Dnes je 28. 8. 2016
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

V čele izraelské ortodoxní synagogy stanula poprvé vedle muže i žena-rabínka

25. 8. 2016, -mk- |  Náboženství

JERUZALÉM – Nábožensko-sionistická kongregace v jeruzalémské čtvrti Katamon si poprvé najala do duchovní funkce ženu s titulem „rabanit“, tedy rabínka. Karmit Feintuchová je v konzervativně laděném prostředí izraelské ortodoxie naprostou výjimkou, pro ultraortodoxní prostředí i velkou část ortodoxní komunity nepřijatelnou. Přesto však Izrael pomalu kráčí ve stopách americké ortodoxie, kde od založení Yeshivat Maharat v New Yorku, prvního rabínského ortodoxního semináře ordinujícího ženy do role duchovních, se postupně začínají objevovat první ženy-rabínky i v ortodoxních kongregacích. Až doposud byl tento jev vyhrazen reformním proudům v judaismu. Benny Lau, současný rabín Rambanovy synagogy v Katamonu, prohlásil, že Karmit Feintuchová pomůže komunitě „nést větší, sladší a krásnější plody“, a dodal: „Více než polovina našeho společenství tvoří ženy, proč by tedy nemohla být v roli vůdce komunity také žena? Nespatřuji v tom žádný radikální krok.“

celý článek

Skupina chasidských Židů navštívila Josefovu hrobku bez vojenského doprovodu, Palestinci je zasypali kamením

24. 8. 2016, -mk- |  Blízký východ

NÁBLUS – Asi šedesát věřících, hlásících se k větvi breslovských chasidů, se v noci na úterý (23.8.) vypravilo na vlastní pěst a bez vojenské ochrany k Josefově hrobce, která se nachází u palestinského města Náblus (biblický Šekem). Toto posvátné místo, k němuž se vztahují všechna tři monoteistická náboženství, mělo podle dohod z Osla zůstat pod kontrolou Izraele. Izraelská armáda však areál vyklidila v roce 2000 v souvislosti s druhou intifádou a poté byla hrobka dvakrát cílem žhářského útoku Palestinců. Od té doby sem židovští poutníci mohou přicházet jen jednou za měsíc, a to vzhledem k bezpečnostní situaci jedině v doprovodu vojenské eskorty. Podle armádních představitelů byla pouť k hrobce, nacházející se v zóně A pod správou Palestinců, bez vojenského doprovodu porušením zákona a rovněž projevem hrubé nezodpovědnosti, ohrožující jak poutníky samotné, tak i vojáky. Ti museli vyrazit na záchrannou akci poté, co Palestinci zasypali židovské poutníky kamením a dva z nich lehce zranili. Tři desítky židovských poutníků poté policie zadržela a odvedla k výslechu.

celý článek

Sedmačtyřicet let po žhářském útoku na mešitu Al-Aksá Palestinci opakují lež, že pachatelem byl „židovský radikál“

23. 8. 2016, -mk- |  Izrael

RAMALLÁH/JERUZALÉM – Když v roce 1969 zapálil Denis Michael Rohan, osmadvacetiletý duševně nemocný křesťan původem z Austrálie, jeruzalémskou mešitu Al-Aksá na Chrámové hoře, byl přesvědčen, že plní Boží vůli. Izraelské orgány tehdy muže zatkly a po výslechu byl poslán nazpět do Austrálie coby psychicky nemocný jedinec, který není odpovědný za své činy. Palestinci mezi sebou ovšem rozšířili nepravdivou informaci o tom, že za žhářským útokem, při němž shořela část střechy a starobylá kazatelna, stál ve skutečnosti Žid jednající s tichým souhlasem izraelských úřadů. Tato legenda začala později žít vlastním životem, palestinské děti se o ní učí ve školách v Evropskou unií revidovaných učebnicích a dnes se k ní hlásí i oficiální palestinští představitelé. Oficiální sdělovací prostředky Hamásu, ale i palestinské samosprávy na Západním břehu, si v neděli 21. srpna toto výročí po svém připomněly.

celý článek

„Izrael nepáchá terorismus,“ řekl egyptský ministr a sklidil za to kritiku

23. 8. 2016, -jg- |  Blízký východ

KÁHIRA – Egyptský ministr zahraniční Sameh Šukry v pondělí 22. srpna prohlásil, že izraelské zásahy proti Palestincům nejsou terorismem. Sklidil za to ostrou kritiku především od Husama Badrana, mluvčího Hamásu. Šukry svůj komentář ohledně Izraele sdělil na egyptském ministerstvu zahraničí při setkání se studenty, kteří mu položili otázku, proč palestinské děti zabité při konfliktech s Izraelem nejsou považovány za oběti terorismu. „Když se podíváme na tento problém, můžeme ho definovat jako režim síly,“ citovala Šukryho egyptská média s tím, že ministr dodal, že neexistují žádné důkazy, které by spojovaly Izrael s teroristickými organizacemi. Dále Šukry řekl, že historie Izraele jej učinila velmi citlivým na svou bezpečnost, důsledkem čehož je přísná kontrola na jeho území i na hraničních přechodech, aby si tuto bezpečnost zajistil. „Ten, kdo nevidí zločiny sionistické okupace jako terorismus musí být slepý,“ kontroval ze svého sídla v Kataru mluvčí Hamásu na Twitteru. Sameh Šukry byl minulý měsíc prvním představitelem Egypta, který od roku 2007 oficiálně navštívil Izrael. Státní návštěva však byla až do poslední chvíle utajována.

celý článek

Čeští ovčáčtí psi budou pomáhat izraelské policii

22. 8. 2016, -mk- |  Z domova

PRAHA/JERUZALÉM – K více než dvěma stovkám psů, kteří dnes slouží izraelské policii například při hledání drog, zbraní či při záchranných akcích, přibude brzy dvacet dalších. Ti byli minulý týden podle internetového deníku Jerusalem Online přepraveni do Izraele z České republiky poté, co si je mezi několika desítkami labradorů, českých a belgických ovčáků vybrala jako nejvhodnější delegace, sestávající ze tří izraelských psovodů a jednoho veterináře. Všech dvacet psů patří k české odnoži plemene německých ovčáků a vybráni byli podle své schopnosti soustředit se na úkol, nerozptylovat se vnějšími vlivy a užívat svůj ostrý čich. Jsou to rok stará štěňata a nyní je čeká další půl roku trvající výcvik, aby se mohli zapojit do služby jako pomocníci izraelské policie.

celý článek

Raketa z Gazy dopadla do středu města Sderot, nezpůsobila však žádná zranění

22. 8. 2016, -jg- |  Izrael

SDEROT/GAZA – Sirény v oblasti Negevu se rozezněly v neděli 21. srpna odpoledne poté, co palestinští teroristé z pásma Gazy odpálili raketu na příhraniční město Sderot. Raketa dopadla mezi dva domy do ulice Ha-nechalim, v blízkosti vlakového nádraží a střední školy. Podle místních to bylo jen zázrakem, že se nikomu nic nestalo. V odpovědi na útok izraelské vzdušné síly zasáhly vojenskou infrastrukturu Hamásu na dvou místech v Bejt Hanoun, v severní části pásma. Podle palestinských zdrojů agentury AFP přitom byli lehce zranění dva lidé, jeden byl zasažen šrapnelem do obličeje. Za útok převzala odpovědnost Lidová fronta pro osvobození Palestiny (LFOP). „Naši lidé mají právo na všechny formy odporu proti zločinům a aroganci okupace,“ stálo v prohlášení jejího militantního křídla, brigády Abu Ali Mustafy. Útok na Izrael je pravděpodobně reakcí na uvěznění Bilála Kajeda, člena LFOP, který měl být z izraelského vězení letos propuštěn poté, co si odseděl trest ve výsi 14,5 roku. Mohlo však také jít o vyústění bojů mezi místními skupinami v Gaze. Na sobotní tiskové konferenci v Gaze LFOP přislíbila odvetu za Kajedovo uvěznění, avšak tuto blíže nespecifikovala. Poslední minulá raketa dopadla na území Izraele letos 1. července.

celý článek

Izraelský obchodník koupil kolo palestinskému děvčátku poté, co ho rozbili policisté při pohraniční kontrole

19. 8. 2016, -mk- |  Izrael

HEBRON – Na konci července (25.7.) zabavili dva izraelští policisté při pohraniční kontrole v Hebronu jízdní kolo osmileté Anwar Burkanové a hodili ho do křoví. Při neopatrném zacházení se kolo rozbilo a už na něm nebylo podle tvrzení rodiny možno dále jezdit. Celý incident zachytily kamery izraelské lidsko-právní organizace Be-celem, která případ medializovala. Tak se zpráva o něm dostala až k izraelskému obchodníkovi s diamanty Samimu Jollesovi, který se rozhodl koupit děvčátku kolo nové. Jolles podle deníku Times of Israel nejenže považuje zacházení s Palestinci „mnohdy za hanebné“, ale tento případ se ho dotkl osobně. Připomněl mu prý totiž příběh jeho otce, kterému jako malému chlapci ještě v Evropě ve 20. letech skupina antisemitů sebrala kolo a hodila ho do řeky.

celý článek

Izrael chce zabránit nelegálním infiltrátorům, ale i zvýšit počet vstupních povolení

17. 8. 2016, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Padesát až šedesát tisíc Palestinců ze Západního břehu se podle generála IDF Eisenkota infiltruje do Izraele každý den, přitom jich je ale zatčeno jen kolem 4300 ročně. V úterý 16. srpna velitel izraelských obranných sil Gadi Eisenkot hovořil v Knesetu o nedostatečném rozpočtu pro dokončení obranného plotu, ale také o nutnosti zrychlit systém vydávání pracovních a vstupních povolení pro Palestince do země. Podle Eisenkota do Izraele denně přijde 101 tisíc legálních pracovníků a „z těch, kdo mají povolení, nebyl v minulé vlně útoků ani jeden terorista.“ To je jev, o němž se šéf IDF domnívá, že je platný po celé minulé desetiletí. Poslankyně Karin Elhararová (Ješ atid) rovněž dodala, že 44 % z těch, kdo měli na svědomí poslední vlnu terorismu, při níž přišly o život desítky lidí a další tři stovky byly zraněny, jsou právě ilegální infiltrátoři.

celý článek

Univerzita v kanadském Ontariu v rámci podpory bojkotu Izraele zakázala aktivismus židovských studentů

16. 8. 2016, -jg- |  Svět

ONTARIO – Za „zcela nejotevřenější případ diskriminace proti židovským studentům v Kanadě ze strany studentské rady“ označil Robert Walker, ředitel asociace Hasbarah Fellowship Canada, vyloučení této organizace z akce Týden sociální spravedlnosti, který před pěti měsíci pořádala univerzita v Ontariu. V mailu, který Walker obdržel pro vysvětlení, proč byla skupině židovských studentů odmítnuta účast na akci pořádanou univezitou financovanou z veřejných zdrojů, odpověděla studentská rada Technologického institutu univerzity v Ontariu (UOIT) takto: „Studentská rada v lednu podpořila návrh na podporu hnutí BDS. Vaše organizace se zdá být blízce propojena se státem Izrael, proto by bylo proti našemu rozhodnutí jí poskytnout jakýkoliv typ podpory.“ Zatímco například organizace Students for Justice in Palestine (SJP) se na Týdnu sociální spravedlnosti propagovat mohla, kanadská izraelská studentská organizace již nikoliv. Proto dne 3. srpna podala na UOIT žalobu za diskriminaci židovských studentů na půdě instituce.

celý článek

Židé v Jeruzalémě oplakávali zkázu Chrámu, při nepokojích zatýkáni Izraelci i Palestinci

15. 8. 2016, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Tiša be-Av, postní den připomínající pád obou židovských Chrámů i další tragické události židovských národních dějin, přivedl v neděli (14.8.) několik tisíc zbožných Židů ke Zdi nářků v Jeruzalémě i na samotnou Chrámovou horu. Izraelská policie tu zatkla devět Izraelců za „narušování pořádku“; na toto nejposvátnější místo judaismu a třetí nejposvátnější místo islámu totiž smějí přicházet nemuslimští návštěvníci pouze za podmínky, že se tu nebudou modlit. Údajné narušování „statusu quo“ ze strany Izraele právě na Chrámové hoře vedlo v posledním roce k vystupňování palestinského teroru proti židovským vojákům i civilistům. Policie musela v Jeruzalémě zasahovat i proti bouřícím se mladým muslimům, přičemž jeden Palestinec byl zatčen a patnáct jich bylo při násilných střetech s policií zraněno.

celý článek
Zobrazit starší zprávy