Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Nejznámější popírač holocaustu Irving vede túry po vyhlazovacích táborech v Polsku

31. 8. 2015, -jg- |  Historie, archeologie

VARŠAVA/LONDÝN – „Zapoměňte na falešnou (sic!) lákavou masovou turistiku a na rekonstrukce v novodobé Osvětimi. Někdejší otrocký pracovní (sic!) tábor se proměnil v turistickou atrakci s prodejci hot dogů a stánky se suvenýry,” začíná inzerát na túry s Irvingovým výkladem po místech bývalých vyhlazovacích táborů. Britský historik a prominentní světový popírač holocaustu David Irving zahájil pro mezinárodní skupinky turistů komentované prohlídky nejen po bývalých nacistických vyhlazovacích táborech, ale také po tzv. Hitlerových pevnostech, a dalších místech v Polsku a Litvě souvisejících s konečným řešením židovské otázky za druhé světové války. Turisty přitom na nich nabádá, aby si „sami poupravili svůj názor.” Inkasuje přitom necelých 74 tisíc korun za osobu.

Sedmasedmdesátiletý Irving například tvrdí, že Adolf Hitler o holocaustu nevěděl a bagatelizuje jeho rozsah a závažnost. Turisty na svých túrách po vyhlazovacích táborech v Polsku, ale i dalších místech v Litvě, nabádá, aby si „sami poupravili svůj názor”. Na svých historických exkurzích, které začínají ve Varšavě a pokračují přes Treblinku, Sobibor, Belzec a Majdanek, přitom pobírá honorář 2 tisíce britských liber (asi 74 tisíc Kč) za osobu.

„Nepochybuji o tom, že je to skutečně pravda a že se jedná o jeden z jeho PR kousků,” sdělila na svém Facebooku Deborah Lipstadtová, profesorka moderních židovských dějin na americké univerzitě Emory v Atlantě, která v roce 2000 nad Irvingem vyhrála soud, když ji v britský historik, který popírá holocaust, v Anglii zažaloval za urážku na cti. „Určitě se najdou lidé, kteří mu za takové turné budou platit, což je smutné. A právě těm, kteří si »potřebují poupravit svůj názor« doporučuji, aby si na stránkách www.hdot.org přečetli verdikt soudce v případu, který vedl Irving proti mně,” dodala Lipstadtová.