Dnes je 22. 9. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Izrael

Izraelský prezident Rivlin zaslal na Roš hašana zprávu všem židovským obcím světa

20. 9. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Ke svátku Roš hašana, židovskému novému roku, který letos začíná ve středu 20. září večer, nahrál izraelský prezident Reuven Ruvi Rivlin video se zprávou pro všechny židovské komunity světa. V něm prezident zdůraznil důležitost svátků Roš hašana a Jom kipur jako času reflexe, zpytování duše a povinnosti udobřit se s druhými lidmi a upevnit mezilidské vztahy. Prezident pohovořil i o výzvách roku minulého. „Staly se hrozné věci. Teror udeřil po celém světě a byli jsme svědky i nenávisti a rasismu,“ řekl. „Když jsme se minulý rok setkávali s lídry z celého světa, opakovali jsme znovu a znovu, že Izrael bude bránit svoje občany bez ohledu na to, kde se zrovna nacházejí. Musíme společně bojovat proti terorismu, ale také proti nenávisti a rasismu musíme bojovat spolu. Je to běh na dlouhou trať, ale společně tento boj vyhrajeme.“ Připomněl také, že jsme „spatřili opravdovou sílu přírody, kdy si živelné pohromy vyžádaly tolik obětí“ a vyjádřil svou hrdost na to, jakou štědrost a soudržnost židovské komunity projevily tváří v tvář těmto zkázám.

celý článek

Balfourova deklarace byla „humanitárním gestem“, řekl potomek lorda Balfoura

18. 9. 2017, -mk- |  Svět

JERUZALÉM – Na oslavách stého výročí od vydání takzvané Balfourovy deklarace, v níž se Velká Británie vyslovila dne 2. listopadu 1917 pro založení „židovské národní domoviny“ v tehdejší Palestině, vystoupil mimo jiné také Roderick Balfour, přímý potomek lorda Arthura Balfoura, tehdejšího britského ministra zahraničí, který je pod listinou podepsán a po němž nese jméno. Akce s názvem „Od Balfoura k Brexitu“, která se u této příležitosti konala v Jeruzalémě, se zúčastnili i další vážení hosté, například někdejší vůdce labouristů Tony Blair či bývalá ministryně Cipi Livniová. Roderick Balfour zde přinesl svůj pohled na otázku, zda byla Balfourova deklarace motivována snahou poskytnout evropským Židům bezpečí před tehdy zuřícími pogromy, či spíše zahraničněpolitickými kalkuly koloniální velmoci uprostřed světové války anebo motivy nábožensko-ideologickými.

celý článek

Syn Benjamina Netanjahua vyvolal skandál, když na svém Facebooku zveřejnil antisemitskou karikaturu

18. 9. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Grafickou koláž s popiskem „Potravní řetězec“, na níž se mimo jiné objevuje postava maďarského židovského miliardáře George Sorose, tří hlavních oponentů Benjamina Netanjahua, jakýsi ještěr a vedle toho karikatura evokující neblaze proslulou nacistickou karikaturu chamtivého Žida, zveřejnil na svém facebookovém profilu minulou soboru Jair Netanjahu, syn izraelského premiéra. Jakkoli se mělo zřejmě jednat o vtip kritizující otcovy ideologické a politické nepřátele v čele se Sorosem a bývalým premiérem Ehudem Barakem, jeho protižidovské konotace byly tak zjevné, že ji dále sdílel mimo jiné známý popírač holocaustu a někdejší předák Ku-Klux-Klanu David Duke nebo americký neonacistický server Daily Stormer, který navíc Jaira Netanjahua nazval „jasným parťákem“. Jair Netanjahu brzy poté, co se strhla bouře kritiky, obrázek ze svého Facebooku odstranil. Jeho otec se ke kauze vůbec nevyjádřil.

celý článek

Strůjce masakru izraelských olympioniků v Mnichově žil nezřízeným životem v komunistické Praze

10. 9. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Nově odhalené složky někdejší československé rozvědky ukázaly detaily z nezřízeného života, plného alkoholu a prostitutek, hlavního strůjce masakru na mnichovské olympiádě roku 1972, kde bylo zavražděno 11 izraelských atletů. Pražské eskapády Palestince Abu Daouda jsou popsány ve složkách, které se týkají i jednoho z nejhledanějších teroristů světa, Venezuelce Carlose Šakala. V sedmdesátých a na začátku osmdesátých let se stal pražský hotel Intercontinental jejich druhým domovem. Daoud navštívil během doby kolem mnichovského masakru Prahu asi desetkrát, podle všeho bez větších obav o své bezpečí. Na dovádění obou teroristů dohlížely orgány československé tajné policie, pořizovaly záznamy a fotografie, načež se jim nakonec podařilo se hostí ze spřátelených zemí zbavit. Po vlně atentátů v západní Evropě zatkla Abu Daouda roku 1982 StB a nařídila mu zemi opustit. Zprávy o jeho sexuálním životě potom rozeslala spřáteleným rozvědkám ve východním bloku.

celý článek

Některé zásadní nerovnosti v izraelském vzdělávání téměř vymizely, tvrdí studie

1. 9. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Navzdory přetrvávajícím nerovnostem z hlediska rozpočtu, největší rozdíly mezi židovským a arabským izraelským vzdělávacím systémem již téměř vymizely. Uvedla to studie nezávislého izraelského výzkumného institutu Taub Center for Social Policy Studies, jenž byla zveřejněna ve středu 30. srpna. Oblastí, kde izraelská arabská komunita zaznamenala největší zlepšení, byla procenta studentů, kteří dospěli k maturitní zkoušce. Roku 2016 se k ní dostalo 81 % žáků v arabském sektoru, 84 % v židovském a 90 % v drúzské menšině. Jenom 50 % arabských, 62 % židovských a 66 % drúzských žáků však u zkoušky uspělo a dostalo maturitní vysvědčení, které slouží jako vstupenka pro vyšší vzdělání v Izraeli. Z dlouhodobého hlediska se však na univerzity – v Izraeli i mimo něj – dostává stále vyšší počet izraelských arabských studentů. Od roku 1990 vzrostl počet nově přijatých vysokoškoláků z 90 na 97 % u Židů, a u izraelských Arabů dokonce z 63 % na 93 %. U arabských dívek dnes dorazí k zápisu na vysokou 94 % oproti 57 % v roce 1990.

celý článek

Netanjahu varoval generálního tajemníka OSN před íránským zbrojením. Cílem je zlikvidovat Izrael, řekl

30. 8. 2017, -mk |  Izrael

JERUZALÉM – Írán vyzbrojuje své spojence v Libanonu a v Sýrii a hrozí, že se mu podaří dostat do rukou tamních radikálů přesné rakety, které pak budou využity pro válku s Izraelem. Před tímto scénářem varoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, který je v této funkci poprvé na návštěvě Izraele a palestinské samosprávy. Na tiskové konferenci pak Netanjahu kriticky zmínil ty rezoluce OSN, které absurdním způsobem popírají historické vazby Izraele k Jeruzalému a jeho svatým místům. Guterres se také setkal s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem, který rovněž kritizoval, jak se OSN ve své rétorice soustředí na Izrael a vybírá si ho jako jediný terč kritiky. Guterres, který svou cestu do regionu zahájil návštěvou památníku holocaustu Jad Vašem, označil volání po zničení Izraele za „formu moderního antisemitismu“, současně však Rivlinovi řekl, že musí „chápat, že občas s postoji izraelské vlády nesouhlasí, tak jako nesouhlasí s politikou jiných vlád“ a že je to „zcela normální ve společnosti, kde mnoho vašich vlastních spoluobčanů vyjadřuje přesně tento názor“.

celý článek

Stav náboženských svobod neortodoxních židovských denominací v Izraeli je neuspokojivý, varuje ministerstvo zahraničí USA

30. 8. 2017, -mk- |  Náboženství

WASHINGTON – Ve své pravidelné zprávě věnované stavu náboženských svobod po celém světě se americké ministerstvo zahraničí věnovalo krátce také Izraeli. Zpráva psaná diplomatickým jazykem v mnohých aspektech oceňuje politiku Izraele vůči náboženským menšinám, kriticky se však staví k postavení jiných než ortodoxních směrů v judaismu. Podle zprávy američtí diplomaté v poslední době opakovaně izraelským představitelům zdůrazňovali „význam náboženského pluralismu a respektu k dalším proudům judaismu“, a to zejména v souvislosti s modlitbou u Západní zdi. Prostranství před tímto nejposvátnějším místem judaismu je pokládáno za svého druhu synagogu a je ve správě ultraortodoxního rabinátu Izraele. V posledních letech sílí politické snahy oficiálně získat do své správy část prostoru pro skupiny Židů, kteří vyznávají reformní ritus a například dovolují ženám nasazovat si modlitební řemínky a talit nebo veřejně číst ze svitků Tóry.

celý článek

Česká elitní vojenská jednotka se účastnila výcviku v Izraeli

29. 8. 2017, -mk- |  Z domova

JERUZALÉM/PRAHA – Dva týdny trvalo společné cvičení elitní jednotky české armády v Izraeli, které se konalo na přelomu července a srpna. Speciální jednotky obou armád, na izraelské straně jednotky Duvdevan a na české straně padesátka vojáků 601. jednotky speciálních sil, společně cvičily zejména boj v městském prostředí, střelbu a ostřelování. Výcvik probíhal v zastavěné části vojenské základny Ceelim v Negevu. Podle listu Jerusalem Post, který o společném výcviku přinesl zprávu, se jednalo pro českou armádu první příležitost podělit se o znalost boje v městském prostředí s izraelskými vojáky. Také pro jednotku Duvdevan, která bývá vysílána na tajné operace do nepřátelského území a vloni ji za její mimořádné výkony vyznamenal velitel izraelských branných sil Gadi Eisenkot, se podle jejího velícího důstojníka jednalo o zkušenost „smysluplnou a zásadní“.

celý článek

Arabský řidič vrátil charedi cestujícímu 10 tisíc dolarů, které zapomněl v autobuse

24. 8. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Ruličku bankovek v hodnotě 10 tisíc dolarů (asi 222 tisíc Kč), zapomenutou ve voze společnosti Afikim na trase linky 422 mezi Jeruzalémem a Bnej Brakem minulou středu, poctivě odevzdal arabský řidič vozu. Přihlásil se o ni nešťastný ultraortodoxní cestující, když našel v novinách policejní oznámení, že se hotovost našla. Dispečer autobusové společnosti zašel ve čtvrtek na policejní stanici v Ramat Gan, kde ruličku amerických dolarů stažených gumičkou předal policejnímu důstojníkovi. Řidič autobusu, pětatřicetiletý Ramadan Džumdžum, sdělil, že peníze vypadly ultraortodoxnímu muži. „Snažil jsem se mu to říct, ale on byl zabrán do telefonního rozhovoru. Tak jsem to oznámil dopravní společnosti a peníze jí předal,“ řekl. Podle svých slov jej peníze nijak nelákaly. „Vrátit ty peníze je moje morální i náboženská povinnost, k Bohu i k mojí práci,“ řekl obyvatel východojeruzalémské čtvrti Bejt Hanina, který, kromě děkovného certifikátu od autobusové společnosti, neobdržel žádné nálezné.

celý článek

Česko a Izrael podepsaly dohodu o spolupráci na poli sociálních oblastí

24. 8. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM/PRAHA – Izraelská ministryně pro rovné příležitosti Gila Gamlielová (Likud) přivítala v úterý 22. srpna českou ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou-Tominovou (ČSSD). Společně podepsaly dohodu o spolupráci mezi oběma zeměmi na poli digitalizace, prosazování genderové rovnosti a snižování sociálních nerovností. Gamlielová rovněž poděkovala České republice za její podporu Izraeli na mezinárodních fórech. „Víte, Česká republika je pro Izrael velmi přátelskou zemí a český parlament nedávno uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele,“ napsala Gamlielová na svůj facebookový profil. A dále zmínila i nečekané překvapení, když na pravé ruce české ministryně uviděla černý náramek s hebrejsky napsaným „šema“, tedy jednou z nejdůležitějších židovských modliteb a vyznáním víry.

celý článek
Zobrazit starší zprávy