Dnes je 20. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

„Chceme žít.“ Násilí proti demonstrantům v Gaze – tentokrát z řad Hamásu

19. 3. 2019, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Bez velkého zájmu médií demonstrují od minulého týdne stovky lidí v Pásmu Gazy s heslem „Chceme žít“. Protestují proti vysokým cenám, nezaměstnanosti, novým daním a výpadkům elektřiny. To vše jsou problémy, které ztěžují všední život lidí v jednom z nejhustěji obydlených míst planety. Hamás se zatím pokusil hnutí potlačit násilím – desítky lidí byly zadrženy a zraněny. Postup Hamásu odsoudil zmocněnec OSN pro Blízký východ, Nikolaj Mladenov. Protesty začaly ve městech Khan Junis a Dér al Baláh. Demonstranti zde pálili pneumatiky a blokovali silnice, jeden demonstrant (32 let) se zapálil. Při zákroku vlády Hamásu byli zbity a uvězněny desítky lidí, včetně novinářů, žen a dětí. V noci na sobotu byl údajně ze svého bydliště unesen Hamásem Rafat al-Kadra, generální ředitel rozhlasové a televizní stanice Gaza Strip Radio. S odvoláním na Palestine TV to uvedly Gulf News (GN).

celý článek

Při teroristickém útoku u Arielu na Západním břehu byli dva Izraelci vážně zraněni a jeden voják zabit

17. 3. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Na Západní břehu probíhá pátrání po pachateli útoku, který se odehrál v neděli 17. března v 9:45 hodin místního času u osady Ariel. Na jeho počátku pravděpodobně palestinský útočník pobodal nožem pracovníka bezpečnosti. Zmocnil se jeho pušky a poté začal střílet na projíždějící vozidla. První zasažené auto patřilo Achiadu Ettingerovi (47), otci 12 dětí osady Eli, který utrpěl kritická zranění. Druhý vůz byl zasažen, ale podařilo se mu ujet a třetí vůz byl zastaven, řidiči se podařilo utéci a terorista se zmocnil vozu a odjel s ním směrem na Tel Aviv. Když se přiblížil ke křižovatce Gitai, zastřelil zde devatenáctiletého vojáka, který byl později identifikován jako Gal Keidan z Beer Ševy. Útočník pak kradeným vozem zamířil do palestinské vesnice Bruqin. U vjezdu do ní auto zanechal a pokračoval do jejího centra pěšky. Od té doby se po něm rozeběhla pátrací akce.

celý článek

Dvě rakety z Gazy nad Tel Avivem zneškodnila Železná kopule, Hamás se připravuje na izraelskou odvetu

14. 3. 2019, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Dvě rakety z Gazy byly vypáleny na Tel Aviv ve čtvrtek 14. března v podvečer. Jednu nad izraelskou metropolí zachytil protiraketový systém Železná kupole, druhá spadla do moře a šrapnel jedné z raket dopadl do Cholónu. Jde o první takový incident od války v Gaze v létě 2014 a Operace obranné ostří. Starosta města Ron Chuldai po incidentu nařídil otevřít všechny veřejné protiraketové kryty ve městě. Za dvě rakety typu Fajr se k odpovědnosti nepřihlásila žádná skupina, nicméně blízkovýchodní envoj USA Jason Greenblatt označil hnutí Hamás za toho, kdo nese odpovědnost. Teroristické hnutí, které vládne Gaze, tak začalo vyklízet v pásmu svá stanoviště při čekání na izraelskou odvetnou akci. Tento typ raket má však ve svém arsenálu také palestinský Islámský džihád. Izraelští zdravotníci ošetřili kvůli utrpěnému šoku několik lidí a desetiletého chlapce, který se zranil, když utíkal do krytu. Izrael má tři týdny před parlamentními volbami. Íránská prorežimní a libanonská média stranící Hizballáhu útok na Tel Aviv přivítala.

celý článek

Bude v Jeruzalémě lanovka? K oponentům projektu se přidali karaité, kteří se obávají znesvěcení svého hřbitova

13. 3. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V každém městě se objeví velký projekt, budící vášně. V Jeruzalémě je to poslední dobou plán na postavení lanovky, která by překlenovala údolí Gehenna a končila u Hnojné brány nedaleko Západní zdi. Od začátku ledna, kdy projekt podpořila Národní plánovací rada, probíhá v Jeruzalémě připomínkové řízení – a zároveň vášnivá diskuze. Podle některých lanovka odlehčí jeruzalémskou dopravu, podle jiných povede k ještě větším zácpám (je-li to vůbec možné). Zastánci tvrdí, že městu přibyde další moderní, atraktivní prvek. Podle památkářů šnůra kabinek uškodí pohledu na jeruzalémské hradby a bude dalším krokem k „náboženskému Disneylandu“. Své výhrady mají také ochránci životního prostředí. Lanovka, která by mohla každou hodinu převážet až 3000 osob, má silnou podporu ministra turistiky Jariva Levina i jeruzalémského starosty Mošeho Liona.

celý článek

„Náboženská válka“ na Chrámové hoře? Útok na policisty; v mešitě prý někdo ukryl zápalné látky

13. 3. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V úterý po poledni došlo na Chrámové hoře k útoku Molotovovým koktejlem na patrolující izraelské policisty. Jeden z policistů se nadýchal kouře, izraelská policie celý muslimský náboženský okrsek vyklidila a (pravděpodobně do středy) uzavřela. Následně propukly střety mezi policií a návštěvníky mešit. Palestinský prezident Mahmúd Abbás uzavření mešit odsoudil a varoval před „vážnými dopady“ tohoto kroku. Izraelský ministr bezpečnosti Gilad Erdan prohlásil že jde z palestinské strany o pokus „vyvolat náboženskou válku na Chrámové hoře“. Zatím neznámý útočník vrhnul zápalnou láhev na policejní hlídku. Zapálil vozidlo, používané policisty pro snadnější přesuny po posvátném okrsku Chrámové hory.

celý článek

Vrchní rabín Lau připustil, že se k určení židovství užívají testy DNA. Ministr Deri nechce aliju pro nehalachické Židy

11. 3. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Vrchní izraelský rabín David Lau minulý týden vůbec poprvé připustil, že vrchní rabinát a pod něj spadající rabínské státní soudy v některých případech použily testy DNA jako pomocný prostředek k určení židovství. To vyvolalo nevoli u mainstreamových skupin sionistického religiozního proudu a moderní ortodoxie s tím, že halacha, židovské náboženské právo, neuznává testy DNA jako prostředek k určení židovství. Předseda strany Izrael náš dům Avigdor Lieberman Laua obvinil z institucionální diskriminace s tím, že lidé, kterým bylo doporučeno se testům podrobit, měli jen teoretickou možnost odmítnout, pokud si přáli být uznáni rabinátem za Židy a mít v Izraeli možnost sňatku. Lau promluvil poté, co ministr vnitra Arje Deri při předvolební kampani sdělil, že bude prosazovat testy DNA k určení židovství a že se taková věc již děje. Pak svá slova odvolal, ale jak se zdá, výpověď vrchního rabína si s Derim protiřečí. Deri se na předvolebním setkání i ostře vymezil proti Židům, kteří udělali aliju ze zemí bývalého Sovětského svazu.

celý článek

IDF se podle OSN zřejmě dopustila na hranici s Gazou válečných zločinů. Zástupci Izraele to odmítají

7. 3. 2019, -rjw- |  Svět

NEW YORK – Nezávislá komise OSN, vyšetřující události kolem tzn. „Velkého pochodu návratu“ na hranici mezi Gazou a Izraelem, zveřejnila minulý čtvrtek své závěry. Podle něj je pravděpodobné, že se IDF dopustila během zásahů válečných zločinů. Zároveň uvedla, že ke zjevnému násilí a škodách na majetku došlo i ze strany demonstrujících, kteří byli nicméně civilisté. Izraelská vláda zprávu „rozhodně odmítá“ s tím, že tým dospěl k výsledkům, k nimž měl předem dospět. Stejně tak se Izrael odmítá na vyšetřování podílet a ministr zahraničí Juval Katz označil zprávu OSN za „absurdní divadlo“. Nad „bezprostředním odmítnutím“ zprávy vyslovila politování šéfka lidskoprávní agendy OSN a bývalá chilská prezidentka Michelle Bacheletová.

celý článek

Jeruzalémský místostarosta nepodporuje „kacíře“. Zrušil účast na konferenci, protože se konala v objektu konzervativních Židů

6. 3. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – „Představte si místostarostu Vídně, Prahy nebo Paříže, který by odešel z akce proto, že by se jednalo o židovské centrum. Byl by z toho velký poprask a Izrael by požadoval – a plným právem – aby padaly hlavy,“ reagoval v úterý 5. března předseda hnutí konzervativního judaismu v Izraeli Jisachar Hess. Reagoval tak na rozhodnutí současného jeruzalémského místostarosty Eliezera Rauchbergera, který stáhl svou účast z konference poté, co se dozvěděl, že se koná v objektu, který náleží hnutí konzervativního proudu judaismu. Na konferenci Sdružení odhadců nemovitostí v Izraeli, která se konala v pondělí v hotelu Agron v centru Jeruzaléma, měl být Rauchberger, který má jako místostarosta v gesci portfolio výstavby a plánování, klíčovým řečníkem. Když se ale dozvěděl, že zařízení často hostí delegace a mládežnické skupiny konzervativního hnutí, svou účast jen několik hodin před zahájením zrušil. Reformní a konzervativní hnutí totiž podle něj stojí za „destrukcí judaismu“.

celý článek

Netanjahu půjde před soud. Padla obvinění z úplatkářství, podvodu a porušení důvěry

1. 3. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Jen několik týdnů před volbami do izraelského parlamentu bude současný premiér Izraele Benjamin Netanjahu čelit trestnímu stíhání. Ve čtvrtek 28. února to oznámil vrchní státní prokurátor Avichaj Mandelblit a Netanjahu se tak stal prvním úřadujícím předsedou vlády, jenž čelí trestnímu obvinění a půjde před soud. Obvinění se týkají korupce, podvodu a porušení důvěry. Plné znění obvinění však bude oficiálně oznámeno až při slyšení, které bude ale nejspíš načasováno až po volbách 9. dubna. Při něm může Netanjahu obvinění napadnout. Premiérova strana Likud se ve čtvrtek obrátila na Nejvyšší soud, aby oznámení o záměru obvinit Netanjahua státní prokuratura počkala až po volbách. Podle strany to totiž může ovlivnit rozhodování voličů. Sám Netanjahu označil obvinění proti své osobě „honem na čarodějnice“ ze strany levicových stran a médií. „Je to hon na čarodějnice, při kterém používají vše, co mají. Perzekvují mou manželku, mého syna – po tři roky moje rodina prochází peklem,“ řekl premiér.

celý článek

Hizballáh je v Británii teroristická organizace: Podpora „politického křídla“ bude protizákonná

28. 2. 2019, -rjw- |  Svět

LONDÝN – O zařazení celého hnutí Hizballáh na seznam teroristických organizací rozhodl v pondělí 25. února britský parlament. Ještě téhož dne toto rozhodnutí na svých stránkách ocenila American Jewish Committee (AJC), jmenovitě pak poděkovala ministru vnitra Sajidu Javidovi, z jehož iniciativy k zařazení Hizballáhu mezi teroristická hnutí došlo. Od roku 2013 má v EU status teroristické organizace ozbrojené křídlo Hizballáhu, ovšem Velká Británie je první zemí, která se rozhodla takto definovat celou organizaci Hizballáh jako takovou. Rozhodnutí nabyde platnosti 1. března. Nejde přitom jen o slova a seznamy. Ze zařazení mezi teroristické organizace vyplývají právní důsledky – i politické křídlo Hizballáhu bude napříště ve Velké Británii ilegální a členství v něm a spolupráce s ním budou trestným činem.

celý článek
Zobrazit starší zprávy