Dnes je 26. 7. 2016
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Saudská delegace na návštěvě Izraele chtěla podpořit arabskou mírovou iniciativu

26. 7. 2016, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM/RIJÁD – Ačkoli Saudská Arábie a Izrael nepěstují oficiálně diplomatické styky, navštívil minulý týden Izrael i palestinskou autonomii saudský generál ve výslužbě Anwár Eški spolu s delegací vědců a podnikatelů. Návštěva delegace byla záležitostí zcela mimořádnou, a třebaže proběhla neformálně, Eški se setkal s vysoce postavenými izraelskými představiteli včetně generálního ředitele ministerstva zahraničí Doreho Golda, koordinátora vládních aktivit na Západním břehu generálmajora Joava Mordechaje a několika opozičních poslanců Knesetu. Cílem Saudů je získat izraelské politiky pro arabskou mírovou iniciativu, v jejímž rámci slibují Izraeli zahájení diplomatických styků na nejvyšší úrovni hned s 57 arabskými a muslimskými státy včetně Saudské Arábie samotné výměnou za uzavření míru s Palestinci. Ten by měl mít podobu dvoustátního řešení. Před nedávnem přijal ve stejné věci Netanjahu egyptského ministra zahraničí, který rovněž propagoval mírové rozhovory pod záštitou Egypťanů a Saudů. Izraelská strana se k této arabské iniciativě nestaví nijak zásadně odmítavě, byť jisté výhrady má. Podobnému řešení dává přednost před mírovým procesem diktovaným Evropou, která podle nich příliš straní Palestincům.

celý článek

Před dalším ročníkem Gay Pride vyzval starosta Jeruzaléma obě strany ke vzájemnému respektu

21. 7. 2016, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Starosta Jeruzaléma Nir Barakat se pochodu hrdosti komunity LGBT letos nezúčastní. Nechce se dotknout cítění početné části ortodoxní obyvatel Jeruzaléma, které podobné akce urážejí. Současně ale oznámil záměr položit květiny na místo, kde byla před rokem na stejném pochodu ubodána šestnáctiletá Šira Bankiová. Barakat také prohlásil, že pochod proběhne „bez omluv a bez předsudků“, a setkal se s rodiči Širy Bankiové. Její vrah Jišaj Schlissel je nyní ve vězení, kde si odpykává doživotní trest. Policie v den pochodu (21.7.) zakázala vstup do města jeho příbuzným a několika dalším aktivistům vystupujícím proti gayům, u nichž panuje obava, že by mohli násilně protestovat. Schlisselův bratr byl dokonce zatčen kvůli podezření, že se chystal provést další podobný útok.

celý článek

Společnost El Al nebude létat do Santiaga de Compostela kvůli bojkotu Izraele

20. 7. 2016, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM/SANTIAGO DE COMPOSTELA – Hlavní město španělské Galicie nebude mít přímou leteckou linku z Tel Avivu, o níž společnost El Al jednala s místními úředníky, majícími na starosti turistický ruch. Rozhovory na toto téma selhaly poté, co si španělské město vloni v listopadu odhlasovalo bojkot Izraele. Informoval o tom nyní místní regionální deník La Voz de Galicia. Tato oblast Španělska, trpící vysokou nezaměstnaností zejména mladých lidí, přitom žije převážně z turismu. Marta Loisová, radní Santiaga pro turismus, nyní popírá, že by se s izraelským dopravcem o zřízení přímé linky jednala, a tvrdí, že bojkot Izraele by rozhodně neznamenal sabotáž takovýchto jednání. Galicijská organizace Přátel Izraele však potvrzuje, že El Al letos v dubnu zavedl přímou linku do Valencie namísto do Santiaga de Compostela právě v důsledku odhlasovaného bojkotu.

celý článek

Palestinec zatčen s batohem plným výbušnin, chtěl nastoupit do jeruzalémské tramvaje

20. 7. 2016, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Pravděpodobně dramatickému teroristickému útoku se podařilo v neděli (17.7.) zabránit v Jeruzalémě, kde se do zdejší městské tramvajové linky pokusil nastoupit asi dvacetiletý palestinský muž s batohem. Zastavil ho příslušník bezpečnostní služby, kterému bylo jeho jednání podezřelé, a v jeho tašce poté objevil tři trubkové bomby propojené dráty, několik nožů a mobilních telefonů. Hned následující den (18.7.) pak došlo v ranních hodinách k útoku nožem na vojáky hlídkující na Západním břehu nedaleko palestinského uprchlického tábora Al Arúb. Dva vojáci utrpěli lehčí zranění a jednomu z nich se při obraně podařilo útočníka postřelit, ten pak po převozu do izraelské nemocnice zraněním podlehl. Dva izraelští vojáci, jeden Žid a jeden drúz, také o víkendu zemřeli nešťastnou náhodou při výbuchu granátu na Golanských výšinách.

celý článek

Prezident Reuven Rivlin i ministryně Ajelet Šakedová uvítali ustavení nových soudců práva šaría

18. 7. 2016, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Existence státem podporovaných muslimských soudů, v nichž se rozhoduje podle práva šaría, je podle izraelského prezidenta Rivlina odrazem toho, nakolik Izraeli záleží na náboženské svobodě a diverzitě. Vyplynulo to z proslovu, který měl při slavnostním jmenování sedmi nových soudců. Ceremonii konané v Rivlinově prezidentské rezidenci v Jeruzalémě byla přítomna i ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová ze strany Židovský domov. Ta ve svém projevu zase připomněla jí podporovaný návrh zákona, pocházející ze společné dílny menší levicové strany Merec a Společné arabské kandidátky, podle něhož by se islámskými soudci mohly v Izraeli stát i ženy. Navzdory podpory Ajelet Šakedové však legislativa v Knesetu neprošla, a to kvůli odporu židovských náboženských stran, které v ní spatřovaly nebezpečný precedens.

celý článek

Na čerstvě jmenovaného vrchního rabína IDF se snesla ostrá mediální kritika

13. 7. 2016, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Rabín Ejal Karim, který v pondělí 11. července stanul na pozici vrchního rabína izraelské armády se stal terčem ostré kritiky ze strany izraelských médií. Příčinou byly jeho komentáře ohledně žen, homosexuálů a zacházení s palestinskými teroristy na religiozním webu Kipa, které napsal před třinácti lety. Když odpovídal na otázky ohledně halachy, židovského náboženského práva, Karim například naznačil, že během války je dovoleno znásilňovat nežidovky, že homosexuálové jsou nemocní a je třeba jim pomoci, že zranění sebevražední teroristé by měli být zabiti nebo že ženy nemají sloužit v armádě, ale ani svědčit u soudu, poněvadž jsou „sentimentální“. I když armádní generál Gadi Eisenkot oznámil, že tyto výroky nereprezentují hodnoty IDF, tak se za rabína Karima poté, co se spolu ve středu setkali, postavil. Totéž učinili i prominentní rabíni jako David Stav, který se v čele spolku Tzohar snaží o reformu vrchního izraelského rabinátu, nebo Chajim Druckman, podle něhož někdejší odpověď rabína Karima na internetovém fóru na dotaz, „co Tóra říká o zajatkyních“, nemůže být brána jako jeho názor pro dnešní dobu. Přesto se v úterý Ejal Karim především vojákům, kterých se jeho slova mohla dotknout, omluvil.

celý článek

Izraelští poslanci schválili zákon o transparentnosti ve financování nevládních organizací

13. 7. 2016, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Dlouho projednávaný zákon, který má za cíl více zpřehlednit financování neziskových nevládních organizací působících v Izraeli, byl v Knesetu schválen v pondělí 11. července večer. Po šestihodinové debatě nakonec 57 poslanců hlasovalo pro a 48 proti. Podle nově přijatého zákona tak neziskové organizace, které víc jak 50 % svého rozpočtu dostávají od cizích vlád nebo politických organizací, budou muset tuto skutečnost zveřejnit ve svém účetnictví, a dále ve svých publikacích, billboardech, televizních reklamách, své domovské internetové stránce, v online kampaních nebo při písemném kontaktu se zaměstnanci státní správy nebo volenými úředníky. Překročení tohoto zákona může vést k pokutě až 29 tisíc šekelů. Nový „zákon o transparentnosti“ se dotkne 27 v Izraeli působících organizací, přičemž v 25 případech jde o nevládní organizace s lidskoprávní agendou jako je Breaking the Silence, Ješ Din, Ir Amim, Gisha nebo Betselem, a ve dvou případech se jedná o neziskové organizace na podporu židovských náboženských aktivit.

celý článek

Neortodoxní izraelští Židé frustrováni situací u Zdi nářků. Obrátili se na Nejvyšší soud

11. 7. 2016, -jg- |  Náboženství

JERUZALÉM – Tým vyjednavačů, který se snaží naplnit nedávné rozhodnutí vlády postavit u Zdi nářků vedle mužské a ženské sekce i místo pro smíšenou a egalitářskou modlitbu, sdělil v pondělí 11. července v dopise izraelskému premiérovi, že neustále se táhnoucí případ vezmou před izraelský Nejvyšší soud. Tým zastupuje členy reformního a konzervativního proudu judaismu v Izraeli a také feministickou organizaci Ženy od Zdi (Nashot ha-kotel). Neortodoxní židovské skupiny v dopise zmínily, že navzdory zákazu, který minulý týden vydal státní zástupce Avišai Mendelblit, hodlají ve smíšené modlitbě pro ženy i muže u Zdi nářků pokračovat. „Očekáváme, že nás policie ochrání, když se domáháme svých práv,“ stálo v dopise s tím, že současná vlna podněcování proti neortodoxním proudům judaismu z řad některých představitelů izraelské politiky a náboženského ortodoxního establishmentu může vést ke krveprolití. Především feministky z hnutí Ženy od Zdi jsou při svých modlitbách na najsvětějším místě judaismu napadány ultraortodoxními mladíky.

celý článek

Při historické návštěvě Netanjahu přivítá v Izraeli egyptského ministra zahraničí

10. 7. 2016, -jg- |  Blízký východ

KÁHIRA/JERUZALÉM – Premiér Izraele Benjamin Netanjahu potvrdil úmysl setkat se v neděli 10. července s ministrem zahraničí Egypta Samechem Šukrym ohledně izraelsko-palestinských mírových rozhovorů. Šukryho příjezd do Izraele je první oficiální návštěvou takto vysokého egyptského představitele po více jak devíti letech. Očekává se, že Šukry při své návštěvě mimo mírové iniciativy egyptského prezidenta Abdelfattáha al-Sisiho, s níž Netanjahu souzní, zmíní i francouzskou mírovou konferenci, k níž se Izrael staví spíše odmítavě. Na setkání se zároveň bude připravovat i Netanjahuova druhá cesta do Egypta. Před dvěma týdny se Šukry setkal v Ramalláhu s prezidentem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem, od něhož měl egyptskému prezidentu přetlumočit „důležité, nicméně tajné“ informace. Poté, co v květnu volal egyptský prezident al-Sisi po mírových jednáních, Netanjahu vyjádřil vůli se jich spolu s Palestinci, Egypťany a dalšími arabskými národy účastnit. Tento postup však utrpěl trhliny ve chvíli, kdy byl v křesle izraelského ministra obrany Moše Jaalon vystřídán Avigdorem Liebermannem.

celý článek

Teroristických útoků podle Šin Bet v červnu ubylo, počet obětí na životech se však zvýšil

10. 7. 2016, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Od loňského října, kdy vypukla nebývale intenzivní vlna teroristických útoků noži, auty a střelnými zbraněmi proti izraelským vojákům i civilistům, počet útoků neustále klesá a v posledních dvou měsících se drží okolo stovky. Červen byl však současně s pěti mrtvými měsícem s nejvyšším počtem obětí teroru od ledna letošního roku – do statistiky se promítla střelba v restauraci na Sarona Market a také vražda třináctileté spící dívky v osadě Kirjat Arba. Poslední útok střelnou zraní se odehrál v sobotu večer nedaleko osady Mecad na Západním břehu a středně těžká zranění při něm utrpěl jeden muž. O den dříve najelo do armádního vozidla osobní auto řízené palestinským řidičem a lehce zranilo tři vojáky, u útoku byl později potvrzen teroristický motiv.

celý článek
Zobrazit starší zprávy