Dnes je 19. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

V Jeruzalémě u Západní zdi byla objevena starověká pečeť z judského království

12. 9. 2019, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – V bezprostřední blízkosti Západní zdi byla nalezena pečeť, jejíž stáří archeologové odhadují na 2600 let (7. stol. př. o. l.). Centimetrový kousek keramiky nepůsobí na první pohled zajímavě. Nese však hebrejský nápis: „Adenjahu, ašer al ha-bajit“ – tedy přibližně „Adenjahu, který odpovídá za dům“. Jde o označení jednoho z nejvyšších královských úředníků, známé z různých míst Hebrejské bible. Z bible známe i jméno Adenjahu (česky překládáno jako Adonijáš). Z toho však nelze ukvapeně dovozovat, že by pečeť patřila přímo lévijci ve službách krále Jošafata (Chr 2,17). Pečeť našel dobrovolník, prosévající odpadní materiál, vykopaný v roce 2013 u paty Západní zdi při Robinsonově oblouku.

celý článek

Rakety z Gazy dopadají na Izrael už dva dny. Netanjahu musel přerušit svůj předvolební projev v Ašdodu

11. 9. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Na Izrael bylo v úterý 10. září vypáleno z Gazy pět raket. Informovala o tom IDF. Dvě z raket zamířily na města Ašdod a Aškelon, přičemž při incidentu musel být současný premiér Izraele Benjamin Netanjahu odklizen do bezpečí. Nacházel se totiž v tu dobu v Ašdodu, kde měl proslov v rámci své předvolební kampaně. Zvuk sirén i to, jak se premiéra jala jeho ochranka, bylo v té době možné vidět online na Facebooku premiérovy strany Likud, kde byl proslov živě přenášen. Asi po dvaceti minuách, když nebezpečí dopadu rakety pominulo, se Netanjahu vrátil na pódium, aby svou řeč dokončil. Rakety z Gazy byly podle médií vypáleny dvě hodiny poté, co Netanjahu prohlásil, že bude li znovu zvolen, anektuje Izrael Jordánské údolí a část osad na Západním břehu.

celý článek

Sedmnáctiletá Izraelka zabita při teroristickém útoku, bratr a otec zranění

23. 8. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Sedmnáctiletá Rina Šnerbová ze středoizraelského města Lod byla zabita při útoku pravděpodobně granátem, hozeným z kolem projíždějícího vozu, když byla se svým bratrem a otcem na pěší túře v přírodní rezervaci na Západním břehu. Bratr Dvir (19) utrpěl těžká zranění a otec Eitan (46) lehká. Oba byli převezeni do jeruzalémské nemocnice Hadasa Ein Kerem, kde se Dvir podrobil operaci. Podle lékaře Abeda Khalila je nyní ve stabilizovaném stavu. Informace o pravděpodobném průběhu útoku poskytli pracovníci izraelské záchranné služby Magen David Adom a další svědci. IDF po útoku zajistila oblast kolem pramene Ein Bubin severovýchodně od Ramalláhu, kolem židovské osady Dolev a palestinské vesnice Deir Ibzi. Izraelci místo nazývají „Dannyho pramen“ po izraelském studentu Dannym Gonenovi, který zde bil zabit roku 2015. K útoku se tenkrát přihlásila skupina napojená na Hamás.

celý článek

Výbor OSN žádal po Palestincích vysvětlení nenávistných antisemitiských projevů v učebnicích, vůbec poprvé

21. 8. 2019, -jg- |  Svět

ŽENEVA – Vůbec poprvé byla palestinská administrativa dotazována na půdě OSN ohledně antisemitismu, protiizraelských předsudků a nabádání k nenávisti a násilí v palestinských učebnicích. V úterý 13. srpna se v Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace zabýval dvaatřicetistránkovou zprávou od neziskových organizací UN Watch, NGO Monitor a SE-Impact, které takové případy zdokumentovaly. „Co se ten týden stalo, bylo neuvěřitelné,“ sdělil Hillel Neuer, ředitel UN Watch. „Od roku 1974, kdy byl Jásir Arafát a Organizace za osvobození Palestiny přivítána do OSN, je toto poprvé, kdy se pozornost stočila na palestinský rasismus, diskriminaci a antisemitismus.“ Výbor rovněž vyzval zástupce palestinské samosprávy v OSN, aby se ke zprávě vyjádřili.

celý článek

Izraelské hráčky lacrossu koupily sportovní boty keňským soupeřkám, jež byly na mistrovství světa v nevýhodě

17. 8. 2019, -jg- |  Sport

ONTARIO – Smysl pro sport a fair play prokázalo družstvo izraelských hráček lacrossu minulý týden na světovém šampionátu v kanadském Ontariu. Když se izraelské sportovkyně ve skupině do 19 let utkaly dne 6. srpna v kanadském Peterborough se svými soupeřkami z Keni, zjistily, že mají oproti nim výhodu. Keňanky totiž neměly standardní obuv pro tento druh sportu, ale běžné tenisky. Nohy se jim smekaly po deštěm navlhlém trávníku, a tak nebylo divu, že Izraelky proti nim vyhrály 13:4. „Všechny boty s podešví se špunty, které si objednaly a nechaly zaslat do Kanady, přišly ve špatných velikostech,“ sdělila Ashlee Aitkenová, zástupkyně keňského týmu v Kanadě. Izraelky se tak proto diskrétně dotázaly trenérky týmu na velikost obuvi všech keňských hráček, domluvily se svými rodiči na financování projektu, a v místním obchodě svým soupeřkám boty zakoupily.

celý článek

Kafkovy neznámé rukopisy a kresby se dostaly ze švýcarských trezorů do Jeruzaléma, kde byly prvně představeny

12. 8. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Minulou středu 7. srpna byly v Národní knihovně v Jeruzalémě představeny dosud neznámé rukopisy a skici Franze Kafky. Doputovaly tam ze švýcarských sejfů teprve nedávno, po jedenáct let trvající právní bitvě mezi německými knihovnami a rodinou zesnulé Esther Hoffeové, sekretářky spisovatele a Kafkova přítele Maxe Broda, a izraelskou Národní knihovnou na straně druhé. Před dvěma týdny otevřeli pracovníci knihovny čtyři trezory UBS Bank ve švýcarském Curychu a jejich obsah s sebou odvezli do Jeruzaléma. V malých kufřících si na palubu letadla vzali například tři různé verze povídky s názvem „Přípravy na svatbu v zemi“, či sešit, kde se pražský židovský spisovatel cvičil v hebrejštině. Je v něm obsažen i článek o jeruzalémské stávce učitelů z listopadu 1922. Napsal jej dva roky předtím, než v Rakousku podlehl coby čtyřicetiletý tuberkuloze, a v hebrejštině, kterou se začal učit roku 1917. Dále cestovní deníky, stovky osobních dopisů a kresby. Svůj výtvarný talent Kafka objevil v prvních letech univerzitních studií v Praze.

celý článek

Tiša be-av: Chrámovou horu letos navštívil rekordní počet Židů

11. 8. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Letos se v kalendáři sešly židovský půst Tiša be-av a muslimský Svátek oběti (Íd al-adhá). Takové situace si vždy vynutí zvláštní vyjednávání ohledně Chrámové hory a někdy se neobejdou bez násilí. Bez násilností se to neobešlo ani tentokrát. Podle izraelsko-jordánských dohod z roku 1967 je během muslimských svátků uzavřen na Chrámovou horu přístup jinověrcům. Výjimkou jsou případy, kdy židovské a muslimské svátky připadnou na stejné datum. V takových případech nastávají jednání a bezpečnostní opatření. Dopoledne došlo k blíže nespecifikovaným střetům, po nichž zůstalo 14 raněných muslimů, z toho jeden těžce. Na izraelské straně byli zraněni 4 policisté. Policie pak objekt na krátkou dobu uzavřela. Židovské návštěvníky doprovázeli na místo policisté, muslimští výtržníci po nich házeli židle a další předměty. Znovu byla svatyně otevřena během odpoledních návštěvních hodin, kdy na Chrámovou horu opět přicházely skupiny Židů v doprovodu policie.

celý článek

IDF zatkla čtyři podezřelé z ubodání Dvira Soreka, v souvislosti se svátky se obává dalších možných útoků

10. 8. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Tři podezřelí muži a jedna žena byli v noci z pátka na sobotu zatčeni v souvislosti se zabitím devatenáctiletého studenta vojenské přípravky Dvira Soreka. Devatenáctiletý Sorek byl ubodán k smrti a jeho tělo nalezeno ve čtvrtek 8. srpna u osady Migdal Oz na Západním břehu, kde mladík studoval. Hebrejskojazyčná média, která citovala z palestinských arabských zdrojů, uvedla, že k zatčení čtveřice došlo ve vesnici Beit Kahil na jihu Západního břehu, zabaven byl také jeden osobní vůz. K zatčení došlo poté, co byl jako první zatčen a vyslýchán devětadvacetiletý podezřelý z obce Beit Fadždžar, která se nachází nedaleko Migdal Oz. První zatčený, který byl v pátek propuštěn, má být majitelem auta, o němž si izraelské bezpečnostní služby myslí, že bylo užito během středy k útoku. Izraelská armáda během pátku a soboty žádné zprávy o zatčení nepotvrdila, ve svém prohlášení jen uvedla, že pátrání po teroristech pokračuje.

celý článek

Izrael: Vražda na parkovišti podnítila vlnu solidarity

1. 8. 2019, -rjw- |  Izrael

TEL AVIV – Vlnu solidarity vyvolala v izraelské společnosti i diaspoře zpráva o zastřelení čtyřicetiletého Ofira Chasdaje v Ramle. Motivem vraždy byla hádka o parkovací místo před obchodním centrem. Přátelé i zcela neznámí lidé vybrali pro jeho rodinu přes 600 tisíc šekelů. Zároveň dala vznik debatě o tom, jak je možné, že je smrtí skončil letos už druhý spor na parkovišti. K incidentu došlo v neděli 28. července odpoledne, když se rodina Chasdajových vydala nakupovat do obchodního centra Azrieli. Muž našel parkovací místo pro invalidy. Jeho manželka Dikla trpí svalovou dystrofií a měla zde snazší možnost vystoupit. V autě byly i jejich tři děti, které rovněž obě trpí postižením a nejmladší je závislé na respirátoru.

celý článek

Výbor OSN přijal rezoluci, která viní z porušování ženských práv jen Izrael, a to v jen v případě Palestinek

27. 7. 2019, -jg- |  Svět

NEW YORK – Organizace spojených národů (OSN) označila v úterý 23. července Izrael jako hlavního porušovatele ženských práv na palestinských a syrských územích. Dvě rezoluce, které přijal Hospodářský a sociální výbor OSN (ECOSOC), se zaměřovaly pouze na Izrael. Výboru o 54 členech v současnosti předsedá Norsko, které se spolu s dalšími 6 zeměmi EU (Francie, Nizozemsko, Dánsko, Irsko, Lucembursko a Malta) připojilo k Saudské Arábii, Íránu, Číně, Jemenu, Turkmenistánu, Mali, Pákistánu, Súdánu, Rusku, Venezuele a dalším zemím, aby společně odhlasovaly rezoluci, která říká, že „izraelská okupace je hlavní překážkou pro palestinské ženy a dívky k naplnění jejich práv“. Druhá přijatá rezoluce zmiňuje „sociální dopady izraelské okupace obecněji“. Proti hlasovala jen Kanada a USA. Mezi státy, které se hlasování zdržely, byla Velká Británie, Německo, Mexiko, Brazílie, Kamerun, Togo, Jamajka, Ukrajina či Rumunsko.

celý článek
Zobrazit starší zprávy