Dnes je 23. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Jaký je recept na štěstí podle slavného génia? Poznámky Alberta Einsteina se budou dražit v Jeruzalémě

23. 10. 2017, -jg- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Dva krátké lístky psané v němčině, v nichž Einstein sděluje svůj návod na štěstí, věnoval poslíčkovi tokijského hotelu namísto spropitného v roce 1922, kdy v Tokiu přednášel. Po 95 letech se nyní objevily u poslíčkova příbuzného a jsou na prodej. Poznámky geniálního fyzika a matematika, který je znám spíš svou teorií relativity, se budou v jeruzalémské aukční síni Winner’s dražit již toto úterý. A v čem tedy tkví teorie šťastného života podle Alberta Einsteina? „Klidný a skromný život přináší více radosti než honba za úspěchem, z níž plyně věčný nepokoj,“ píše se na jednom lístku. Na druhém dopisním papíře s hlavičkou Imperial Hotel Tokyo stojí: „Kde je vůle, je i cesta.“ Einstein je hotelovému poslíčkovi předal s tím, že jednou budou mít možná větší cenu, než nějaké spropitné. Zda to bylo proto, že podle japonských zvyklostí zaměstnanec hotelu spropitné odmítl, anebo slovutný vědec u sebe neměl drobné, se už nedozvíme.

„Dnes už je nemožné určit, zda tyto poznámky byly autorovou reflexí vlastních úvah nad svou narůstající slávou,“ řekl Roni Grosz, archivář pověřený největší světovou sbírkou Einsteinových archiválií, která se nachází na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Ta také hodlá v brzké budoucnosti otevřít unikátní muzeum Alberta Einsteina. Sám Einstein při založení této instituce roku 1925 stál a po své smrti jí odkázal veškerý svůj majetek.

Poznámky, které badatelům nebyly až dosud známé, však žádnou vlastní vědeckou hodnotu nemají. Podle Grosze však mohou pomoci nastínit, nad čím se v soukromém životě zamýšlel význačný fyzik, jehož jméno se stalo synonymem pro génia. „My se zde snažíme načrtnou portrét Einsteina – muže, vědce a jeho dopad na svět – skrze jeho písemnosti. A toto je kamínek v mozaice,“ dodal Grosz.

Jedna z Einsteinových poznámek pro poslíčka tokijského hotelu Imperial