Dnes je 18. 1. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Němečtí popírači holocaustu navštívili Izrael a jeruzalémský památník Jad vašem

15. 1. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Lze být antisemitou, který popírá holocaust, a přitom obdivovat Izrael, protože „si umí poradit s muslimy“? Podle všeho ano. Reportér německého časopisu Neon se v listopadu vydal v utajení na cestu se členy německého politického uskupení Alternativa pro Německo, jejž zaštiťoval Politicky nekorektní blog. Výsledkem, který popsal ve svém článku, který vyšel minulý týden, byli němečtí turisté v Izraeli, kteří se v telavivském muzeu židovského lidu Beit Ha-tfucot průvodců tázali, zda existuje „židovský gen“, smáli se, že by Hasan Bekova mešita, největší mešita v Tel Avivu, měla být vyhozena do povětří, a že přítomnost afrických migrantů v Tel Avivu znamená, že město „převzali nájezdníci“. V památníku holocaustu Jad vašem pak spekulovali o tom, že to byl americký establishment, kdo nesl odpovědnost za holocaust – pokud se tedy vůbec skutečně stal. Jeden z členů návštěvy dokonce průvodkyni řekl, že číslo 6 milionů je nadhodnocené a že Německo nezavraždilo víc jak 500 tisíc Židů. Dalším bodem výletu byla návštěva v Guš Ecion, kde účastníci zájezdu ve středisku bezpečnostní akademie simulovali situaci, kdy teroristé zaútočili na tržnici. Prý jim to pomůže při „střílení na členy Antify a Araby“.

celý článek

Při teroristickém útoku na promenádě v Jeruzalémě byli zabiti čtyři lidé

8. 1. 2017, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Terorista najel v neděli 8. ledna okolo 13 hodin v nákladním voze do skupiny mladých Izraelců. Útok se stal ve čtvrti východní Talpiot, na promenádě Armon Hanaciv. Zavražděni byli čtyři lidé okolo dvaceti let, tři ženy a jeden muž – vojáci IDF. Útočník si vybral shluk lidí na autobusové zastávce. Tou dobou se zde nacházelo několik skupin vojáků IDF, kteří zde byli na exkurzi. Terorista do skupiny nejprve najel, o několik metrů dále vůz stočil a nakonec nacouval do lidí ležících na chodníku. Během útoku na něj začal střílet Eitan Rod, turistický průvodce, který skupinu vojáků doprovázel. Zároveň spustili palbu i dva z přítomných vojáků a společně teroristu zneškodnili. Dvanáct lidí je zraněných, několik jich bojuje o život. Útočník pocházel ze čtvrti Džebel Mukaber ve Východním Jeruzalémě. Podle izraelských médií se jednalo pravděpodobně o osmadvacetiletého Fádiho al-Kanbara. Hamás v Gaze útok oslavil, nazval jej hrdinským činem a pokusil se rozšířit hashtag #truckintifada na sociálních sítích.

celý článek

V izraelské Netanji vznikne unikátní Sefardské muzeum

6. 1. 2017, -rjw- |  Historie, archeologie

NETANJA – Při „Ústavu pro studia Sefardů a anusim“ na Netanya Academic College vznikne unikátní Sefardské muzeum. Komplex má zahrnovat knihovnu shromažďující komplex ladino a judeošpanělské literatury, výstavní prostory, přednáškové místnosti, genealogickou databázi, záznamy pamětníků, audiocentrum sefardské hudby a mnoho dalšího. Na začátku expozice přivítá návštěvníky replika Kolumbovy lodě Santa María. Podstatnou součástí muzea totiž bude Kolumbova sbírka shromážděná jeruzalémským filantropem Eliem Schalitem a představená prvně roku 1992 v Barceloně. Pokud ale máte sbaleno na cestu do Izraele, návštěvu Sefardského muzea z cestovních plánů zatím vynechte. Projekt je zatím jen na papíře – tedy na internetu. Zásadním úkolem je sehnat pro realizaci ve výši několika milionů amerických dolarů dost sponzorů a termín otevření proto není ještě určen.

celý článek

Soud usvědčil vojáka Azarju vinným ze zabití. Brzy padne rozsudek

5. 1. 2017, -rjw- |  Izrael

TEL AVIV – Elor Azarja, vojáků, který loni v březnu zastřelil ležícího palestinského útočníka, byl dnes jednomyslně shledán vinným. Rozsudek by měl padnout za měsíc, Azarjovi hrozí několikaleté vězení. Dne 24. března Abd Fatáh al-Šaríf zaútočil s komplicem na vojenskou hlídku v Hebronu. Voják se bránil. Vojáci vystřelili, oba útočníci zůstali ležet na zemi. Podle IDF asi po 15 minutách střelil devatenáctiletý seržant Azarja krvácejícího al-Šarífa do hlavy. Incident natočil a zveřejnil palestinský lidskoprávní aktivista. Právě otázka zda al-Šaríf krvácel nebo ležel v louži krve, byla pro soud zásadní, obhajoba se marně snažila dokázat, že útočník již mrtvý a Azarja se sice dopustil neoprávněné střelby, ale nikoho nezabil. Obžaloba naopak zastávala názor, že Azarja si nemohl být jistý, že opravdu střílí do mrtvoly. Střelba byla každopádně proti pravidlům IDF, jelikož útočník v danou chvíli již nepředstavoval hrozbu a výstřel byl nepřípustným aktem pomsty. Proces provází bouřlivé diskuse a demonstrace. Premiér Netanjahu se vyjádřil pro udělení milosti.

celý článek

Průvodce byl strážci vypovězen z Chrámové hory za užití termínu „Chrámová hora“

4. 1. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Jeden z předních izraelských archeologů Gabriel Barkay byl v neděli 1. ledna během přednášky americkým studentům, která se odehrávala na Chrámové hoře, islámskou ostrahou z místa vyhoštěn, neboť několikrát během svého výkladu užil termín „Chrámová hora“. Ostraha jordánského Waqfu, islámské samosprávné organizace, která spravuje na Chrámové hoře mešitu Al-aksá, předala archeologa izraelské policii, a ta, ačkoliv zjistila, že neexistuje žádný právní důvod, aby byl Barkayovi vstup na Chrámovou horu upřen, profesorovi doporučila, aby se po zbytek návštěvy místa vyslovení inkriminovaného termínu vyhnul. Americká skupina, skládající se ze studentů kalifornské univerzity různých vyznání, navštívila Chrámovou horu jako součást své poznávací cesty po Izraeli a palestinských územích. Termín Chrámová hora je rutinně užíván Židy a křesťany pro platformu, kterou vybudoval judský král Herodes v prvním století před občanským letopočtem pro znovupostavení druhého jeruzalémského chrámu.

celý článek

Chasidský zpěvák na koncertě pronesl rasistickou urážku na adresu Baracka Obamy

4. 1. 2017, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Populární americký chasidský zpěvák Mordechaj ben David Werdyger se při čtvrtečním (29.12.) koncertu v Jeruzalémě pustil do Baracka Obamy: „Víte, kdy bude mír? Za několik týdnů bude v USA nový prezident a ten kuši půjde domů!“ Kuši je biblický výraz pro černochy, v moderní hebrejštině má ale často hanlivý význam, podobný českému „černoušek“ nebo zastarale „mouřenín“. Diváci aplaudovali, pak se rozezněla píseň „Ó, šalom“. V obecenstvu sedělo několik vládních úředníků a představitelů jeruzalémské radnice, mezi nimi primátor Nir Barkat (Likud) a ministr vnitra Arje Deri (Šas). Nevíme, zda se připojili k potlesku, žádný se ale vůči rasistické poznámce neohradil. Možnost měli už během koncertu – oba promlouvali k auditoriu. Nir Barkat vyjádřil naději, že nový prezident Trump přenese ambasádu USA z Tel Avivu do Jeruzaléma. Ve stejném smyslu promluvil i Arje Deri.

celý článek

Venezuelští Židé prchají před alarmujícím nedostatkem a chudobou do Izraele

3. 1. 2017, -jg- |  Svět

CARACAS – Kvůli ekonomické krizi, která zmítá Venezuelou, desetitisíce jejích obyvatel opustily zemi. Týká se to i venezuelských Židů, z nichž se během roku 2015 přestěhovalo do Izraele 111. Čísla pro rok 2016 ještě nejdou známá, ale podle organizací, které se zabývají relokací Židů z problematických zemí do Izraele, jde asi o 90 lidí. V roce 2012 to bylo pro srovnání méně než polovina. Aliju v případě Venezuely stěžuje i to, že Izrael nemá se zemí žádné diplomatické styky. Prezident Hugo Chávez v roce 2009 během válečného konfiktu v Gaze vypověděl izraelského velvyslance z Caracasu a následně uznal existenci státu Palestina a sblížil se politicky s Íránem. Organizace tvořící pojítko mezi venezuelskými Židy a Izraelem tak pracují v anonymitě. V zemi, kde nyní lidé musí stát několikahodinové fronty na základní potraviny, nebo za ně platit několikanásobně vyšší částky na černém trhu, zemřelo na banální nemoci kvůli nedostatku léků už několik lidí. Ve třicetimilionové Venezuele žije nyní odhadem 6 až 9 tisíc Židů.

celý článek

Hamás zveřejnil video, zesměšňující izraelského vojáka. Zkouší tak tlačit na izraelskou vládu

3. 1. 2017, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Hamás v sobotu 31. prosince odvysílal minutové video zesměšňující vojáka Orona Šaula a premiéra Benjamina Netanjahua. Ten v něm znázorňuje klauna, který sfoukne svíčky na Šaulově narozeninovém dortu. V tomto případě jde právě o tříleté výročí, kdy militantní skupina, která vládne v Gaze, tělo Orona Šaula pro další vyjednávání s Izraelci zadržuje. Například v roce 2006 Izrael totiž uvolnil výměnou za Gilada Šalita ze svých věznic 1027 usvědčených teroristů. Záverečný titulek sobotního videa „pokračování je v rukou vlády“ pak ukazuje na to, že současná jednání zřejmě nejdou podle představ Hamásu a že cílem videa je zatlačit na izraelskou vládu ve věci vydání těl dvou vojáků, Hadara Goldina a Orona Šaula, kteří byli během vojenského konfliktu v Gaze v létě 2014 odvlečeni. Podle údajů IDF byli oba vojáci v inkriminovanou dobu už mrtví.

celý článek

Izraelský premiér Netanjahu obviněn z braní úplatků

30. 12. 2016, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Generální prokurátor Avichaj Mandelblit ve středu oznámil, že nařídil vyšetřování premiéra Benjamina Netanjahua. Ten je podezřelý z přijetí velkých finančních obnosů od dvou obchodníků. Jeden má být Izraelec, druhý ze zahraničí. První výslech na policii se má konat příští týden. Případy přezdívané „Kauza 1000“ a „Kauza 2000“ plní přední stránky izraelského tisku. Podle televizní stanice Channel 2 se případem se zabývají tři vysoce postavení policejní důstojníci: Šéf národní protikorupčního jednotky Cyrus Bernor, vrchní vyšetřovatel Eran Kamin, a bývalý protikorupční vyšetřovatel Joram Naaman. Protikorupční jednotka v rámci policejního oddělení Lahav 433 se vyšetřováním premiérových aktivit tajně zabývala již od června. Na počátku půlročního vyšetřování mělo být „šest až sedm“ podezření, ve většině bylo ale vyšetřování zastaveno. Zbývají dvě vážná podezření na větší sumy. Pátrání se navíc vrací ke starším obviněním, jako je údajné přijetí úplatku milion euro od francouzského podnikatele Arnauda Mimrana, odsouzeného již v minulosti za podvody.

celý článek

Telavivská univerzita zavedla genderově neutrální toalety

28. 12. 2016, -rjw- |  Izrael

TEL AVIV – Škola sociální práce Boba Shapella při Telavivské univerzitě zavedla jako první vysokoškolská instituce v Izraeli genderově neutrální toalety. Připojila se tak k univerzitám v Yale, Columbii, Massachusetts, Oklahomě či Hongkongu. Takzvané „unisex toilets“ mohou využít lidé jakékoli genderové identity, což zbavuje problémů lidi neidentifikující se jako muži či ženy, stejně jako androgyny a osoby v procesu změny pohlaví. Ředitelka školy Idit Weiss-Gallová prohlásila, že uvedené opatření je součástí řady již zavedených, mezi něž patří prostory pro kojící matky nebo místnost pro doprovod s dětmi. Tel Aviv má pověst města s nejotevřenější genderovou politikou na Blízkém východě.

celý článek
Zobrazit starší zprávy