Dnes je 5. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Po další rezoluci UNESCO o Jeruzalému si Sýrie stěžovala na Izrael – provádí prý vykopávky na syrském území

28. 10. 2016, -jg- |  Historie, archeologie

PAŘÍŽ – Výbor pro světové dědictví UNESCO odhlasoval ve středu 26. října další rezoluci, která ignoruje židovský vztah ke Chrámové hoře i Zdi nářků. Místa označuje pouze za muslimské památky. Ačkoliv arabské státy vedené Libanonem a podpořené Kubou požadovaly, aby se hlasovalo veřejně, na začátku hlasování požádaly Chorvatsko a Tanzánie o tajnou volbu, na jejímž konci bylo 10 států pro rezoluci s názvem „Staré město Jeruzalém a jeho zdi“, 8 se hlasování zdrželo a 2 byly proti. Jamajka se hlasování neúčastnila. Ačkoliv tak rezoluce získala podporu těsné většiny 21 států zasedajícíh ve výboru, nezískala minimální nadpoloviční většinu. Výbor pro světové dědictví UNESCO rovněž každoročně hlasováním umísťuje Jeruzalém na seznam světových památek v ohrožení, avšak aby byly v rámci organizace OSN označovány jeruzalémské památky výlučně muslimskými názvy je palestinská aktivita, která začala roku 2015. Den po hlasování, ve čtvrtek 27. října, si v UNESCO stěžovala vláda Sýrie na údajné aracheologické práce prováděné Izraelem na u vesnice Bir Adžam.

Stížnost syrské vlády byla formálně doručena představitelům UNESCO s tím, že požaduje oficiální vysvětlení od Izraele. Izraelský velvyslanec v UNESCO Karmel Šama Ha-Kohen označil tuto stížnost za směšnou a v rozhovoru pro izraelská média uvedl, že Bir Adžam leží ještě před izraelskou obrannou linií, která vznikla na základě příměří mezi Izraelem a Sýrií roku 1974. „Jde o syrské území a žádné izraelské archologické práce se tam vůbec nedějí,“ řekl Ha-Kohen.

Ve veřejném prohlášení od izraelské stále mise v UNESCO pak stálo: „Každý, kdo si myslel, že vrcholem absurdity bylo včerejší hlasování UNESCO, nebo že problémem Sýrie je současná občanská válka, která si vyžádala přes 600 tisíc mrtvých a miliony zraněných a běženců, nebo kdo si myslel, že syrským archeologickým problémem je systematické ničení kulturního a historického dědictví Islámským státem, by si měl přečíst dnešní dopis, doručený organizací UNESCO izraelskému ambasadorovi, v němž si syrská vláda stěžuje na vykopávky, o kterých tvrdí, že se dějí v okolí Kunejtry.“