Dnes je 20. 11. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Pětatřicetiletý Izraelec bojuje o život po teroristickém útoku autem nedaleko Hebronu

19. 11. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Sedmnáctiletý palestinský řidič seděl za volantem auta, kterým záměrně srazil na silnici nedaleko Hebronu na jih od Jeruzaléma dva lidi. Pětatřicetiletý Even Ezer Holaring, otec pěti dětí, který se do Izraele přistěhoval před více než deseti lety z Indie a patřil ke komunitě Bnej Menaše, byl vážně zraněn a podroben operaci hlavy, která utrpěla hlavní náraz. Dýchá však dále na přístrojích a jeho stav zůstává kritický. Lehce zraněn byl při teroristickém útoku sedmdesátiletý David Ramati, který stejně jako Holaring žije v osadě Kirjat Arba nedaleko Hebronu. Sedmnáctiletý terorista se poté pokusil na útěku pobodat vojáky, ti jej však postřelili a útočník byl převezen do nemocnice.

celý článek

Nick Cave koncertuje v Izraeli. Na protest proti kulturnímu bojkotu

19. 11. 2017, -mk- |  Kultura

TEL AVIV – „Bylo pro mě důležité vystoupit proti tomuto umlčování umělců,“ prohlásil Nick Cave, když na tiskové konferenci vysvětloval, jak se nakonec do seznamu měst jeho nejnovějšího koncertního turné dostal i Tel Aviv, kde vystoupí dva večery za sebou, v neděli 19. listopadu a v pondělí. Známý australský písničkář, který s velkým úspěchem koncertoval na letošní šňůře i v Praze, už v Izraeli vystoupil dvakrát, naposledy tu však byl před dvaceti lety. Když mu bylo nabídnuto, aby podepsal petici „Umělci za Palestinu“, uvědomil si, že na žádném podobném seznamu signatářů figurovat nechce. Naopak si položil otázku, co může proti podobné kampani udělat, a rozhodl se zařadit dva koncerty právě v Izraeli. Jasně se tak postavil proti stále početnější řadě umělců, kteří v Izraeli koncertovat odmítají – bývalý frontman Pink Floyd Roger Waters, kapela U2, zpěvák Elvis Costello nebo zpěvačka Björk – a naopak po bok těch, kteří se odmítli s hnutím BDS spojovat, jako jsou v hudební sféře Jon Bon Jovi, Lady Gaga, Justin Timberlake či kapely Aerosmith a Kiss.

celý článek

Ve věku 94 let zemřela izraelská novinářka Ruth Bondyová, přeživší šoa a překladatelka Švejka do hebrejštiny

15. 11. 2017, -jg- |  Izrael

RAMAT GAN – Pražská Židovka Ruth Bondyová si prošla za války terezínským ghettem, rodinným táborem v Osvětimi i odklízením trosek v Hamburku. V roce 1948 se přihlásila do československé brigády na pomoc Izraeli, kde pak téhož roku i zůstala a zahájila svou více jak třicet let trvající kariéru novinářky, překladatelky i spisovatelky. Během ní obdržela v zemi i několik ocenění a byla první ženou-publicistkou, jíž byla udělena v Izraeli prestižní Sokolovova cena. Zatímco Izraelcům je československá rodačka známá hlavně jako sloupkařka ze stránek páteční přílohy jednoho z nejčtenějších izraelských deníků Davar, Češi ji znají spíše jako překladatelku více jak čtyřicítky děl české literatury do hebrejštiny. Přeložila nejen Haškova Dobrého vojáka Švejka, ale i většinu Čapkových děl, a dále Milana Kunderu, Bohumila Hrabala, Otu Pavla, Václava Havla, Michala Viewegha nebo Werichovo Fimfárum. Ruth Bondyová zemřela v úterý 14. listopadu ve věku 94 let. Pohřeb se uskuteční v pátek ve 13 hodin v kibucu Givat Chajim Ichud na severu Izraele.

celý článek

Izrael nevpustí do země delegaci europoslanců, kteří chtějí navštívit odsouzeného teroristu Barghútího

14. 11. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelský ministr vnitra Arje Deri oznámil, že uposlechne doporučení svého vládního kolegy Gilada Erdana, který má na starosti rezort strategických otázek a veřejné bezpečnosti, a nepovolí vstup do země delegaci sedmi europoslanců v doprovodu asi desítky francouzských starostů a poslanců. Ti měli přijet na čtyřdenní návštěvu Izraele a palestinské samosprávy v neděli (19.11.) a předem oznámili, že hlavním cílem cesty je návštěva odsouzeného palestinského teroristy Marwána Baghrútího, toho času v izraelské věznici Hadarim, a tím i vyjádření podpory palestinským politickým vězňům. Účastníci delegace jsou známými propagátory hnutí BDS za bojkot Izraele. Důvodem však podle ministrů není jen samotná jejich podpora tohoto ostře protiizraelského hnutí, ale právě cíl návštěvy, jenž je přímým vyjádřením podpory terorismu. Barghútí si odpykává několikanásobný doživotní trest za plánování a organizaci řady bombových a sebevražedných teroristických útoků během druhé intifády po roce 2000.

celý článek

Hitler, Saddám Husajn, Carter nebo Netanjahu: Palestinci rádi dávají svým dětem slavná jména

5. 11. 2017, -jg- |  Blízký východ

HEBRON/HAIFA – Někteří palestinští Arabové dávají svým dětem jména po slavných osobnostech. Často jsou to lidé, k nimž vzhlíží jako k hrdinům a kteří symbolizují jejich světonázor či podporu jejich kauze. Tak se dá potkat na Západním břehu či v Gaze Hitler, Saddám Husajn, Chavez, Guevara nebo Castro, ale zcela nečekaně i Begin nebo Netanjahu mezi izraelskými Araby. Jak však podotýkají nositelé těchto jmen, rozhodnutí rodičů, jak svého potomka pojmenovat, nezůstává bez následků. Jejich jména jim prý v životě způsobila „psychické i fyzické újmy“. Například Hitler Abu Hamad, učitel z Hebronu, řekl agentuře AFP, že není hrdý na to, že nosí jméno muže, který je zodpovědný za vyvraždění milionů lidí. „Jsem proti zabíjení, násilí a porušování lidských práv, ale už se stalo součástí mojí osobnosti a zvykl jsem si,“ řekl Hitler Abu Hamad. Když se roku 1976 narodil, rozhodl se jeho otec jej takto pojmenovat, aby protestoval proti izraelské okupaci tím nejurážlivějším způsobem.

celý článek

Dva Palestinci obviněni z teroristicky motivované vraždy Izraelce. Chtěli se pomstít za smrt kamaráda

3. 11. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelská tajná služba Šin Bet obvinila dva Palestince ve věku 19 a 20 let, že ilegálně vstoupili na izraelské území a zavraždili Reuvena Schmerlinga (69) jako pomstu za smrt svého kamaráda, palestinského teroristy, který byl zastřelen při pokusu spáchat útok nožem. Šin Bet odtajnil detaily případu, na který bylo uvaleno informační embargo po dobu vyšetřování. To bylo zahájeno počátkem října, kdy bylo nalezeno Schmerlingovo mrtvé tělo. Oba Palestinci byli zaměstnání ve Schmerlingově podniku na skladování uhlí a vybrali si ho údajně i kvůli osobním antipatiím, od počátku je však vedl nacionalistický motiv, uvedl Šin Bet. Den před začátkem svátku Sukot (4.10.) v dopoledních hodinách jej nalákali do svého pokoje a zabili ho mnohočetnými ranami nožem.

celý článek

Sorry za Balfoura: Britský umělec Banksy uspořádal omluvnou párty pro Palestince

2. 11. 2017, -jg- |  Blízký východ

BETLÉM – Na párty, kterou uspořádal Banksy ve středu 1. listopadu v Betlémě, přišly hlavně palestinské děti z okolních uprchlických táborů. Na hlavách přitom měly vojenské helmy s vyobrazením britské vlajky a dírami imitujícími otvory po střelách. Herečka, převlečená za královnu Alžbětu II., děti vítala a přitom odhalila nápis „Er.. sorry“ na bezpečnostní zdi oddělující okupovaný Západní břeh od vnitřního Izraele. Letos 2. listopadu uplyne 100 let od vydání tzv. Balfourovy deklarace, jíž britská vláda vyjádřila podporu pro vznik židovské domoviny na území britského mandátu Palestina, který vznikl rozpadem Osmanské říše po 1. světové válce. To, co Židé vnímají jako úspěch jejich diplomacie, vidí Arabové, na rozdíl od ostatního parcelování Blízkého východu, jako historickou nespravedlnost. Současná britská vláda oznámila, že výročí „zaznamená s hrdostí“ a na čtvrtek pořádá v Londýně formální hostinu, jíž se zúčastní premiérka Theresa Mayová i její izraelský protějšek Benjamin Netanjahu.

celý článek

Nejméně sedm Palestinců, zčásti příslušníků organizace Islámský džihád, zemřelo v ilegálním tunelu z Gazy odpáleném IDF

31. 10. 2017, -mk- |  Blízký východ

GAZA/JERUZALÉM – Napětí mezi Izraelem a Gazou vystoupalo poté, co izraelská armáda odhalila tajný tunel vedoucí z pásma Gazy na izraelské území a vyhodila ho do povětří. Při operaci či po ní zemřelo přinejmenším sedm Palestinců, zčásti příslušníků organizace Islámský džihád, kteří se zřejmě snažili proniknout na izraelské území, a dalších dvanáct Palestinců bylo zraněno. Tunel vedl z gazského města Chán Júnis až do blízkosti kibucu Kisufim, který se nachází nedaleko hranic s Gazou. Vzápětí po incidentu, který byl nejkrvavější od skončení konfliktu mezi Izraelem a Hamásem v roce 2014, se v Gaze sešly špičky tamních teroristických organizací, aby projednaly možnou odpověď. Podle médií volal Islámský džihád po okamžité koordinované vojenské reakci, zatímco Hamás se přikláněl k větší opatrnosti a součinnosti s Egyptem, aby se neohrozilo křehké dojednání palestinské jednoty mezi frakcemi Hamás a Fatah. Izrael v očekávání odvetného útoku raketami rozmístil do oblasti protiraketový systém Železná kupole a uzavřel vojenskou zónu u hranic s Gazou.

celý článek

Nizozemská vláda by měla skončit se svou obsesí Izraelem, říká rabi Cooper z Centra Simona Wiesenthala

30. 10. 2017, -mk- |  Svět

AMSTERDAM – Nová nizozemská koalice s křehkou většinou v parlamentu, vzešlá z voleb v březnu 2017, se ve své vládní smlouvě v části věnované zahraniční politice věnuje z velké části jen izraelsko-palestinskému konfliktu, zatímco řadu zásadnějších témat evropských či světových, na nichž má Nizozemsko mnohem větší vliv a kde leží jeho zájmy, opomíjí. To je podle komentáře rabiho Abrahama Coopera z Centra Simona Wiesenthala, publikovaného serverem Huffington Post, jen dalším dokladem obsese nizozemské vlády Izraelem: v minulosti to dokládala třeba podpora předešlé nizozemské vlády hnutí BDS, financování palestinské samosprávy a ignorování skutečnosti, že peníze jdou často do rukou teroristů a jejich rodin, či ochota navázat diplomatické styky s teroristickým hnutím Hamás, jež odmítá uznat i samu existenci státu Izrael.

celý článek

Ultraordoxní Židé v Jeruzalémě protestují proti odvodům do armády

24. 10. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Stovky ultraortodoxních Židů v pondělí 23. října zablokovaly hlavní vjezd do Jeruzaléma z Tel Avivu a další místa hlavního města. Jednalo se o další z řady protestů proti povinným odvodům do armády, k nimž docházelo i minulý týden a během nichž bylo zatčeno 120 osob. V pondělí chtěli ultraortodoxní Židé demonstrovat přímo před budovou Knesetu, ale policie jim v tom zabránila, proto se přesunuli na jiná místa. Při rozhánění demonstrace policisté užili slzný plyn a zatkli deset protestujících. Kromě zablokování dálnice na kraji města demonstranti také rozbili okna autobusu a narušili jízdu městské tramvaje. Stupňující se napětí mezi ultraortodoxními Izraelci a policií ilustrují výhrůžky pořadatelů demonstrace, že „kroky namířené proti nám se stupňují a naše reakce tomu bude odpovídat“, a současně videozáběry z demonstrace minulý týden, které údajně ukazují užití nadměrné síly ze strany policie, například policistu, který se rozběhl do davu demonstrantů se zbraní v ruce a vyhrožoval jim, že bude střílet. Na pondělní demonstraci se skandovaly i hesla jako: „Raději zemřeme, než bychom narukovali.“

celý článek
Zobrazit starší zprávy