Dnes je 21. 10. 2016
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

„V Sýrii se odehrává holocaust v malém a my Židé k tomu nesmíme mlčet,“ řekl vrchní sefardský rabín Izraele

20. 10. 2016, -mk- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Na srovnávání situace Syřanů v zemi sužované krvavým občanským konfliktem a pronásledováním Židů za druhé světové války se názory i v rámci samotné židovské komunity různí. Postoj sefardského vrchního zemského rabína v Izraeli Jaakova Josefa se kloní k tomu toto srovnání, přinejmenším proto, aby vyburcovalo z lhostejnosti. „Nejsou to naši přátelé, ale jsou to lidské bytosti,“ řekl rabi Josef na setkání židovských a arabských duchovních v rezidenci prezidenta Reuvena Rivlina, prvním mezináboženském setkání svého druhu v Izraeli, které se konalo minulý čtvrtek 13. října. Zde shromáždění duchovní vůdci Židů a muslimů rovněž vyzvali obě strany izraelsko-palestinského konfliktu k ukončení násilí. Jiné gesto vůči Sýrii přichystali věřící izraelští Židé v předvečer svátku Jom kipur, kdy se na 1500 lidí včetně rabínů a dalších vůdců komunit shromáždilo v několika izraelských městech, aby se společně modlili za mír v sousední zemi. Akci zorganizoval po sociální síti Facebook Šivi Froman, syn zesnulého mírového aktivisty rabiho Menachema Fromana, a zvolil pro ni jako motto: „Svět mlčí, my nikoliv.“

celý článek

Den smíření: Izraelští rabíni před svátkem Jom kipur žádají LGTB komunitu o odpuštění

10. 10. 2016, -jg- |  Náboženství

JERUZALÉM – Izraelští rabíni a další náboženští lídři hlásící se k moderní židovské ortodoxii, zveřejnili před svátkem Jom kipur video, v němž žádají gay a lesbickou komunitu za odpuštění výroků, které proti ní pronesli někteří rabíni v uplynulém židovském roce. Během Vysokých svátků totiž židovská tradice velí hledat odpuštění za nepravosti spáchané na svém bližním. Na videu, které bylo zveřejněno v sobotu 9. října večer, hovoří sedm řečníků, čtyři muži a tři ženy. Například rabín Benny Lau, který vede Rambanovu synagogu v Jeruzalémě a bratranec vrchního aškenazského rabína Izraele Davida Laua, už v minulosti kritizoval výroky rabína Jigala Levinsteina, který tvrdil, že homosexuálové jsou „devianti“. Levinstein byl za své výroky kritizován od různých izraelských politiků, včetně Naftaliho Beneta, který je jedním z představitelů náboženského sionismu, jehož je Levinstein součástí. Nicméně právě v duchu Vysokých svátků se Lau vyjádřil, že přebírá za vyjádření vedoucího rabína předarmádní přípravné ješivy Bnej David odpovědnost. „Je mi ukládáno provést sebezpytování, ne zpytovat svého bližního,“ řekl Benny Lau.

celý článek

Po nedělním útoku v Jeruzalémě následovala vlna zatýkání i oslav nad mrtvými Izraelci

10. 10. 2016, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Pár hodin po útoku v Jeruzalémě byli policií zatčeni lidé, kteří na oslavu útoku, jež zanechal dva mrtvé a sedm zraněných, rozdávali sladkosti a požadovali, aby byly arabské obchody zavřeny na znamení solidarity s teroristou i s dvojicí Palestinců, kteří útok nafilmovali za pokřiku „Alláhu akbar“ (viz. níže v článku) a které pak s oslavnými komentáři sdíleli na internetu. Zabráněno bylo i vztyčení smutečního stanu v blízkosti domova teroristy ve čtvrti Silván. Útok, jakožto i oslavy na jeho podporu, odsoudilo americké ministerstvo zahraničí, velvyslanci USA a Austrálie v Izraeli, i speciální koordinátor OSN pro blízkovýchodní mírový proces Nikolaj Mladenov. „Je politováníhodné a nepřijatelné, že Hamás a další glorifikují takové činy, které ohrožují možnost mírové budoucnosti pro Palestince i Izraelce,“ řekl. Jenže glorifikoval i Fatah. „Ten, kdo provedl dnešní útok v Jeruzalémě, je poutníkem do Mekky, mučedníkem,“ stálo na Facebooku palestinské vládní strany na Západním břehu.

celý článek

Dva mrtví a šest zraněných po teroristickém útoku v centru Jeruzaléma

10. 10. 2016, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Třicetiletý policista a šedesátiletá žena byli zabiti v neděli ráno palestinským teroristou, který ze svého auta střílel do hloučku lidí čekajících na tramvajové zastávce na Muničním pahorku v Jeruzalémě. Zraněno bylo i dalších šest lidí. Devětatřicetiletý útočník, obyvatel sousedství Šejk Džarra ve východojeruzalémské čtvrti Silván, byl zastřelen v přestřelce se speciální policejní patrolou, která jej sledovala, když se po vynesení útoku snažil utéci. Na útěku ještě na ulici Clermont-Ganneau vystřelil po ženě, která seděla ve svém voze. Vzhledem k probíhajícím židovským Vysokým svátkům policie očekává příval teroristických útoků. Nedělní útočník, jehož identita zůstává stále neodtajněna, si podle policejních informací odseděl čtyřměsíční trest v izraelském vězení za napadení policejního příslušníka v dubnu 2014 na Chrámové hoře. Útok si tak naplánoval na stejný den, kdy měl za předchozí trestný čin nastoupit svůj trest.

celý článek

„Flotila žen“ byla zastavena před izraelskými břehy, Pink Floyd jí vyjádřili podporu

8. 10. 2016, -mk- |  Izrael

AŠDOD – Flotila s výhradně ženskou posádkou pojmenovaná „Zaytouna-Oliva“, která se vypravila na cestu v září, doplula do izraelských vod Středozemního moře ve středu 5. října. Pětatřicet námořních mil (tj. asi 65 kilometrů) od izraelského pobřeží ji zastavila izraelská armáda, a to převážně ženské námořní komando IDF. Když ani po četných výzvách flotila nezastavila, vojačky ji bez dalších incidentů a násilností zadržely a odtáhly do přístavu v Ašdodu. Flotila, na jejíž palubě bylo třináct žen včetně irské nositelky Nobelovy ceny míru Mairead Maguireové, nevezla žádný materiál ani humanitární pomoc. Jejím cílem bylo podle slov organizátorů pouze upozornit na trvající námořní blokádu pásma Gazy. Tuto enklávu už devět let ovládá hnutí Hamás, které neuznává existenci státu Izrael, ostřeluje jeho území a podílí se na dalších teroristických útocích proti němu.

celý článek

Do centra Sderot dopadla raketa z Gazy, způsobila škody na zdraví i majetku

5. 10. 2016, -jg- |  Izrael

SDEROT/GAZA – Tři lidé, včetně patnáctileté dívky a šedesátiletého muže, byli ošetřeni v aškelonské nemocnici Barzilaj poté, co na ulici do středu města Sderot dopadla raketa z Gazy. Trojice utrpěla šok, fyzicky však nikdo zraněn nebyl. K raketě, která dopadla do jihoizraelského města ve středu 5. října ráno a poničila silnici včetně několika okolních aut a domů, se ihned přihlásila k Islámskému státu připadající skupina Ahfad al-sahaba aknaf bajt al-maqdis, která vydala tiskovou zprávu v arabštině a hebrejštině: „Ó, vy zbabělí Židé, nemáte bezpečí ve své vlastní zemi. Jaalon selhal při zajištění bezpečnosti, Liebermann jistotně také selže,” stálo v ní v narážce na bývalého i současného izraelského ministra obrany. Podle arabských médií Hamás v Gaze po útoku na Izrael zatkl několik členů této salafistické skupiny a IDF v odpovědi na útok na izraelské území zasáhla nejméně čtyři vojenské cíle Hamásu v městech Bejt Hanún, Gaza City a Chán Júnisu. Podle palestinských médií nebyl nikdo zraněn.

celý článek

„Neberte Izrael jako samozřejmost,“ vzkázal diaspoře izraelský prezident ve svém projevu na Roš ha-šana

4. 10. 2016, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Svého novoročního projevu, který v sobotu (1.10.) zveřejnil jako video na internetu, využil izraelský prezident Reuven Rivlin k tomu, aby oslovil zejména diasporní Židy. Především se přitom obrátil na mladou generaci, která může v souvislosti s nekončícím izraelsko-palestinským konfliktem prožívat značné rozčarování. „Neberte Izrael jako samozřejmost a nezapomeňte, že naše osudy jsou navzájem svázané. Vím dobře, že se můžete podívat na Izrael a nevidět tam sami sebe jako v zrcadle,“ vzkázal diasporám Židům Rivlin a vybídl je, aby se přijeli sami na vlastní oči přesvědčit, čím Izrael skutečně je: „Slyšíte různé argumenty o tomto regionu, názory zprava i zleva, a sledujete konflikt, který nám byl vnucen našimi sousedy, našimi bratranci, muslimy, a máte pocit, že váš hlas zde není slyšet. Říkám vám – tento rok přijeďte do Izraele a navštivte tuto zem. Přijeďte do Izraele a poučte se. Izrael je silná demokracie. Přijeďte, poslouchejte, buďte tady a nechte ostatní, ať vyslechnou vás. Protože jsme jeden národ a máme k sobě navzájem povinnost.“ V dalších částech svého novoročního poselství se Rivlin vrátil také k otázce bezpečnosti Židů v Evropě a k tématu, které je mu po celé jeho působení v prezidentské funkci blízké, totiž budování mostů mezi jednotlivými segmenty izraelské společnosti.
VIDEO UVNITŘ ČLÁNKU

celý článek

Peresova pohřbu se z palestinských lídrů zúčastnil jen Abbás, dočkal se za to od svých kolegů kritiky

4. 10. 2016, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Pátečního pohřbu (30.9.) bývalého prezidenta Izraele a nositele Nobelovy ceny za mírový proces s Palestinci se vedle stovky vysokých představitelů ze sedmdesáti zemí světa zúčastnil také prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Dokonce krátce hovořil i s premiérem Benjaminem Netanjahuem, který mu za účast na pohřbu Šimona Perese poděkoval. Pohřeb velké osobnosti spojené s izraelsko-palestinským mírovým procesem byl tak výjimečnou události, kdy se oba nejvyšší představitelé osobně setkali – většinou se sobě navzájem vyhýbají a snaží se držet od sebe navzájem distanc; k jejich poslednímu setkání tak došlo před rokem. Do Abbáse se za to pustil Hamás i někteří představitelé Fatahu a své rozhodnutí na pohřeb nepřijít obhajoval i předseda arabských poslanců v Knesetu.

celý článek

Izrael poprvé vyšle na Oscara film, v němž zní výhradně arabština

28. 9. 2016, -mk- |  Kultura

JERUZALÉM – Cenu Ofir pro nejlepší izraelský hraný film udělila letos Izraelská akademie pro filmovou a televizní tvorbu snímku Písečná bouře režisérky Elite Zexerové, oceněný již i na festivalu v Sundance. Tato původem židovská filmařka, pro niž je Písečná bouře prvním celovečerním dramatickým počinem, si zvolila jako námět příběh z prostředí izraelských beduínů, a tak ve filmu zní výhradně arabské dialogy. Pokud si snímek najde cestu mezi pětici nominovaných na neanglicky mluvený film, půjde o první případ, kdy za Izrael bude soutěžit film čistě v arabštině – třebaže už v roce 2009 se mezi nominované dostal film Ajami portrétující prostředí izraelských Arabů v telavivské čtvrti Jaffa, kde se objevovaly vedle sebe dialogy v arabštině i v hebrejštině. Předávání cen Ofir minulý týden se do médií dostalo také kvůli pozdvižení vyvolanému izraelskou ministryní kultury Miri Regevovou. Ta demonstrativně opustila ceremoniál předávání cen ve chvíli, kdy na scéně vystoupil arabsko-izraelský rapper Tamir Nafar – a to proto, že do své skladby zakomponoval několik veršů palestinského národního básníka Mahmúda Darwíše.

celý článek

Zemřel Šimon Peres, neúnavný služebník státu Izrael z doby ještě před jeho založením

28. 9. 2016, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Když v noci z úterý na středu oznámila média v Izraeli, že rodina Šimona Perese byla přivolána do telavivské nemocnice, kde izraelský státník už dva týdny pobýval, celá země posmutněla. Poslední z generace otců zakladatelů, kteří stáli u vzniku moderního státu, Šimon Peres, zemřel ve středu 28. září před čtvrtou hodinou ráno ve věku 93 let. Zprávu potvrdil Peresův syn Chemi na tiskové konferenci, která se toho rána konala v nemocnici. V politice, kterou bral jako službu veřejnosti, Peres působil dlouhých padesát let. Za tu dobu se zhostil mnoha postů, od řadového poslance Knesetu přes mnoho ministerských funkcí včetně předsedy vlády nebo ministra zahraničí až po završení politické kariéry ve funkci prezidenta, jímž se stal roku 2007 jako devátý od vzniku státu. V roce 1994 obdržel spolu s Jicchakem Rabinem a s Jásirem Arafatem Nobelovu cenu za mír. Šimon Peres, tehdy jako místopředseda vlády a ministr financí, byl rovněž první izraelskou státní návštěvou, která zavítala do postkomunistického Československa. Stalo se tak na začátku února 1990, kdy byly rovněž po desetiletích obnoveny diplomatické styky mezi oběma zeměmi. Státní pohřeb Šimona Perese se uskuteční v pátek za účasti mnoha osobností světové politiky. Za Českou republiku se jej zúčastní ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

celý článek
Zobrazit starší zprávy