Dnes je 20. 7. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Všichni psi jsou zlí a kdo je chová, bude zatracen, rozhodli rabíni izraelského města

13. 7. 2019, -jg- |  Izrael

ELAD – Víc jak tucet rabínů izraelského města Elad, které je nedaleko Tel Avivu, podepsalo usnesení, v němž sdělují, že všichni psi jsou zlí a varují obyvatele, že ten, kdo je chová, bude zatracen. Pod výnosem, který byl zveřejněn dne 14. června, jsou podepsáni všichni sefardští rabíni Eladu a také vrchní rabín obce Mordechai Malka. Elad má 46 tisíc obyvatel, většina města je charedi-ortodoxní. Založeno bylo roku 1998 a víc než polovina populace tu má pod 18 let věku. V usnesení je citován i vrchní rabín převážně sekulárního telavivského předměstí Chulónu, Avraham Josef: „Nevidím nic, co by jakkoliv povolovalo držení jakéhokoliv psa.“ Termín „zlý pes“ je v textu rabínského výnosu vysvětlen jako „každý pes, neboť pes štěká na kohokoliv, koho nezná, a protože štěká, je to zlý pes, i když nekouše“. Lidé, kteří mají ze zdravotních důvodů asistenční psy, by se podle usnesení měli dostavit k rabínskému soudu, aby o věci rozhodl.

celý článek

Objevy na úpatí Judských hor: Archeologové objevili Siklag, pelištejšký úkryt krále Davida

8. 7. 2019, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – V Izraeli není ani letos nouze o archeologické objevy – a spekulace. Archeologové nově prohlašují, že objevili Siklag, kde se podle Bible ukrýval král David před králem Saulem. A po mnoha letech se sem podle knihy Nehemjáš uchýlila část navrátilců z babylónského zajetí. Toto důležité místo hledali výzkumníci už po desetiletí. Přitom neutuchají odborné spory o existenci těchto biblických postav. Bible líčí politickou krizi mezi králem Saulem a jeho někdejším oblíbencem Davidem, jehož prorok Samuel pomazal novým králem. Vyvrcholila v boj na život a na smrt. „David si řekl: ‚Kteréhokoli dne mohu být zahuben Saulovou rukou. Nezbývá mi nic lepšího než uniknout do pelištejské země.‘“ – Útočiště našel u pelištejského krále Akíše, který mu dal k přebývání městečko Siklag. Zde David pobýval, a také o toto město bojoval, až do Saulovy smrti, kdy převzal vládu.

celý článek

Izraelská policie se připravuje na čtvrtý den protestů poté, co byl zastřelen Solomon Teka

3. 7. 2019, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Už třetí den protestů zažil ve středu 3. července Izrael poté, co policista v civilu a mimo službu v neděli zastřelil Solomona Teku, devatenáctiletého mladíka etiopského původu. Tisíce etiopských Židů a jejich sympatizantů se vydaly v úterý večer protestovat proti policejnímu násilí a rasismu vůči etiopským Židům do ulic, v Tel Avivu zastavili provoz na obchvatech Ajalon a Begin, čímž způsobili několikahodinové dopravní zácpy v zemi. Před telavivským obchodním centrem Azrieli někteří napadli projíždějící vozy. Poté, co jeden řidič svůj vůz opustil a unikl lynči, bylo jeho auto zapáleno. Ve městě Kirjat Atta zas tisícovka demonstrujících pochodovala proti policejní stanici, přičemž protestující vrhali zapálené pneumatiky, odpadkové koše a kameny. Policisté odpověděli granáty se slzným plynem. V Ašdodu byl zatčen čtyřiadvacetiletý mladík poté, co byl zachycen na videu, jak se snaží podpálit uniformu policisty. Celkově bylo kvůli vandalismu, útokům na policisty a rušení veřejného pořádku zatčeno 136 protestujících, 111 policistů bylo zraněno.

celý článek

El-Al má první drúzskou letušku. Pro drúzské ženy v Izraeli je to milník v integraci

2. 7. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Merach Kara ze severoizraelské vesnice Dalijat al-Karmel se stala první drúzskou letuškou společnosti El-Al. Snímek šťastné ženy v uniformě El-Al a certifikátem v ruce vyšel nejdříve jen na twitterovém profilu s lokálními zprávami, o deset dní později však obletěl svět. Úspěch, který pro Merach Karu znamená splnění dětského snu, je zároveň milníkem v integraci drúzské menšiny do izraelské společnosti. Ačkoli drúzové slouží v izraelské armádě a řada jich má dobré společenské postavení, vyšší vzdělání a pracovní uplatnění drúzských žen bývá spíše výjimkou. Důvodem jsou některé zvyky a tradice, držící ženy dál od vyššího vzdělávání i samostatných cest.

celý článek

Izraelští likvidátoři katastrofy v Černobylu čekají na svá práva. Stejnojmenný seriál by to mohl změnit

25. 6. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Nový pětidílný seriál „Černobyl“ z koprodukce televizí HBO a Sky o havárii jaderné elektrárny z roku 1986 vyvolal nedávno mnoho zpětných reakcí po celém světě, Izrael nevyjímaje. V 90. letech se sem totiž přibližně 5 tisíc tzv. likvidátorů, jak jsou nazýváni lidé, jež pomáhali následky jaderné havárie likvidovat bezprostředně poté, co se v ukrajinském městě stala, přistěhovalo. Dnes je naživu 1500 z nich a dokonce už 18 let existuje zákon, který jim garantuje státní byt, jednorázový peněžní grant a léčbu ve specializovaném zařízení. Jenže vláda jej stále ještě neuvedla do praxe. Když se Ksenia Svetlova, židovská politička ruského původu za středo-levicový Sionistický tábor, pokoušela během svého poslaneckého funkčního období v letech 2015 až 2019 zjistit, co naplnění zákona brání, dostalo se jí šokujících odpovědí. A to především od „zástupce“ ministra zdravotnictví Jaakova Litzmana (Sjednocený judaismus Tóry). Napsala o tom pro Zman Jisrael, hebrejskojazyčnou verzi zpravodajství Times of Israel.

celý článek

Prezident Rivlin: Diasporní Židé mají právo kritizovat izraelskou vládu „jasně a hlasitě“

23. 6. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Během mezinárodní konference pro potlačování antisemitismu a kampaní BDS, která se konala ve čtvrtek 20. června v Jeruzalémě, sdělil izraelský prezident Reuven Rivlin, že je zcela legitimní, aby se diasporní Židé, kteří mají neshody s izraelskou vládou, mohli na toto téma „hlasitě a jasně“ vyjádřit. Tím si vysloužil hlasitý potlesk. Sdělil, že se v naslouchání těmto hlasům musí izraelská vláda zlepšit a že Izrael nemá problém s kritikou, pokud vychází z opravdového zájmu o blaho a bezpečnost Izraele, a zejména, pokud vychází od diasporních Židů. Rivlin kritizoval snahy levice skrýt antisemitismus za antisionismus: „Snaží se prezentovat svou kampaň bojkotu jako progresívní, ale na antisemitismu není nic progresivního,“ řekl a přitom dodal, že „nesmíme tolerovat antisemitismus na pravici, i když přichází od těch, kdo tvrdí, že milují Izrael.“ „Zbožňují Izrael, ale už ne Židy,“ prohlásil.

celý článek

Ramat Trump, Trumpův vrch jako poděkování prezidentu USA

18. 6. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Premiér Netanjahu v neděli 16. června slavnostně odhalil znak nové osady na Golanských výšinách, kterou slíbil pojmenovat po americkém prezidentu Donaldu Trumpovi. Je to výraz vděčnosti za březnové prohlášení (ze dne 25. 3. 2019), v němž Trump označil Golanské výšiny za izraelské území. Toto území Izrael dobyl během války s Libanonem (1981) a většina zemí je považuje za okupované. V neděli během zasedání kabinetu, konaného na Golanech, odhalil Netanjahu slavnostně název nové osady. Bude se jmenovat Ramat Trump, neboli „Trumpův vršek“ (רמת טראמפ – ano, bez koncového pe) a ve znaku bude mít zřejmě překříženou izraelskou a americkou vlajku. Došlo i na položení základního kamene.

celý článek

Raketa z Gazy zasáhla ješivu Chabadu ve Sderot, Izrael odpověděl útokem na Gazu

14. 6. 2019, -rjw- |  Izrael

SDEROT/GAZA – Ve čtvrtek večer zasáhla raketa vystřelená z Pásma Gazy náboženskou školu Lev Ladaat („Srdce pro poznání“) v jihoizraelském městě Sderot. Budovu sice poškodila, ale naštěstí zde v době útoku téměř nikdo nebyl, takže událost se obešla bez zranění. Ješivu hnutí Chabad navštěvuje asi 150 žáků. Škody částečně zmírnila protiraketová stavební opatření. Podle očitých svědků z hnutí Chabad nedošlo ke ztrátám na životech jen zázrakem: Uvnitř zůstala skupina žáků, kteří se pozdě večer věnovali studiu žalmů. Když kolem deváté večer zasáhla budovu raketa, unikli o vlásek smrti. „Bylo to dva nebo tři metry ode mne,“ řekl pro Ynetnews bývalý student Šalom Kahlon. „Kdyby ten zásah šel o půl metru stranou, tak s vámi teď nemluvím.“

celý článek

Mimořádný rozsudek: rozvedená si bere kohena

5. 6. 2019, -rjw- |  Náboženství

TEL AVIV – Mimořádné rozhodnutí rabínského soudu, umožňující kohenovi oženit se s rozvedenou ženou padlo minulý týden v Izraeli. Jak známo potomci kněžské třídy – kohanim – se smějí ženit pouze s dosud neprovdanými, rodilými Židovkami. To jim znemožňuje sňatky s vdovami, rozvedenými a konvertitkami. Řada kohenů se v takových případech žení mimo Izrael a potíže s uzavřením náboženského sňatku (jiný v zemi není možný) mohou mít i jejich potomci. Tentokrát se ale pár obrátil na organizaci B’Noam Danielle, která pomáhá osobám, které se dostávají do potíží s náboženským právem (halacha). A odborníkům na halachu se podařilo najít řešení: zjistili, že svědkové při minulé svatbě byli příbuzní, což bylo v rozporu s halachou, a tak lze uzavření sňatku prohlásit za neplatné.

celý článek

Izrael pomáhá řešit problém plastových odpadů, nechce jednorázové plasty na plážích

4. 6. 2019, -rjw- |  Věda a technika

EILAT/HERZLIJA – Program zákazu jednorázových plastových obalů na plážích oznámila nezávisle na sobě dvě izraelská přímořská letoviska, Herzlija a Eilat. Nové vyhlášky mají být prvním krokem širší strategie. K té se Izrael připojuje spolu s dalšími zeměmi, jako Indie a řada států EU. Přelomový krok přišel půl roku poté, co izraelští vědci ohlásili vynález bioplastů z mořských řas. Starosta Herzlije Moše Fadlon minulý týden prohlásil, že se do konce roku pokusí prosadit vyhlášku, zakazující na sever od Tel Avivu užívání plastových obalů a příborů na plážích a v jejich nejbližším okolí. Jedná se o první krok širší iniciativy, jejímž cílem je udělat z Herzlije „plastic-free“ město. Od používání jednorázových plastů by měly postupně upouštět městské služby a zařízení, školy a další instituce. Město by jim zároveň mělo pomáhat při nahrazování jinými materiály.

celý článek
Zobrazit starší zprávy