Dnes je 17. 11. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Šéf palestinské policie v Hebronu byl suspendován. Pomohl izraelskému policistovi vyměnit pneumatiku

16. 11. 2018, -rjw- |  Blízký východ

HEBRON – Policejní plukovník Ahmed Abú al-Rub z Hebronu se minulou neděli potkal nedaleko vesnice Susíja s izraelskými vojenskými policisty. Měli problém s autem. Stáli kvůli prázdné pneumatice a potřebovali ji vyměnit. Požádali plukovníka al-Ruba o pomoc, a ten jim dal nástroje. Když se jim oprava nedařila, chopil se iniciativy a vyměnil gumu sám. Měl ale smůlu: někdo ho přitom vyfotil a snímek postoval na internetu. Fotografie se během několika hodin virálně rozšířila a na Západním břehu vyvolala pobouření. Palestinci, kteří si je sdíleli, v komentářích nadávali na Palestinskou samosprávu a policii. Snímek je podle řady uživatelů důkazem kolaborace palestinské policie s izraelskými okupačními silami. Ozývaly se hlasy volající po al-Rubově propuštění.

celý článek

Mrtvý z trosek domu zasaženého v Aškelonu raketou byl palestinský otec šesti dětí z okolí Hebronu

14. 11. 2018, -jg- |  Izrael

AŠKELON – Muž, který byl nalezen pod troskami domu v Aškelonu, který v noci z pondělka na úterý 13. listopadu zasáhla raketa z Gazy, byl identifikován jako osmačtyřicetiletý Mahmúd Abu Asabe z města Chalchúl nedaleko Hebronu na Západním břehu. V Izraeli pracoval už 15 let, přes týden zůstával v Izraeli a na víkendy se vracel domů. V jeho aškelonském bytě se nacházela ještě žena, rovněž Palestinka, která zásah raketou přežila a byla odvezena se středně těžkými zraněními do nemocnice a zdravotního centra Barzilay. Její totožnost není známa. „Mahmúda jsem naposled viděl minulý pátek u příbuzných v Chalchúlu. Když se naše rodina dozvěděla dnes ráno o jeho smrti, hluboce nás to zarmoutilo,“ řekl v úterý Imad Abu Asabe, strýc zesnulého. Mahmúd Abu Asabe za sebou zanechal manželku, dvě dcery a čtyři syny, z nichž jeden je na studiích v Rusku a nejmladšímu jsou 4 roky.

celý článek

Český ministr zahraničí navštívil v doprovodu izraelského diplomata v Jeruzalémě Západní zeď. Palestinci protestují

14. 11. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Návštěva českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) v Izraeli, kdy zanedlouho po svém příletu navštívil Jeruzalém, zapříčinila ostrou kritiku ze strany Palestinců. Petříček totiž spolu s izraelským velvyslancem v ČR Danielem Meronem zašel k Západní zdi. Podle Saíba Irikáta, člena předsednictví PLO a dlouholetého palestinského mírového vyjednávače, jde vůbec o první případ, kdy ministr státu Evropské unie navštívil toto místo s izraelským diplomatem. Západní zeď, nebo Zeď nářků, je nejposvátnějším místem Židů a leží ve východním Jeruzalémě, přičemž většina mezinárodní komunity izraelskou svrchovanost na tomto místě neuznává. Zahraniční představitelé sem proto zavítají při návštěvě Izraele a Palestiny vždy soukromě, bez doprovodu izraelských politiků. Stejně tak EU, jejímž je Česko členským státem, považuje tuto část Jeruzaléma za okupovanou, a jako hlavní město budoucího palestinského státu.

celý článek

Graffiti a vypálené auto. Z trestného činu z nenávisti jsou v palestinské vesnici podezřelí izraelští osadníci

14. 11. 2018, -rjw- |  Izrael

ZÁPADNÍ BŘEH – „Nezahrávejte si s námi“ – to je vzkaz, který neznámý pachatel či pachatelé nasprejovali na zeď pravděpodobně ve středu 14. listopadu ráno před rozbřeskem ve vesnici Urif na Západním břehu. Nedaleko nápisu bylo zapáleno auto a podle svědků byly po silnicích poházené bodce, které by kolem jedoucím autům propíchly pneumatiky. Jedná se o další v řadě vandalských útoků se společnými rysy: menší palestinská vesnice, nenávistné hebrejské graffiti, útok na auta (od probodání pneumatik přes posprejování po zapálení). Minulý měsíc bylo takto poničeno 28 aut ve vesnici Mazraa a v září deset aut ve vesnici Bejta. V některých případech nápisy odkazují, že se jedná o odvetný čin za některý z útoků, provedených palestinskými radikály.

celý článek

„Bibi běž domů!“ Stovky lidí demonstrovaly na jihu Izraele, ministr obrany Lieberman rezignoval

14. 11. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Když po jedné z dalších eskalací násilného konfliktu mezi Hamásem a Izraelem v úterý 13. listopadu večer dostali obyvatelé jihu země zprávy o příměří a o tom, že se mohou z blízkosti protiraketových krytů navrátit ke svým běžným činnostem, a děti do školních lavic, Izraelci i Židé v diaspoře si oddychli. Ne však obyvatelé jižního území Izraele, známého jako „otef Aza“, tedy komunity, které s hranicí Gazy sousedí. „Pane premiére, až do kdy?“ stálo ve středu ráno na první straně středolevicového deníku Jediot Acharonot, nejčtenějších novin v zemi. Večer předtím totiž vyšly stovky obyvatel jihu země do ulic protestovat proti tomu, co vidí jen jako další kolo ve válečném mezičase, kdy od začátku tzv. Velkého pochodu návratu na jaře bylo vysláno z Gazy na Izrael už tisíce raket. Trpí především jih. „Tahle noční můra trvá už 18 let. Nadešel čas, aby se rozhodli, co udělají, protože právě teď je to Hamás, kdo řídí naše životy. A to je neudržitelné,“ řekl listu Nir Kalifa (41), obyvatel Sderot.

celý článek

Jeruzalém má nového starostu. Stal se jím ve druhém kole voleb Moše Lion

14. 11. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V Izraeli právě proběhlo druhé kolo komunálních voleb. Zatímco v obcích, kde jeden z kandidátů získal v prvním kole víc jak 40 % hlasů, a stal se tak vítězem podobně jako v Tel Avivu, kde 30. října obhájil svůj post dlouholetý starosta Ron Chuldai, druhé kolo neproběhlo, jinde, včetně hlavního města, se volilo i v úterý 13. listopadu. Asi nejsledovanější tedy byla volba nového starosty Jeruzaléma. Tím se stal Moše Lion, když porazil 51,48 % ke 48,54 % protikandidáta Ofira Berkoviče. Moše Lion se narodil v roce 1961 na jihu Tel Avivu do mizrachi rodiny s tradicí synagogálních kantorů. Jeho otec pocházel z řecké Soluně, matka z jemenského města Aden. Je představitelem generace, která se již dobře adaptovala v izraelské společnosti a zároveň se dokázala i hrdě hlásit ke svým kořenům: Získal titul na ekonomické fakultě Bar Ilanovy univerzity v Beer Ševě a zároveň se už během vojny proslavil albem sefardské náboženské hudby „Machzor Saloniki“.

celý článek

Eskalace násilí mezi Hamásem a Izraelem si vyžádala desítky zraněných i mrtvé

13. 11. 2018, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM/GAZA – V noci na pondělí provedla IDF v Gaze útok, při němž zabila sedm operativců Hamásu, včetně dvou velitelů; jedním z nich byl Núr Baraka z brigád al-Kasám. Během operace byl zabit také jeden izraelský voják. Hamás jako odvetu začal pálit na obydlená území Izraele rakety: poslední údaje mluví o 300 raketách. Asi 60 jich zachytil izraelský protiraketový systém Železná kupole, další dopadly na volná prostranství a nejméně dva domy v Aškelonu a autobus. Podle pozdějších zpráv byl v noci na úterý v troskách domu v Aškelonu nalezen jeden mrtvý, podle listu Haaretz má jít o Palestince z Hebronu. Z trosek byly v kritickém stavu vyproštěny i tři ženy. Vážně byla zraněna také seniorka a devatenáctiletý voják základní služby. IDF zaútočila na oplátku na 70 cílů v Pásmu Gazy. Ty si podle arabské stanice Al Džazíra vyžádaly tři životy.

celý článek

Česká republika má v Izraeli nového velvyslance. Pověřovací listiny do rukou hlavy státu předal Martin Stropnický

8. 11. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Nový český velvyslanec Martin Stropnický předal ve čtvrtek 8. listopadu v Jeruzalémě pověřovací listiny do rukou izraelského prezidenta Reuvena Rivlina. „Jsem rád, že jste tu. Odešel jste z velmi významné funkce ve vládě, abyste byl velvyslancem vaší země v Izraeli. To něco napovídá o dobrých vztazích mezi našimi dvěma zeměmi,“ řekl Rivlin, který poděkoval českému lidu za pomoc v počátcích mladého Státu Izraele a vzpomněl, že první zbraň, kterou v IDF měl, byla české výroby. Dále izraelský prezident vyslovil srdečné pozdravy českému protějšku Miloši Zemanovi, který zemi brzy navštíví, české vládě a občanům. Stropnický prezidentovi poděkoval a řekl: „Naše dva národy mají mnoho oblastí spolupráce, ale chtěl bych se zvláště zmínit o naší kooperaci v oblasti kybernetiky, vodního hospodářství a inovací. Spousta českých turistů už navštívila Izrael, ale od doby, co jsem byl jmenován velvyslancem v Izraeli, zjistil jsem, že mám spoustu nových přátel, a tak vás mohu ujistit, že rezidence velvyslanců bude plná, což přinese ještě více návštěvníků Izraele.“

celý článek

Padl verdikt nad vůdcem gangu, přepadávajícím arabské Izraelce, kteří chodili se Židovkami

8. 11. 2018, -rjw- |  Izrael

BEERŠEVA – Boj proti smíšeným izraelsko-arabským sňatkům si vzala za své skupina mladých židovských mužů v Beerševě. Ozbrojeni vystřelovacími noži, železnými tyčemi a palicemi začali napadat arabské Izraelce, kteří měli milostný poměr se Židovkami. Nyní padl první verdikt: šéf gangu Raz Amicur si odsedí 5,5 roku za mřížemi. Vše začalo koncem roku 2016 se tři mladí Židé, Raz Amicur, Koren Eljakim a Tamir Bartal, rozhodli pustit do „boje proti asimilaci“, respektive proti tomu, aby Židovky v Beerševě navazovaly vztahy s Araby. O jejich osobní motivaci, ani bezprostředních impulzech nic nevíme, kromě jasného příklonu k nacionalistické pravici. K tomuto jádru se postupně připojili další třetí bojovníci, Šaron Dizanšvili, Reuven Kozašvili a jeden nezletilý, jehož jméno podléhá z důvodu věku utajení.

celý článek

Izrael ocení Šircovy, rodinu volyňských Čechů, za záchranu Židovky během holocaustu na Ukrajině

6. 11. 2018, -tz, jg- |  Z domova

ŽATEC – Izrael ocení sourozence Václava Širce a Marii Kelnerovou (roz. Šircovou) titulem Spravedlivý mezi národy, kteří společně s celou svou rodinou zachránili během holocaustu život Rachel Rabinovicz-Kvasgaltnerové. Ceremonie proběhne za podpory města Žatec, starostky a senátorky města paní Zdeňky Hamousové, spolku Žatecké synagoga, Židovské obce Teplice a Spolku rodáků města Žatec ve čtvrtek 8. listopadu v 17 hodin. Ocenění převezmou v žatecké synagoze z rukou Daniela Merona, velvyslance Státu Izrael, potomci a rodinní příslušníci sourozenců Šircových. Při této příležitosti shromáždění účastníci zároveň vzpomenou tragických událostí Křišťálové noci, od kterých v těchto dnech uplyne 80 let. Slavnostního předávání se bude účastnit dcera zachráněné Rachel Rabinovicz-Kvasgaltnerové, paní Yaffa Riesenfeld a další významní hosté. Oceněných titulem Spravedlivý mezi národy z řad Čechů a Čechoslováků, včetně Šircových, bude již 122.

celý článek
Zobrazit starší zprávy