Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Chlapec našel oblázek. Vyklubala se z něj 11 tisíc let stará „galilejská Venuše“, soška plodnosti

4. 9. 2018, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Desetiletý Itamar Barnea z kibucu Malkija našel před dvěma lety na výletě kamínek a doma si ho schoval do krabice. Když letos v létě jeho maminka dělala velký úklid, všimla si nezvyklého tvaru kamene a ukázala ho archeoložce Renatě Rosenthal-Heginbottomové. Ta dospěla k názoru, že tvar vznikl opracováním a poslala jej archeologům z Izraelského památkového úřadu. Ianir Milevski z prehistorického oddělení pak zjistil, že se jedná o mimořádný nález: Výletník našel raně neolitickou sošku, znázorňující patrně těhotnou ženu. Původně to byl skutečně oblázek, neznámý pravěký umělec z něj však vytvořil miniaturní plastiku. V nejdelším místě měří 37 milimetrů a jedná se o třetí nález tohoto typu v Izraeli.

Předchozí dva pocházejí z blízkosti potoka Oren nedaleko Karmelu a druhý z údolí Jordánu. – I nejnovější kus byl objeven blízko vody, u potoku Dišon v horní Galileji.

U tohoto kusu bohužel chybí archeologické souvislosti. Itamar Barnea si totiž už nepamatuje, kde přesně sošku našel. Památkový ústav při této příležitosti upozornil na nutnost, při zajímavém nálezu ihned označit anebo zdokumentovat místo. V izraelských poměrech, kde je památek i amatérských hledačů velké množství, jsou taková upozornění průběžně opakována. Ne každý nálezce je navíc tak poctivý jako mladý kibucník, který za předání sošky odborníkům dostal ocenění „dobrého občana“.