Dnes je 18. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

IDF uspořádala vojenské cvičení u Beerševy, nasadila protiraketovou obranu u Tel Avivu

17. 7. 2018, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Po „zhodnocení situace“ nasadila v pondělí 16. července izraelská armáda přídavnou baterii obranného protiraketového systému Železná kopule u středoizraelské metropole Tel Aviv. Ve stejný den byli rovněž k bateriím protiraketového deštníku přivoláni rezervisté, kteří systém ovládají. Situace mezi Izraelem a hnutím Hamás v Gaze se vyostřila minulý týden poté, co na Izrael bylo z Gazy vystřeleno více jak 170 raket a minometných střel. Nejméně čtyři Izraelci byli zraněni, včetně dvou náctiletých dívek, jejichž dům v městě Sderot byl zasažen. Byl zasažen i další objekt v témže městě, ale ten se v době zásahu nacházel prázdný. IDF na rakety odpověděla zasažením 40 vojenských cílů Hamásu. Během neděle IDF zasáhla dvakrát proti jednotkám posílajícím na území Izraele zápalné draky a balony. Ty měly v minulých týdnech za následek požáry tisíců akrů zemědělské i lesní půdy.

celý článek

Izraelci provedli nálet na prorežimní pozice u Aleppa

16. 7. 2018, -rjw- |  Blízký východ

DAMAŠEK – V noci z neděle na pondělí provedlo izraelské letectvo nálet na leteckou základnu Najráb, kterou ovládají jednotky režimu prezident Bašára Assada a další prorežimní jednotky a její bezprostřední okolí. Při náletu bylo zabito 9 vojáků. Podle deníku Haaretz bylo 6 z nich občany Sýrie, u dalších třech není (zatím) státní příslušnost známa. Podle stejného zdroje se na této základně spolu se syrskými prorežimními jednotkami nacházeli také příslušníci íránských milicí. Útok cílil na skladiště, kde se kromě zbraní patřících prorežimním vojskům nacházeli také příslušníci íránských milicí. Syrská státní agentura SANA citovala nespecifikovaný vojenský zdroj: „Sionistický nepřítel provedl v neděli večer raketový útok na jednu z našich vojenských pozic u letiště Najráb, způsobil jen hmotné škody.“

celý článek

2 Palestinci mrtví, 4 Izraelci zraněni při největší eskalaci konfliktu s Gazou od roku 2014

14. 7. 2018, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM/GAZA – Na čtyřicet cílů Hamásu zasáhla IDF v sobotu 14. července poté, co během 24 hodin bylo na Izrael z Gazy vypáleno více jak 90 raket. Šestnáct z nich zachytila izraelská protiraketová obrana Železná kopule a v příhraničních obcích se rozeznělo 140 poplašných sirén. Podle ministerstva zdravotnictví Gazy bylo při náletech zraněno 12 Palestinců, později dva náctiletí svým zraněním podlehli. Ještě předtím byl na izraelské straně raketou zasažen obytný dům, přičemž byli zraněni čtyři Izraelci – byl mezi nimi padesátiletý muž se zraněním hrudi, sedmnáctiletá žena zraněná v obličeji a dvacetiletá žena s poraněními končetin. Ve městě Sderot jedna raketa zasáhla synagogu, která byla v tu dobu prázdná. Premiér Netanjahu po schůzce s ministrem obrany Liebermanem, šéfem generálního štábu Eisenkotem a dalšími vysokými důstojníky oznámil: „Bylo rozhodnuto přijmout tvrdou odpověď na agresi z Gazy. Náš zásah proti Hamásu byl největší od operace Obranné ostří z roku 2014“.

celý článek

V zatopené jeskyni uvězněné thajské fotbalisty pomohla zachránit izraelská technika

12. 7. 2018, -jg- |  Svět

BANGKOK – Během mezinárodní mise na záchranu dvanácti thajských fotbalistů ve věku 11 až 16 let, kteří se svým pětadvacetiletým trenérem uvízli během monzunového období v zatopeném jeskynním komplexu dne 23. června, sehrála klíčovou úlohu Izraelci vyvinutá technologie. Izraelská firma Maxtech Network dokázala poskytnout efektivní technologii, jenž zajistila komunikaci mezi v jeskyni uvězněnými fotbalisty a záchranáři. V těchto podmínkách se běžné vysílačky ukázaly jako nedostačující. Druhá izraelská firma, Radwin, zas poskytla bezdrátový komunikační systém týmu složenému z čínských, australských, britských, laoských, barmánských a amerických záchranářů. Zatímco díky systému izraelské firmy Radwin mohli záchranáři koordinovat své aktivity v místě, kde je žádné nebo minimální radiové spojení, systém firmy Maxtech Network poskytl hlasové, datové a obrazové spojení s v jeskyni uzvězněnými chlapci.

celý článek

Jihoafrická republika nepošle odvolaného velvyslance zpět do Izraele. Chce řešení izraelsko-palestinského konfliktu

11. 7. 2018, -jg- |  Svět

PRETORIA – Ačkoliv se o to židovské skupiny v zemi snažily, Jihoafrická republika nepošle do Izraele svého velvyslance, kterého odvolala v květnu. Jihoafrický velvyslanec do Izraele Sisa Ngombane byl v polovině května odvolán nazpět do JAR až do doby, „pokud nebude rozhodnuto jinak“. Stalo se tak poté, co při násilných protestech při hranicích s Gazou izraelské jednotky zabily 60 Palestinců, většinou členů Hamásu, a další zranily. Tzv. Velký pochod návratu začal již v dubnu, vrcholil kolem 14. května, kdy se na 70. výročí založení Izraele přesouvala z Tel Avivu do Jeruzaléma americká ambasáda, a v podstatě pokračuje dosud. Ngombane byl v Izraeli velvyslancem od roku 2013. Hlavní parlamentní strana v JAR, Africký národní kongres, už v prosinci minulého roku požadoval degradaci jihoafrického velvyslanectví, které sídlí na telavivském předměstí Ramat Gan, kvůli tomu, co nazval „nedostatek závazků Izraele vůči Palestině“.

celý článek

Další zemětřesení v Izraeli. Byly evakuovány tři byty, připravuje se plán prevence

10. 7. 2018, -rjw- |  Izrael

TIBERIAS – Zemětřesení o síle 3,9 stupňů Richterovy stupnice zažili v pondělí 9. července dopoledne obyvatelé Safedu. Severozápadní břeh Galilejského jezera již od minulého týdne sužují půdní otřesy. Jejich počet již přesáhl několik desítek. Epicentrum se nachází nedaleko města Tiberias, kde již musely být evakuovány tři byty. Městský úřad zřídil pro obyvatele nouzovou linku, na níž mohou volat o rady a pomoc. Zatím nebyli hlášeni žádní zranění ani vážnější hmotné škody. Kvůli zeměpisné poloze Izraele na rozhraní dvou tektonických desek jsou zde zemětřesení relativně častá, ale malá. Obyvatelé i úřady však mají obavy, aby otřesy nenabraly podobné síly jako při tzn. Jerišském zemětřesení v roce 1927, které zabilo 600 lidí a 700 dalších při něm bylo zraněno. Další vývoj totiž není schopen nikdo předpovědět.

celý článek

Průzkum: Co si o Velkém pochodu návratu myslí Palestinci?

10. 7. 2018, -rjw- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Organizace Palestinian Centre for Policy and Survey Research (PCPSR) zveřejnila minulý týden výsledky průzkumu veřejného mínění, který proběhl mezi 25. červnem až 1. červencem na Západním břehu Jordánu a v Gaze. Pozoruhodné jsou zvláště výsledky týkající se demonstrací v rámci tzn. Velkého pochodu návratu. PCPSR je výzkumná organizace a think tank, zaměřující se na aktuální politické události, týkající se Palestinců na Západním břehu a v Gaze. Sídlí v Ramalláhu. Průzkumy veřejného mínění provádí pravidelně, vždy s přihlédnutím k aktuálnímu politickému a společenskému dění. Z průzkumu například vyplývá, že většina Palestinců považuje spíše než za spontánní protesty Velký pochod návratu za akci Hamásu. Účast na nich by podpořila zhruba polovina dotázaných, ačkoliv 74 % si myslí, že dosáhly jen chabých výsledků.

celý článek

K Měsíci zamíří první izraelská vesmírná loď

10. 7. 2018, -rjw- |  Věda a technika

RECHOVOT – Izraelská společnost SpaceIL v úterý oznámila, že v prosinci vyšle k Měsíci první izraelské vesmírné plavidlo. Z mysu Canaveral ji na oběžnou dráhu vynese raketa Falcon 9, patřící společnosti SpaceX Elona Muska. Projekt byl vytvořen ve spolupráci se společností Israel Aerospace Industries (IAI). Podle výkonného ředitele SpaceIL Ido Antebyho půjde o nejmenší kosmické plavidlo v historii astronautiky: má dva metry na výšku a metr a půl na výšku. Při startu bude vážit 585 kilogramů, ale většinu hmotnosti mají tvořit palivové zásoby. Po jejich spálení bude zařízení vážit pouhých 180 kilogramů. Přistání je plánované na 13. února 2019. S tímto „trpasličím“ zařízením by se měl Izrael nejen zapsat do Guinessovy knihy rekordů, ale také být po USA, Rusku a Číně čtvrtou zemí, která má na Měsíci svoje zařízení.

celý článek

Izraelskou cenu Genesis obdržela místopředsedkyně amerického Nejvyššího soudu Ruth Bader Ginsburgová

9. 7. 2018, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Prestižní izraelskou cenu Genesis ve středu 4. července obdržela soudkyně Ruth Bader Ginsburgová. Pětaosmdesátiletá feministka se roku 1993 stala historicky druhou soudkyní-ženou a prvním židovským členem Nejvyššího soudu Spojených států. Během svého života často ve vztahu k své práci hovořila o inspiraci svým židovským dědictvím. Na předávání ceny v Tel Avivu pak citovala pasáž z deníku své vrstevnice, která psala i o nerovnosti v postavení žen a mužů, Anne Frankové. Nadace Genesis, která finanční odměnu ceny sponzoruje, poukázala na „převratnou právní práci na poli občanských svobod a ženských práv“ v kariéře Ginsburgové. Cena, jinak známá též jako „židovská Nobelovka“, se udílí jedincům za celoživotní dílo a jejich inspiraci ostatním skrze zapojení do židovské a izraelské komunity. Mezi minulé laureáty patří houslista Itzhak Perelman, herec Michael Douglas, bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg nebo sochař Anish Kapoor. Původně letos oceněná herečka Natalie Portmanová cenu odmítla převzít s tím, že nechce, aby její účast na předávání vypadala jako podpora premiéru Benjaminu Netanjahuovi.

celý článek

Čtvrtý měsíc protestů v Gaze: 136 mrtvých, spálená země – a žádný posun

8. 7. 2018, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Prvním červencovým pátkem vstoupila vlna protestů v rámci tzn. Pochodu Velkého návratu do čtvrtého měsíce. Když demonstrace 30. března začaly, zaznívaly na palestinské straně přísliby návratu do původních arabských vesnic (dnes již často neexistujících) i ramadánové modlitby v jeruzalémské mešitě Al-Aksá. Zatím však jen roste počet mrtvých a raněných Palestinců – a vypálených izraelských území. Když v pátek 6. července podlehl zranění na hrudi dvaadvacetiletý Palestinec, dosáhl počet mrtvých 136 osob. Na pěti místech podél hranice pásma Gazy se shromáždilo asi 3000 lidí, podle gazanského ministerstva zdravotnictví bylo tentokrát při střetech zraněno na 400 osob, z toho 57 ostrými náboji.

celý článek
Zobrazit starší zprávy