Dnes je 19. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Letoun společnosti Etihad poprvé veřejně přistál v Tel Avivu. Nesl 16 tun zdravotnické pomoci pro Palestince

21. 5. 2020, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Šestnáct tun zdravotních pomůcek pro Palestince podle OSN dopravil letoun společnosti Etihad v úterý 19. května do Izraele. Jednalo se tak o první veřejně známý komerční let mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem. I když Abú Zabí a Jeruzalém spolu nemají žádné diplomatické styky, je vidět, že vztahy se udržují na veřejnosti skryté úrovni. Podle izraelského vládního představitele nákladní letoun dopravil humanitární pomoc palestinské samosprávě, kterou poskytly SAE skrze World Food Program. Sám let byl organizován za pomoci izraelské vlády.

celý článek

Krátce po zaznění sirén na Jom ha-zikaron útočník pobodal a závažně zranil dvaašedesátiletou ženu

28. 4. 2020, -jg- |  Izrael

KFAR SABA – Jen krátce poté, co Izrael v úterý 28. dubna zaznamenal 72. Jom ha-zikaron, Den památky na padlé vojáky a oběti teroristických útoků tradiční dvouminutovou sirénou na jejich počest, byla u nákupního centra ve středoizraelském městě Kfar Saba pobodána dvaašedesátiletá žena. Žena byla ve středně těžkém až závažném stavu převezena do místní Meirovy nemocnice. Podle policie byl útočník, palestinský teenager, postřelen ozbrojeným civilistou, který projížděl kolem ve svém vozidle. „Devatenáctiletý terorista ze Západního břehu ji pronásledoval s nožem. Civilista, který bydlí nedaleko, událost uviděl, zastavil své auto a na teroristu vystřelil,“ sdělila policie. Lehce zraněný útočník byl převezen do nemocnice v Ramat Gan.

celý článek

Izrael: Útočník najel dodávkou do policisty; zmařený útok na jeruzalémský stadion

22. 4. 2020, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Důstojník hraniční policie byl ve středu 22. dubna ráno středně těžce zraněn, když na něj na hraničním checkpointu „Kiosk“ ve východním Jeruzalémě najel palestinský útočník dodávkou, z níž pak vystoupil a opakovaně se jej pokoušel bodnout nůžkami. Ostatní policisté, kteří byli v okolí incidentu přítomni, začali na útočníka střílet, přičemž jej trefili a on svým zraněním podlehl. Byla zveřejněna videonahrávka z bezpečnostních kamer, která útok zachytila. Rovněž minulý měsíc zatkly izraelské bezpečnostní složky tři muže, kteří jsou podezřelí z plánování teroristických útoků na Západním břehu a v Jeruzalémě. Jedním z plánů byl i bombový útok na sportovní stadión Teddyho Koleka v izraelském hlavním městě.

celý článek

Památník Jad vašem chce uspořádat celosvětové čtení jmen obětí šoa online. Připojíte se?

20. 4. 2020, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – K připomenutí letošního Dne památky obětí holocaustu, kdy jsou veřejná shromáždění zakázána kvůli propuknutí pandemie koronaviru, jeruzalémský památník holocaustu Jad vašem zahájil celosvětovou online kampaň. Památník laskavě žádá veřejnost, aby se k upomínkové kampani připojila tak, že každý může sám sebe nahrát, jak odříkává jména obětí holocaustu, video o maximální délce 15 vteřin sdílet na sociálních sítích a připojit hashtag #RememberingFromHome a #ShoahNames. Kampaň usiluje o to, aby se lidé ze všech koutů světa a všech věkových kategorií připojili k veřejnému čtení jmen, které napomáhá k připomenutí totožnosti milionů zmizelých mužů, žen a dětí – obětí holocaustu. Jad vašem nakonec všechna videa ze sociálních sítí shromáždí a vytvoří z nich globální ceremonii čtení obětí jmen holocaustu online.

celý článek

Izraelský ministr zdravotnictví je infikován koronavirem. Čelí obvinění z nedodržování vládních nařízení

8. 4. 2020, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Ministr zdravotnictví Jakov Litzman (71) je od minulé středy v izolaci, poté, co mu vyšel pozitivně test na koronavirus. Zároveň čelí obvinění z toho, že nedodržoval nařízení své vlády. Ohrozil tak prý nejen členy vlády, ale i řadové občany. – Kolem nemoci ministra Litzmana se zároveň objevují i protináboženské články hraničící s pomluvou. Po oznámení, že ministr zdravotnictví Jakov Litzman i jeho manželka Chava byli pozitivně testováni na koronavirus, přišly logické důsledky: vysocí státní úředníci, kteří s ním v posledních dnech přišli do styku, museli nastoupit do karantény, včetně premiéra Netanjahua, šéfa Mosadu Josiho Cohena, a vládního poradce pro národní bezpečnost, Meira Ben Šabata.

celý článek

Pesach 2020: Izraelci oslaví první noc svátku svobody zákazem vycházení

7. 4. 2020, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Ve znamení zákazu vycházení se ponese letošní oslava svátku Pesach v Izraeli. Od středeční 15. hodiny odpolední do čtvrtečních sedmi hodin rána budou všechny obchody v zemi zavřeny a obyvatelé budou moci své domácnosti opustit nanejvýš na již několik dní platící vzdálenost 100 metrů. Spolu budou moci vyjít maximálně dva lidé z téže domácnosti. Fakticky to znamená, že první pesachový seder budou smět jednotlivé domácnosti, byť i jednočlenné, slavit pouze sami doma, bez tradičních návštěv rodin a přátel. Opatření mají za cíl snížit počet infikovaných koronavirem v zemi a předchází mu další opatření – zákaz cestování mezi jednotlivými městy a obcemi, v Jeruzalémě i mezi jednotlivými čtvrtěmi. Ten platí od úterního večera až do pátku šesti večer. Restrikce se netýkají arabských obcí, kde se Pesach neslaví.

celý článek

Kameny Západní zdi byly před Pesachem vyčištěny a odborně sanitovány

31. 3. 2020, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Stejně jako každý rok před svátkem Pesach, kameny Západní zdi, na něž během celého roku vztáhne ruku tisíce poutníků z Izraele i celého světa, byly vyčištěny a byla u nich provedena odborná sanitace speciálním prostředkem, aby ochránili i ty, kdo přijdou k tzv. Zdi nářků i teď. V úterý 31. března ráno pracovníci Nadace Západní zdi odstranili za pomoci jednorázových dřevěných nástrojů a hygienických rukavic papírky s modlitbami, které se ve štěrbinách mezi kameny zdi za posledního půlroku nashromáždily. Všechny byly opět shromážděny ve speciálních pytlích proto, aby mohly být pohřbeny spolu s dalšími posvátnými spisy v geníze na hřbitově na Olivové hoře. Jen od posledního svátku Roš ha-šana, židovského nového roku, bylo skrze webovou stránku nadace k Západní zdi doručeno na 18 tisíc modliteb od lidí z celého světa.

celý článek

Západní zeď vyčištěna

31. 3. 2020, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Během pravidelného odstraňování lístků s modlitbami a přáními ve skulinách Západní zdi došlo nyní i na důkladnou očistu kamenných bloků. Opatření má chránit ty, kteří k pozůstatkům někdejšího Chrámu přicházejí i vzdor doporučení rabínských autorit, aby se návštěv tohoto místa v době koronavirové pandemie zřekli…

celý článek

Izrael bude mít krizovou vládu národní jednoty

29. 3. 2020, -Denis Doksanský, red - |  Izrael

JERUZALÉM – Dosavadní lídr opoziční strany Modrá a bílá (Kachol lavan) Benny Gantz a dosavadní premiér Benjamin Netanjahu, předseda strany Likud, uzavřeli dohodu o sestavení „krizové vlády národní jednoty“, aby v období, kdy Izrael, tak jako zbytek světa, čelí šíření nákazy koronaviru, zabránili hrozícím čtvrtým volbám v důsledku patové situace. Klíčovou částí dohody je rotování postu premiéra v rámci 3 let, kdy premiér Netanyahu bude v této pozici do září 2021 a po té se premiérem stane Benny Gantz. Ten se dočasně stal předsedou izraelského parlamentu, když pro něj ve čtvrtek hlasovala nově vytvořená koalice. Po sestavení vlády v ní bude mít klíčový post. Diskutuje se, zda to bude ministr zahraničí, obrany či jiný.

celý článek

Česká ambasáda v Tel Avivu pomohla repatriovat Čechy uvízlé v Izraeli zpět do vlasti

27. 3. 2020, -tz- |  Izrael

TEL AVIV – V souvislosti se šířením pandemie COVID-19 ve světě a řadou mimořádných opatření, která omezují vstup a pobyt cizinců v Izraeli, uspořádalo Velvyslanectví ČR v Tel Avivu úspěšně již druhou repatriaci občanů zpět do ČR. Ve čtvrtek 26. března se uskutečnila letecká repatriace občanů ČR, kteří čelili problémům s návratem do vlasti kvůli postupnému rušení mezinárodních letů z Izraele do Evropy a vyhlášení nouzového stavu v Izraeli dne 15. března, který omezuje volný pohyb obyvatelstva vč. cizinců za účelem zefektivnění boje proti šíření nákazy koronavirem. Repatriace proběhla ve spolupráci zemí V4, letadlo poskytla vláda Maďarské republiky.

celý článek
Zobrazit starší zprávy