Dnes je 18. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Indie: V Bombaji byl pod parkem objeven starý židovský hřbitov

9. 1. 2019, -rjw- |  Historie, archeologie

BOMBAJ – Nový občanský rok přinesl zajímavý archeologický objev. Při úpravách parku v bombajské čtvrti Nagpada odhalili pracovníci židovský hrob z roku 1828. Asi to není jediný náhrobek, který okolní půda skrývá, protože židovský hřbitov tu fungoval přes 100 let. Červený náhrobek je pečlivě očištěn, prostor před ním umeten a vedle kamene je mosazný stojan na vonné tyčinky. Zdejší lidé projevují úctu zemřelému – a někteří se chrání před silami ze zásvětí. Hebrejský a anglický nápis hlásá, že je zde pohřben Sillamon ben Nissim Razporker Cajee, který zemřel v pátek 11. avu 5588, stár 45 let. Kdo byl zemřelý se už asi nedovíme, datum jeho úmrtí je však pozoruhodné.

Pokud se budeme řídit anglickým nápisem, který uvádí civilní datum 20. července, pak opustil tento svět Sillamon Cajee nikoli v pátek, ale během Šabatu, a to 9. avu (uvedený v nápise jako „menachem“) 5588. Pokud by byl správně hebrejský nápis, zemřel pan Cajee o dva dni později, v pondělí 22. července.

Vzhledem k tomu, že 9. av je dnem připomínky zničení jeruzalémského Chrámu, tedy dnem půstu a smutku, mohla mít zdejší obec nějaký důvod úmrtí v takto významném datu upravit; takovéto drobné nesrovnalosti vůči občanskému kalendáři jsou známé i z jiných míst, ať už se snahou datum úmrtí přiblížit k šabatu nebo jinému svátku, či naopak je od jiného dne vzdálit. Chyba však mohla vzniknout i jinak, u kameníka nebo v civilní matrice. Zatím nevíme. Otázkou je, zda dojde k odkrytí i dalších náhrobků a co ukáží.

Doklad koloniální minulosti

Dnešní čtvrti Nagpada a Mazgaon patřily v 18. a 19. století do blízkého okolí „samotné“ Bombaje. Představovaly pestrou mozaiku různorodých kultur: žili tu vedle sebe Pársové, křesťané, Židé, muslimové a lidé místních tradic. Jak potvrzuje i jméno náhrobku, mnoho z nich sem přišlo za obchodem a prací. Pan Cajee asi zažil postupné spojování ostrovů v jediný poloostrov, plný jazykových a kulturních ostrůvků.

Daniel Ashtamkar, správce synagogy na Sandhurst Road potvrzuje, že místní židovská komunita měla o existenci hřbitova mlhavé povědomí: „To byl starý hřbitov v Nagpadě. Úřady ho udržovaly skoro 100 nebo 200 let, nebo prostě dokud nebyl plný. Pak nám dali jiný takový prostor a na tom místě, co jsme opustili, vznikl park. Tenhle park vznikl až potom. Místo tohohle hřbitova jsme dostali nový ve čtvrti Worli.“

Budoucnost památky je zatím nejasná. Jak tomu u židovských hřbitovů bývá, má odhalení náhrobků svá památkářská i náboženská pro i proti. Bude záležet hlavně na občanské samosprávě a zástupcích židovské komunity (navíc, v Bombaji není jen jedna, takže půjde o to, které). A v neposlední řadě, nález se týká tématu evropského kolonialismu a roli Židů v koloniálním obchodu a politice. Jisté je jedno: Batůžkáři, chystající se do Indie i na židovské památky mají teď o jedno #mustsee navíc.