Dnes je 22. 3. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Norský festival odmítl účast izraelských tanečnic, důvodem je „snaha izraelské vlády zastřít politiku okupace“

21. 3. 2018, -mk- |  Svět

OSLO – Norský festival „Feminine tripper“, zaměřený na ženství a gender, odmítl zařadit do svého programu šestici izraelských choreografek. V dopise, kde odmítnutí zdůvodnil, vyjádřil naději, že umělkyně budou moct v Norsku vystupovat, „až se politická situace změní“. Organizátorkám festivalu vadí, že Izrael údajně „užívá kultury jako propagandy, aby tím zastřel či ospravedlnil svůj okupantský režim a útlak palestinského lidu“. Tanečnice odpověděly dopisem, v němž uvádějí, že postoj norského festivalu je v rozporu s hodnotami otevřenosti a svobody slova. Připomněly také současnou paradoxní situaci, kdy se politicky angažovaní a kritičtí umělci ocitají v ohrožení pokusů o cenzuru ze strany izraelské vlády a současně jsou terčem kulturního bojkotu od propalestinských aktivistů.

celý článek

Palestinská samospráva letos zvýší výplaty teroristům a jejich rodinám o 56 milionů dolarů

21. 3. 2018, -mk- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Palestinská samospráva opět zvýšila částky, které vyplácí palestinským teroristům drženým v izraelských věznicích, popřípadě rodinám teroristů zabitých při útoku. Tyto renty dostávají teroristé a jejich rodiny doživotně. Za rok 2017 bylo takto vyplaceno 347 milionů dolarů, letos to má být o 56 milionů více – už přes 400 milionů dolarů. Podle palestinského zákona musí jít na tyto platby pravidelně 7 % celkového rozpočtu. „To znamená, že palestinská autonomie nyní zaměstná ještě víc teroristů jako svoje pracovníky – až na to, že teroristé pracující pro palestinskou samosprávu mají tu zvláštnost, že jsou zaměstnáváni jako živí i jako mrtví,“ řekl poslanec Knesetu Avi Dichter z Likudu, který uvedená fakta připomněl na půdě izraelského parlamentu, když doporučoval ke schválení návrh zákona, jenž by měl této běžné praxi zabránit.

celý článek

Izraelec v kritickém stavu po útoku nožem v jeruzalémském Starém městě

18. 3. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Asi třicetiletý Izraelec byl v neděli 18. března vážně zraněn při teroristickém útoku nožem v muslimské čtvrti jeruzalémského Starého města. Do nemocnice Šaarej Cedek byl převezen v kritickém stavu, který se dle zdravotníků ještě horšil. Útočník, osmadvacetiletý otec dvou dětí z vesnice Aqraba blízko Nábulusu na Západním břehu, byl v místě incidentu zastřelen izraelskou policií. Izraelská bezpečnostní služba Šin Bet přitom odmítla spekulace, které se šířily, že by útočník byl turecké národnosti. Útok se stal v ulici Ha-gai, nedaleko vstupu na Chrámovou horu. Jde přitom o podobný incident po delší době, kdy byly útoky nožem na Izraelce na denním pořádku. V pátek 16. března byli dva vojáci zabiti a další dva zraněni, když do jejich pozorovacího stanoviště u dálnice nedaleko osady Mevo Dotan úmyslně autem najel Palestinec. Hamás útok pochválil: Připomíná prý 100 dní od chvíle, kdy prezident USA Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele.

celý článek

Dva svitky od Mrtvého moře na výstavě v Denveru uvidí veřejnost vůbec poprvé

18. 3. 2018, -jg- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM/DENVER – Na právě otevírající výstavě obsahující 600 artefaktů datovaných od biblického období až po Bar Kochbovo povstání, budou moci návštěvníci Muzea vědy a přírody v coloradském Denveru uvidět například třítunový kámen ze Zdi nářků, který je největším a nejpůsobivějším stavebním překladem kdy objeveným v Izraeli od doby prvního Chrámu a také 20 svitků od Mrtvého moře. Ty budou vystaveny ve dvou kolech: Nejprve 10 svitků na 3 měsíce, které pak budou odeslány do Izraele a nahrazeny dalšími 10 svitky na další 3 měsíce. Dva svitky, které veřejnost spatří vůbec poprvé, budou svitek zabývající se rituální čistotou (Tohorot) a svitek známý pod názvem Musar le-mevin, obsahující apokalyptické pasáže. Po návratu do Izraele budou delikátní svitky na pět let odpočívat v kontrolovaném simulovaném klimatu, podobném tomu v Judské poušti, kde byly nalezeny a kde byly ukryty v suchu a tmě 2 tisíce let.

celý článek

Ruský židovský miliardář věnoval 20 milionů dolarů izraelské nemocnici na rozvoj nukleární medicíny

7. 3. 2018, -mk- |  Věda a technika

LONDÝN/RAMAT GAN – Jeden z nejbohatších ruských podnikatelů a majitel britského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič se rozhodl přispět další významnou částkou na rozvor medicíny v Izraeli, když věnoval dvacet milionů dolarů špičkové izraelské nemocnici Tel ha-Šomer v Ramat Ganu nedaleko Tel Avivu. Nemocnice peníze využije na výstavbu diagnostického a výzkumného nukleárního centra, které umožní dále rozvíjet nukleární metodu léčby zejména rakoviny. Není to poprvé, co Abramovič věnoval této nemocnici finanční dar: podílel se v minulosti na řadě dalších projektů a financoval například pediatrický výzkum srdečních a onkologických onemocnění. K dnešnímu dni poslal nemocnici Tel ha-Šomer 57 milionů amerických dolarů.

celý článek

Hamás zachycen na kamerách, jak krade elektřinu určenou školám a nemocnicím

5. 3. 2018, -mk- |  Blízký východ

GAZA – Koordinátor vládních aktivit na územích generálmajor Joav Mordechaj zveřejnil v sobotu na Facebooku videozáznam nasvědčující tomu, že hnutí Hamás krade dodávky elektřiny určené nemocnicím a školám v pásmu Gazy. Vzhledem ke zhoršení humanitární situace v Gaze – které souvisí s tím, že palestinská samospráva od června loňského roku přestala platit účty za dodávky elektřiny pro Gazu – to znamená, že vládnoucí organizace „okrádá vlastní občany“ a „na obyvatelstvu jí nezáleží, naopak je utiskuje“, napsal Joav Mordechaj do facebookového příspěvku, jímž doprovodil zveřejněný videozáznam. Ten byl pořízen v sobotu okolo 16:30 v oblasti mezi obcemi Maghazi a Chán Júnis. VIDEO UVNITŘ ČLÁNKU

celý článek

Židé si na Purim pečou cukroví z krve jinověrců, napsal představitel Hamásu, publikovala palestinská agentura Maan

5. 3. 2018, -mk- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Pověra o židovské rituální vraždě, která z Evropy po 19. století víceméně vymizela (česká hilsneriáda byla jejím posledním větším projevem), kvete dnes převážně v muslimské části světa. Den před svátkem Purim se to opět potvrdilo, když palestinská tisková agentura Maan bez dalšího komentáře otiskla arabský článek bývalého vysoce postaveného činovníka Hamásu Mustafy al-Lidáwího. Ten zde píše o tom, že Purim byl v Evropě obávaným svátkem, protože Židé měli ve zvyku péct cukroví smíchané s krví nežidovské oběti, „nejčastěji malých chlapců“. Právě to bylo podle Lidáwího důvodem, proč Evropané „toužili, aby Židé odešli“. Lidáwí dále naznačuje paralelu mezi svým podáním historie a současným palestinským bojem za nezávislost a zdůrazňuje: „Tato židovská mentalita a tato jejich pradávná povaha se nezměnila. Svou radost totiž čerpají z krve druhých, jásají a oslavují na úkor vzdechů a sténání obětí, které sami zmučili, a svou radost zakládají na utrpení ostatních.“ Na článek upozornila a z arabštiny jej přeložila organizace MEMRI, monitorující blízkovýchodní média.

celý článek

V severoizraelském Akku pachatel úmyslně srazil policistu, civilistu a dva vojáky

4. 3. 2018, -jg- |  Izrael

AKKO – Dva vojáci, hraniční policista a jeden civilista byli zraněni při útoku automobilem, který se stal v neděli 4. března v severoizraelském pobřežním městě Akko. Policie sdělila, že řidič vozu, jenž byl během útoku postřelen a hospitalizován v nemocnici v Nahariji, byl identifikován jako izraelský Arab z města Šfaram. Útok označila za politicky motivovaný, což však útočníkova rodina rozhodně popírá. Pachatelův otec sdělil tisku, že jeho syn vezl ve svém Hyundai SUV svou těhotnou ženu a tak jediným vysvětlením podle něj zůstává, že jeho syn takto reagoval poté, co dostal pokutu za dopravní přestupek ve výši 1000 šekelů a nazlobil se. „Naše rodina není spojena s ničím politickým a on se mnou pracuje a vše, co ho zajímá je práce a domov,“ řekl. Policie však tomuto tvrzení oponovala s tím, že nálezy z místa činu i videonahrávky dokumentují, že šlo o politicky motivovaný teroristický čin. Podle prvních výsledků vyšetřování měl pachatel za sebou v minulosti pokusy o úmyslné najetí do vojáků či policistů na různých místech.

celý článek

Za pomoc dvěma židovským rodinám během holocaustu byl titulem Spravedlivý mezi národy oceněn kněz Václav Čermák

4. 3. 2018, -tz, jg- |  Z domova

PRAHA – Izrael posmrtně udělil titul Spravedlivý mezi národy knězi Václavu Čermákovi. Izraelský velvyslanec Daniel Meron předal ocenění jeho dceři 27. února v Praze na Novoměstské radnici. Čermák se tak stal 117. občanem bývalého Československa, kterého izraelský památník holocaustu Jad Vašem tímto titulem uctil. „Já si to vůbec nezasloužím, protože já jsem se vůbec nepřičinila o nic z toho, co dělal můj otec,“ řekla pro ČT Marie Čermáková, která dnes žije v Praze. „Vím jen, že můj otec byl pokrokový člověk, velký vlastenec, člen odboje, že pomáhal všem trpícím, ať už politicky, nebo rasově pronásledovaným, že to dělal z lásky a ze své křesťanské povinnosti.“ Události kolem ukrytí dvou židovských rodin v chatě v horách, za což byl Václav Čermák oceněn spolu se dvěma Slováky, Ľudovítem Repášem a Jánem Balciarem, se staly během Slovenského národního povstání v roce 1944.

celý článek

Skupina izraelských rabínů bude konkurovat vrchnímu rabinátu v monopolu na kašrut, uvedla vlastní certifikaci

27. 2. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelská rabínská organizace Tzohar, která je známá spíše tím, že pomáhá s byrokracií u ultraortodoxního izraleského vrchního rabinátu Židům, kteří chtějí uzavřít sňatek v Izraeli, oznámila v pondělí 26. února, že uvádí v provoz nový vlastní úřad pro dohled nad kašrutem. Tak vytvoří konkurenci právě Vrchnímu rabinátu Izraele, který má dosud na rozhodování o tom, co je košer a není, monopol. „Nenahradí to dosavadní strukturu, ale jistě ji to vylepší,“ řekl v pondělí 26. února v Tel Avivu rabín Tzoharu Rafi Feuerstein. „Konkurence zlepší služby a sníží ceny,“ dodal. Neortodoxní a sekuární židovští Izraelci, ale i ortodoxní skupiny jako Tzohar, již dlouho volají po změně náboženských úřadů v Izraeli tak, aby odpovídaly potřebám široké veřejnosti v zemi. Podle mnoha majitelů restaurací monopol rabinátu na kašrut vedl ke korupci a otevřenému nepřátelství mezi majiteli pohostinských zařízení a supervizory kašrutu, mašgiachy. V odpovědi na to začaly některé podniky užívat soukromý dohled nad kašrutem (hašgacha pratit).

celý článek
Zobrazit starší zprávy