Dnes je 28. 9. 2016
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Izrael poprvé vyšle na Oscara film, v němž zní výhradně arabština

28. 9. 2016, -mk- |  Kultura

JERUZALÉM – Cenu Ofir pro nejlepší izraelský hraný film udělila letos Izraelská akademie pro filmovou a televizní tvorbu snímku Písečná bouře režisérky Elite Zexerové, oceněný již i na festivalu v Sundance. Tato původem židovská filmařka, pro niž je Písečná bouře prvním celovečerním dramatickým počinem, si zvolila jako námět příběh z prostředí izraelských beduínů, a tak ve filmu zní výhradně arabské dialogy. Pokud si snímek najde cestu mezi pětici nominovaných na neanglicky mluvený film, půjde o první případ, kdy za Izrael bude soutěžit film čistě v arabštině – třebaže už v roce 2009 se mezi nominované dostal film Ajami portrétující prostředí izraelských Arabů v telavivské čtvrti Jaffa, kde se objevovaly vedle sebe dialogy v arabštině i v hebrejštině. Předávání cen Ofir minulý týden se do médií dostalo také kvůli pozdvižení vyvolanému izraelskou ministryní kultury Miri Regevovou. Ta demonstrativně opustila ceremoniál předávání cen ve chvíli, kdy na scéně vystoupil arabsko-izraelský rapper Tamir Nafar – a to proto, že do své skladby zakomponoval několik veršů palestinského národního básníka Mahmúda Darwíše.

celý článek

Zemřel Šimon Peres, neúnavný služebník státu Izrael z doby ještě před jeho založením

28. 9. 2016, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Když v noci z úterý na středu oznámila média v Izraeli, že rodina Šimona Perese byla přivolána do telavivské nemocnice, kde izraelský státník už dva týdny pobýval, celá země posmutněla. Poslední z generace otců zakladatelů, kteří stáli u vzniku moderního státu, Šimon Peres, zemřel ve středu 28. září před čtvrtou hodinou ráno ve věku 93 let. Zprávu potvrdil Peresův syn Chemi na tiskové konferenci, která se toho rána konala v nemocnici. V politice, kterou bral jako službu veřejnosti, Peres působil dlouhých padesát let. Za tu dobu se zhostil mnoha postů, od řadového poslance Knesetu přes mnoho ministerských funkcí včetně předsedy vlády nebo ministra zahraničí až po završení politické kariéry ve funkci prezidenta, jímž se stal roku 2007 jako devátý od vzniku státu. V roce 1994 obdržel spolu s Jicchakem Rabinem a s Jásirem Arafatem Nobelovu cenu za mír. Šimon Peres, tehdy jako místopředseda vlády a ministr financí, byl rovněž první izraelskou státní návštěvou, která zavítala do postkomunistického Československa. Stalo se tak na začátku února 1990, kdy byly rovněž po desetiletích obnoveny diplomatické styky mezi oběma zeměmi. Státní pohřeb Šimona Perese se uskuteční v pátek za účasti mnoha osobností světové politiky. Za Českou republiku se jej zúčastní ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

celý článek

Herci norského národního divadla se omlouvají za „ostudnou spolupráci s Ha-Bimou“ a hlásí se k bojkotu Izraele

27. 9. 2016, -mk- |  Svět

OSLO – „Dnes je pro Norské národní divadlo velký den. Dnes se totiž chceme veřejně omluvit za naši ostudnou spolupráci s izraelským národním divadlem Ha-Bima.“ Těmito slovy začíná video zveřejněné v sobotu (24.9.) na YouTube, které bylo předtím vysíláno na mezinárodním divadelním Ibsenovu bienále v Oslu. Za videoklipem stojí dvojice herců Marius von der Ferh a Pia Maria Rollová, která před kamerou předstírá, že hovoří jménem vedení divadla. V pětiminutovém vstupu nazývá Izrael „státem založeným na etnických čistkách, rasismu, okupaci a apartheidu“. Norské národní divadlo později umístilo na své webové stránky prohlášení, v němž uvádí, že video nereprezentuje postoj divadla. Výslovně však video neodsoudilo, namísto toho ho označilo za projev svobody slova.
(CELÉ VIDEO UVNITŘ ČLÁNKU)

celý článek

Netanjahu v OSN pozval Abbáse, aby promluvil izraelském parlamentu

26. 9. 2016, -jg- |  Izrael

NEW YORK – Když ve čtvrtek 22. září izraelský premiér Benjamin Netanjahu promluvil na půdě OSN, znovu zdůraznil, jak se dalo očekávat, izraelský závazek k uzavření míru s Palestinci i kritizoval samotnou OSN za její protiizraelskou zaujatost. Zcela nečekaně pak oslovil svého předřečníka, palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, a pozval ho, aby hovořil v Knesetu, izraelském parlamentu. „Prezident Abbás zde mluvil před hodinou. Nebylo by lepší, kdybychom namísto jeden po druhém tady mluvili jeden s druhým? Pane prezidente Abbási, namísto vymezování se vůči Izraeli v OSN v New Yorku vás zvu, abyste promluvil k izraelským občanům v Knesetu v Jeruzalémě. A já bych moc rád přijel mluvit k Palestincům do parlamentu v Ramalláhu,“ sdělil Netanjahu s tím, že podle něj palestinské vedení ustrnulo v minulosti. „Abbás z tohoto pódia napadnul Balfourovu deklaraci s tím, že bude žalovat Británii za dekret z roku 1917. Nebo jen žertoval?“ dodal izraelský premiér, který se během svého pobytu v USA setkal i s oběma kandidáty na post prezidenta USA Donaldem Trumpem a Hillary Clintonovou.

celý článek

Cestovat a pracovat v Izraeli? Mladí Češi zde budou moci strávit až 1 rok

22. 9. 2016, -jg- |  Z domova

PRAHA – Čeští občané ve věku 18 až 30 let teď budou mít možnost až na rok vycestovat do Izraele, poznat izraelskou kulturu, společnost a způsob života a zároveň mít povolení vykonávat krátkodobou práci za účelem přivýdělku. Od letošního 19. září totiž vstoupila v platnost dohoda mezi vládou státu Izrael a vládou České republiky o programu pracovní dovolené, tzv. Working Holiday, která byla podepsána zástupci obou vlád na jejich společném zasedání v roce 2015 a která byla následně schválena oběma parlamenty. Za izraelskou stranu podepsala dohodu Cipi Hotovelyová, náměstkyně ministra zahraničních věcí. Za Českou republiku stvrdil dohodu svým podpisem Lubomír Zaorálek, ministr zahraničních věcí. O víza na „pracovní dovolenou” je již možné žádat na izraelském velvyslanectví v Praze, které jich zpočátku ročně udělí až dvě stě.

celý článek

Americko-izraelská nadace pomáhá syrským dětem, lékařskou péči jim poskytnou izraelské nemocnice

22. 9. 2016, -mk- |  Izrael

SAFED/NAHARIJA/KUNEJTRA – Zatímco OSN čelí potížím dostat do Sýrie humanitární pomoc, americko-izraelská organizace Amaliah slaví alespoň dílčí úspěchy, naposledy když se jí podařilo dostat do izraelských nemocnic v Safedu a Nahariji jednadvacet syrských dětí v doprovodu rodičů, které zde dostanou nezbytnou lékařskou péči. Poté děti ze země, která je i nadále s Izraelem formálně ve válce, stráví několik dnů na ozdravném pobytu v kibucu na severu Izraele a na cestu domů obdrží balíčky s jídlem, léky a hračkami. „Je těžké vymazat desítky let plných nenávisti, ale aspoň jsme jim ukázali, kdo doopravdy jsme,“ říká zakladatel nadace Moti Kahana. „Můžeme být hrdí na to, že naše země dělá něco, co nedělá žádná jiná.“ V převozu syrských dětí a jejich rodičů do Izraele v polovině srpna pomohla izraelská armáda. Není to poprvé, co Izrael přijímá zraněné či vážně nemocné Syřany, aby jim poskytl lékařskou péči. Dosud hradil náklady izraelský stát sám, z peněz svých daňových poplatníků. Nyní poprvé platí za humanitární pomoc organizace Amaliah, a to především z peněz dárců americké židovské komunity.

celý článek

Pan Ki-Mun ve svém posledním projevu v OSN kritizoval Izrael. O palestinském terorismu se nezmínil

22. 9. 2016, -mk- |  Svět

NEW YORK – Zatímco Benjamin Netanjahu mířil na Valné shromáždění OSN v naději, že přesvědčí reprezentanty mezinárodního společenství o potřebě jednotného standardu pro boj s terorismem, proslovy důležitých řečníků daly za pravdu spíše těm, podle nichž je OSN půdou pro názory vůči Izraeli předpojaté. Odstupující generální tajemník OSN Pan Ki-Mun se ve svém posledním projevu v této funkci před Valným shromážděním věnoval sice většinu času syrské občanské válce, zmínil však také Izrael. Blízkovýchodní konflikt se podle jeho slov za posledních deset let neposunul k míru, nýbrž vedl jen k rozšiřování osad, prohlubování vnitřních sporů mezi Palestinci a posouvání Izraele ke stále větší mezinárodní izolaci – a nahrazení myšlenky dvoustátního uspořádání konstruktem jednoho státu jen „předznamenává katastrofu“. O Izraeli se zmínil ve své řeči také dosluhující americký prezident Barack Obama, který se ovšem také nevyjádřil k palestinskému teroru, sužujícímu Izrael v posledním roce. Namísto toho jen odsoudil na palestinské straně „podněcování“ a na straně izraelské pak „trvající okupaci“. A tak jediným, kdo se k vývoji izraelsko-palestinských jednání vyjádřil optimisticky, byl současný egyptský prezident Abdal Fattáh Sisi.

celý článek

U izraelské ambasády v Turecku došlo k útoku, pravděpodobný pachatel postřelen

21. 9. 2016, -jg- |  Blízký východ

ANKARA – Před vchodem do izraelské ambasády v tureckém hlavním městě Ankara došlo ve středu 21. září k pokusu o útok. Útočník, který se pokusil nožem napadnout hlouček lidí stojících u vchodu do úřadu, byl postřelen pracovníkem bezpečnosti z řad místních. Podle izraelského minsiterstva zahraničí nebyl nikdo z izraelských pracovníků velvyslanectví u incidentu přítomen, tedy ani zraněn. Zatím dostupné informace turecké policie potvrdily, že útočníkem byl jednačtyřicetiletý rodák ze středotureckého města Konya Osman Nuri Cahskan. Cahskan prý nemá spojení s žádnou teroristickou organizací a jedná se o mentálně nestabilního jedince, který při útoku předtím, než byl postřelen, křičel „Alláhu akbar“. Turecká média původně přinesla zprávu o dvou podezřelých, kteří se snažili dostat dovnitř ambasády, ale oficiální policejní zprávy o nikom dalším nemluví. Turecko s Izraelem nedávno obnovily vztahy po šest let trvající diplomatické roztržce. Turecko však čelí jednak ohrožení z řad militantů Islámského státu, kteří mají patrně na svědomí nedávné bombové útoky na jeho území, tak vleklému konfliktu s Kurdy na jihovýchodě země.

celý článek

Nejstarší muž světa, který přežil Osvětim, oslaví ve svých 113 letech bar micva

20. 9. 2016, -mk- |  Izrael

HAIFA – Patrně nejstarším žijícím mužem na planetě je Jisrael Kristal, narozený v Polsku roku 1903. Minulý týden oslavil své sto třinácté narozeniny podle občanského kalendáře, a protože kvůli první světové válce nemohl po dosažení třinácti let věku, kdy se stal „bar micva“, uskutečnit obřad náboženské dospělosti, rozhodl se spolu s rodinou to napravit přesně o sto let později ve své staronové vlasti, v Izraeli. Jisrael Kristal, který přežil Osvětim, kde zahynula většina jeho rodiny včetně jeho dvou dětí a manželky, se po osvobození přestěhoval do Izraele a dnes žije v Haifě, obklopen širokou rodinou. Oslavy plánované na tento týden, na kdy připadají jeho 113. narozeniny podle hebrejského kalendáře, se zúčastní několik generací jeho potomků.

celý článek

Vlna teroristických útoků nepolevuje: přes víkend a během pondělí útočili teroristé noži, auty, kamením i zápalnými lahvemi

20. 9. 2016, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Po víkendu, kdy celým Izraelem otřáslo nebývalé množství teroristických útoků po několika měsících relativního klidu, pokračovala série násilí i v pondělí (19.9.). Dva policisté byli zraněni, z toho jedna policistka těžce, nedaleko jeruzalémského Starého Města, a o několik hodin později se pokusili teroristé zaútočit na policisty nedaleko jeskyně patriarchů v Hebronu. Přes víkend došlo k šesti dalším útokům, z nichž čtyřikrát teroristé zaútočili nožem, jednou autem a jednou vrhanými kameny. Útoky si vyžádaly několik zraněných – dva vojáci byli pobodáni na Západním břehu, jeden při útoku v osadě Efrat a druhý při útoku v Hebronu, a několik lidí utrpělo zranění při čekání na autobusové zastávce poblíž Kirjat Arba, když do nich najeli autem dva palestinští teroristé. Další útok byl zmařen v neděli večer, kdy v údolí Jordánu vojáci zadrželi podezřele se chovajícího dvanáctiletého palestinského chlapce, který se chystal zaútočit nožem a zápalnými lahvemi.

celý článek
Zobrazit starší zprávy