Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Paraguay znovuotevřela své velvyslanectví v Jeruzalémě

21. 5. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Po USA a Guatemale se stala Paraguay třetí zemí, která své velvyslanectví přestěhovala do Jeruzaléma. Stalo se tak v pondělí 21. května v Technologickém parku ve čtvrti Malcha na jihozápadě hlavního města. „Nemáme lepších přátel, než vás,“ řekl paraguayskému prezidentovi Horaciu Cartesovi izraelský premiér Benjamin Netanjahu a připomněl, jak jihoamerický stát pomáhal Židům v útěku před Hitlerem i jak podpořil hlasování OSN o nezávislosti židovské domoviny roku 1948. Dnes mezi zeměmi existuje skvělá spolupráce v oblasti agrikultury, bezpečnosti a technologií. „Oceňuji zemi, která statečně brání své právo žít v míru a buduje ekonomicky prosperující stát pro budoucnost svou a svých dětí,“ řekl Cartes, který se před pondělní ceremonií sešel i se svým izraelským protějškem Reuvenem Rivlinem. Cartes v dubnu prohlásil, že chce ambasádu do Jeruzaléma přesunout ještě před srpnovým vypršením svého mandátu. Členka vedení Organizace pro osvobození Palestiny Hanan Ašrávíová krok popsala jako „nezodpovědný a odporující mezinárodnímu právu“.

celý článek

Turecko prodalo Íránu zařízení k výrobě jaderných zbraní izraelského výrobce

21. 5. 2018, -rjw- |  Blízký východ

ANKARA – Vztahy mezi Tureckem a Izraelem jsou opět napjaté: Poté, co turecký prezident Erdoğan označil 14. května izraelské zásahy proti protestujícím Palestincům v Pásmu Gazy za „genocidu“ a Izrael za „teroristický stát“, následovalo přerušení oficiálních diplomatických styků a razantní omezení obchodu. Dva dny nato turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu prohlásil, že Izrael by měl být předvolán před Mezinárodní trestní soud v Haagu. 18. května se pak v Istanbulu sešli představitelé Organizace islámské spolupráce, aby odsoudili přesun velvyslanectví USA do Jeruzaléma a podporu palestinskému lidu. Téhož dne došlo k statisícovým demonstracím solidarity s Palestinci, při nichž byli napadeni dva novináři izraelské stanice Chadašot. Od pátku se v Turecku konají celonárodní sbírky ve prospěch obyvatel poničené Gazy, při dodávkách zdravotnického materiálu do Gazy navázala turecká vláda spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací. Téměř přitom zapadla zpráva, že Turecko samo je nyní vyšetřováno zvláštní komisí OSN.

celý článek

Kvůli protestu proti ekonomické krizi a vládě se v Gaze pokusil upálit Palestinec

20. 5. 2018, -jg- |  Blízký východ

GAZA – Dvaadvacetiletý Palestinec z Gazy se v neděli 20. května nad ránem zapálil, pravděpodobně v protestu proti režimu, který palestinské enklávě vládne. Video incidentu se rozšířilo po sociálních sítích a je na něm slyšet, jak se muž zapálí a křičí bolestí. Kolemjdoucí se seběhli uhasit plameny. Podle sociálních médií v Gaze byl Fathi Walid Chareb, otec dvou dětí, odvezen do nemocnice se středně těžkými popáleninami. Chareb byl zaměstnancem palestinské samosprávy v pásmu Gazy a podle zpráv již nedostával plat několik měsíců. Podle svědků před inicidentem proklínal palestinskou vládu a sháněl peníze a jídlo pro své příbuzné. Izraelské úřady již dříve upozorňovaly, že podmínky v Gaze jsou zoufalé: 65 % obyvatel je chudých, téměř 50 % bez zaměstnání. Třetina obyvatel dostává humanitární pomoc od agentur OSN, zatímco další třetina od charit, které řídí Hamás. „Gaza je pod blokádou. Lidé jedí z odpadků a situace se zhoršuje,“ řekl listu Times of Israel gazanský novinář Adnan Abu Uda.

celý článek

Po víc jak 10 letech na útěku byl Izraelec odsouzen k 15 letům za vraždu palestinského taxikáře

20. 5. 2018, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Izraelec byl telavivským soudem odsouzen k 15 letům odnětí svobody vězením a zaplacení odškodného ve výši 200 tisíc šekelů (asi 1,2 milionu Kč) za zabití palestinského taxikáře, kterého se dopustil před více jak 10 lety. Jehošua Elicur (46) uprchl z Izraele poté, co byl roku 2005 z vraždy obviněn. Letos v lednu byl Izraeli vydán z Brazílie. Elicur, původně německý občan, který konvertoval k judaismu a přestěhoval se do Izraele, byl shledán vinným z vraždy, když v září 2004 zastřelil nedaleko města Nábulus na Západním břehu tehdy šestačtyřicetiletého palestinského taxikáře Saíla Džabary a-Šatíju. Dcera oběti, Jasmína a-Šatíjová médiím sdělila, že je s rozsudkem „velmi spokojena“. „Děkuji soudci a Bohu a jsem velmi šťasná, že bylo spravedlnosti učiněno zadost. Jsem ráda, že vrah mého otce jde do vězení na mnoho let, aby se naučil, že hodnota lidského života je velmi důležitá,“ řekla listu Jediot Acharonot ve středu 9. května.

celý článek

Dva dny po USA otevřela v Jeruzalémě velvyslanectví Guatemala. Následovat bude Paraguay (a další)

19. 5. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Hle, postavil jsem Jeruzalém před všechny okolní národy jako číši, po níž se zapotácejí. (Zachariáš, 12,2) Dva dny po USA, ve středu 16. května, přesunula slavnostně, a aniž by proti tomu někdo protestoval, velvyslanectví do Jeruzaléma Guatemala. Středoamerická země má s Izraelem tradičně přátelské vztahy už od 50. let. Ve středu 16. května spolu guatemalský prezident Jimmy Morales a izraelský prezident Benjamin Netanjahu slavnostně přestřihli modrobílou pásku u vchodu do nového zastupitelského úřadu. Ten se nachází v „Technologickém parku“ Malcha, průmyslové zóně jihovýchodního Jeruzaléma, zaměřené na high-tech. Toto diplomatické gesto je vnímáno jako uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

celý článek

Válka informací a PR: 53 z 62 zabitých patřilo k militantní skupině a smrt osmiměsíční Lajly G.

19. 5. 2018, -rjw- |  Komentáře a analýzy

GAZA – Protesty v Gaze a jejich potírání se netýkají jen protestujících a vojáků, mezi nimiž je ostnatý drát: Veškeré dění je zároveň určeno těm, kteří se dívají na fotografie a videa ze střetů a sledují zprávy (obou stran). Během zostřujících se bojů vysílala vláda v Gaze i jednotliví účastníci protestů dramatické snímky, které nebylo potřeba komentovat. Izraelská vláda se snažila dokázat, že protesty nejsou spontánním vzedmutím trpících obyvatel z Gazy, ale že za nepokoji stojí Hamás a podle prohlášení Šin Bet z počátku tohoto týdne je finančně podporuje Írán. Objevila se svědectví o tom, že Hamás má zájem na vysokém počtu obětí, že záměrně verbuje ženy a děti, aby tak získal pozornost světových médií. – Marně.

celý článek

Gaza na počátku Ramadánu: Den Nakby, důsledky pondělních střetů a „co s tím“

17. 5. 2018, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Den Nakby (15. května) proběhl takříkajíc „dobře“: bylo méně mrtvých než během pondělních protestů vůči přemístění americké ambasády do Jeruzaléma. Světová média mezitím informovala o krveprolití (62 mrtvých, včetně nezletilých) a na výzvu Kuvajtu se sešla Rada bezpečnosti OSN. Úterní protesty narušil de facto vysoký počet pohřbů, s nimiž organizátoři nepočítali. Vedení Hamásu vyzvalo k pomstě zabitých, podle izraelských zdrojů však zároveň Izraeli z pondělka na úterek nabídlo, že může nepokoje „uklidnit“. Další vývoj a průběh možných jednání není z médií jasný, v úterý však byly nepokoje méně prudké – a byli zastřeleni „jen“ dva lidé. Hamás nicméně oznámil, že bude i nadále požadovat právo na návrat uprchlíků: „Naše dnešní zpráva zní, že Pochod návratu a prolamování obklíčení bude pokračovat a že masakr, který izraelská okupace spáchala na naší protestující a vracející se mládeži jen posílí naši vytrvalost, odhodlání a setrvání v požadavku práva na návrat.“

celý článek

Desítky lidí v Praze demonstrovaly proti přesunu americké ambasády do Jeruzaléma a na podporu Palestinců

16. 5. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – V centru Prahy proběhla v podnělí 14. května demonstrace proti přesunu amerického velvyslanectví do Jeruzaléma a za práva Palestinců. Několik desítek lidí se sešlo na Václavském náměstí s transparenty hlásajícími „Svobodu Palestině“ nebo „Zastavte zabíjení v Palestině“. Řečníci shromáždění sdělili, že demonstrují za „osvobození Palestiny od rasismu a od zdí“ a že „Gaza je střelnicí Izraele“. „Sedmdesát let politiky etnického čištění Palestiny stačilo, obdobně jako 11 let devastující blokády Gazy, kde v těchto chvílích okupační síly střílejí do neozbrojených demonstrantů,“ sdělila za organizátory Jana Ridvanová. Akci svolala iniciativa Ne našim jménem – za spravedlivý mír na Blízkém východě a českou pobočkou Mezinárodního hnutí solidarity (ISM). „Nepřipusťme, aby ČR sloužila jako užitečný idiot Izraele. Prezidentu Zemanovi důrazně připomínáme, že to není on, kdo tvoří zahraniční politiku, ale ministerstvo zahraničí,“ řekl podle Aktuálně.cz další z účastníků. Ve středu Palestinci odvolali své velvyslance ze čtyř zemí EU včetně Česka.

celý článek

„Krveprolití, masakr, jatka“. Světová média informovala o zabitých v Gaze a otevření velvyslanectví USA v Jeruzalémě

15. 5. 2018, -jg- |  Svět

JERUZALÉM – Titulní stránky deníků po celém světě v úterý 15. května informovaly o pondělku, kdy vrcholil tzv. „Velký pochod návratu“, jako o „krvavém masakru“ v Gaze a přímo jej spojily s otevřením velvyslanectví USA v Jeruzalémě. Skutečně šlo o nejkrvavější den od vojenského ofenzívy v létě 2014 Gaze – násilných demonstrací se v pondělí při izraelských hranicí s Gazou účastnilo až 60 tisíc lidí (al-Džazíra), přičemž počet zabitých se vyšplhal na 59 a stovky byly zraněny. V Británii nazval Daily Mail násilnosti „krvavou lázní“, Metro psalo o „krvavém masakru“. Newyorský Daily News napsal, že „55 bylo zmasakrováno, zatímco Ivanka se široce usmívá“. „Izraelci zabili desítky Palestinců, zatímco se velvyslanectví USA přesouvá do Jeruzaléma,“ oznámil deník New York Times. Titulek ABC zněl: „Přes 50 Palestinců bylo při velkých protestech zabito izraelskou armádou, nejkrvavější den od války 2014.“ „V Jeruzalémě, se otevřela ambasáda. V Gaze, nejméně 55 zemřelo,“ napsal Independent a Guardian: „Trumpova nová ambasáda se otevírá – a desítky umírají.“

celý článek

Protesty v Gaze platí Írán, tvrdí izraelská rozvědka Šin Bet

14. 5. 2018, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Izraelská tajná služba Šin Bet dnes oznámila, že zadržela dva teroristy z řad Hamásu, jimž se podařilo proniknout do Izraele. Při výslechu údajně přiznali, že protesty konané v rámci hnutí „Velký pochod návratu“ jsou financované přímo z Íránu. Oba pachatelé, Jahjá Eile (19) a Salím Abú Dahír (21), měli být zatčeni na konci dubna, když poškodili hraniční plot a pronikli do Izraele. Při výslechu uvedli, že měli za úkol odstranit bezpečnostní kameru na plotě a že stejné instrukce mají další skupiny teroristů, které mají zaútočit během úterý 15. května, na výročí Nakby, palestinské„katastrofy“. Podle téhož zdroje je to právě Írán, kdo platí civilnímu obyvatelstvu pneumatiky, hořící draky a balónky vypouštěné na izraelské území (respektive zápalné látky do nich). „Samotní agenti Hamásu mají zákaz chodit k hranici, aby nebyli zabiti nebo zajati jednotkami IDF,” stojí v prohlášení Šin Bet.

celý článek
Zobrazit starší zprávy