Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Plynové komory nacistického tábora Sobibor byly nalezeny

19. 9. 2014, -jg- |  Historie, archeologie

VARŠAVA – Plynové komory nacistického vyhlazovacího tábora Sobibor v Polsku byly odhaleny při archeologickém výzkumu, který trval osm let. Konečně se po jednasedmdesáti letech podařilo objevit místo, kde během 18 měsíců, od března 1942 do října 1943, bylo zavražděno na čtvrt milionu lidí. Jednalo se hlavně o Židy z Polska, Slovenska a Nizozemí. Nález oznámil ve čtvrtek 18. září památník obětem holocaustu v Jeruzalémě Jad Vašem.

„Po osmi letech vykopávek jsme dospěli k cíli, objevili jsme plynové komory,“ sdělil Joram Chajmi, izraelský archeolog, jehož dva strýcové v Sobiboru zahynuli. „Byli jsme překvapeni velikostí budovy a dobrým stavem stěn plynových komor,“ dodal. Za nejsilnější dojem označil chvíli, kdy vedle místa objevu nalezli svatební prsten s nápisem vyrytým v hebrejštině: „Budiž mi zasvěcena“.

Během archeologického průzkumu bývalého vyhlazovacího tábora se našlo množství osobních předmětů patřících židovským vězňům – šperky, flakony od parfémů, pouzdra na léky, nádobí. Minulý týden to byla například studna na vodu, kterou nacisté zasypali, když na podzim 1943 tábor srovnávali se zemí.

„Nemáme žádného přeživšího, který u sobiborských plynových komor pracoval, proto je tento objev z historického hlediska tak důležitý,“ vysvětlil David Silberklang, badatel z Jad Vašem. „Díky němu se budeme moci teď lépe dozvědět, jak proces exterminace v Sobiboru probíhal, jaká byla kapacita komor a kolik lidí a v jakém časovém úseku v nich bylo zavražděno, čím si museli projít,“ řekl Silberklang.

Vyhlazovací tábor Sobibor stál nedaleko železniční stanice Sobibor na východě lublinského distriktu v Polsku. Založen byl spolu s tábory Treblinka a Belzec v rámci nacistické operace Reinhardt. Po povstání tamějších vězňů 14. října 1943 se nacisté rozhodli tábor zrušit. Poté místo zůstalo opuštěné, bez jakýchkoliv známek toho, že by tam kdy stával vyhlazovací tábor.

Archeologický výzkum zde vede izraelský archeolog Joram Chajmi se svým polským protějškem Wojciechem Mazurkem od roku 2007. V roce 2013 se k nim přidal nizozemský vědec Ivar Schute a projekt podpořil izraelský památník Jad Vašem, Německo-polská nadace a polské Státní muzeum v Majdanku.