Dnes je 25. 5. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Požáry v Izraeli: Vesnice, kterou zakládal rabín Šlomo Karlibach, shořela do základů

23. 5. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Požáry, které při současné vlně tepel opět sužují Izrael, kompletně zničily obec Mevo Modiim, vesnici, kterou zakládal známý rabín a písničkář Šlomo Karlibach. Ve čtvrtek 23. května večer o tom informovala izraelská televize. Zatímco kolem sedmé hodiny večerní izraelský premiér Benjamin Netanjahu žádal o mezinárodní pomoc, kolem desáté izraelští hasiči, policie a ministr pro veřejnou bezpečnosti Motti Cohen oznámili, že „všechny plameny jsou víceméně pod kontrolou.“ To by se ale mohlo během pátku změnit, pokud by přes noc zesílily větry nebo změnily směr. Premiér o asistenci požádal Kypr, Řecko a Chorvatsko. Hořelo v okolí Jeruzaléma, Hebronu a ve středním Izraeli. Evakuováno bylo na 3500 obyvatel z nejméně pěti obcí, mezi nimi například osada Beit Chagai jižně od Hebronu na Západním břehu. V osadě Beitar Ilit vzplanul byt v obytné budově. Několik lidí, včetně matky a dětí, muselo být s popáleninami odvezeno do nemocnice. Na čas také byla uzavřena silnice 443 spojující Jeruzalém a Tel Aviv.

celý článek

Populace supů na Golanských výšinách klesla na polovinu. Kvůli otravě

13. 5. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Osm z dvaceti supů bělohlavých (Gyps fulvus), žijících na Golanských výšinách, podlehlo o víkendu otravě. Sdělila to Správa izraelské přírody a národních parků. Za vymýcením poloviny supí populace stál nešťastný nápad jednoho galilejského venkovana. V pátek 10. května ráno se začali na severu Galileje objevovat mrtví a umírající supi. Záchranáři zjistili, že příčinou smrti je otrava, brzy se podařilo vystopovat i její zdroj. Byla to zdechlina krávy, kterou kdosi postříkal jedem. Dva ptáky se snad podařilo zachránit, takže celková bilance je osm mrtvých supů, dva šakali a jedna liška. V neděli se policii pravděpodobně podařilo vypátrat viníka. Třicetiletý obyvatel beduínské vesnice Tuba-Zangaríja údajně doufal, že když zbytky kravího těla otráví, nechají je mrchožrouti na pokoji. Viník je ve vazbě, v pondělí stane před soudem.

celý článek

Náhrobek rabína Löwa na Starém židovském hřbitově v Praze byl zvandalizován

10. 5. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Šmuel Elimelech Gomel, údajně turista, navštívil Starý židovský hřbitov v pražském Josefově, kde zanechal svůj údajný podpis – a rovnou na náhrobku Maharala, slavného rabiho Löwa. Vandalský čin byl zjištěn ve čtvrtek 9. května večer a během pátku se zpráva s fotografiemi rozběhla na sociálních sítích. „Jedná se o hebrejské jméno nezjištěného návštěvníka. K obdobnému poškození mělo dojít i na židovském hřbitově v Krakově. Během dnešního dne bude odstraněn nápis na zdi. Vandalský nápis na macevě bude třeba odstranit s přihlédnutím k památkové ochraně celého hřbitova i náhrobku,” uvedl v pátek pro Ztis.cz Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze s tím, že uvedenou prací bude pověřen restaurátor v nejbližším možném termínu. Černě načmáraný nápis se nacházel na hřbitově na dvou místech: Na zdi u cedulky s informací o náhrobku rabiho Löwa a ještě z boku „macevy“, židovského náhrobku.

celý článek

Izrael oslavil 71. Den nezávislosti: Ocenil i tuniskou přeživší holocaustu a pěstounku 52 dětí, židovských i arabských

9. 5. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Rozsvítit jednu z dvanácti loučí při státní ceremonii v předvečer Dne nezávislosti patří mezi nejvyšší izraelská ocenění. Letos ve středu 8. května jednu zažehla Marie Nachmiasová (93), která uprchla před nacistickou invazí z Tuniska a dnes se v Izraeli těší z početného biologického potomstva, které čítá rovných sto rodinných členů, včetně pravnoučat. Život ale Marii Nachmiasové rozdal ještě další karty a tak se stalo, že během pětadvaceti let postupně jako pěstounka vychovala 52 opuštěných dětí, židovských i arabských. Některé z nich byly zdravotně postižené, jiné zas jednoduše opuštěné v nemocnicích po svém narození. Jako uznání za její laskavost a soucit s nejslabšími členy společnosti byla letos vybrána k zapálení jedné z 12 loučí, které symbolizují 12 kmenů Izraele, při ceremonii, která se tradičně odehrává na Herzelově hoře v Jeruzalémě. Vládou pověřená komise, která Nachmiasovou navrhla, uvedla, že „udělala vše, co bylo v jejích silách, aby těmto dětem poskytla teplý a stabilní domov“.

celý článek

Dítě a těhotnou ženu v Gaze zabila palestinská raketa

9. 5. 2019, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Nové světlo do smrti čtrnáctiměsíční Sáby a těhotné ženy Falastín Abú Arara vnesly zprávy IDF a údajný únik z Al-Risála News. Zatím je jasné, že za jejich smrtí nestálo izraelské bombardování, ale raketa z Gazy, vypálená možná přímo z domu. A tato zpráva přinesla další otázky a nejasnosti. Situace v sobotu 5. května večer byla nepřehledná: z Pásma Gazy střílely ozbrojené skupiny rakety na Izrael, IDF odpovídala leteckými útoky. Roční Sába byla tou dobou doma, kde ji hlídala těhotná Falastín Abú Arar. Pak přišla rána a oba byli na místě mrtví. Samotná IDF se ještě v neděli domnívala, že příčinou byl chybný zásah a začala případ prošetřovat. Média (včetně zdrojů ZTIS) tehdy neměla jasno o jménu ani pohlaví dítěte. Uváděla také, že mrtvá žena matkou dítěte a bezprostřední příčinou smrti byly střepiny šrapnelu. Jasno v tom nemělo ani ministerstvo zdravotnictví v Gaze.

celý článek

Na Pražském maratonu padl traťový rekord. Zvítězila izraelská běžkyně Lonah Salpeterová

6. 5. 2019, -jg, rjw- |  Sport

PRAHA – Jubilejní 25. Pražský mezinárodní maraton, který se konal v neděli 5. května, vyhrála s traťovým rekordem 2 hodiny 19 minut a 44 vteřin izraelská běžkyně Lonah Salpeterová (30). „Dělal mi trochu problémy vítr, který foukal ze strany. Měla jsem chvílemi potíže udržet balanc, ale jinak bylo počasí ideální. Jsem šťastná, že se mi podařilo zaběhnout pod 2:20, je to splněný sen,“ řekla České televizi izraelská atletka. Za muže vyhrál v dresu Bahrajnu Maročan Mahdžúb Dazza, který trať uběhl v čase 2:05:58. Českým šampionem byl s časem 2:16:30 liberecký závodník Vít Pavlišta (34), který utekl obhájci titulu Jiřímu Homoláčovi. Mezi ženami v domácím šampionátu vyhrála Petra Pastorová (42), už po třetí za sebou. Trať o délce 42,196 km, která vede centrem českého hlavního města, uběhla v čase 2:42:22.

celý článek

Eskalace násilí mezi Gazou a Izraelem: Mrtví a zranění na obou stranách

5. 5. 2019, -rjw- |  Izrael

GAZA/JERUZALÉM – Jeden mrtvý Izraelec a šest Palestinců, z toho jedna těhotná žena a její roční dítě. Zraněných Izraelců bylo podle nočních zpráv Magen David Adom (MDA) 58, v Gaze se jedná o cca 40 zraněných. To je prozatímní, a jistě ne konečný výsledek eskalace násilí, k níž došlo na přelomu týdne. Hamás po více než 450 raketách prohlásil, že „tlak ještě zvýší“ a IDF posiluje vojenskou přítomnost na hranici s Pásmem Gazy, včetně tanků. V pátek došlo k dalším masovým demonstracím (dle IDF cca 5200 lidí) podél hraničního plotu Pásma Gazy. Demonstrace předcházely Dni nezávislosti (71. výročí založení Izraele), jež si Palestinci připomínají jako den Nakba („Katastrofa“). Zároveň jde o poslední pátek před muslimským postním měsícem Ramadán. navrch k tomu, v Izraeli se po volbách ustavila staronová vláda a v Tel Avivu zbývá několik dní do zahájení hudební soutěže Eurovize.

celý článek

Gaza poslala na Izrael 150 raket. Desítky jich zachytila Železná kopule, zasažen byl rodinný dům v Eškolu

4. 5. 2019, -jg- |  Izrael

AŠKELON – Rechovot, Aškelon a Ašdod byla hlavní izraelská města, kde se rozezněly poplašné sirény v sobotu 4. května ráno. Celkem bylo na tato města a přilehlé obce z Gazy vypáleno kolem stovky raket, desítky z nich zachytil protiraketový systém Železná kopule. Jedna raketa dopadla na silnici č. 4, jednu z hlavních dopravních tepen u Aškelonu, a další do komunity v regionu Eškol. Nikdo však neutrpěl újmu, zdravotníci ošetřili patnáctiletého chlapce, který se lehce zranil, když utíkal do krytu a dva lidé byli ošetřeni s šokem. Dále rodinný dům v Eškolu utrpěl přímý zásah raketou. Stalo se tak až poté, co rodina dům opustila a šla do krytu, když uslyšeli sirény. Krátce po 2. hodině odpolední IDF zahájila odvetnou akci proti cílům Hamásu a Islámského džihádu v Gaze. Palestinci ohlásili jednoho mrtvého dvaadvacetiletého muže a 4 zraněné. Po 15. hodině Železná kopule sestřelila rakety z Gazy nad Kirjat Gat, kde byla šrapnelem zraněna žena.

celý článek

Sběratelka darovala Izraelské národní knihovně bankovky měny, jíž se platilo v Terezínském ghettu

1. 5. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Šestici bankovek měny, která byla používána v ghettu Terezín, darovala pár dní před letošním Dnem památky holocaustu (Jom ha-šoa), jehož začátek připadá na středu 1. května večer, britská soukromá sběratelka Izraelské národní knihovně. Na bankovkách je vyobrazen Mojžíš s deskami úmluvy a Davidova hvězda. Dohromady mají darované bankovky hodnotu 263 korun – německy je na nich ovšem napsáno „kronen“. Není příliš známým faktem, že všichni vězni byli nuceni po příjezdu do Terezína směnit všechny své peníze i část majetku na měnu, která v ghettu, v němž byli uvězněni, platila. Tak se zajistilo, že kdyby z něj někdo utekl, neměl by si venku za co koupit jídlo či ošacení. Bankovky izraelské instituci darovala Ruth Brassová z Velké Británie, a to na počest svého otce Lionela Schalita, sionistického aktivisty a jednoho z vůdců hnutí Makabi ha-cair.

celý článek

Zemřel rebbe kaliverských chasidů. „Pokusný objekt“ Mengeleho a autor největšího náboženského komentáře k šoa

29. 4. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V neděli zemřel rabín Menachem Mendel Taub, v pořadí sedmý velký rebbe z maďarské chasidské dynastie, založené Jicchakem Izákem Taubem z Kalivu (maď. Nagykalló; 1744-1821). Ještě téhož dne spočinulo rabínovo tělo na úpatí Olivetské hory. Pohřbu se zúčastnily tisíce lidí. Menachem Mendel Taub se narodil v roce 1923 v Transylvánii. Jeho životní dráha byla jasná: jako pokračovatel rodové tradice byl od raného dětství vychováván pro rabínskou dráhu. Jak bylo zvykem, rodina mu našla nevěstu a než překročil dvacítku, stanul pod chupou s Chanou Sárou Šapirovou. Z jejich spojení měl vzejít příští velký rebbe. Život manželského páru ale brzy narušila válka. Na jaře 1944 byli s dalšími maďarskými Židy deportováni do Osvětimi. Během selekce byl rabín Taub vybrán, aby sloužil nacistickému lékaři Josefu Mengelemu jako lidský materiál pro „vědecké“ pokusy.

celý článek
Zobrazit starší zprávy