Dnes je 29. 5. 2016
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Izraelský ministr životního prostředí rezignoval, vláda je prý blízko kolapsu

30. 5. 2016, -tm- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelský ministr pro ochranu životního prostředí Avi Gabaj (Kulanu) oznámil v pátek 20. května svou rezignaci s tím, že ve světle nedávných změn ve vládním kabinetu nemůže nadále ve své pozici setrvat. Narážel tak na jmenování předsedy strany Jisrael Bejtejnu Avigdora Libermana ministrem obrany po odstoupivším Moše Jaalonovi (Likud). Domnívá se totiž, že by jeho jmenování mohlo rozdělit izraelskou společnost. Je též názoru, že výměna ministrů „ignoruje národní bezpečnost“. Vzhledem k tomu, že Gabaj nepatří mezi členy izraelského parlamentu, jeho rezignace nijak nepozmění rozložení sil uvnitř a vně koalice. Proti současné vládě s Liebermanem protestovaly na sobotní demonstraci v Tel Avivu dvě tisícovky lidí. Podle informací izraelského rádia svědčí nedávný průzkum o tom, že pokud by se konaly v blízké době volby, s velkou převahou by zvítězilo středopravicové hnutí Mošeho Jaalona společně s bývalým ministrem Likudu Gidonem Saarem a Kachlonovou stranou Kulanu.

celý článek

Reforma prosazující výuku arabštiny prošla izraelským parlamentem

29. 5. 2016, -tm- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelský Kneset v úterý 24. května oficiálně stanovil vůbec první „Den arabského jazyka“, během nějž arabští i někteří židovští poslanci hovořili v plénu arabsky se simultánním překladem do hebrejštiny. Nutno podotknout, že poslední příležitostí, při níž se v knesetu hovořilo arabsky s překladem do hebrejštiny, byla návštěva egyptského prezidenta Anvara Sadata v roce 1977 v rámci mírových rozhovorů. Na zasedáních nejrůznějších výborů se pak projednávala otázka používání arabštiny ve veřejné sféře. Mezi tématy jednání byla kupříkladu veřejná doprava v arabském sektoru, výuka arabštiny ve školách, poskytování služeb soudu v arabštině, poskytování vládních online služeb v arabštině, poskytování zdravotní péče či arabská značení ve smíšených městech.

celý článek

Lieberman je ve vládě, zavázal se k prosazení mírové dohody s Palestinci

25. 5. 2016, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Koaliční dohoda podepsaná v izraelském Knesetu ve středu 25. května, kterou do izraelské vlády nově přistoupí Avigdor Lieberman se svou stranou Jisrael bejtenu (Izrael náš domov), rozšíří vládní většinu premiéra Benjamina Netanjahua z 61 na 66 křesel. Koaliční dohoda zahrnuje navýšení starobních penzí a stejně tak i navýšení dotací pro státní bydlení. Šéf strany Avigdor Lieberman stane v čele ministerstva obrany a jeho spolustranice Sofa Landverová bude ministryní pro absorbci imigrantů. Tento post již zastávala v letech 2009-2015. Lieberman, který zastával v minulosti post ministra zahraničí, se ve středu vymezil vůči kritikům, kteří zpochybňují jeho kompetence v rezortu obrany. „Budu prosazovat vyváženou politiku, jež přinese stabilitu regionu a naší zemi,“ sdělil Lieberman a dále se zavázal „k míru a finální dohodě, uspořádání a porozumnění mezi námi a našimi sousedy.“

celý článek

Dva izraelské filmy si odnesly ocenění z festivalu v Cannes

24. 5. 2016, -tm- |  Kultura

CANNES – Na letošním filmovém festivalu v Cannes byly ve vedlejších soutěžních kategoriích oceněny hned dva izraelské snímky, krátký film „Anna“ absolventky filmové a televizní školy Sama Spiegela v Jeruzalémě Or Sinaiové a „Týden a den“ režiséra Asafa Polonského. Titulní role ve filmu „Anna“, již ztvárnila známá izraelská herečka Jevgenia Dodina, vypráví komorní příběh svobodné matky, která, když je její syn na celý jeden den pryč, se v tomto kriticky krátkém čase pokouší najít partnera. Zlatou palmu, tedy hlavní festivalovou cenu, si odnesl britský režisér Ken Loach za snímek „Já, Daniel Blake“. Devětasedmdesátiletý Loach ještě před konáním festivalu vyzýval k bojkotu izraelských filmů a před několika lety odmítl účast na filmovém festivalu v Haifě.

celý článek

Česko-izraelské mezivládní konzultace proběhly už počtvrté letos v květnu

24. 5. 2016, -jg- |  Z domova

PRAHA/JERUZALÉM – Premiér České republiky Bohuslav Sobotka odletěl spolu s osmi ministry v sobotu 21. května v odpoledních hodinách na G2G jednání do Izraele. Součástí cesty byla i doprovodná podnikatelská delegace. Během jednání bylo mezi oběma zeměmi uzavřeno memorandum o kybernetické bezpečnosti. „Izrael nesdílí svá kybernetická data jen tak s někým. Je třeba důvěra ze solidního a pevného vztahu,“ řekl po podepsání dokumentu v Jeruzalémě na adresu Česka izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Dalšími tématy konzultací na vládní úrovni byl rozvoj vzájemného obchodu, kontakty v oblasti výzkumu a inovací a rozvoj cestovního ruchu. Sobotku a další členy vlády přijal v neděli i izraelský prezident. Jedná se už o čtvrté mezivládní konzultace v pořadí, které svědčí o nadstandardně dobrých vztazích mezi Českem a Izraelem. První se uskutečnily roku 2011 v Jeruzalémě, následoval rok 2012 v Praze a naposledy v roce 2014 byl místem setkání opět Jeruzalém.

celý článek

Britská historička a feministka odmítla prestižní izraelskou cenu

23. 5. 2016, -tm- |  Svět

LONDÝN – Historička, profesorka Catherine Hallová, působící na londýnské univerzitě odmítla prestižní akademickou izraelskou cenu Dana Davida. V neděli 22. května to oznámila izraelská média. K tomuto rozhodnutí prý dospěla po „mnoha diskusích“ na téma izraelsko-palestinský konflikt. Britský výbor pro palestinské univerzity (BRICUP), který podporuje bojkot Izraele, tento krok přivítal s tím, že šlo o „nezávislou politickou volbu“ a značí „významný souhlas s kampaní za ukončení vztahů s izraelskými institucemi“. BRICUP ještě dodal, že odmítnutí ceny s vysokým finančním ohodnocením znamená, že Hallová „staví princip nad peněžitý zisk“ a že tak jednala zřejmě pod vlivem profesora Hebrejské univerzity Davida Shulmana, který se minulý týden rozhodl, že svou cenu, jíž získal za dílo zabývající se indickými jazyky a kulturou, v hodnotě 20 000 dolarů věnuje izraelské nevládní organizaci Taajuš, která pracuje s Palestinci na Západním břehu.

celý článek

Jeruzalémský Chrám Božího hrobu se po 200 letech dočká rekonstrukce

22. 5. 2016, -tm- |  Izrael

JERUZALÉM – Chrám Božího hrobu stojící na místě, kde byl podle křesťanské tradice ukřižován a pohřben Ježíš Kristus, jenž po třech dnech vstal z mrtvých, se dočká historické rekonstrukce. Po dlouhých 200 letech budou provedeny restaurační práce, které však nijak neomezí poutníky a návštěvníky. Chrám bude po celou dobu oprav, jež se zaměří převážně na výztuhy nosníků, trámoví i konzervaci stavby, veřejnosti přístupný. Podle odhadů bude rekonstrukce trvat zhruba jeden rok. Kněží tří denominací dohlížejících na chrám – řecká ortodoxní církev, římskokatolická církev a arménská církev – dosáhli historické shody a v pátek 20. května si symbolicky u lešení potřásli rukama. Práce na renovaci i konzervaci by měly začít již příští týden.

celý článek

Stovky Izraelců protestovaly proti jmenování Liebermana ministrem obrany

22. 5. 2016, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Přes dvě stě lidí se sešlo v sobotu 21. května večer na náměstí Ha-bima v izraelském Tel Avivu, aby demonstrovalo svůj nesouhlas se jmenováním Avigdora Liebermana z pravicové strany Jisrael bejtenu (Izrael náš domov) ministrem obrany. Lieberman se svou stranou, která má v Knesetu pět křesel, přidal k Netanjahuově vládní koalici, která má v izraelském parlamentu těsnou většinu 61 mandátů. Zároveň mu bylo nabídnuto křeslo ministra financí, které přijal. Události posledních dní však nabraly rychlý spád a koaliční dohody mají být teprve potvrzeny během neděle. V pátek rezignoval ministr obrany Moše Jaalon na všechny své politické funkce, čímž uvolnil své poslanecké křeslo Jehudovi Glickovi, pravicovém aktivistovi za rovný přístup Židů i muslimů na Chrámovou horu, na něhož byl roku 2014 spáchán atentát. Kromě Netanjahua čelí ostré kritice i šéf hlavní opoziční strany, levicového Sionistického tábora, Jicchak Herzog, který před uvedením Liebermanovy strany do vlády jednal s premiérem Netanjahuem o možnosti společné vlády národní jednoty.

celý článek

Netanjahu chce na mírovém procesu spolupracovat s arabskými státy

18. 5. 2016, -tm- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý 17. května uvedl, že Izrael je připraven jednat s arabskými státy o dosažení mírové dohody s Palestinci. Reagoval tak na televizní vystoupení egyptského prezidenta Abdela Fattaha el-Sisiho, který se domnívá, že izraelsko-palestinská mírová smlouva má šanci vzniknout, což by posílilo i vazby mezi Egyptem a židovským státem. „Izrael je připraven spolupracovat s Egyptem a dalšími arabskými státy na urychlení diplomatického procesu i prosazování stability v regionu. Cením si práce prezidenta Sisiho a jeho postup v této důležité otázce je pro mě velmi povzbuzující,“ uvedl Netanjahu. Sisi se přímo obrátil na Izrael i Palestince, které vyzval, aby naději na mírové řešení čerpali z „naprostého a stabilního míru“ mezi Izraelem a Egyptem na základě dohody podepsané v roce 1979. Připomněl ještě arabské, francouzské i americké snahy o zprostředkování dohody mezi Izraelem a Palestinci.

celý článek

V cesarejském přístavu potápěči objevili 1600 let staré artefakty

18. 5. 2016, -tm- |  Historie, archeologie

CESAREA – Severoizraelská Cesarea sloužila ve starověku jako jeden z nejdůležitějších přístavů země, není tedy překvapivé, že u přilehlého pobřeží bylo nalezeno množství velmi vzácných památek. Před letošním svátkem Pesach ale dva příležitostní potápěči Ran Feinstein a Ofer Raanan nalezli vrak lodi, která se, zřejmě během bouře, před 1600 lety potopila nedaleko přístavu. Písek velmi dobře zakonzervoval její náklad, který vyzvedli na místo přivolaní potápěči Izraelské památkové péče (IAA). Podle prohlášení učiněného v pondělí 16. května jde o nejrozsáhlejší podmořský objev za posledních 30 let. Odborníci se domnívají, že loď vezla veliké množství bronzových sošek, které měly být roztaveny a kov tak připraven k dalšímu použití.

celý článek
Zobrazit starší zprávy