Dnes je 11. 12. 2016
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Izrael odmítl vízum funkcionářce Světové rady církví v souvislosti s hnutím BDS

8. 12. 2016, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Isabel Apawo Phiriové, asistentce generálního sekretáře Světové rady církví (SRC), bylo v pondělí oficiálně odmítnuto turistické vízum. O neudělení víza rozhodli ministr veřejné bezpečnosti Gilad Erdan (Likud) a ministr vnitra Arje Deri (Šas). Důvodem má být podle izraelských médií spolupráce I. A. Phiriové s hnutím BDS (Bojkot, stažení investic a sankce). Ačkoli v minulosti již došlo k vyhoštění jednotlivých aktivistů, je to vůbec poprvé, co k tomu došlo výslovně v souvislosti s hnutím BDS. Malawijská theoložka přicestovala 5. prosince na Ben Gurionovo letiště, aby se zúčastnila tříměsíčního dobrovolnického pobytu. Po výslechu jí byl odepřen vstup do země a večer byla odeslána letadlem do Německa, odkud do Izraele přicestovala. Ačkoliv do země přicestovala se skupinou „ekumenických průvodců“, vstup byl odepřen pouze jí. I. A. Phiriová je ekumenická a feministická theoložka a autorka řady knih (nejznámější: Presbyteriánství a patriarchalismus), v nichž se zaměřuje především na problém nerovností ve společnosti.

celý článek

Summit židovských médií (JMS) se konal Jeruzalémě už podruhé

7. 12. 2016, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Na padesát novinářů z celého světa se v neděli 4. prosince sjelo na čtyřdenní summit. Účastníci z USA, jižní Ameriky, Turecka a řady evropských zemí včetně České republiky zde diskutují s izraelskými politiky. Jde o výsledek strategie izraelské vlády, která si uvědomuje nutnost spolupráce s židovskými diasporními médii. Setkání se koná letos v Jeruzalémě už podruhé. To není samo o sobě úplně nové: Pro každou izraelskou vládu od založení státu má vztah k diasporním komunitám zásadní význam a v době informačních technologií roste i význam relativně malých časopisů, které vydávají komunity v jednotlivých zemích. Proto jsou zde vedle velkých médií jako například The Jewish Week, Jewish Telegraph Agency, Jüdische a Actualite Juive zastoupeny i poněkud „rebelské“ časopisy jako Lilith nebo ty, které jsou svým jazykem omezené na malý počet čtenářů, jako jsou například české židovské časopisy, které tu zastupují Roš Chodeš a Maskil.

celý článek

Izraelský novinář Gideon Levy byl v Česku – a málo se o něm psalo

7. 12. 2016, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Minulý týden do České republiky zavítal izraelský novinář Gideon Levy (63). Přítomnost známého kritika izraelské politiky nevzbudila velkou mediální pozornost. Pro některé z jeho příznivců je to jasný důkaz podjatosti českých médií. Minulé úterý 29. listopadu byl hostem Otevřeného semináře dokumentaristy Karla Vachka na pražské FAMU. Poskytl rozhovor Parlamentním listům a o den později měl na Katedře mediálních studií žurnalistiky FSS MU v Brně přednášku s názvem „Okupace Palestiny a role médií“. Až na rozhovor pro Parlamentní listy se však velkého zájmu novinářských kolegů nedočkal. Podle informací Ztis.cz se sice objevila možnost rozhovoru v České televizi, z té ovšem z nevyjasněných důvodů sešlo. Přinejmenším část komunikace s médii – jednání s Českou televizí – vedla Palestinská ambasáda v Praze. Ta společně s několika členy ISM organizovala i jeho české turné.

celý článek

Speciálním vyslancem USA pro mír na Blízkém východě by mohl být Jared Kushner

4. 12. 2016, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Budoucí prezident USA Donald Trump pro New York Times (NYT) uvedl, že jeho zeť Jared Kushner by mohl být „velmi dobrý“ pro jednání s oběma stranami blízkovýchodního konfliktu. Jared Kushner (35) je americký podnikatel, developer a majitel mediální společnosti Observer Media. Pochází z ortodoxní židovské rodiny v New Jersey a maturoval na soukromé ješivě Frisch School. Na Harvardu vystudoval sociologii. V roce 2009 se oženil s Ivankou Trumpovou, která je po své matce napůl Češka a před sňatkem konvertovala k ortodoxnímu judaismu (moderní ortodoxie). S Blízkým východem má Kushner jisté obchodní zkušenosti, loni se stal většinovým majitelem společnosti Africa Israel Investments (AFI Group). Uvažoval rovněž o koupi Delek Group. Kushnerova rodina je známá svojí podporou Izraele, jeho otec Charles má vazby na premiéra Netanjahua. Otázkou je, nakolik rozumí palestinské straně. Izraelští politici, zejména ti blízcí izraelskému premiérovi, vidí v Kushnerovi spojence.

celý článek

Arabové darovali materiál na opravu požárem poničené synagogy v Haifě

1. 12. 2016, -jg- |  Izrael

HAIFA – Izraelsko-arabští obchodníci se dřevem se rozhodli věnovat materiál na opravu synagogy v Haifě, která byla těžce poničena ohněm, který v minulých dnech sužoval téměř celý Izrael. Firma Walida Abu-Ahmeda byla kongregací oslovena, aby napomohla se znovuvybudováním svatostánku, načež se podnikatel rozhodl, že materiál dodá zadarmo. „Rozhodl jsem se nepřijmout žádnou platbu. Židé a Arabové žijí v Haifě spolu a není tu žádná diskriminace. Musíme pokračovat s touto koexistencí a propagovat mír,“ řekl Abu-Ahmed. Třetí patro synagogy Moria, nejstarší aktivní konzervativní synagogu v zemi, která se nachází ve čtvrti Achuza, vzalo za své během požáru, který zde kulminoval minulý čtvrtek. Rabín synagogy Dov Hajun kvůli opravám zašel za místním tesařem, který mu slíbil restaurační práce zadarmo a začal obcházet prodejce dřeva. Později pak tesař našel dodavatele Abu-Ahmeda a Ziada Junise, kteří když šlyšeli, na co materiál bude použit, rozhodli se dodat jej zadarmo. „Bylo pro mne velmi emocionální slyšet muslimy, kteří chtějí přispět synagoze. Pozval jsem je oba na večerní modlitbu, kde jsem jim poděkoval,“ sdělil haifský rabín.

celý článek

Útok na reformní synagogu v Raananě: Výhrůžkami smrtí se zabývá policie

29. 11. 2016, -rjw- |  Izrael

RAANANA – Předseda reformní kongregace v Raananě, malé obci severně od Tel Avivu, Josi Kohen našel minulý týden ve čtvrtek na budově synagogy graffiti. Nebylo to poprvé, co se komunita stala terčem vandalského útoku. Teprve když přišel až ke dveřím, zjistil, že tentokrát je to vážnější. Na prahu ležel nůž s nápisem z Maimonidových Hilchot roceach, odkazujících na židovské právo, kde se stanovuje, že je přikázáním zabít heretiky. Vedle něj byly obálky se jmény představitelů reformního směru judaismu. Údajnými bezbožníky jsou rabín Rick Jacobs – prezident Unie pro reformní judaismus, rabín Gilad Kariv – výkonný ředitel reformního hnutí v Izraeli a Anat Hoffmanová – předsedkyně organizace Ženy od Zdi, usilující o zřízení smíšeného vícekongregačního oddělení u Západní zdi. Reformní synagoga v Raananě sdružuje přes 80 členských rodin a mnoho dalších využívá jejího předškolního vzdělávání a dalších komunitních programů.

celý článek

Hoří Izrael, aneb nebudeme snadná kořist - Výzva české pobočky KKL

28. 11. 2016, Michal Pacovský |  Z domova

PRAHA – Asi většina z nás s hrůzou přijala zprávy o obrovských lesních požárech v Izraeli. Přinesla je ve čtvrtek 24. listopadu téměř všechna velká média. Šokující nebyl jen rozsah požárů, ale také rychlost, s jakou se rozšířily po celé zemi. Když vezmeme, že mezi jednotlivými ohnisky požárů je také přes 200 km, a že jich během 24 hodin vzplálo na 250, tak těžko věřit na náhodu. Záhy se také objevily zprávy o prvních zatčených, kteří byli obviněni ze žhářství. Byly zveřejněny první fotografie jednoduchých zařízení, která policie našla připevněná ke stromům a naplněná zápalnými látkami s roznětkami. Jen o den později vojáci zadrželi další podezřelé s láhvemi benzínu a opět s roznětkami. Dokonce byli zadrženi i pachatelé při pokusu zapálit hasičskou stanici! Hořelo i na dvou místech na okupovaných územích, kde vzplály lesy nedaleko židovských osad. I po pěti dnech, v době, kdy tento článek píši, tak stále ještě hoří v okolí Haify a nedaleko Jeruzaléma. Jak to vše popsat a zůstat korektní?

celý článek

Izraelská armáda bombardovala objekty Islámského státu

28. 11. 2016, -rjw- |  Izrael

GOLANSKÉ VÝŠINY – Letouny izraelské armády (IDF) v noci na pondělí 28. listopadu svrhly deset tunových bomb na základnu uskupení Islámský stát (ISIS) v syrské části Golanských výšin. Stalo se tak několik hodin poté, co příslušníci ISIS začali střílet na izraelské jednotky. Jednalo se o první přímý střet mezi Izraelem a ISIS. Podle Petera Lernera, mluvčího IDF, byl nedělní střet co do síly „ojedinělý“: Džihádisté jedoucí v autě začali střílet ze samopalů a minometů na průzkumnickou jednotku. Izraelští vojáci se v tu chvíli nacházeli v územně nejasné oblasti „trojúhelníku“, kde se setkávají izraelská, syrská a jordánská hranice. Vojákům se podařilo útok odrazit, nikdo nebyl zabit. Při náletu byli podle armádních informací zabiti čtyři členové ISIS. Cílem operace bylo podle Lernera „zabránit teroristům v návratu na základnu, jejíž obsazení znamená zásadní hrozbu pro celou oblast.“

celý článek

Izrael sčítá škody po požárech, dle expertů na terorismus nejde o novou intifádu

28. 11. 2016, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Izrael se pomalu zotavuje z ničivé vlny požárů a sčítá škody. Podle odhadů bylo poničeno asi 32 124 akrů půdy. Zároveň přichází bezpečnostní vyhodnocení situace: Podle expertů část ohňů byla zapálena úmyslně, ale nejedná o novou intifádu. Požáry, které se v minulém týdnu přehnaly Izraelem, byly ničivější než ohně v okolí Haify z roku 2010. K nejzasaženějším oblastem patří Judské hory a rezervace Kfir, dále pak lesy a křovinaté porosty v severním Izraeli. Ohně ovšem řádily i na Západním břehu, kde úmyslně založený požár (v blízkosti byly nalezeny kanystry s benzínem) zničil osadu Chalamiš. Problém byla různá síla a nepredikovatelnost vývoje několika stovek požárů. Kromě těch relativně drobných museli hasiči bojovat také s masivními ohni, které si vyžádaly evakuaci desetitisíců osob. To je příklad Haify, kde se obrovské plameny řítily ulicemi a parky. Zde se také předpokládají největší škody na majetku: oheň zde poškodil 600-700 bytů, z nichž 400 je v současnosti neobyvatelných a 37 totálně zničených. Zatím nelze odhadnout dopad na životní prostředí. Zasaženy byly totiž jak rychle dorůstající křovinaté enklávy, tak stromy vysazené v době zakládání státu.

celý článek

Hudba terezínských skladatelů poprvé zazněla v jeruzalémském památníku Jad vašem

25. 11. 2016, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V muzeu a památníku obětem holocaustu Jad vašem v Jeruzalémě zazněla v pondělí 21. listopadu večer poprvé v jeho třiašedesátileté historii živá hudba. Hrálo se k poctě hudebníků z terezínského ghetta a 75. výročí založení „města, které Hitler daroval Židům“. Na klarinet, housle a violoncello tak zazněly skladby Viktora Ullmanna, Gideona Kleina a Zigmunda Schula, kteří tvořili během své internace v koncentračním táboře Terezín. Ani jeden z nich holocaust nepřežil. Hudebníci hráli nejprve pro malou skupinu návštěvníků procházejících chodbami památníku, pak pro naplněný přednáškový sál. Klarinetista a iniciátor projektu Dan Rapoport se věnuje studiu terezínské hudby posledních 20 let. „Představte si, že jdete do pekla. Víte, že jdete do pekla, v kapse máte doklad o úmrtí, jen neznáte datum. A oni přitom psali tuhle hudbu, která hledá to nejkrásnější na světě, v té nejhroznější realitě,“ sdělil Rapoport. Hudební díla vzniklá v terezínském ghettu jsou jedním z mála známých dědictví holocaustu.

celý článek
Zobrazit starší zprávy