mírovému řešení, který byl byl založený na morálních hodnotách,“ komentoval výsledky Eilon Schwartz, ředitel Institutu Shaharit, izraelského thinktanku, který se zabývá sociálním partnerstvím mezi všemi sektory izraelské společnosti.