Dnes je 21. 8. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Izrael odebere novinářské oprávnění korespondentovi Al-Džazíry, dokud nevysvětlí své poznámky o národním odporu Palestinců

20. 8. 2017, -mk- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Vládní tisková kancelář (GPO) v Izraeli rozhodla, že dočasně pozastaví novinářské oprávnění Eliasi Karramovi, dopisovateli arabské zpravodajské sítě Al-Džazíra. Důvodem je jeho výrok, který padl v rozhovoru s ním pro tureckou televizi Dar al-Iman, kde Karram prohlásil mimo jiné, že „práce v médiích je integrální součástí hnutí odporu a jeho výchovného politického působení“. Podle GPO je dotyčná televizní stanice spojena navíc s radikálně islamistickým Muslimským bratrstvem. Elias Karram, izraelský Arab z Nazaretu, který pro Al-Džazíru píše od roku 2011, má prý své výroky týkající se politické angažovanosti novináře nejprve vysvětlit. Proti rozhodnutí úřadu se ozvalo několik profesních sdružení novinářů v Izraeli.

celý článek

Netanjahu podpořil vznik nezávislého státu pro Kurdy v části Iráku

15. 8. 2017, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Otázku kurdské nezávislosti nadnesl izraelský premiér Benjamin Netanjahu na setkání s 33 republikánskými kongresmany minulý týden. Podle zdrojů listu Jerusalem Post premiér vyjádřil „kladný přístup“ k vytvoření nezávislého kurdského státu v kurdských oblastech Iráku a samotné Kurdy pak označil za „statečné, prozápadní lidi, kteří sdílejí naše hodnoty.“ Izraelský premiér se zřídkakdy veřejně vysloví pro ustavení kurdské nezávislosti, ačkoliv i v minulosti tak již učinil. Naposledy roku 2014, když v Tel Avivu prohlásil, že „Izrael podporuje kurdské aspirace o nezávislost.“ Důvodem je vysoká politická citlivost tohoto tématu – i stanovisko USA bylo vždy takové, že Irák musí zůstat nerozdělený. Navíc by takový vývoj byl velkým roztrpčením i pro Turecko, jehož kurdské obyvatelstvo by se také mohlo dožadovat nezávislosti. Jednání s americkými poslanci se týkala především regionálních otázek a znepokojení Jeruzaléma nad růstem vlivu Íránu v regionu, hlavně v Iráku, Sýrii, Jemenu, Libanonu, Gaze a jinde.

celý článek

Izraelský voják, který zastřelil odzbrojeného palestinského teroristu, nastoupil svůj trest ve vězení

14. 8. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Elor Azaria, voják, který se podle verdiktu izraelského vojenského soudu dopustil zločinu zabití, když zastřelil v Hebronu odzbrojeného, na zemi ležícího palestinského teroristu, nastoupil minulý týden svůj osmnáctiměsíční trest odnětí svobody. Odvolací soud zamítl jeho žádost, aby se s nástupem trestu vyčkalo na rozhodnutí vrchního velitele IDF Gadiho Eizenkota, zdali rozsudek vojákovi zmírní anebo odpustí. Azaria, který v březnu 2016 sloužil v Hebronu na základně, kde došlo k teroristickému útoku nožem, přišel k dvojici palestinských teroristů ležících na zemi. Bezprostředně předtím se věnoval ošetřování kamaráda vojáka, jenž byl v útoku pobodán. Jeden z teroristů byl už mrtvý a druhý byl naživu, avšak odzbrojený. Jak zachytila kamera lidsko-právní izraelské organizace Betselem, Azaria v tu chvíli namířil svou zbraň a druhého teroristu usmrtil. Vojenský soud jej shledal vinným o měsíc později a od té doby byl držen v domácím vězení.

celý článek

Zemřel nejstarší muž světa, přeživší holocaust Jisrael Kristal

13. 8. 2017, -mk- |  Izrael

HAIFA – Měsíc před nedožitými 114. narozeninami zemřel Jisrael Kristal, uznaný oficiálně Guinessovou knihou rekordů jako nejstarší žijící muž světa a jeden z deseti, kteří se kdy dožili takto vysokého věku. Rodák z polského města Maleniec se narodil 15. září 1903 a přežil dvě světové války, v té druhé byl uvězněn nejprve v lodžském ghettu a později byl transportován do Osvětimi, kde krátce po deportaci zahynula jeho manželka Chaja Feige, s níž byl ženatý od roku 1928. V roce 1950 odešel do Izraele a v Haifě se věnoval své celoživotní profesi, cukrářství. Vloni se dostal na stránky novin po celém světě, když si splnil sen a se stoletým zpožděním oslavil svou bar micva.

celý článek

U Damašské brány Palestinka pobodala a lehce zranila muže z východního Jeruzaléma

12. 8. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Devětadvacetiletá palestinská žena, která v sobotu 12. srpna odpoledne nožem napadla v Jeruzalémě náhodně kolemjdoucího a způsobila mu lehká zranění, byla policejními složkami zpacifikována a předvedena k výslechu. Její oběť, jak se později ukázalo, nebyl ultraortodoxní Izraelec ze záznamu kamery, jemuž se podařilo noži vyhnout a utéct. S bodným poraněním v rameni byl hospitalizován v nemocnici Hadasa arabský obyvatel východního Jeruzaléma, jehož matka pěti dětí pobodala následně. Kvůli tričku s hebrejskými nápisy, co měl na sobě, jej považovala za Žida. Útok se stal na Sulejmanově třídě u Damašské brány, blízko stejnojmenné tramvajové zastávky. Na tomtéž místě byla v červnu ubodána k smrti izraelská policistka Hadas Malková. Během posledního roku a půl došlo v jeruzalémském Starém městě, a u Damašské brány především, k několika teroristickým útokům ze strany palestinských Arabů a ve dvou případech ze strany občanů Jordánska.

celý článek

72 % Izraelců chce, aby vyšetřování Netanjahuových korupčních kauz pokračovalo kupředu

11. 8. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelci souhlasí, že by se vyšetřování korupčních kauz současně úřadujícího premiéra země Benjamina Netanjahua mělo posunout kupředu. Na otázku čtvrtečního průzkumu, zda by vyšetřování mělo být odloženo, odpovědělo 15 % Izraelců, že ano, zatímco 72 % si myslí, že by mělo pokračovat. Ovšem přibližně polovina dotázaných s premiérem souhlasí, že se stal obětí „honu na čarodějnice“, který má za úkol dostat jej pryč z úřadu. Netanjahu ve středu v Tel Avivu, před shromážděním asi 3 tisíc členů a příznivců strany Likud, obvinil média a levicovou část politického spektra ze zosnování puče, „fake news“, „persekuce“ a „obsesivního honu na čarodějnice“ proti němu a jeho rodině. Podle průzkumu s jeho výroky 48 % Izraelců souhlasí, zatímco 42 % nikoliv. Průzkum byl proveden Midgam Research Institute na zakázku televizního programu Arutz 2 na vzorku 540 respondentů se statistickou odchylkou 4,2 %.

celý článek

Z Prahy přímo do rudomořského Eilatu nebo do Tel Avivu z Košic. Wizz Air expanduje na izraelský trh

10. 8. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA/TEL AVIV – Největší nízkonákladový letecký přepravce ve střední a východní Evropě, společnost Wizz Air, dále expanduje na poli izraelského turismu a od letošního podzimu nabízí nové linky z letiště Eilat-Ovda v jižním Izraeli. Je mezi nimi i přímá linka do Prahy, která začíná s pravidelnými lety od 2. listopadu a bude létat jednou týdně. Ceny jednosměrné letenky Praha – Eilat začínají na 1 079 Kč a zakoupit je je možné na stránkách společnosti už nyní. Kromě Prahy bude Wizz Air z mezinárodního letiště Eilat-Ovda zajišťovat lety i do polských Katowic, rumunské Bukurešti nebo lotyšské Rigy. Novinky pro zimní sezonu 2017 oznámila společnost Wizz Air ve své tiskové zprávě ve středu 9. srpna, zajedno s 18 dalšími dopravními spojeními z telavivského letiště Ben Gurion. Mezi tradiční lety z Tel Avivu patří samozřejmě i linka do Prahy, nebo spojení dvakrát týdně do slovenských Košic.

celý článek

Po zaznění sirén explodovala u jihoizraelského Aškelonu raketa z Gazy

9. 8. 2017, -jg- |  Izrael

AŠKELON – V pobřežním jihoizraelském Aškelonu se v úterý 8. srpna večer kolem deváté hodiny místního času rozezněly poplašné sirény. Na oblast byla z Gazy vystřelena raketa. Podle IDF raketa explodovala na neobydleném prostranství, přičemž nedošlo k žádným škodám či zraněním. Podle mluvčího regionální rady Chof Aškelon zněly sirény rovněž ve vesnicích Karmia a Zikin. Do oblasti se vypravily armádní složky, aby ji prozkoumaly. Televizní stanice al-Aksá, oficiální komunikační kanál Hamásu, později téhož večera informovala, že izraelské projektily byly vystřeleny na cíle Hamásu na severu pásma Gazy, přičemž nebyla zaznamenána žádná zranění. Poslední předešlá raketa z Gazy zasáhla na konci června neobydlenou oblast u města Šaar ha-Negev. Letos uběhl třetí rok od posledního vojenského konfliktu s hnutím Hamás, kdy byly na Izrael vystřeleny z Gazy tisíce raket a IDF způsobila v pásmu rozsáhlé škody ve snaze teroristickou hrozbu eliminovat.

celý článek

Íránské novinářce hrozila deportace a trest smrti, Izrael jí nabídl azyl

7. 8. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Neda Aminová, dvaatřicetiletá íránská dopisovatelka izraelského zpravodajského serveru Times of Israel působila až donedávna v Turecku. Podle serveru Times of Israel, pro jehož perskojazyčnou sekci psala, Aminová žije v Turecku už od roku 2014 a stejnou dobu zde také vede soudní bitvy proti své repatriaci do Íránu a rovněž se pokusila získat azyl v několika dalších zemích. Když jí turecké úřady oznámily, že bude v nejbližších dnech deportována zpět do rodného Íránu, požádaly organizace Jeruzalémský svaz novinářů a Unie izraelských novinářů izraelského ministra vnitra Arje Deriho, aby novinářce pomohl a nabídl jí útočiště právě v Izraeli. V Íránu by totiž Aminové právě kvůli práci pro izraelská média mohl hrozit až trest smrti. Deri souhlasil. „Tato novinářka čelí skutečné hrozbě smrti jen proto, že píše sloupky pro izraelský zpravodajský server,“ uvedl v oficiálním prohlášení izraelský ministr. „Za těchto humanitárních souvislostí jsem povolil její vstup do země bez zaváhání.“

celý článek

Izrael chce zrušit zastoupení katarské televize al-Džazíra v zemi a vypnout její vysílání

7. 8. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izrael hodlá uzavřít pobočku katarské televize Al-Džazíra (al-Jazeera) v Jeruzalémě a odstranit její vysílání z místního kabelového i satelitního vysílání. Tisku to sdělil v neděli 6. srpna izraelský ministr komunikací Ajúb Kara. Podle něj stanice zaujatě informuje o blízkovýchodním konfliktu, podněcuje k násilí a „stala se hlavním nástrojem Islámského státu, Hamásu, Hizballáhu a Íránu.“ „Téměř všechny země v regionu, Saudská Arábie, Egypt, Jordánsko, dospěly k názoru, že al-Džazíra podněcuje k terorismu a náboženskému extremismu. Za této situace je zcestné, že stále vysílá z Izraele,“ dodal Kara. Vypnutí al-Džazíry v Izraeli se však nezdá být bezprostřední, ačkoliv vláda prý již tímto směrem podniká právní kroky. Brzkého uzavření se neobávají ani novináři panarabské stanice, která má pobočky po celém světě a vysílá v několika jazycích. „Mediální síť al-Džazíra odsuzuje toto rozhodnutí, které přichází v kontextu kampaně, kterou započalo dřívější prohlášení premiéra Benjamina Netanjahua..“ stálo v nedělním vyjádření stanice, která se chce právní cestou bránit.

celý článek
Zobrazit starší zprávy