Dnes je 21. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

72 % Izraelců chce, aby vyšetřování Netanjahuových korupčních kauz pokračovalo kupředu

11. 8. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelci souhlasí, že by se vyšetřování korupčních kauz současně úřadujícího premiéra země Benjamina Netanjahua mělo posunout kupředu. Na otázku čtvrtečního průzkumu, zda by vyšetřování mělo být odloženo, odpovědělo 15 % Izraelců, že ano, zatímco 72 % si myslí, že by mělo pokračovat. Ovšem přibližně polovina dotázaných s premiérem souhlasí, že se stal obětí „honu na čarodějnice“, který má za úkol dostat jej pryč z úřadu. Netanjahu ve středu v Tel Avivu, před shromážděním asi 3 tisíc členů a příznivců strany Likud, obvinil média a levicovou část politického spektra ze zosnování puče, „fake news“, „persekuce“ a „obsesivního honu na čarodějnice“ proti němu a jeho rodině. Podle průzkumu s jeho výroky 48 % Izraelců souhlasí, zatímco 42 % nikoliv. Průzkum byl proveden Midgam Research Institute na zakázku televizního programu Arutz 2 na vzorku 540 respondentů se statistickou odchylkou 4,2 %.

Další otázka průzkumu se dotazovaných tázala, zda Netanjahův středeční výstup posílil anebo oslabil jejich důvěru v premiéra. Na to 11 % odpovědělo, že jejich důvěra v Netanjahua vzrostla, 27 % sdělilo, že projev jejich důvěru v Netanjahua oslabil a 50 % Izraelců na něj nezměnilo názor. Na středeční telavivské rally, které se účastnili i ministři a poslanci Likudu, Netanjahu osočil média a levici, že využívají současné široké vyšetřování premiéra a jeho rodiny k tomu, aby jej dostaly pryč z funkce a nazval to „pučem proti vládě.“

Kauzy proti Netanjahuovým

Netanjahu v současnosti čelí sérii skandálů týkajících se údajných finančních prohřešků a také předpokládaných nezákonných vazeb na vedoucí pracovníky v médiích, osoby z byznysu a Hollywoodu. Jde například o tzv. „Případ 1000“, v níž jsou Netanjahu a jeho choť Sára policií obžalováni z přijímání nákladných darů od zámožných příznivců jako je australský miliardář James Packer nebo hollywoodský producent Arnon Milchan. V „Případu 2000“ je zas Netanjahu obviněn, že se údajně pokusil sjednat dohodu s Arnonem Mozesem, vydavatelem novin a skupiny médií Jediot Acharonot. Netanjahu měl údajně propagovat legislativu, jež by oslabila hlavního konkurenta novin za to, že by v novinách Jediot Acharonot získal příznivější pokrytí o sobě.

„Případ 3000“ se týká údajné korupce při koupi německých ponorek do Izraele a „Případ 4000“ pojednává o údajně nezákonné koupi akcií kabelové televize Yes národním komunikačním gigantem, společností Bezeq. Obchod měl prý nezákonně povolit ředitel ministerstva komunikací Šlomo Filber, kterého do funkce jmenoval Netanjahu, jenž také slouží jako ministr komunikací. Rovněž premiérova žena Sára je nařčena z neoprávněného využívání státních fondů v premiérově rezidenci. Premiér Netanjahu všechna nařčení popírá. Některá levicová média a jedna levicová nezisková organizace se zaměřily i na chování premiérova nejstaršího syna Jaira (26).