Dnes je 22. 7. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Tři Izraelci ubodáni k smrti během šabatové večeře ve své domácnosti

22. 7. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Při útoku na rodinu sedící u šabatové večeře v judské osadě Chalamiš zahynuli v pátek večer tři lidé a minimálně jeden další byl zraněn. Útočníkem byl Palestinec ze sousední vesnice, který přelezl bezpečnostní plot osady a do domu se vloupal přes okno. Oběťmi jsou šedesátiletý otec a jeho syn a dcera, čtyřicátníci. Jeho manželka byla s těžkými zraněními převezena do nemocnice. U svátečního stolu se na šabatovou večeři sešla celá asi desetičlenná rodina, mladší děti se však před útočníkem stihly schovat. Zbytek rodiny zachránil soused, voják na dovolené, který uslyšel křik a postřelil útočníka přes okno. Vrah, kterého palestinská média spojila s devatenáctiletým Omarem al-Abedem, spojil o několik hodin dříve svůj útok s děním na Chrámové hoře, kam byly po nedávném mimořádně důkladně zorganizovaném útoku střelnými zbraněmi instalovány detektory kovu. „Vezměte do rukou zbraně a postavte se na odpor… Mám jen nůž, ale vyslyším volání Al-Aksá… Vím, že odejdu a už se nevrátím,“ napsal Omar al-Abed na sociální síť.

celý článek

Beduínská rodina přijata za plnohodnotné členy kibucu

16. 7. 2017, -mk- |  Izrael

EJLON – Členové kibucu Ejlon na severu Izraele si odhlasovali v poměru 116 ze 124 hlasů, že beduínská rodina Hadíl a Mahmúda Mazalových se stane plnoprávnými členy jejich společenství. Stalo se tak poté, co Mazalovi i se svými třemi dětmi žili v kibucu rok jako podnájemníci. „Věříme v soužití, máme rádi pospolitost a láskyplné, vřelé a solidární prostředí. Naši prarodiče vždycky podporovali kibucy v okolí a naše vesnice s nimi odjakživa spolupracovala, dokonce jim dodávala mouku a jídlo,“ prohlásil Mahmúd pro server Ynet News. Kibuc je označení pro izraelskou zemědělskou, ale i průmyslovou osadu, která funguje na principu kolektivního vlastnictví. Zisky osady jsou investovány zpět do jejího rozvoje poté, co jsou zajištěny základní potřeby všech jejích členů – kibucníků. První osada typu kibuc byla založena roku 1909 v Deganiji, jižně od Genezaretského jezera.

celý článek

Druhý útok v Jeruzalémě během několika hodin: mezi lehce zraněnými i dvouměsíční miminko

16. 7. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Na Olivové hoře ve východním Jeruzalémě došlo v pátek (14.7.) k dalšímu teroristickému útoku, tentokrát zápalnou lahví. Lehce zraněni při něm byli tři lidé, mezi nimi i dvouměsíční holčička. K útoku došlo jen pár hodin poté, co teroristé u vstupu na Chrámovou horu zahájili střelbu a usmrtili dva izraelské vojáky drúzského původu, Haiela Sitaweho (30) a Kamila Shnaana (22). Dva dospělí a miminko projížděli v komunitním voze vesnicí Silwán ve východním Jeruzalémě, když na ně útočník hodil Molotovův koktejl. Nadýchali se kouře a dvouměsíční děvčátko bylo poté převezeno do jeruzalémské nemocnice Hadasa-Ejn Kerem k ošetření. Policie zahájila ihned pátrání po útočníkovi.

celý článek

Dva izraelští policisté zemřeli při útoku na Chrámové hoře v Jeruzalémě

14. 7. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Nebývale dobře zorganizovaný krvavý útok se odehrál dnes, v pátek (14.7.) v těsné blízkosti Chrámové hory. Tři teroristé začali střílet do hlídkujících policistů v době, kdy ještě okrsek kolem mešity Al-Aksá zel prázdnotou. Dva policisté podlehli zraněním krátce nato a podle informací se jednalo o příslušníky drúzské menšiny. Bezpečnostní složky zaskočila zjevně promyšlená a důkladně logisticky zajištěná akce – málokdy v poslední době došlo k útoku v takové blízkosti Chrámové hory a teroristické útoky v této vlně bývají vedeny primitivnějšími zbraněmi, jako jsou nože či podomácku vyrobené výbušniny. Policie vzápětí poté poprvé po několika letech opět uzavřela Chrámovou horu pro věřící, kteří se sem scházejí na páteční modlitbu, a kolem Starého Města otevřela checkpointy. Mezinárodní společenství teror v blízkosti posvátných míst příkře odsoudilo, zatímco Hamás a organizace Islámský džihád ho oslavovaly a Fatah ho označil za izraelskou provokaci.

celý článek

Historická dohoda mezi Izraelem a Palestinou o dodávkách elektřiny stvrzena

12. 7. 2017, -mk- |  Blízký východ

DŽENÍN – Izraelští a palestinští vysocí představitelé stvrdili v pondělí (10.7.) svými podpisy zásadní dohodu o pravidlech dodávek elektřiny na území palestinské samosprávy. Poprvé v historii se tu určují jasné podmínky dodávek energie, které kvůli miliardovým dluhům v minulosti Izrael často přerušoval. Dohoda byla podepsána v sousedství nové rozvodovny, která má Palestincům zajistit nezávislý zdroj energie. Palestinci tak budou poprvé kontrolovat distribuci elektřiny do svých měst a obcí. Rozvodovna umožní Izraeli posílat na Západní břeh až o 135 megawattů více, třebaže dohoda jej zavazuje jen k 60 megawattům navíc. Tím se dostane tolik potřebné navýšení dodávek do oblastí okolo Dženínu, která nejvíce v minulosti trpěla výpadky proudu. Obě strany, izraelská i palestinská, kvitovaly dohodu jako „historický milník“ a pochvalovaly si vynikající vzájemnou spolupráci.

celý článek

Izrael vyzývá Maďarsko, aby zastavilo kampaň proti Sorosovi. Kritiku miliardářových politických aktivit však chápe

12. 7. 2017, -mk- |  Svět

BUDAPEŠŤ – Maďarští Židé jsou silně znepokojeni billboardovou kampaní zaměřenou proti George Sorosovi, americkému židovskému miliardáři s maďarskými kořeny. Po celé zemi se objevily velkoplošné plakáty s fotografií Sorose a nápisem: „Nedovolme, aby se Soros stal posledním, který se směje.“ Řada těchto billboardů byla počmárána antisemitskými nápisy. Maďarská vláda kritizuje Sorose za to, že vyzval zemi, aby přijímala více uprchlíků. Na žádost izraelského velvyslance, aby kampaň vláda zastavila, dostal Izrael odpověď: „Maďarsko stejně jako Izrael podnikne kroky proti každému, kdo představuje ohrožení bezpečí celé země a jejích občanů.“ Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Imanuel Nachšon následně vydal oficiální prohlášení, které bylo označeno za „vyjasnění“. V něm zdůraznil, že cílem Izraele „rozhodně nebylo nelegitimizovat kritiku na adresu Sorose, který soustavně podrývá izraelskou demokraticky zvolenou vládu tím, že posílá peníze organizacím, jež židovský stát očerňují a snaží se popřít jeho právo na sebeobranu“.

celý článek

S novým předsedou Avi Gabajem, „izraelským Macronem“, se Strana práce posune více do středu

12. 7. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Charismatický outsider Avi Gabaj, spojený dříve se středopravicovou stranou Kulanu, překvapivě zvítězil v pondělí (10.7.) nad Amirem Perecem v boji o předsednické křeslo nejsilnější strany levicového křídla izraelské politické scény. Nahradí tak úřadujícího předsedu strany Jicchaka „Bužiho“ Herzoga, který minulý týden v čele strany skončil. Stranu práce povede bývalý ministr životního prostředí z Netanjahuovy vlády a dá se očekávat, že přinese do tradiční, leč dlouhá léta spíše upadající strany čerstvý vítr a více pravicových myšlenek. Nepříliš známý ministr zastával dříve vysokou úřednickou funkci na ministerstvu financí a vedl telekomunikační společnost Bezeq. V otázce izraelsko-palestinského konfliktu zastává středovou pozici, je zastáncem vzniku demilitarizovaného palestinského státu. Vyslovuje se také pro zlepšení ekonomické situace na Západním břehu a oslabení tamních islamistických organizací. Ve své obecně laděné řeči vítěze řekl, že pro stranu začíná „nová cesta“, která povede k vládnutí, a vyzval k jednotě mezi Izraelci.

celý článek

Do médií unikla „černá listina“ diasporních rabínů, kterým nedůvěřuje izraelský vrchní rabinát

10. 7. 2017, -mk- |  Náboženství

JERUZALÉM – Aškenázský vrchní rabinát v Izraeli čelí skandálu: média mají k dispozici seznam asi 160 jmen rabínů ze čtyřiadvaceti zemí, jejichž dobrozdání ohledně židovského původů osob rabinát neuznává. Kromě představitelů konzervativního a reformního křídla judaismu se na něm objevují i jména rabínů ortodoxního směru, zejména těch, kteří v minulosti vyjádřili liberální názory. Dobrozdání ohledně židovského původu je přitom významné pro všechny přistěhovalce do Izraele, určuje totiž, kdo zde bude moci uzavřít sňatek či podstoupit další náboženské obřady, od obřízky po pohřeb. Kompletní seznam rozeslala světovým médiím organizace ITIM, která pomáhá Izraelcům poradit si s náboženskou byrokracií. Americký server JTA, poskytující zpravodajství ze židovského světa, zveřejnil jména 60 rabínů z USA, kteří na seznamu figurují – 16 z nich se hlásí k židovské ortodoxii. Vrchní izraelský rabín David Lau reagoval na únik seznamu rozhořčeně a prohlásil, že je dílem nižšího úředníka.

celý článek

Nová rezoluce UNESCO označuje hrobku patriarchů v Hebronu za „palestinskou památku v ohrožení“

9. 7. 2017, -mk- |  Svět

KRAKOV – Na svém zasedání v polském Krakově odhlasovalo UNESCO v pořadí už druhou protiizraelskou rezoluci. Po úterní (4.7.) rezoluci odsuzující chování Izraele na jeruzalémském Starém Městě zde v pátek členské země schválily rezoluci, která implicitně odmítá historické vazby židovského národa na posvátné místo v Hebronu, hrobku, kde jsou pochováni bibličtí praotcové Abrahám, Izák a Jákob a jejich ženy Sára, Rebeka a Lea. V tajném hlasování se pro rezoluci vyslovilo dvanáct zemí, šest zemí se zdrželo hlasování a tři byly proti. Izraelský premiér označil hlasování UNESCO za „nepříčetné“ a rozhodl se reagovat tím, že částku ve výši jednoho milionu amerických dolarů z členských příspěvků UNESCO přesměruje Izrael k jiným účelům. Z peněz má vzniknout „Muzeum židovského národního dědictví v Kirjat Arba a v Hebronu“, které má celému světu ukázat tisícileté historické vazby Židů k Hebronu.

celý článek

Britský režisér Ken Loach se ve Varech vyslovil pro bojkot Izraele

8. 7. 2017, -mk- |  Izrael

KARLOVY VARY – Jedna z hlavních filmařských hvězd letošního mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, režisér sociálně laděných snímků Ken Loach, který přijel převzít Křišťálový glóbus za celoživotní přínos světové kinematografii, vyjádřil svou podporu hnutí za bojkot Izraele a připojil se k těm, co požadují zrušení plánovaného izraelského koncertu slavné rockové kapely Radiohead. „Podobně jako bojkot jihoafrických sportovců vyvinul tlak na tamní režim a přispěl ke zhroucení apartheidu, žádáme také my, aby lidé nepodporovali izraelské kulturní projekty. Zdůrazňuji, že nevoláme po bojkotu jednotlivých umělců,“ řekl ve Varech režisér a současně prohlásil, že to rozhodně neznamená bojkot všeho židovského. Hovořil také o situaci Palestinců na Západním břehu, kteří jsou podle něj utiskováni a „beztrestně zabíjeni“. Jeho dvorní scenárista Paul Laverty, který jej doprovázel a rovněž přijal ocenění z rukou pořadatelů festivalu, uvedl, že je o podporu požádali sami Palestinci, kteří se prý cítí „deprimovaní a bezmocní“ a podobná gesta jim pomohou. Kapela Radiohead nicméně už dříve odmítla černobílé vnímání propalestinských aktivistů a potvrdila, že v Tel Avivu příští týden vystoupí.

celý článek
Zobrazit starší zprávy