Dnes je 22. 1. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Izrael zavádí aplikaci proti fake-news. Falešné zprávy a twitterové profily míří i na novináře

18. 1. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Izrael se potýká s nárůstem falešných zpráv, rozesílaných novinářům i jednotlivým uživatelům sociálních sítí. Nyní ministerstvo zahraničí rozjíždí ve spolupráci se společností Commun.it program, umožňující novinářům i jednotlivcům sdílet informace o falešných zprávách. Během posledních několika měsíců došlo přinejmenším k pěti závažným případům, kdy izraelští novináři dostali z falešných, strojových profilů nepravdivé informace. Jejich zveřejnění izraelskými médii mělo dodat těmto fake-news hodnověrnost a zajistit jim další rozšíření, ovlivňující veřejné mínění. Významným případem byla falešná zpráva, tvářící se jako by pocházela z Harvardovy univerzity. Podle ní bývalý ředitel Mosadu Tamir Pardo označil bývalého ministra obrany Avigdora Liebermana za ruského špiona.

celý článek

Izraelci prohledají v Budapešti řeku Dunaj. Pátrat budou po ostatcích Židů zabitých zde za holocaustu

15. 1. 2019, -jg- |  Svět

BUDAPEŠŤ – S povolením Maďarů a s jejich asistencí budou Izraelci v Budapešti prohledávat tok a břehy řeky Dunaje. Pátrat budou po ostatcích obětí holocaustu, aby jim mohli dopřát židovský pohřeb. V pondělí 14. ledna to při návštěvě Maďarska oznámil izraelský ministr vnitra Arje Deri, který je rovněž ultraortodoxním rabínem, spolu se svým maďarským protějškem Sándorem Pintérem. Maďarský ministr se zavázal poskytnout izraelskému týmu forenzních expertů z dobrovolnické organizace Zaka, kteří již do Maďarska s Derim přicestovali, zázemí a techniku. „Doufám, že už zítra lidé ze Zaky započnou svou práci a spolu s místními udělí našim nejvyšším mučedníkům poslední milosrdenství v podobě řádného pohřbu,“ sdělil Deri na svém Twitteru. Na březích řeky Dunaje v Budapešti byly v říjnu 1944, kdy se v Maďarsku dostala k moci místní nacistická Strana Šípových křížů, zabity tisíce maďarských Židů. Podle Jad vašem jich během šoa bylo zavražděno celkem 565 tisíc, přičemž většina z nich byla deportována do Osvětimi mezi květnem a červencem 1944.

celý článek

Kauza McJesus: Autor požádal o odstranění svého díla z muzea. Je členem hnutí BDS a bojkotuje Izrael

14. 1. 2019, -rjw- |  Kultura

HAIFA – Spor o (ne)vhodnost sochy McJesus na výstavě „Sacred Goods“ (Posvátné zboží) v Haifském muzeu umění nabývá nových rozměrů. Po střetech z minulého týdne, kdy proti soše demonstrovalo několik set arabských křesťanů se zdálo, že kauza skončí „kompromisním“ vyvěšením upozornění u vchodu, že některé artefakty mohou působit urážlivě. Novinkou je, že o stažení díla požádal sám autor. Své rozhodnutí odůvodnil podporou hnutí BDS, bojkotujícího izraelské zboží a instituce. Pokud dojde ke stažení díla „McJesus“ z výstavy, Ježíš napodobující panáčka Kena a další provokativní kusy zůstanou na místě. Tvůrce sochy „McJesus“ – plastiky ukřižovaného maskota firmy McDonalds – je čtyřicetiletý Jani Leinonen z Finska. V neděli sdělil izraelskému rádiu Keshet, že o vystavení svého díla v Haifě se dověděl o den dříve ze spousty mailových zpráv, které mu najednou přišly.

celý článek

McJesus: V izraelské Haifě proběhly násilné střety kvůli klaunovi na kříži

13. 1. 2019, -rjw- |  Kultura

HAIFA – V násilné střety vyústil spor o výstavu „Sacred Goods“ (Posvátné zboží) v Haifském muzeu umění. Několik stovek místních arabských křesťanů, kteří od srpna protestují proti některým z vystavovaných artefaktů, uspořádalo v pátek demonstraci před budovou muzea. O den dříve kdosi zaútočil na muzeum zápalnou lahví. Radikální část demonstrantů se rozhodla vzít muzeum útokem, při němž létaly kameny, které zranily tři policisty. Tématem výstavy je podle organizátorů role náboženství v globalizované konzumní společnosti. Hlavním předmětem sporu je plastika ukřižovaného maskota firmy McDonalds, klauna známého jako „Roland McDonald“. Finský autor Jani Leinonen ji vytvořil spolu s plastikou „McBuddha“. Cílem obou je kritika fastfoodového řetězce McDonald.

celý článek

Podezření a diskuse: Do izraelských voleb by prý mohl zasáhnout cizí stát

10. 1. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Izrael se chystá na předčasné volby, které se uskuteční dne 9. dubna. V pondělí šéf bezpečnostní služby Šin Bet prohlásil, že do voleb hodlá zasáhnout cizí stát, a to prostřednictvím kyberútoků. Vzhledem k cenzuře do médií oficiálně neproniklo, o jaký stát se má jednat. Vzápětí se objevily spekulace, že tímto státem má být Rusko. To však o den později výslovně popřelo, že by kdy ovlivňovalo volby v jakékoli zemi a ani to neplánuje. Situace je napjatá, protože snahy o ovlivňování (lokálních) voleb byly zaznamenány už loni na podzim. V pondělí šéf bezpečnostní služby Šin Bet Nadav Argaman prohlásil na konferenci, organizované Sdružením přátel Telavivské univerzity, že se do voleb hodlá vmísit cizí stát. Má jít o kyberútoky a hackerství.

celý článek

Bývalý izraelský ministr byl za špionáž pro Írán odsouzen na 11 let za mříže

10. 1. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Bývalý izraelský ministr, který se doznal ke špionáži pro Írán, si odsedí ve vězení 11 let. Státní žalobci informovali jeruzalémský okresní soud o dohodě mezi nimi a Gonenem Segevem ve středu 9. ledna a Segev bude oficiálně odsouzen o dva dny později. Gonen Segev byl usvědčen ze špionáže a napomáhání nepříteli v době válečného konfliktu a z předávání informací o izraelském energetickém průmysu, izraelských politických a vojenských činitelích a bezpečnostních místech v zemi. Segev, který vykonával povolání pediatra v Nigérii, byl pro tuto činnost rekrutován roku 2012 tamní íránskou ambasádou, kam byl pozván, aby vyšetřil děti diplomatů a personálu. Sám během výslechů sdělil, že doufal, že se mu podaří obnovit svou reputaci poté, co byl před více jak 10 lety v Izraeli odsouzen za pašování 32 tisíc tablet drogy Extáze z Nizozemska do Izraele a falšování diplomatického pasu. Během dvouletého trestu odnětí svobody mu byla v Izraeli zrušena lékařská licence a tak se po svém propuštění roku 2017 vystěhoval do Nigérie, kde svou praxi provozoval.

celý článek

Nezletilí vrhači kamenů, kteří jsou podezřelí ze zavinění smrti Palestinky, byli zatčeni

9. 1. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Několik izraelských teenagerů, studentů ješivy na Západním břehu, bylo zatčeno v souvislosti s incidentem, který skončil smrtí palestinské matky osmi dětí. Aiša Rabiová (47) jela se svým mužem v polovině loňského října po silnici nedaleko křižovatky Tapuah na Západním břehu, když jí jeden z kamenů, které házeli pachatelé na jejich auto, trefil do hlavy a žena později v nábuluské nemocnici zemřela. Podle prohlášení izraelské bezpečnostní služby Šin Bet, které bylo vydáno v neděli 6. ledna, jsou všichni zatčení podezřelí nezletilí studenti ješivy Pri Ha-arec v osadě Rechelim. Dva prominentní rabíni osadnického hnutí přitom vyhodnotili vyšetřování Šin Bet jako otázku života a smrti, proto dovolili skupině aktivistů porušit pravidla šabatu a odjet v sobotu ráno, bezprostředně po útoku, z osady Jicchar do ješivy a tam mladíky instruovat, jak vyšetřování bezpečnostních složek zvládnout. Spousta detailů případu, včetně identit pětice nezletilých, nebyla zatím uvolněna ke zveřejnění v médiích. Stejně i jako u dalších případů vyšetřování židovského terorismu se i tentokrát Šin Bet potýká s „trvalou a úmyslnou snahou delegitimizovat bezpečnostní agenturu“.

celý článek

Příběh o lásce a tmě: Zemřel slavný izraelský spisovatel Amos Oz

28. 12. 2018, -rjw- |  Izrael

TEL AVIV – V pátek 28. prosince odpoledne přišla do médií zpráva, že v Tel Avivu zemřel jeden z největších izraelských spisovatelů, Amos Oz. Podle jeho dcery zesnul ve spánku, doma a obklopen rodinou. Amos Oz se narodil v Jeruzalémě v květnu 1939 jako Amos Klausner. Oba rodiče pocházeli z východní Evropy a v mandátní Palestině se seznámili jako studenti Hebrejské univerzity. Jeruzalém byl tehdy malým městem plným význačných lidí, povětšinou emigrantů z Evropy. Když budoucí nositel izraelské ceny za literaturu doprovázel rodiče na návštěvy, pohyboval se v intelektuálních i politických kruzích: jeho prastrýcem byl revizionistický historik a neúspěšný prezidentský kandidát Josef Gedalija Klausner; rodina ale navštěvovala i strýčkova znepřáteleného souseda, spisovatele Šmuela Josefa Agnona; v pozdější biografii vzpomíná, jak se při jedné z návštěv setkal i s bratry Netanjahuovými; na základní škole učila Amose hebrejštinu básnířka Zelda.

celý článek

Ve věku 54 let zemřela vdova po zesnulém astronautu Ilanu Ramonovi, Rona

18. 12. 2018, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Jako blesk z čistého nebe zasáhla v neděli 16. prosince Izrael zpráva o smrti Rony Ramonové. Ve svých 54 letech podlehla rakovině slinivky. Byla vdovou po prvním izraelském astronautovi Ilanu Ramonovi, po němž a jejich předčasně zesnulém synovi Asafovi je mj. pojmenováno nové mezinárodní letiště na jihu země. „Rona Ramonová od nás odešla tak, jak mezi námi žila – ušlechtilá, jasná a plná víry. Ilan a Asaf se dotkli oblohy, Rona našich srdcí. Nikdy nezapomeneme, jak jste se znovu postavila z trosek, jak jste nekonečnou bolest obdařila smyslem, jak vaše tvořivost naplnila nekonečnou prázdnotu. Dál budeme inspirováni vašim světlem, světlem, které jste dala těm, kdo pokračují, navzdory bolesti, a kdo tvoří z temnoty, a budeme hledět na oblohu a vyhledávat vás – tři jasné hvězdy,“ pronesl izraelský prezident Reuven Rivlin. Po Ilanu a Asafu jde tak již o třetí úmrtí v rámci jedné, mezi Izraelci všeobecně známé, rodiny, která měla na zemi a její občany podstatný vliv. V následujících řádcích se pokusíme vysvětlit, jaký.

celý článek

IDF objevila již čtvrtý tunel, který vybudoval Hizballáh z jihu Libanonu do Izraele

17. 12. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelská armáda oznámila v neděli 16. prosince nález a přípravu na zničení už čtvrtého tunelu, který pro útok na izraelském území vybudoval z Libanonu Hizballáh. „Tento tunel, stejně jako ostatní, je pod kontrolou IDF a kdokoliv jím bude chtít z libanonské strany vstoupit, ohrožuje svůj život. Za hloubení tunelů z Libanonu je zodpovědná tamní vláda. Jde o závažné porušení Rezoluce 1701 a suverenity státu Izrael,“ stálo v prohlášení izraelské armády. Ta na počátku tohoto měsíce zahájila Operaci severní štít, jejímž cílem je lokalizovat a ničit tunely, které v minulých letech vybudovalo šíitské militantní hnutí Hizballáh, které operuje ze sousedního Libanonu. Už v úterý 4. prosince IDF zveřejnila videa z prvních dvou tunelů a požádala UNFIL, prozatímní, na mír dohlížející, jednotky OSN v Libanonu, aby se s druhým vypořádaly. Podle posledních zpráv IDF je však třeba objevit ještě další tunely.

celý článek
Zobrazit starší zprávy