Dnes je 23. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

30 tisíc Izraelek a Palestinek pochodujících za mír se sešlo v Jeruzalémě

9. 10. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Na třicet tisíc žen, Izraelek a Palestinek, se shromáždilo v neděli 8. října v jeruzalémském Parku nezávislosti v rámci iniciativy, kdy „ženy kráčí za mír“. Hnutí Ženy vedou mír (v protikladu ke slovnímu spojení „vést válku“) bylo založeno krátce po posledním válečném konfliktu v Gaze v létě 2014 a dnes má 24 tisíc členek. Nedělní zastavení v Jeruzalémě bylo součástí pochodu, který začal v jihoizraelském městě Sderot před dvěma týdny a pokračoval Izraelem i skrze Západní břeh. Ženy se touto iniciativou snaží přimět odpovědné politiky, aby již dosáhli mírové dohody. Jelikož se však iniciativa snaží získat podporu kritické masy, nechává podobu mírového uspořádání jen na politicích a neřeší, zda má jít o dvojstátní řešení pro dva národy, federaci nebo jeden dvojnárodnostní stát. Ženy hodlají přes izraelská i palestinská území v desetitisícových průvodech nadále pochodovat, dokud nebude nějaké mírové dohody dosaženo.

Do členské základny hnutí Ženy vedou mír proto patří široké spektrum účastnic, alespoň z izraelské strany. Najedeme tu ženy sekulární, pobožné, reformní i charedi, politicky levicově či pravicově smýšlející, i osadnice. Mezi prominentní členky hnutí patří například Adina Bar Šalom, zakladatelka vysoké školy pro ultraortodoxní ženy a dcera bývalého zesnulého vrchního izraelského sefardského rabína Ovadii Josefa.

Nevěřit v mír, nevěřit v Boha

„Musíme se spojit dohromady, protože dosáhnout míru je to, co chceme,“ řekla Michal Fromanová, jež byla roku 2016 pobodána teroristou, když ve vysokém stupni těhotenství očekávala svého pátého potomka. „Jako zbožná žena tvrdím, že nevěřit v mír je jako nevěřit v Boha,“ dodala. Dále byla mezi řečníky i izraelská arabská poslankyně Šakib Šananová, jejíž syn Kamil Šanan byl v uniformě izraelské policie zabit při teroristickém útoku na Chrámové hoře před čtvrt rokem.

„Přišla jsem sem říct, že chceme žít. A že je nám dovoleno říct to nahlas – my jsme mírumilovní. Ve jménu tohoto četného publika a stovek tisíc Izraelců vyzývám Abu Mazena (arabská přezdívka pro Mahmúda Abbáse) a Netanjahua – už stačí! Už spolu zasednětě! My chceme mír,“ pronesla Šananová. „Nejde jen o jeden z mnoha dalších protestů. Tento pochod je o tom, že říkáme, že chceme mír a společně toho můžeme dostát,“ řekla další z účastnic, Palestinka z Hebronu Huda Abuarquobová.

Účastníci z Palestiny

Z palestinské strany pozvánky na pochod rozeslal Výbor pro interakci s izraelskou společností při Organizaci pro osvobození Palestiny (PLO), který zformoval Mahmúd Abbás. Za to si ale výbor vysloužil kritiku od Hamásu, který kvůli tomu vydal oficiální prohlášení, a palestinské odnože hnutí BDS (Bojkot, stažení investic, sankce). Obě skupiny nařknuly Palestince, kteří na akci participovali, z „normalizace“ vztahů s Izraelem. Hamás ji nazval „odkloněním od národního konsensu a hlubokou urážkou historie našeho lidu“, zatímco členové palestinského hnutí pro bojkot vyzvali k izolaci a „mírové sabotáži“ akce a „feministický normalizační pochod“ odsoudili.

Mluvčí Výboru pro interakci s izraelskou společností Ziad Darwiš nicméně sdělil, že pochod má podporu jak PLO, tak palestinské samosprávy. Ze Západního břehu prý na něj vyslali plných 20 autobusů palestinských Arabek. „My se účastníme,“ řekl Darwiš.

Video: Průvod žen za mír v neděli prošel Západním břehem a podél Mrtvého moře