Dnes je 21. 1. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

„Svoboda si vybrat.“ Demonstrace izraelských středoškoláků a tvrdá lekce pro současného ministra školství

15. 1. 2020, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Tisíce izraelských středoškoláků se sešly ve středu 15. ledna na 10. hodinu ráno na telavivském Náměstí Jicchaka Rabina, aby zde demonstrovaly proti slovům současného ministra školství Rafiho Peretze. Ten v pátečním rozhovoru pro noviny Jediot Acharonot například řekl, že „definicí normativní rodiny je muž a žena“ a „mělo by to být takto udržováno“. Nebo na otázku, co by dělal, kdyby jedno z jeho dětí mělo odlišnou sexuální orientaci, odpověděl, že jeho děti „vyrůstaly v přirozeném a zdravém prostředí… a své rodiny si zakládaji podle židovských hodnot“, což je podle něj důvod, proč odlišnou sexuální orientaci nemají. Už v neděli zahájily některé školy v Jeruzalémě, Tel Avivu i menších městech vyučování zvláštní hodinou věnovanou slovům ministra, který je zároveň ortodoxní rabín a šéfem religiozně pravicové strany Židovský domov.

celý článek

BeeFree: studenti izraelského Technionu vynalezli „med bez včel“

26. 11. 2019, rjw |  Věda a technika

HAIFA – První cenu mezinárodní soutěže iGEM získal studentský tým z Technionu za vynález „medu bez včel“. Zvláštní hmotu produkují geneticky upravené bakterie. Brzy se zřejmě objeví i v obchodech. Bacil senný (Bacillus subtilis) je už dlouho široce používán v biotechnologiích. Schopnosti této bakterie jsou fascinující, navíc se s ní relativně snadno pracuje. Už více než deset let mikrobiology zajímala v souvislosti se včelami. Bacil senný totiž chrání včelstva proti jiným, zkázonosným mikrobům. A nejen to. Postupně se ukazovalo, že má též mimořádnou obranyschopnost vůči houbám a plísním jeho využití v produkci antibiotik a protiplísňových postřiků je relativně známou věcí. Studenti v Technionu však přišli na to, jak bacil senný „přeprogramovat“, aby sám začal vytvářet látku podobnou medu.

celý článek

Netanjahu ani Gantz nesestavili vládu, Izrael možná čeká třetí kolo voleb během méně než roku

21. 11. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Jelikož se Bennymu Gantzovi, předsedovi strany Kachol-lavan (Modrobílí) a rivalu Benjamina Netanjahua, nepodařilo do středeční půlnoci sestavit vládu, Izrael možná čekají další volby. Ještě předtím ale izraelský parlament, Kneset, vstoupil středeční nocí do periody 21 dní, kdy má jakýkoliv jeho člen přéležitost vládu sestavit. Ve středu večer předal Gantz mandát k sestavení vlády zpět prezidentu Rivlinovi, stejně jako před ním současný premiér Netanjahu. Počínaje čtvrtkem 21. listopadu bude mít až do 11. prosince kdokoliv z 61 poslanců příležitost sestavit většinovou vládu a stát se premiérem. Pak bude mít 14 dní na to, aby takovou vládu podpořil Kneset. Pokud se tak nestane, Izrael čekají další parlamentní volby. Již třetí v tomto roce.

celý článek

Po vypálení raket ze Sýrie Izrael zasáhl desítky cílů íránských i syrských ozbrojených sil

20. 11. 2019, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM/DAMAŠEK – Izraelská armáda ve středu 20. listopadu ráno sdělila, že během noci provedla útok na desítky (dle deníku Haaretz cca 20) cílů na syrském území. Přes polovinu tvořila íránská velitelství a tábory. Další část cílů tvořily raketové soustavy země-vzduch, patřící armádě syrského prezidenta Bašára Asada. Podle listu The Times of Israel Izrael nepoškodil rozvinutější protivzdušné S-300, nacházející se u ruských jednotek. Jedním z cílů bylo velitelství jednotek Kuds na letišti v Damašku; budova byla poškozena jen částečně. Stalo se tak v reakci na čtyři rakety, vystřelené v úterý před rozbřeskem na Izrael ze Sýrie. Všechny rakety zachytil systém Ocelová klenba a nezpůsobily žádné škody ani zranění. Podle IDF za odpálením raket stojí íránské jednotky.

celý článek

Telavivská radnice si připomněla 30. výročí Sametové revoluce v Československu

19. 11. 2019, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – V předvečer státního svátku, v sobotu 16. listopadu po osmé hodině večerní, se budova radnice na Rabinově náměstí v Tel Avivu rozzářila v barvách české státní vlajky. Izraelská metropole si tak připomněla výročí počátku tzv. Sametové revoluce, od níž letos uplynulo 30 let. „V roce 1989 se Československo zbavilo komunistického režimu a stalo se demokracií. Jsme za toto gesto velmi rádi. Velký dík starostovi Ronu Chuldaiovi a celé radnici,“ oznámilo na svém Facebooku České centrum v Tel Avivu. Není to však poprvé, co se telavivská radnice rozzářila právě v barvách české státní vlajky. Loni se tak stalo při vystoupení zpěváka Mikolase Josefa, který dne 10. dubna vystoupil spolu s dalšími 24 umělci na akci Israel Calling, během níž se představovaly písně pro nadcházející soutěž Eurovize.

celý článek

Příští dny rozhodnou, budou kritické, říká vyslanec OSN Mladenov

14. 11. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Stovky raket vystřelených z Pásma Gazy dopadly během tohoto týdne na Izrael. Stalo se tak po zabití velitele Islámského džihádu Bahá Abú al-Aty v Gaze a útoku na dalšího velitele této organizace v syrském Damašku. Řadu raket zneškodnil protivzdušný systém Ocelová klenba, další způsobily škody, případně zranění. Izraelská armáda odpovídá pravidelně vzdušnými útoky na vybrané cíle v Pásmu Gazy. Výsledkem je 23 mrtvých, podle izraelských zdrojů většinou teroristů nebo členů jejich rodin. Třemi oběťmi byly děti. Střídání krátkých fází klidu a ostřelování zatím podle všeho není u konce. – Brigády Al-Kuds ohlásily, že mají nový typ raket, nazvaný Burák-120.

celý článek

„Diskriminační a nenapomáhající míru,“ označil rozhodnutí soudu EU o označování výrobků z osad Americký židovský výbor

14. 11. 2019, -jg,tz- |  Svět

WASHINGTON – Na úterní rozhodnutí soudního dvoru Evropské unie, aby se výrobky z území Západního břehu a Golanských výšin, které většina mezinárodního společenství považuje za Izraelem okupované, označovaly přesným místem, odkud pochází, a to včetně židovských osad a nikoliv označením „made in Israel“, reagovala mezinárodní židovská organizace AJC s tím, že bude pravděpodobně zneužíváno těmi, kdo usilují o delegitimizaci židovského státu, a proto je nyní naléhavější, než kdy jindy, prohloubit vzájemně prospěšné vztahy mezi EU a Izraelem. „Jako podporovatelé dohodnutého dvoustátního řešení se domníváme, že diskriminační označování nepomůže k dosažení míru. Zneužití právních předpisů EU o ochraně spotřebitele zkomplikuje nalezení dohody mezi Izraelci a Palestinci, která může uspět pouze v diplomatickém a nikoliv v legislativním prostředí“, řekl Daniel Schwammenthal, ředitel Transatlantického institutu AJC, bruselské kanceláře Amerického židovského výboru (AJC).

celý článek

Při nepokojích v Hebronu byl izraelskými složkami zabit Palestinec. Podle prvního vyšetřování IDF nepředstavoval hrozbu

12. 11. 2019, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Dvaadvacetiletý Palestinec přišel v pondělí o život, během násilných střetů v Hebronu s izraelskou armádou. V pondělí 11. listopadu se Palestinci v uprchlickém táboře Al-Aroub střetli s izraelskými vojáky, když pochodovali uctít 15. výročí smrti palestinského vůdce Jásira Arafáta. Jenže v prvotním šetření incidentu izraelská armáda přišla na to, že zabitý Omar Haitham Al-Badawi nepředstavoval pro vojáky bezprostřední hrozbu. Zároveň podle listu Haaretz dodala, že vojáci neměli v tomto případě užít ostrou munici. Podle palestinského minsiterstva zdravotnictví Al-Badawi utrpěl střelné zranění v oblasti hrudi, na jehož následky v hebronské nemocnici zemřel. Na sociálních sítích začalo cirkulovat video, které údajně zaznamenalo, jak byl Al-Badawi zastřelen.

celý článek

Zemřela jedna z největších „litvackých“ rabínských autorit, rabín Karelitz

24. 10. 2019, -rjw- |  Izrael

BNEJ BRAK – V požehnaném věku 93 let zesnul rabín Šmarijahu Josef Nisim Karelitz. Rabín Šmarijahu Josef Nisim Karelitz (1926-2019) se narodil v městečku Kosava v dnešním Bělorusku (tehdy náležejícím Polsku). Jeho strýcem z matčiny strany byl „Chazon iš“ – rabín Avrohom Ješaja Karelitz (1878-1953). Část rodiny včetně strýce a tehdy mladého Josefa Nisima emigrovala ještě před vznikem Izraele do mandátní Palestiny. Stalo se tak v souvislosti s komplikovaným přesunem slavné Poněvežské ješivy (zal. 1908), díky němuž přežila nejen řada učitelů a žáků, ale i část litvackého dědictví. Nisim Karelitz zde studoval i s dalším strýcem, Steiplerským gaonem – Jaakovem Jisraelem Kanievským (1899-1985). Sám pak vychoval tisíce žáků.

celý článek

V New Yorku a Tel Avivu demonstrovali za propuštění ženy odsouzené v Rusku za marihuanu. Moskva žádá výměnu vězňů

20. 10. 2019, -jg- |  Svět

TEL AVIV/NEW YORK – Stovky lidí se shromáždily v sobotu 19. října na demonstracích v New Yorku i v Tel Avivu, na podporu propuštění americko-izraelské mladé ženy, která byla v dubnu v Rusku zatčena a následně odsouzena na 7,5 roku do vězení za to, že bylo v jejím kufru nalezeno 9 gramů marihuany. Naama Issacharová (26) letěla z Indie do Izraele, kam se přestěhovala ještě jako středoškolačka. Na letišti v Moskvě jen přestupovala na navazující let a neměla v úmyslu do země vstoupit. Podle médií je množství 9 gramů marihuany v Izraeli v rámci povoleného množství k osobnímu použití. Rusko se pokouší vyměnit Issacharovou za Alekseje Burkova, ruského hackera, který je zadržený v Izraeli a má být vydán do USA. Burkov byl v Izraeli zatčen roku 2015 na žádost Interpolu.

celý článek
Zobrazit starší zprávy