Dnes je 28. 3. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Česká ambasáda v Tel Avivu pomohla repatriovat Čechy uvízlé v Izraeli zpět do vlasti

27. 3. 2020, -tz- |  Izrael

TEL AVIV – V souvislosti se šířením pandemie COVID-19 ve světě a řadou mimořádných opatření, která omezují vstup a pobyt cizinců v Izraeli, uspořádalo Velvyslanectví ČR v Tel Avivu úspěšně již druhou repatriaci občanů zpět do ČR. Ve čtvrtek 26. března se uskutečnila letecká repatriace občanů ČR, kteří čelili problémům s návratem do vlasti kvůli postupnému rušení mezinárodních letů z Izraele do Evropy a vyhlášení nouzového stavu v Izraeli dne 15. března, který omezuje volný pohyb obyvatelstva vč. cizinců za účelem zefektivnění boje proti šíření nákazy koronavirem. Repatriace proběhla ve spolupráci zemí V4, letadlo poskytla vláda Maďarské republiky.

celý článek

Podle čtrnácti izraelských rabínů se letošní pesachový seder může odehrát i jako videokonference

25. 3. 2020, -jg- |  Náboženství

JERUZALÉM – Čtrnáct komunitních a městských rabínů v Izraeli podepsalo ve středu výnos dovolující propojit rodiny o pesachovém sederu pomocí online aplikací. Přelomové rozhodnutí vzešlo od sefardských ortodoxních rabínů převážně z marocké komunity, a následovalo po nabídce jistého filantropa darovat starším občanům, kteří jsou kvůli pandemii koronaviru izolovaní doma, počítače, aby se o svátcích mohli propojit s rodinnými příslušníky. Rozhodnutí je ovšem podmíněno zapnutím online programu již před setměním, kdy svátek začíná, a vypnutím po jeho skončení. Doplňuje jej i upozornění, že jde jen o výjimku platnou pro současný nouzový stav, a nikoliv pro kdykoliv jindy. Rozhodnutí bylo kritizováno mnohými náboženskými autoritami s tím, že užití elektřiny o židovském svátku by mělo být vyhrazeno pro situace jako je záchrana lidského života.

celý článek

Izraelský písničkář Idan Raichel koncertoval ze svého obýváku. Sledovalo jej přes 400 tisíc lidí

23. 3. 2020, -jg- |  Kultura

TEL AVIV – Přes 400 tisíc diváků z celého světa se účastnilo živě streamovaného koncertu, který izraelský umělec Idan Raichel uspořádal ve svém telavivském bytě. Své nejznámější hity zahrál a zazpíval v neděli 22. března večer ze svého obýváku při online přenosu, který na své facebookové stránce vysílala Židovská agentura pro Izrael (Sochnut). „Toto je čas solidarity po celém světě a sdílené odpovědnosti mezi židovskými komunitami, kdekoli se nacházejí. V době, kdy se nekonají žádná hromadná setkávání, jsme chtěli přinést zprávu o naději z Izraele do srdcí a domovů lidí po celé zeměkouli,“ řekl šéf Židovské agentury Jicchak Herzog.

celý článek

Izraelská nemocnice otevřela podzemní specializované pracoviště pro nakažené koronavirem

22. 3. 2020, -jg- |  Izrael

RAMAT GAN – Během minulého týdne přeměnilo na 400 pracovníků a lékařských expertů podzemní parkoviště a garáže u areálu nemocnice Šiba – Tel hašomer v izraelském městě Ramat Gan na specializované pracoviště, které má sloužit jako jednotka intenzivní péče pro pacienty s nákazou virem COVID-19. Podzemní pracoviště už od dřívějška skrývalo speciální, elektřinou vybavené bytové jednotky pro případ války. Nyní zde přibylo více jak 40 lůžek a pokročilé lékařské technologické vybavení, včetně toho zaměřeného na porody a ortopedii. Provoz nového centra intenzivní péče bude zahájen v neděli 22. března večer, poté co téhož dne proběhla četná cvičení.

celý článek

Izraelský prezident Reuven Rivlin předčítá online dětskou literaturu

19. 3. 2020, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – V souvislosti s karanténními omezeními kvůli pandemii koronaviru začal izraelský prezident Reuven Rivlin dětem po celé zemi online předčítat dětskou literaturu. Ve čtvrtek 19. března v poledne se k přečtení dostala knížka Byt k pronajmutí (hebr. Dira lehaskir) od izraelské básnířky Ley Goldbergové. „Drazí rodiče, chápu, že toto není jednodduchá doba a děti jsou doma. A i když všichni býváme rádi pohromadě jako rodina, toto je výzva. Rozhodl jsem se vám nabídnout krátkou přestávku, abyste mohli být sami se sebou. Zdálky, ale s vámi,“ sdělil prezident a pozval posuchače ke čtení výše zmíněné knihy. „Čtěte se mnou, celá rodina, nebo jen děti – a najděte si čas na kávu, v klidu, bez vašeho smartphonu,“ dodal Rivlin. Prezident předčítající knížku dětem je dostupný na Facebooku, nebo ze záznamu na Youtube, v hebrejštině s anglickými titulky.

celý článek

Izrael: Jako první se pokusí sestavit vládu Gantz. Dostal podporu těsné většiny 61 poslanců

15. 3. 2020, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – V nečekané shodě se všichni arabští zákonodárci v Knesetu shodli se stranou Jisrael Bejtenu Avigdora Liebermana a na post předsedy vlády podpořili předsedu strany Modrobílých, Kachol lavan, Bennyho Gantze. Proto v neděli 15. března izraelský prezident Reuven Rivlin pověřil jako prvního pokusem o sestavení vlády právě Gantze, který tímto krokem získal podporu parlamentní většiny 61 poslanců. Rivlin nicméně sdělil, že si v neděli večer pozve k jednání jak Gantze, tak nynějšího premiéra Benjamina Netanjahua a pokusí se oba rivaly přimět k vládě národní jednoty složené ze dvou největších stran, zmíněné Kachol lavan a Likudu. Likud je ve třetích letošních izraelských parlamentních volbách se svými 36 mandáty faktickým vítězem. Kachol lavan získala oproti tomu křesel 33.

celý článek

Netanjahu informoval o opatřeních, která země přijme, a v boji proti pandemii koronaviru vyzval k jednotné vládě s Gantzem

12. 3. 2020, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na čtvrteční tiskové konferenci v Jeruzalémě oznámil, že se v zemi uzavřou všechny školy i univerzity v rámci opatření v boji s novým koronavirem, kterým bylo doposud nakaženo 109 Izraelců. Zároveň také vyzval k vytvoření vlády národní jednoty. Nabádal k „odložení politiky stranou“ a „zaměření se jen a pouze na zdraví a životy občanů Izraele“. „Nacházíme se uprostřed globální události, která se doposud nevyrovná ničemu podobnému v historii státu… pojďme se vypořádat se současnou krizí společně a pokrčujme později,“ vyzval Netanjahu svého volebního soupeře Bennyho Gantze ze strany Kachol lavan (Modrobílí).

celý článek

Izrael vyhlásil karanténu pro příchozí ze všech zemí

9. 3. 2020, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V Izraeli byla právě vyhlášena povinná karanténa pro příchozí z celého světa. Toto opatření tedy platí i pro všechny cestující z České republiky. Ministr zdravotnictví Jaakov Litzman, premiér Benjamin Netanjahu a generální ředitel ministerstva zdravotnictví Moše Bar Siman-Tov již během víkendu prohlásili, že tuto možnost zvažují a rozhodnutí padne během pondělka. Po pondělním vyjádření ministra Litzmana už všichni věděli, že vyhlášení karantény je otázkou hodin. “Zvažujeme to a myslím, že k tomu dojde,” řekl ministr pro armnádní rozhlas. “Zvažujeme další důvody, včetně ekonomických, a pak se rozhodneme.”

celý článek

Koronavirus: Za jakých podmínek můžete do Izraele

6. 3. 2020, -rjw- |  Svět

IZRAEL – Podobně jako další země, také Izrael přijal opatření, snižující riziko šíření infekce. Některým z nás se tak rozplynuly vyhlídky na svátky ve Svaté zemi (ať už Purim nebo Pesach). Smůlu mají například ti, kdo byli na lyžích v Alpách.

celý článek

Volby v Izraeli vyhrál Likud, pravici však s 58 křesly schází v parlamentu většina

4. 3. 2020, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – V Izraeli v pondělí 2. března proběhly už třetí parlamentní volby během jednoho roku. Jejich výsledek však nápadně připomínal už předešlá déjà vus. Ve středu ráno, kdy bylo sečteno už přes 96 % hlasů, se praktickým vítězem stala strana Likud stávajícího premiéra Benjamina Netanjahua, s nevelkým odstupem následována centristickým uskupením Kachol lavan Bennyho Gantze (33 křesel). Ukázalo se však, že pravicovému bloku v čele s Likudem by k sestavení těsné parlamentní většiny scházely 3 mandáty. Kdo však zaznamenal očitý úspěch, byla společná arabská kandidátka. Dostalo se jí 15 křesel v Knesetu, což je historicky nejvíce. Její předseda Ajman Odeh poděkoval zvlášť židovským voličům, kteří tomu napomohli.

celý článek
Zobrazit starší zprávy