Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Německá aukční síň prodává osobní předměty „nacistických velikánů“

20. 6. 2016, -jg- |  Historie, archeologie

MNICHOV – Němečtí Židé protestovali proti aukci nacistických memorabilií, kde se mimo jiné měly dražit i hedvábné trenýrky bývalého nacistického maršála a zakladatele gestapa Hermanna Göringa. Aukce mnichovského aukčního domu Hermann Historica se měla konat o víkendu, v sobotu 18. června. Předseda Centrální židovské rady v Německu Josef Shuster kritzoval „skandální a nechutný“ pokus vydělat na předmětech, které kdysi patřily Hitlerovi, Evě Braunové či právě Göringovi a které by měly podle něho patřit spíše do muzeí než na místa, kde se s nimi dělá byznys. Zároveň apeloval na aukční síň, aby prodej zrušila. Jenže zatímco německé zákony zakazují otevřené vystavování a distribuci nacistických symbolů, sloganů a objektů, koupi a vlastnictví takových předmětů sběrateli a badateli zákon nijak nezakazuje. Na webových stránkách aukční síně byla upoutávka na víkendovou aukci a její katalog ke stažení ještě v pondělí.

Součástí prodávaných předmětů v aukci je kromě Göringova hedvábného spodního prádla i jeho rentgenové snímky a měděná ampule na roztok kyanovodíku, kterým se nacista otrávil dvě hodiny před vlastním trestem smrti, k němuž jej v roce 1946 norimberský tribunál odsoudil.

Ke koupi je i zdravotní dokumentace Adolfa Hitlera poté, co na něj byl v červenci 1944 spáchán neúspěšný atentát. „Další položkou historické důležitosti jsou i Hitlerovy dlouhé černé kalhoty, které mají kožené lemování kolem kapes, aby v nich mohl všude s sebou nenápadně nosti zbraň,“ píše se na webové stránce aukční síně.

Aukce s původním názvem „Hitler a nacističtí velikáni – pohled do propasti zla“ je stále inzerována na stránách mnichovské aukční společnosti Hermann Historica a předměty v ní patřily někdejšímu lékaři americké armády Johnu K. Lattimerovi, který měl na starosti sledování zdravotního stavu nacistických válečných zločinců před soudem v Norimberku.