Dnes je 26. 5. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Tři roky poté, co jej obvinil z válečných zločinů, prestižní lékařský časopis věnoval celé číslo Izraeli

26. 5. 2017, -jg- |  Věda a technika

LONDÝN – Jeden z nejprestižnějších odborných světových časopisů The Lancet vydal v květnu číslo věnované Izraeli a jeho systému zdravotnictví. Stalo se tak tři roky poté, co tentýž časopis publikoval v červenci 2014 během války v Gaze „Otevřený dopis lidu Gazy“, podepsaný lékaři z mnoha zemí, a články obviňující Izrael z masakrů, válečných zločinů a následných lží, jimiž měl ospravedlnit své chování. Číslo nazvané „Zdraví v Izraeli“ obsahuje 10 článků v angličtině, včetně jejich anotací v hebrejštině a arabštině. Podle šéfredaktora britského časopisu Richarda Hortona je toto vydání nejkomplexnějším nezávislým průzkumem zdravotnického systému Izraele, který byl dosud kdekoliv publikován. Po třech letech výzkumu v izraelských nemocnicích a dalších zařízeních došel Horton k závěru, že předpoklad, populární zejména v Británii, že v nich dochází k diskriminaci arabských pacientů a personálu je nepravdivý a nefér.

celý článek

Na Den Jeruzaléma izraelský premiér poděkoval českým poslancům

25. 5. 2017, -jg- |  Izrael

PRAHA/JERUZALÉM – Podle izraelského velvyslance v České republice Daniela Merona většinové rozhodnutí poslanecké sněmovny uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele odráží vůli českého lidu. „Rozhodnutí odráží zvláštní vztah mezi těmito dvěma zeměmi, dvěma národy, zlatou Prahou a Jeruzalémem ze zlata,“ komentoval Meron pro deník Maariv úterní vyjádření české poslanecké sněmovny k rezoluci UNESCO o Jeruzalému. Českým poslancům ve středu 24. května večer poděkoval i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Rád bych poděkoval českému parlamentu za rozhodnutí nesouhlasit s rezolucí UNESCO, která neuznává izraelskou suverenitu nad Jeruzalémem,“ řekl Netanjahu během své řeči na Muničním vrchu během oslav 50. výročí znovusjednocení Jeruzaléma. „Češi nám kdysi dali české pušky a tehdy to byl začátek boje. Dnes je to také známkou antagonistického boje s rozpoznáním jednoduché věci,“ pokračoval izraelský předseda vlády.

celý článek

Česko by mělo zastavit příspěvky UNESCO, usnesli se poslanci. Vadí jim protiizraelské rezoluce

24. 5. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Poslanci vyzvali v úterý 23. května českou vládu, aby pozastavila roční platby organizaci UNESCO pro letošek i další roky, pokud se bude organizace pro vzdělávání, vědu a kulturu nadále politizovat a pokračovat v nenávistné rétorice vůči Izraeli. Usnesení, které považuje poslední rezoluci UNESCO k Jeruzalému za protiizraelskou, vyšlo z návrhu místopředsedy sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL). S návrhem neplatit UNESCO příspěvky, které letos Česko přijdou na 30,2 milionů korun, přišla poslankyně Jana Černochová (ODS). Podle ní by je stát měl použít raději na obranu. Pro usnesení hlasovalo ze 143 přítomných 82 poslanců napříč politickým spektrem, proti jich bylo 29 především z řad komunistů. „Výkonná rada UNESCO dne 2. května schválila rezoluci, která se opětovně týká Izraele a zpochybňuje jedno ze základních práv každého státu. A tentokrát pod podivnou formulací, že Izrael nemá žádné právo na svaté město Jeruzalém, mu z ničeho nic odebrala právo na hlavní město,“ prohlásil Bartošek.

celý článek

Trump nazval teroristu z Manchesteru „zlým břídilem“, Rivlin zaslal kondolence královně Alžbětě

23. 5. 2017, -jg- |  Svět

JERUZALÉM/MANCHESTER – Po sebevražedném bombovém útoku v Manchesteru, kde bylo zabito nejméně 22 lidí, včetně dětí, a 59 zraněno, zaslal britské královně Alžbětě II. izraelský prezident Reuven Rivlin v úterý 23. května kondolenční dopis. „Píši s hlubokým zármutkem a bolestí, abych vyjádřil upřímnou soustrast svou, a stejně tak i celého izraelského lidu poté, co se minulou noc odehrál krutý teroristický útok proti občanům Manchesteru,“ napsal Rivlin. „Tento násilný útok, který zničil životy tolika mladých lidí, si vyžaduje odsouzení od každého. Celý svět se musí postavit sjednoceně proti této hrozbě naší civilizaci a ujišťuji vás znovu, že Izrael stojí v boji proti teroru se Spojeným královstvím,“ zakončil Rivlin s tím, že popřál brzké a plné uzdravení všem zraněným. Teroristický útok, který během koncertu spáchal v Británii narozený Salman Abedi, se odehrál během posledního dne návštěvy prezidenta USA Trumpa v Izraeli. Trump útočníka nazval „zlým břídilem“. Šlo o nejkrvavější teroristický akt v Británii za posledních 12 let. Nejmladší obětí byla osmiletá dívka.

celý článek

Izrael (konečně) zakázal dovoz masa z nejkrutější košer porážky

23. 5. 2017, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Když krávu zaženou na jatka, uvážou jí na zadní nohu řetěz. Pak ji pomocí vrátku dostanou do polohy hlavou dolů. Po několika minutách je spuštěna na zem, břichem vzhůru. Několik řezníků ji znehybní a šochet jí prořízne krk. Stres a poloha způsobují, že zvíře ztrácí vědomí později. Podle záznamů jsou nezřídka při vědomí ještě ve chvíli, kdy je pracovníci začínají stahovat z kůže. To je metoda šchity zvaná „shackle and hoist“. V USA, Izraeli a EU je taková porážka zakázána. Pro maso z dovozu ovšem tato pravidla neplatí. Zákaz importu takového masa sliboval Vrchní rabinát již od roku 2008, rozhodnutí však stále nepadlo. Po téměř deseti letech je za něj udělaly sekulární úřady – Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova, společně s izraelskou Veterinární správou. Od nynějška nesmí tuto metodu používat žádné nové jateční provozy, které chtějí vyvážet do Izraele. Ve všech stávajících musí nejpozději od 1. ledna 2018 zavést speciální zařízení, tzn. „rotační boxy“.

celý článek

Trump byl prvním úřadujícím prezidentem USA, který v Jeruzalémě navštívil Zeď nářků

23. 5. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Donald Trump v pondělí 22. května navštívil Zeď nářků v Jeruzalémě. Byl tak historicky prvním americkým prezidentem, který navštívil nejposvátnější místo judaismu (dosud to byli jen prezidentští kandidáti). Stalo se tak ve stejný den, co přistál na letišti Ben Gurion přímým letem ze Saudské Arábie. Nejprve Trump se svými členy rodiny zavítal do Chrámu božího hrobu, kde se setkal s řeckým a arménským patriarchou, a odtud jeho kroky vedly přes Jaffskou bránu ke Zdi nářků. Prostranství před Zdí bylo pro tuto příležitost liduprázdné a prezidentskou návštěvu zde přivítal rabín Zdi nářků Šmuel Rabinovič a ředitel Nadace pro dědictví Zdi nářků Mordechai Eliav. Podle ortodoxních pravidel Trump se svým židovským zetěm Jaredem Kushnerem šli do mužské sekce, kde se Trump s černou kipou přiblížil asi na 30 vteřin ke Zdi a do jedné z jejích spár vsunul psaníčko s modlitbou. V ženské sekci se nacházela Trumpova choť Melanie a pomodlila se zde dcera Ivanka, která konvertovala před svatbou s Jaredem k judaismu a přijala jméno Jael.

celý článek

„Trumpleak“ údajně ohrozil izraelského agenta uvnitř ISIS

19. 5. 2017, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Prezident USA Donald Trump údajně sdělil minulý týden ruskému ministru zahraničí tajné informace, jimiž podle ABC News ohrozil izraelského agenta, působícího v ISIS. Členové izraelské zpravodajské komunity navrhují omezit sdílení tajných informací mezi Izraelem a USA. Agent, jehož Izrael nasadil do řad ISIS, přinesl cenné informace. Mimo jiné zprávu o tom, že ISIS se pokusí propašovat do amerického letadla bombu v notebooku. Uvnitř tohoto zařízení totiž může projít bezpečnostní kontrolou. Informace byla natolik spolehlivá, že Spojené státy uvažují o zákazu notebooků pro všechny lety z Evropy. Jednalo se o informaci vysokého stupně utajení, k níž měl přístup jen omezený okruh osob. Trump a jeho tým považuje sdílení informací za právo každého prezidenta, experti na národní bezpečnost a boj proti terorismu to však považují za zásadní chybu.

celý článek

Trump nepřednese svůj projev na Masadě. Izrael nepovolil přistání vrtulníkem

18. 5. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM/WASHINGTON – Prezident USA Donald Trump zrušil svůj plánovaný projev, který měl přednést na pevnosti Masada. Izraelské úřady mu nedovolily na starověké památce UNESCO přistát s vrtulníkem. Namísto toho prezident přednese svůj projev na půdě Izraelského muzea v Jeruzalémě. Předešlí prezidenti jako George W. Bush nebo Bill Clinton Masadu navštívili, ale jejich helikoptéra přistála na letecké základně nedaleko historického místa a nahoru na Masadu byli poté dopraveni lanovkou. To ale prezident Trump odmítl a raději zrušil cestu na Masadu zcela. Důvodem zákazu přistávání vrtulníků na Masadě, které vydalo izraelské letectvo, je především bezpečnost. Přibližující se letoun zvíří na místě, které se nachází uprostřed Judské pouště ve výšce 1300 metrů nad mořem, prach, což činí přistání velmi riskantním. Při posledním přistání izraelského vrtulníku na Masadě roku 1997 dokonce vítr způsobený helikoptérou poničil trosky pevnosti, kterou nechal v 1. století př.o.l. postavit Herodes Veliký a která se stala posledním místem odporu židovských povstalců proti Římanům.

celý článek

Zeď nářků je izraelská – prohlásila oproti poradcům Trumpovy administrativy velvyslankyně USA do OSN

18. 5. 2017, -jg- |  Svět

WASHINGTON – „Zeď nářků byla vždy součástí Izraele a myslím, že tak jsme to vždy viděli a tak bychom v tom měli i pokračovat,“ sdělila velvyslankyně USA do OSN Nikki Haleyová v úterý 16. května. Právě v tuto dobu se však zdá, že se její stanoviska neshodují s poradci z Trumpovy administrativy, minimálně některými. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer řekl, že „Zeď nářků je evidentně nejposvátnějším místem židovské víry a jistotně je v Jeruzalémě.“ „Je to téma, které si žádá důkladné zvážení a o kterém se bude diskutovat během cesty prezidenta se všemi stranami, kterých se to týká,“ dodal Spicer jeden den poté, co dva představitelé USA v Jeruzalémě údajně sdělili Izraelcům, že Zeď nářků je součástí Západního břehu a tudíž se nenachází pod izraelskou působností. Rovněž americký poradce pro národní bezpečnost H. R. McMaster se potýkal s těžkostmi odpovědět reportérům na otázku: „Je podle prezidenta Zeď nářků součástí Izraele?“ McMaster rovněž nezmínil, zda prezident Trump během své cesty do Izraele nadnese téma přemístění ambasády USA z Tel Avivu do Jeruzaléma.

celý článek

Izraelská ambasáda v Nigérii zrušila oslavy Dne nezávislosti, peníze dala dětem na fotbal

18. 5. 2017, -jg- |  Svět

ABUJA – Izraelské velvyslanectví v Nigérii zrušilo oslavy posledního Dne nezávislosti a peníze věnovalo na školu a fotbal. Pro 225 dětí, které žijí v uprchlickém táboře, protože uprchly před teroristickou skupinou Boko Charam, byla z ušetřených peněz zaplacena roční školní výuka, ale také fotbalové dresy, míče a najmuti trenéři a rozhodčí. Mezi nimi byl i bývalý kapitán nigerijského národního týmu Nwankwo Kanu a další dvě místní celebrity – Desmond Elliot a Funke Akindeleová, kteří působí v Nollywoodu, což je nigerijská obdoba Bollywoodu, která však produkuje dokonce více filmů, než její indický protějšek. „Našim záměrem bylo přinést dětem zprávu o naději, což je také poselství sionismu,“ řekl Guy Feldman, izraelský velvyslanec v Nigérii. Děti, které se týdenního fotbalového turnaje účastnily, jsou ve věku 8 až 12 let a pocházejí z tábora Adamawa při hranici Nigérie s Kamerunem. V Nigérii je v současnosti v takových táborech asi 770 tisíc dětí, které uprchly před Boko Charam. Turnaj se odehrál jen krátce předtím, než Boko Charam dne 6. května propustila 82 dívek unesených v dubnu 2014.

celý článek
Zobrazit starší zprávy