Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Nově nalezené fotografie ukázaly, jak vypadal vyhlazovací tábor Sobibor. Odhalily patrně i Demjanjuka

3. 2. 2020, -jg- |  Historie, archeologie

BERLÍN – Desítky dosud neznámých fotografií nacistického vyhlazovacího tábora Sobibor byly nedávno objeveny německými historiky na půdě domu rodiny zástupce velitele tábora, Johanna Niemanna. Prvně byly představeny v úterý 28. ledna v Berlíně, k příležitosti 75. výročí od osvobození koncentračního tábora Osvětim. Celkově historikové nashromáždili 361 nových fotogafií, z toho 62 ze Sobiboru. To představuje zásadní průlom, neboť dosud byly v záznamech o tomto vyhlazovacím táboře na jihovýchodě okupovaného Polska, který vznikl spolu s tábory Belžec a Treblinka v rámci Akce Reinhardt v bažinatém, zalesněném a řídce osídleném území, jen dvě fotografie. Němci po vzpouře vězňů v říjnu 1943 srovnali tábor se zemí a aby zakryli místo masové vraždy, vysázeli v místě rychle rostoucí borovice. Proto jeho podobu historikové dosud dokumentovali kromě archeologických vykopávek převážně ze svědectví bývalých nacistických pohlavárů a hrstky přeživších.

Fotografie nalezené v albech někdejšího zástupce velitele tábora Johanna Niemanna však nezachycují zvěrstva, která se v táboře, kde bylo během 17 měsíců v plynových komorách zavražděno nejméně 167 tisíc Židů, a jejich těla byla později pálena na obřích roštech postavených z kolejnic, udála. Na některých nacističtí dozorci pózují se sklenkami piva či vína, na jedné fotografii je pohled na střechu plynové komory, další fotografie zas ukazuje vstup do tábora, kde obří stohy borovicových větví podél plotu mají zakrývat to, co se děje uvnitř.

Navíc, na dvou fotografiích může být zachycen notoricky známý ukrajinský dozorce John Demjanjuk. Poválečný imigrant do USA byl roku 2009 zbaven amerického občanství a souzen roku 2011 v Mnichově, kde byl usvědčen z válečných zločinů, ale zemřel o rok později, během svého odvolání se proti rozsudku. Bylo mu 91 let. Zástupce velitele Niemann začal svou „kariéru“ v SS v rámci akce T4, kde byli v Belžeci a Sachsenhausenu vražděni fyzicky a duševně nemocní lidé, včetně dětí, a byl nakonec zabit sekyrou jedním z židovských vězňů Sobiboru při povstání v říjnu 1943. Přesto příslušníci SS tvořili z personálu tábora jen minimum. Provoz plynových komor a dohled na vězni zajišťovali především pomocní strážci speciálně trénovaní pro tyto účely v polské vesnici Trawniki. Jedním z nich byl patrně i Demjanjuk.

Některé fotky předal německým badatelům Niemannův vnuk roku 2015, který souhlasil s jejich zveřejněním pro badatelské účely. Další alba však byla nalezena týmem historiků v sídle rodiny teprve loni. „Stáli jsme s otevřenou pusou, protože Sobibor byl vážně, až doposud, jednou velkou černou dírou a teď jsme měli možnost doslova přímého pohledu do tohoto místa,“ sdělila Edna Friedbergová z Muzea a památníku holocaustu ve Washingtonu. Tam budou fotografie uloženy k zachování, studovány a možná pak i předloženy očím široké veřejnosti.

Akce Reinhardt trvala od března 1942 přibližně jeden a půl roku a jejím cílem bylo vyhladit židovské obyvatelstvo Polska. Pro její potřeby byly zřízeny tři tábory, kromě Sobiboru to byl i Belžec a Treblinka. Během této akce bylo zavražděno 1,5 miliónu především Židů a příslušníků některých dalších etnik.

Gate at the Nazi death camp Sobibor in German-occupied Poland