Dnes je 5. 12. 2020
Zpravodajství
O projektu

Originální text Deníku Anne Frankové je dostupný online pro veřejnost

4. 1. 2016, -tm- |  Historie, archeologie

AMSTERDAM/NANTES – Na internetu se prvního ledna letošního roku objevilo originální znění jednoho z nejdůležitějších svědectví holocaustu – Deníku Anne Frankové. Podle informací agentury AFP jej nezávisle na sobě uveřejnili hned dva lidé: Členka francouzského parlamentu Isabelle Attardová, jejíž prarodiče za holocaustu přišli o život, a Olivier Ertzscheid, přednášející na unverzitě v Nantes. Oba tak učinili i přesto, že Fond Anne Frankové tvrdí, že jeho práva na publikaci Deníku ještě nevypršela. Z evropských obecných zásad o ochraně autorských práv vyplývá, že copyright na publikaci zaniká až sedmdesát let po autorově smrti, což by v případě Anne Frankové bylo na konci roku 2015. Fond Anne Frankové nicméně v nedávné době oznámil, že má v úmyslu označit Annina otce Otta za spoluautora Deníku, což by práva na publikaci prodloužilo o dalších 35 let.

Nadace Anne Frankové sídlící v Amsterodamu s nárokem Otty Franka na spoluautorství nesouhlasí, akceptuje však nárok Fondu na držitelství práv po dalších padesát let od publikace poslední, rozšířenější verze v roce 1985.

Amsterodamský soud na počátku tohoto týdne rozhodl, že text Deníku může být duplikován pro akademické účely, neboť svoboda výzkumu a bádání je důležitější než ochrana práv a odkaz Anne Frankové coby autorky je vysoce společensky i historicky cenný. S tím do jisté míry souzní i pohnutky Attardové a Ertzscheida, kteří se domnívají, že toto unikátní dílo by mělo být přístupné co nejširšímu publiku.
Prvního ledna se na veřejně přístupné webové stránce objevil i nechvalně známý Hitlerův Mein Kampf.