Dnes je 21. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Raketový útok na Damašek, za nímž měl stát Izrael, prý vážně poškodil íránské sklady zbraní

16. 9. 2018, -rjw- |  Blízký východ

DAMAŠEK – V sobotu 15. září večer došlo k útoku na Mezinárodní letiště v Damašku. Ve skladištích vydávaných za objekty OSN a logistického gigantu DHL se podle Chadašot TV nacházely dodávky zbraní z Teheránu. Byly určené prorežimním silám prezidenta Bašára Asada a íránským Revolučním gardám, operujícím na syrském území. Z útoku obvinila Izrael nejprve syrská agentura SANA, s odvoláním na ni převzala zprávu další média. Podle téhož zdroje se syrskému obrannému systému podařilo několik raket zneškodnit. SANA zveřejnila fotografii obranného zásahu, neuvedla však žádné zprávy o rozsahu škod, ani zda nedošlo ke zranění pracovníků objektů či dokonce ztrátám na životech.

celý článek

Na Západním břehu byl při útoku nožem zabit proizraelský aktivista a otec čtyř dětí Ari Fuld

16. 9. 2018, -jg- |  Izrael

EFRAT – Izraelec, který byl zabit při útoku nožem, byl identifikován jako Ari Fuld, pětačtyřicetiletý proizaelský aktivista a otec čtyř dětí, obyvatel osady Efrat na Západním břehu jižně od Jeruzaléma. V neděli 16. září jej krátce po poledni u nákupního centra nedaleko Efratu pobodal sedmnáctiletý Palestinec z vesnice Yatta na Západním břehu. Ačkoliv byl Fuld pobodán, ještě předtím, než zkolaboval, stačil útočníka pronásledovat a postřelit. Fuld byl odvezen do jeruzalémské nemocnice Šaarej cedek, ale pokusy o jeho resuscitaci už byly bezúspěšné. Pachatel útoku Chalil Džabarin je se středně těžkými poraněními v jeruzalémské nemocnici Hadasa. Podle deníku Haaretz sdělil zdroj blízký útočníkově rodině, že jejich syn se jim svěřil s plánem zaútočit u hrobky patriarchů v Hebronu. Následně rodina informovala bezpečnostní složky, ale těm se pachatele u jeskyně Machpela v Hebronu najít nepodařilo. Namísto toho mladík útočil u obchodního centra Arim, které leží u obce Kfar Ecion a dalších v bloku osad Guš Ecion.

celý článek

Jedním z prvních úkolů nového analytického centra má být přesun české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma

4. 9. 2018, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Kandidát na ministra zahraničí, odmítaný Hradem, zveřejnil v pondělí 3. září nahrávku z porady velvyslanců. Odhlédnuto od mocenských sporů s premiérem Babišem, v rámci nichž byla nahrávka zveřejněna, je zřejmé jedno: Prvním ze tří nejdůležitějších úkolů nově vzniklého analytického odboru ministerstva bude rozbor přínosů a rizik chystaného přesunu velvyslanectví ČR do Jeruzaléma. Nový odbor, který začíná pracovat od září, má být podle slov Miroslava Pocheho „tak silný, že bude schopen nejen napříč ministerstvem, ale i napříč jemu podřízenými organizacemi analyzovat naše kroky, analyzovat kroky našich partnerů a doporučovat strategii.“ Dále Poche uvedl nejaktuálnější tři úkoly, které bude mít nový orgán ministerstva k řešení.

celý článek

Chlapec našel oblázek. Vyklubala se z něj 11 tisíc let stará „galilejská Venuše“, soška plodnosti

4. 9. 2018, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Desetiletý Itamar Barnea z kibucu Malkija našel před dvěma lety na výletě kamínek a doma si ho schoval do krabice. Když letos v létě jeho maminka dělala velký úklid, všimla si nezvyklého tvaru kamene a ukázala ho archeoložce Renatě Rosenthal-Heginbottomové. Ta dospěla k názoru, že tvar vznikl opracováním a poslala jej archeologům z Izraelského památkového úřadu. Ianir Milevski z prehistorického oddělení pak zjistil, že se jedná o mimořádný nález: Výletník našel raně neolitickou sošku, znázorňující patrně těhotnou ženu. Původně to byl skutečně oblázek, neznámý pravěký umělec z něj však vytvořil miniaturní plastiku. V nejdelším místě měří 37 milimetrů a jedná se o třetí nález tohoto typu v Izraeli.

celý článek

„Chci konfederaci s Jordánskem a Izraelem,“ reagoval na nabídku Trumpových vyjednavačů Abbás

3. 9. 2018, -jg- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Americký prezident Donald Trump nabídl prezidentu palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi ustavit společnou palestinsko-jordánskou konfederaci. Ten mu na to odpověděl, že s takovou konfederací by souhlasil jen za podmínky, že by její součástí byl i Izrael. Abbás to oznámil na nedělním (2. září) setkání mírových aktivistů z Peace Now a izraelských poslanců v Ramalláhu. Abbás rovněž podotkl, že USA a prezident Trump jsou vůči Palestincům nepřátelští a uzavírají mírový proces tím, že „chtějí kompletně sabotovat UNRWA“. „Zeptali se mne, zda věřím v konfederaci s Jordánskem,“ sdělil Abbás o rozhovorech, které vedl s Jaredem Kushnerem a Jasonem Greenblattem. „Ano, řekl jsem jim, že chci federaci, jejíž součástí bude ale i Izrael a zeptal jsem se, zda by Izraelci souhlasili s takovou nabídkou,“ dodal. Nicméně Trump prý Abbáse ujistil o svém závazku a podpoře k dvoustátnímu řešení.

celý článek

Izrael udělil první dvě povolení k alije na základě karaitské konverze

30. 8. 2018, -rjw- |  Náboženství

DALY CITY – Izrael ve čtvrtek 30. srpna přijal za své občany dva z první vlny (původně nežidovských) konvertitů, kteří před jedenácti lety konvertovali v Daly City. Jedná se o Yochanana Zaqantova a jeho dceru Gabby. Zpráva byla zveřejněna prostřednictvím Facebooku ve skupině European Karaite Judaism. Jedná se o průlomový krok izraelských úřadů. Karaitské konverze prováděné s podporou Nejvyšší rady chachamů a na základě vzdělání Karaitské židovské univerzity (KJA) tak byly postaveny na roveň rabínským. Konverze, tedy přijetí osoby nenarozené ze židovské matky, byly v karaitství zavedeny až v roce 2007. (Zajímavostí je, že v rámci této slavné „první vlny“ konvertoval také jeden Čech.)

celý článek

Zaměstnanec Lékařů bez hranic zaútočil na vojáky IDF. Byl to osamělý střelec?

28. 8. 2018, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Týden po střetu zaměstnance Lékařů bez útoku zaměstnance Lékařů bez hranic (MSF) na příslušníky IDF zůstává v případu mnoho nejasností. Nejen to, proč se minulé pondělí rozběhl směrem k hraničnímu plotu, začal střílet na vojáky a hodil po nich granát. Není zatím jasné, zda byl napojený na některou z teroristických skupin nebo jednal sám. Minulý týden pátek zveřejnil koordinátor vládních aktivit na palestinských území (COGAT), generálmajor Kamil Abú Rokon, jméno a zaměstnání pondělního střelce: „Hání al-Madžaláví, který se se střelnou zbraní pokusil infiltrovat přes bezpečnostní plot na severu Pásma Gazy, zahájil palbu na vojenské síly a dokonce na ně hodil výbušninu, byl ve skutečnosti ošetřovatelem, pracujícím až do posledního dne pro mezinárodní organizaci ‚Lékaři bez hranic‘.“

celý článek

Trump: Pokud nedojde k dvoustátnímu řešení, premiérem Izraele bude Mohamed

23. 8. 2018, -jg- |  Svět

AMMÁN – Pokud nedojde k dvoustátnímu uspořádání v palestinsko-izraelském konfliktu, může se stát, že jméno příštího izraelského premiéra bude Mohamed. Tohoto výroku se podle jordánského krále Abdalláha dopustil americký prezident Donald Trump na jejich společné schůzce zkraje tohoto měsíce v Ammánu. Jordánský král na to prý svému americkému protějšku řekl, že „mnoho mladých Palestinců už si dvoustátní řešení nepřeje a raději by žilo spolu s Izraelci v jednom státě s rovnými právy“. Takové uspořádání by podle jordánské hlavy státu znamenalo, že Izrael by ztratil svůj židovský charakter. Podpora dvoustáního řešení, kdy by výsledkem mírových jednání byly dva samostatné státy, izraelský a palestinský, je podle posledního průzkumu na historickém minimu jak u Izraelců, tak Palestinců. Podpořilo by jej dohromady jen 43 % Izraelců i Palestinců. Americký prezident se navíc nechal slyšet, že kvůli jeho rozhodnutí uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele a přesunout tam velvyslanectví USA, zaplatí v mírových jednáních Izrael vyšší cenu.

celý článek

Zemřel Uri Avnery, mírový aktivista a první Izraelec, co se setkal s Jásirem Arafatem

20. 8. 2018, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Ve věku 94 let zemřel v pondělí 20. srpna Uri Avnery. Jako mladík bojoval v předstátních jednotkách organizace Irgun, aby se pak stal jedním z prvních, kdo se aktivně angažoval pro ustavení samostatného palestinského státu už před víc jak 70 lety. K tomu později založil až dodnes fungující pacifistické hnutí Guš šalom. Po 40 let byl i majitelem a hlavním editorem dnes už neexistujícího týdeníku Ha-olam ha-ze. Jeho polovina byla věnována investigativní žurnalistice zaměřené na odhalování korupčních kauz ve vládě, zatímco druhá půlka se zabývala drby z kruhů izraelských celebrit. „Někteří lidé čtou jen přední strany a někteří jen zadní. Ale je mnoho čtenářů, co si jej přečtou celý,“ říkával Avnery. Jeho aktivismus Avneryho příznivci hodnotili jako přelomový, kdežto jeho kritikové z řad politického establishmentu státu jej už během 50. a 60. let nazývali „nepřítelem lidu“. Podle Greer Fay Cashmannové z Jerusalem Post se Avnery zasloužil o to, že se výraz „dvojstátní řešení“ stal politickým žargonem.

celý článek

Během židovského měsíce elul prezident Rivlin uděluje milosti k 70. výročí Izraele

15. 8. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Pěstování marihuany, řízení auta bez dokladů, ale i vražda svou ženu týrajícího manžela – to jsou některé ze 70 milostí, o nichž už rozhodl prezident Rivlin. Dalších 1400 jeho administrativa ještě posuzuje. Za termín udílení milostí si zvolil symbolicky měsíc elul – období židovského kalendáře, věnované tradičně sebezpytování a pokání. Ve středečním (15. 8.) prohlášení k udílení milostí prohlásil, že zacházet s vězni se soucitem a pomáhat jim při návratu do společnosti je to, co ukazuje skutečný charakter národa. Vězňové jsou podle prezidenta Rivlina odrazem společnosti samé. Spolu s ministryní spravedlnosti Ajelet Šakedovou prezident Rivlin oznámil, jaká jsou pro udílení milostí kritéria.

celý článek
Zobrazit starší zprávy