Dnes je 17. 1. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Izrael nemá nic společného s Židy ani judaismem. Abbás promluvil na setkání palestinského vedení

15. 1. 2018, -jg- |  Blízký východ

RAMALLÁH – „Izrael je koloniálním projektem a s Židy nemá nic společného,“ zaznělo z úst palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse během dvouhodinové řeči, kterou pronesl na setkání ústřední rady Organizace pro osvobození Palestiny v neděli 14. ledna. Setkání se uskutečnilo se záměrem formulovat odpověď na Trumpovo uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele Spojenými státy. Abbás dále řekl, že když byl Izrael ustaven, jeho lídrům se nepodařilo přesvědčit Židy, aby do něj emigrovali. Podle Abbáse prý první izraelský premiér David Ben-Gurion neochotně pracoval na tom, aby donutil do Izraele imigrovat Židy z arabských zemí proti jejich vůli poté, co usoudil, že zemi evropskými Židy nenaplní. Raději se prý šest milionů z nich nechalo zavraždit v Evropě nacisty, než by do Izraele odjeli. Byly to přitom úřady britského mandátu, kdo za druhé světové války znemožnil imigraci většiny židovských uprchlíků z Evropy.

celý článek

Izrael posílá lékaře do Zambie, aby pomáhali bojovat s epidemií cholery

15. 1. 2018, -mk- |  Svět

LUSAKA – Už od podzimu zápasí jihoafrický stát s epidemií cholery, jíž od září loňského roku podlehlo už šedesát tisíc lidí a 2.500 jí bylo nakaženo. Kvůli epidemii byly už v hlavním městě Zambie uzavřeny školy, kostely a hlavní tržiště, což zemi ekonomicky ochromuje, před týdnem navíc vláda vyhlásila zákaz vycházení. Izrael nyní postupně vyslal do Zambie čtyři lékaře, dvě sestry a další experty, kteří mají pomáhat bojovat s epidemií, léčit nakažené a zabránit dalšímu šíření životu nebezpečné nemoci pomocí nejmodernějších metod. Lékaři byli vysláni nemocnicí Tel ha-Šomer ve městě Ramat Gan a Izrael je vůbec první zemí, která do Zambie vyslala své experty na boj s cholerou.

celý článek

Jednadevadesát izraelských rabínů vyzývá vládu, aby nevyháněla africké uprchlíky

15. 1. 2018, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Přes třicet tisíc Afričanů ze Súdánu a Eritreje, kteří žijí dnes v Izraeli a žádají o azyl čelí nyní hrozbě deportace ze země. V polovině prosince prošel Knesetem v poměru 71 pro ku 41 proti zákon, jež izraelské vládě umožní žadatele o azyl přemístit do třetí země, nebo je uvěznit. Proti tomu se postavila iniciativa 91 rabínů všech směrů – reformního, konzervativního i ortodoxního –, kteří spolupodepsali dopis izraelské vládě vyzývající k humánnímu nakládání s uprchlíky a k odvolání tohoto rozhodnutí, které je zde označeno za „brutální politický krok“. Za iniciativou stojí židovská organizace Tag Meir. Dopis se přitom odvolává na židovskou historickou zkušenost uprchlíků i na povinnost soucitu s trpícími a laskavého zacházení s cizinci, kterou ukládá Tóra. Připomíná také mezinárodní úmluvu o postavení uprchlíků, jejímž je Izrael spolusignatářem. Izraelská vláda se rozhodla pro deportaci afrických běženců údajně kvůli úsilí lépe chránit hranice státu.

celý článek

Auto dvou českých turistek bylo na Západním břehu napadeno kameny. Špatně odbočily při cestě k Mrtvému moři

10. 1. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Dvě české turistky, které se ve vypůjčeném autě vypravily k Mrtvému moři, musela v úterý 9. ledna zachraňovat izraelská policie. Stačilo jedno špatné odbočení a omylem se dostaly do části Západního břehu Jordánu, která je spravována palestinskou samosprávou. V arabské vesnici Takua, nedaleko Betléma, na jejich automobil zaútočili kameny místní obyvatelé. Západní břeh je rozdělen na tři části: jednu spravují Izraelci, další je pod společnou izraelsko-palestinskou správou a třetí oblast spadá čistě pod palestinské úřady. Izraelští civilisté mají, na rozdíl od turistů, do třetího typu oblasti podle izraelských zákonů vstup přísně zakázán. V oblastech se smíšenou a palestinskou správou však může být nebezpečné, pokud se turisté pohybují v autě z izraelské půjčovny. Ta mají žlutou poznávací značku, zatímco palestinská auta mají zelenou.

celý článek

Na Západním břehu byl při střeleckém útoku zabit Izraelec, otec šesti dětí

9. 1. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Střelecký, pravděpodobně teroristický útok, při němž byl zabit otec šesti dětí, se stal v úterý 9. ledna ve večerních hodinách nedaleko města Nábulus. Pětatřicetiletá oběť řídila svůj vůz po silnici 60, což je jedna z hlavních dopravních tepen Západního břehu, když si jej vyhlédl střelec v projíždějícím autě. Oběť byla později identifikována jako Raziel Ševach, obyvatel nedaleké osady Chavat Gilad. Policie a vojsko začali prohledávat okolí místa. Ševach byl v kritickém stavu hospitalizován v nemocnici v Kfar Saba, ještě si však stačil sám zavolat pomoc s tím, že byl postřelen z projíždějícího palestinského auta. V nemocnici při resuscitačním zásahu zraněním podlehl. „Chtěl bych učinit prohlášení k těm zbabělým vrahům, co vystřelili a ujeli: Nemáme strach. Lid Izraele žije a vyhraje,“ prolásil předseda Rady regionu Samařsko Josi Dagan. Raziel Ševach byl rabínem a mohelem osady Chavat Gilad. Působil též jako dobrovolník pro Magen David Adom, izraelskou záchrannou zdravotní službu.

celý článek

Izrael zveřejnil seznam organizací, jejichž členové nesmí vstoupit do země. Je mezi nimi i Jewish Voice for Peace

9. 1. 2018, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Dvě desítky organizací spjatých s hnutím BDS (Bojkot, stažení investic, sankce) už ví, že jejich členové se do Izraele nepodívají. Seznam zveřejněný izraelskou vládou tuto neděli (7.1.) zahrnuje jedenáct organizací evropských, šest působících v USA a po jedné z Latinské Ameriky a z JAR. Figuruje mezi nimi také židovská organizace Jewish Voice for Peace. Zatímco izraelská vláda se hájí, že žádná země nevpustí do svých hranic své otevřené nepřátele, kteří ji chtějí poškodit, lidskoprávní organizace – zejména ty, které se na „černé listině“ objevují – to prohlašují za projev úpadku izraelské demokracie a připomínají, že jedním z negativních dopadů může být znemožnění návštěv rodinných příslušníků u těch Palestinců, kteří mají část rodiny v zahraničí a část v Izraeli či na Západním břehu – totéž se ostatně týká i řady členů organizace Jewish Voice for Peace, jejichž příbuzní žijí v Izraeli. Podle jiných jde o opět další paralelu s dějinami jihoafrického apartheidu a doklad toho, že Izrael se snaží svou politiku uplatňovanou na Západním břehu rozšířit na celý svět.

celý článek

Šin Bet odhalil na Západním břehu teroristickou buňku s vazbami na Írán

9. 1. 2018, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelské tajné služby odhalily tříčlennou teroristickou buňku plánující útoky proti izraelským cílům, v jejichž pozadí stáli íránští agenti. Ti podle zjištění Šin Bet kontaktovali hlavní osobu buňky, devětadvacetiletého studenta informatiky Muhammada Maharma, prostřednictvím jeho příbuzných v Jihoafrické republice a naverbovali ho, aby chystal teroristické útoky proti Izraeli a současně pomohl íránským tajným službám proniknout do oblasti a vybudovat si zde síť. Maharmeh poté zrekrutoval dva další Palestince a spolu s nimi plnil úkoly, které od Íránců dostal. Buňku se podařilo odhalit včas, dříve než mohla mít na svědomí životy nevinných lidí.

celý článek

Zemřel izraelský spisovatel Aharon Appelfeld, přeživší holocaust

8. 1. 2018, -mk- |  Kultura

PETACH TIKVA – Ve věku 85 let zemřel minulý týden 4. ledna významný izraelský spisovatel Aharon Appelfeld, který v dětství přežil šoa a tomuto tématu věnoval všechnu svou literární tvorbu. Čeští čtenáři se s ním mohli seznámit poprvé v novelách vydaných souborně pod názvem Sebeklam (2000), později také v knize pro děti O holčičce z jiného světa (2014) a v ceněném románu Květy temnoty (2014). Nositel řady literárních ocenění zahraničních i izraelských – Brennerovy ceny, Bialikovy ceny a v roce 1983 nejvyššího ocenění, Izraelské ceny za literaturu – byl vyzdvihován zejména za to, jak dokázal originálním způsobem zachytit pocit vykořeněnosti, ztráty a existenciální rozměr zkušenosti šoa. Ve svých románech, novelách a povídkách na rozdíl od jiných spisovatelů, kteří rovněž prošli holocaustem a stal se hlavním námětem jejich literární tvorby, nezpracovával Appelfeld nikdy své vlastní autobiografické zkušenosti a k tématu přistupoval spíše metaforicky a nepřímo. Psal v hebrejštině, kterou si osvojil až v době dospívání, jeho knihy se však odehrávají výhradně v Evropě doby předválečné a válečné.

celý článek

Zemřel Hugo Marom. Izraelský letecký hrdina, „Wintonovo dítě” a brněnský rodák

7. 1. 2018, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – V izraelském Tel Avivu zemřel v neděli 7. ledna ráno Hugo Marom. Zprávu o tom přinesly Lidové noviny. Brněnský rodák, který se narodil roku 1928 do zlatnické rodiny Maiselů, byl spolu se svým mladším bratrem Rudym jedním z dětí, které se podařilo před nacisty zachránit tzv. kindertransporty, které organizoval Nicolas Winton do Anglie. Když udělal po válce aliju do Izraele, své příjmení si změnil. Hugo Marom byl jedním z izraelských pilotů, kteří prošli roku 1948 tajným leteckým vojenským výcvikem v Československu. Stál tak de facto u zrodu izraelského vojenského letectva. O této části jeho života vyšlo mnoho publikací v Česku i v Izraeli. Roku 2007 vznikl pro Českou televizi film „Křídla nad Sionem“, kde Marom a další izraelsko-českoslovenští váleční veteráni vystupují. Podle velvyslance ČR do Izraele Iva Schwarze Hugo Marom sice žil několik desítek let v Izraeli, ale srdcem byl stále Brňák a také to při četných příležitostech zmiňoval.

celý článek

Levné lety z Prahy do Izraele s El Al UP končí. Nahradí je nový systém v cenách letenek

5. 1. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Nízkonákladové letecké spoje aerolinek El Al UP mezi Evropou a Izraelem, jež provozovaly i přímé lety mezi Prahou a Tel Avivem, ve druhém čtvrtletí roku 2018 ukončí svůj provoz. Izraelský národní dopravce to oznámil na tiskové konferenci ve středu 3. ledna. Namísto nich si zákazníci společnosti El Al budou moci zakoupit a vybrat ze tří různých tarifů letenek. První typ bude nabízet odbavení jen s příručním zavazadlem a občerstvení na palubě letadla, ale nebude jej možné zrušit, a to ani za poplatek. U druhého typu se k příručnímu zavazadlu a občerstvení přidá ještě odbavený kufr a možnost výběru sedadla. Zrušit letenku druhého typu pak bude možné s poplatkem. Třetí, nejdražší typ letenky, počítá navíc se dvěma příručními zavazadly a flexibilitou pro ty, kdo se po zakoupení letenky rozhodnou cestu odložit nebo zrušit. Výkonný ředitel společnosti El Al David Maimon ještě uvedl, že aerolinky začnou od začátku září provozovat přímou linku mezi Tel Avivem a San Franciscem.

celý článek
Zobrazit starší zprávy