Dnes je 30. 6. 2016
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Kdekoli potkáte Izraelce, podřízněte ho, vybízí Abbásův poradce

30. 6. 2016, -mk- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Pobouření způsobil mezi izraelskými představiteli Sultán abú al-Ejnejn, politik blízký palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi, který je známý svými radikálně protiizraelskými postoji a vybízením k násilí. Když byl v pondělí 27. června v rozhovoru pro palestinský server Donia al-Watan dotázán, co si myslí o normalizaci vztahů s Izraelem, prohlásil: „Ptáte-li se na můj upřímný názor, pak bych řekl – kdekoli potkáte Izraelce, podřízněte mu hrdlo. Stejně tak jsem proti jednání, setkávání a normalizaci vztahů s izraelskou okupací v jakékoli podobě.“ Už v roce 2014 vyzval tentýž Sultán abú al-Ejnejn k veřejným popravám Palestinců, kteří prodají půdu Izraelcům. O rok dříve pobouřil svými výroky oslavujícími terorismus. Skupinka pěti amerických kongresmanů vyzvala Abbáse, aby jej za tato slova propustil z funkce. Abbás tehdy řekl, že to učinit nemůže, protože je to zvolený představitel.

celý článek

Terorista zavraždil třináctiletou dívku, když ráno spala ve svém pokoji

30. 6. 2016, -jg- |  Izrael

KIRJAT ARBA – Třináctiletá Halel Jafa Arielová byla zavražděna ve čtvrtek 30. června ráno, když palestinský terorista přeskočil bezpečnostní plot u židovské osady Kirjat Arba, vběhl do dívčina domu a tam jí několikrát za sebou pobodal nožem, když ležela v posteli. Útočník, který byl při incidentu zastřelen, ještě stihl při přestřelce zranit jednatřicetiletého muže, člena bezpečnostního týmu. Podle zpráv palestinského ministerstva zdravotnictví se jedná o sedmnáctiletého Muhamada Nasera Tarajru z vesnice Bani Naim, která se nedaleko osady Kirjat Arba nachází. Místní samosprávní rada oznámila, že po útoku byli z osady propuštěni všichni arabští zaměstanci, obyvatelé se měli uzamknout ve svých domech a armáda v okolí hledala dalšího možného útočníka. Tato skutečnost se však nepotvrdila. Čtvrteční útok nápadně připomíná incident z ledna letošního roku, kdy byla u dveří svého domu v osadě Otniel ubodána Dafna Meirová, matka šesti dětí, a jen o den později jiný útočník v osadě Tekoa pobodal a zranil těhotnou ženu.

celý článek

V Jeruzalémě se na týden otevře společná modlitebna pro Židy, muslimy a křesťany

29. 6. 2016, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Pouhých sedm dní má trvat experimentálního fungování prostoru pojmenovaného AMEN, kde se po dobu festivalu „Mekudešet“, tedy „Posvěcená“, budou konat společné modlitby Židů, křesťanů i muslimů, otevřené řadám veřejnosti. Společnou modlitebnu v Jeruzalémě coby kolébce tří monoteistických náboženství bude možno navštívit ve dnech od 5. do 11. září. Ve skutečnosti, píše izraelský server Ynet, se jedná o pouhou špičku ledovce, o první viditelný projekt společenství muslimských, židovských a křesťanských představitelů, kteří se už několik let společně scházejí a hledají průnik duchovních cest. Tři náboženství, která sdílejí „vášeň pro Jeruzalém, v němž žijí vedle sebe pod křídly Všemohoucího“, se tak pokusí nabídnout přístup, v němž víra nebude – slovy jednoho z pořadatelů – lidi rozdělovat, nýbrž naopak spojovat.

celý článek

Žena, která opustila chasidské prostředí a napsala o tom knihu, spáchala sebevraždu

29. 6. 2016, -mk- |  Náboženství

AŠDOD – Esti Weinsteinová (50), žena, která před osmi lety opustila ultraortodoxní prostředí a s ním i navždy svou rodinu, byla po týdenním pátrání nalezena mrtvá ve svém autě na pláži v izraelském Ašdodu. Podle dopisu na rozloučenou, který za sebou zanechala, se zdá, že spáchala sebevraždu. Weinsteinová předtím napsala knihu, v níž popisuje své citové strádání v sektě gerských chasidů, kde prožila celý svůj život a která je známá mimo jiné svými přísnými omezeními styků mezi muži a ženami, a to i v manželství. Weinsteinová byla provdána v sedmnácti letech a svému muži porodila sedm dcer, přesto ji její manžel například nikdy neoslovil jménem. Šest ze sedmi dcer s ní naprosto přerušilo styky po jejím odchodu z chasidského prostředí a bolest z přetrhaných vazeb dovedla Weinsteinovu až k rozhodnutí vzít si život. Poslední rozloučení s Esti Weinsteinovou konalo nadvakrát, v pohřbu sekulárním a poté náboženském. Smuteční projevy se však neobešly bez kontroverzí – otec zesnulé, sám prominentní rabín sekty, vzpomenul své řeči na 43 let, kdy žila zesnulá „v čistotě“, a její současný životní partner zase kritizoval ultraortodoxní komunitu, že jí po jejím odchodu do sekulární společnosti znemožnila stýkat se s rodinou.

celý článek

Při nepokojích na Chrámové hoře zraněna žena, která se modlila u Zdi nářků

28. 6. 2016, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Závěr Ramadánu byl v izraelském hlavním městě opět dramatický. Na Chrámové hoře, známé též arabsky jako al-Aksá, docházelo tři dny po sobě ke střetům mezi bouřícími se mladými muslimy a policií. Výtržníci útočili na policii petardami a kamením, které si přichystali v mešitě. Jeden kámen slétl z hradby okrsku Chrámové hory a lehce zranil třiasedmdesátiletou ženu, která se modlila u Zdi nářků. V souvislosti s těmito událostmi se policie rozhodla uzavřít Chrámovou horu všem nemuslimským návštěvníkům. Muslimové jsou na místo nadále volně vpouštěni. Výtržníci však nadále pokračovali v útocích na policisty. Palestinští představitelé přesto opět hovoří o „izraelské agresi“ a vyhrožují, že ta „nezůstane bez následků“.

celý článek

Útočníci, kteří zabili manžele Henkinovy před očima jejich dětí, byli odsouzeni na doživotí

27. 6. 2016, -jg- |  Izrael

SAMAŘÍ – Čtyři Palestinci ze Západního břehu, kteří se hlásí k teroristické organizaci Hamás, byli odsouzeni k doživotnímu vězení za vraždu izraelského páru. Ve středu 22. června o jejich vině rozhodl izraelský vojenský soud. Naama a Eitan Henkinovi byli zastřeleni v sedačkách svého vozidla, když dne 1. října 2015 projížděli nedaleko židovské osady Itamar na Západním břehu. Jejich čtyři děti, kterým bylo v době útoku 4 měsíce, 4, 7 a 9 let, vraždu sledovaly ze zadního sedadla automobilu, samy však zůstaly nezraněny. Muži byli identifikováni jako střelec Jahja Muhamad Naif Abdullah Hadž Hamad, řidič Samir Zahir Ibrahim Kusa, Zir Ziad Džamal Amar a Karem Lufti Fatahi Razek, který byl při vynesení útoku svým kolegou postřelen do nohy, což možná nakonec zachránilo život dětem. Původně se k útoku přihlásilo hnutí Brigády mučedníků od al-Aksá, které náleží k Fatáhu. Vyšetřování Šin Bet ale zjistilo, že za ním stojí buňka Hamásu z Nábulusu, vedená Radžebem Ahmadem Muhamadem Aliwim, který čtveřici rekrutoval a vybavil zbraněmi.

celý článek

Ultraortodoxní vrah z jeruzalémské Gay Pride odsouzen na doživotí

27. 6. 2016, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Čtyřicetiletý Jišaj Schlissel zavraždil na loňském „pochodu hrdosti“ v Jeruzalémě šestnáctiletou Širu Bankiovou, která se do průvodu vypravila, aby podpořila své přátele mezi gayi. Dalších šest osob zranil nožem při pokusu je zabít. Schlissel se vydal útočit na akci, konanou v tradičně silně zbožném Jeruzalémě, krátce poté, co byl propuštěn z vězení kvůli obdobnému útoku o deset let dříve. Coby příslušník ultraortodoxní komunity jednal Schlissel pod náboženskými pohnutkami. Soud ho nyní odsoudil na doživotí a uložil mu také odškodné, které musí zaplatit rodině oběti. „Člověk, který sám sebe vidí jako někoho, kdo má právo život dávat i brát, nemůže dál chodit ulicemi Jeruzaléma ani se volně pohybovat kdekoli jinde,“ uvedla ve zdůvodnění rozsudku porota složená ze tří soudců. „Během pouhých několika dnů, dělících jeho uvěznění od opětovného zadržení, ukončil život dívky, která život milovala. Nespatřoval v ní lidskou bytost a nezáleželo mu na tom, koho jeho nůž zasáhne.“

celý článek

Sirény upozorňující na rakety vystřelené z Gazy se rozezní i při podzemní aktivitě v tunelech

22. 6. 2016, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Poplašné sirény se na jihu Izraele rozezní nejen, když na území zamíří z Gazy vystřelené rakety. Obyvatelé měst a obcí na jihu země jimi budou nově upozorňováni i na nebezpečí hrozící při útocích skrze podzemní tunely Hamásu. Kromě rozeznění sirén, které bude zcela totožné s tím, které oznamuje blížící se rakety, budou obyvatelé obcí v oblastech sousedících s Gazou informováni o povaze problému krátkými textovými zprávami v telefonech ve znění: „Vzhledem k teroristické aktivitě v tunelech jsou obyvatelé žádáni, aby šli domů a nechali zhasnutá světla, a čekali na další upozornění.“ Podle prohlášení, které vydala IDF v úterý 21. června, se jedná jen o jedno dílčí opatření v boji proti teroru a ochraně izraelských komunit v sousedství s Gazou. „Je to jeden ze způsobů, jak obyvatele upozornit, že se něco děje. Je však důležité zmínit, že ne každá siréna bude nyní znamenat, že se teroristé dostali na území Izraele,“ stálo v oficiálním prohlášení.

celý článek

Španělská vesnice, jež měla v názvu zabíjení Židů, uzavřela partnerství s izraelskou obcí

22. 6. 2016, -jg- |  Svět

KFAR VRADIM – Španělská vesnice Castrillo Matajudíos, jejíž název v sobě nesl od doby inkvizice výzvu k vraždění Židů, se stala partnerskou obcí izraelské Kfar Vradim (česky Vesnice růží), která se nachází v severním Izraeli. Dohodu o vzájemné kulturní a obchodní spolupráci podepsali představitelé obou obcí v neděli 19. června za přítomnosti španělského velvyslance v Izraeli Fernanda Carderery. Obec na severovýchodě Španělska, která má v současnosti asi padesátku obyvatel, však v referendu změnila svůj oficiální název už loni v říjnu. Nyní se vrátila ke svému původnímu názvu Castrillo Mota de Judíos, což ve volném překladu znamená „Tábor na židovském vrchu“. Starosta nově přejmenované vesnice Lorenzo Rodriguez při nedělním podpisu smlouvy oznámil, že jeho obec chystá založit muzeum židovské kultury. Název vesnice Castrillo Matajudíos se datuje od roku 1627, kdy byli po roce 1492 v období inkvizice Židé nuceni přijmout katolicismus, nebo opustit zemi. Ti, kteří zůstali a praktikovali svou víru v tajnosti, často skončili veřejně upalováni na hranicích.

celý článek

Izrael vyslal čtyři letouny na Kypr, aby pomohl místním s ničivým požárem

20. 6. 2016, -jg- |  Izrael

TEL AVIV/PAFOS – Izraelská armáda poslala v neděli 19. června na Kypr tři hasicí letouny a jedno letadlo s personálem. Pomoc v nouzi přišla od Izraele na žádost Kypru poté, co si ostrovní země již nebyla schopná kvůli silnému větru poradit s rozsáhlým požárem v okolí města Pafos. Podle kyperských médií se jedná o nejrozsáhlejší požár v několika posledních letech. Dosud při něm shořelo pět kilometrů čtverečních živé vegetace. Nebyla však hlášena žádná zranění a obydlí v okolí požáru jsou rovněž mimo nebezpečí. „V současné době probíhají snahy pro zorganizování záchranného týmu, stejně tak jako vyslání dalších hasicích letadel,“ sdělil ve svém prohlášení izraelský premiér Netanjahu. Letos v dubnu se Izrael, Řecko a Kypr podíleli na společném protipožárním cvičení ve snaze vytvořit regionální spolupráci pro podobné případy nouze. V roce 2010 například vyslyšel Kypr Netanjahuovu výzvu a poslal do Izraele svůj jediný protipožární letoun, aby pomohl izraelským hasičům v boji s ničivým požárem, který zasáhl okolí hory Karmel. Byl první zemí, která tak učinila.

celý článek
Zobrazit starší zprávy