Dnes je 16. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Tajemný král. Tři tisíce let stará soška neznáméno panovníka byla nalezena v severním Izraeli

12. 6. 2018, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Izraelští archeologové pátrají po jakýchkoli indiciích, které by je přivedly na stopu neznámého muže, který od loňska vnáší otázky do zkoumání biblických dějin. Jméno: Neznámé; Výška: Neznámá; Barva očí: černá; Barva vlasů: černá; Věk: 25-35 let. Bližší popis: Vlasy delší, sčesané dozadu. Na tváři pěstěný plnovous. Vlasy i vousy může mít výrazně napuštěné vonným olejem. Zvláštní znamení: Královská koruna; Pravděpodobné povolání: král. Přes veškeré snahy zůstává jeho identita neznámá. Jediné, co mají archeologové v rukou, je pěticentimetrová hlavička z fajánsu. Patrně jde o fragment portrétní sošky krále, který vládl v oblasti Blízkého východu před 3000 lety (9. stol. př. o. l.). Byla nalezena při loňských vykopávkách v oblasti Abel Bejt Maaca nedaleko města Metula při izraelsko-libanonské hranici.

Propukla živá debata, koho soška vlastně zobrazuje. Kandidátů na podobiznu je mnoho:

Kniha královská zmiňuje toto místo (ztotožněné s nalezištěm již v 19. století) jako jedno z měst severního izraelského království, napadených aramejským králem Ben Hadadem I. (1 Král 15,20). Podle biblické zprávy Ben Hadad střídal spojenectví mezi izraelským králem Baešou a judským Ásou a na základě Ásovy úplaty „Ijón, Ábel-bét-maaku, celý Kinerót a celou zemi Neftalí”.

Podle archeoložky Naamy Yahalom-Mackové, jejíž tým cennou památku získal, přicházejí kromě Ben-Hadada I. v úvahu také severoizraelští králové Achab či Jehú, damašský vládce Chazael nebo Ichtobaal z Týru. Vzhledem k tomu, že města na pomezí Aramu a Izraele často přecházela z jedněch rukou do druhých, přináší nejvíc informací účes: nápadně připomíná egyptský způsob zobrazování Semitů – plnovous a středně dlouhé vlasy sčesané dozadu.

Členové týmu z Hebrejské univerzity doufají, že letošní sezóna vykopávek přinese další nálezy. Ideální variantou by byl samozřejmě zbytek sošky s vepsaným jménem, ovšem naděje na takový objev je mizivá.

Neznámý vládce “uniká” archeologům také proto, že jakékoli sochy z předovýchodní doby železné jsou vzácné, takže prakticky není s čím sošku porovnat.