Dnes je 24. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

70 % Izraelců si přeje pokračování pravicové vlády. Situaci hodnotí optimisticky

5. 4. 2017, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V Izraeli se mluví o předčasných volbách. Kdyby se konaly teď, většina by dala hlas pravici či pravicovému středu. Izraelský demokratický institut a Telavivská univerzita v úterý zveřejnily výsledky průzkumu veřejného mínění The Peace Index (PI). Otázky PI, pokládané 500 židovským a 100 arabských občanů, se týkají nejen voličských preferencí, ale i názorů na aktuální mezinárodní vztahy. Jak tedy židovští a arabští občané Izraele vidí svět? Volby by měly být raději dříve než později, přejí si je spíše Židé (69 %) než Arabové (48 %). Naprostá většina Izraelců si také přeje pokračování pravicové politiky, s mírným příklonem ke středu.

Pravicové strany (Likud, Židovský domov, Jisra’el Bejtejnu, nebo náboženské strany) by volilo 70 % občanů. Předpoklad, že tyto strany sestaví příští vládu převládá i u voličů jiných stran: 81 % dotazovaných si myslí, že příští vláda bude směřovat doprava, ať už ji vytvoří pravicové (35 %) nebo středo-pravicové (46 %) strany.

Příští vláda

Levicové, nebo středo-levé strany by volilo jen asi 24 % dotazovaných, ale jen 8 % jim dává šanci. Mezi arabskými Izraelci by si levicovou vládu přálo něco přes polovinu respondentů (58 %), vyhlídky na zvolení mají podle nich desetiprocentní.

„Nízká podpora všeho, co není pravicové nebo středo-pravicové je tak nízká, že se podle všeho netýká žádné konkrétní strany, ale spíše celkového postoje,“ zhodnotila výsledky pro JTA Tamar Herman, editorka PI. Odpovídala by tomu i skutečnost, že většina respondentů se například domnívá, že současný premiér Netanjahu usiluje o kontrolu nad médii (63 % židovských a 84,5 % arabských respondentů).

Bezpečnost a zahraniční politika

Otázky na zahraniční politiku byly kladeny specificky s ohledem na Izrael, tedy „je pro Izrael nebezpečné/špatné/dobré, že…“, nikoli obecně „je dobré/špatné, že…“. To poněkud nahrává pragmatickým, reál-politickým odpovědím oproti hlubším úvahám o etickém či obecně lidském rozměru dění.

Bezpečnostní situaci Izraele považuje polovina (50 %) za dobrou až velmi dobrou. 35 % by ji označilo za „kacha-kacha“, tedy nic moc, ale jde to.. Za špatnou či velmi špatnou ji považuje jen drobná menšina – 14 % dotazovaných. Horší už je hodnocení zahraničněpolitických vztahů. Za dobrou považuje nynější situaci 31,5 %, ale opět jen menšina (26 %) ji hodnotí jako vysloveně špatnou.

Sýrie a Rusko

Ruskou intervenci v Sýrii podporující prezidenta Asada považuje 49 % Izraelců za nebezpečnou pro Izrael. Opačného názoru je 37 %. Válku se Sýrií ovšem většina židovských občanů (67 %) nepovažuje za pravděpodobnou, u arabských Izraelců jsou to tři čtvrtiny (75 %).

Vztahy mezi Izraelem a Ruskem jsou podle většiny Izraelců dobré až celkem dobré: Z arabských respondentů si to myslí 67 %, ze židovských respondentů 61 %. Podle tvůrců průzkumu to znamená, že většina Izraelců je pro pokračování nynějšího směřování izraelsko-ruských vztahů, a to navzdory Ruské podpoře Asadova režimu.

Trump, Abbás a osady

Otázka na politiku USA se týkala nedávného Trumpova pozvání Mahmúda Abbáse do Washingtonu. Naprostá většina dotazovaných to nepovažuje za negativní signál pro americko-izraelské vztahy (75 % židovských a 88 % arabských respondentů). Všichni se zároveň shodují, že by nebylo dobré pokračovat v rozšiřování osad bez podpory USA.