Dnes je 28. 3. 2020
Zpravodajství
O projektu

Badatelé prokázali: Všechny svitky od Mrtvého moře, jež vlastní americké Muzeum Bible, jsou padělky

15. 3. 2020, -jg- |  Historie, archeologie

WASHINGTON – Podrobné vyšetřování, které zahájilo muzeum Bible v americkém Wahingtonu zjistilo, že všech 16 fragmentů svitků od Mrtvého moře, které muzeum vlastní, jsou padělky. Jako první o tom v pátek 13. března informoval web National Geographic, který rovněž citoval ředitele muzea: „Stali jsme se oběťmi – oběťmi dezinterpretace a oběťmi podvodu,“ sdělil Harry Hargrove. Tým badatelů ve své více jak dvou set stránkové zprávě prokázal, že zatímco svitky, které jsou ve Washingtonu, jsou napsány na starověkém pergamenu, tak jejich inkoust pochází z moderní doby a je jen přizpůsoben tak, aby vypadal jako starověký originál. Většina ze 100 tisíc fragmentů originálních svitků odd Mrtvého moře se nachází v Izraelském muzeu v Jeruzalémě. Zpráva jejich autenticitu nerozporuje.

Roku 1947 tyto svitky od Mrtvého moře nalezli beduíni v hliněných džbánech v jeskyních u Kumránu na dnešním Západním břehu. Svitky jsou až 1800 let staré a některé fragmenty obsahují i nejstarší dochované kopie hebrejské bible. Velké množství v Kumránu nalezených svitků bylo v 50. letech prodáno betlémskému obchodníku se starožitnostmi jménem Chálil Iskander Šahín, zvaný Kando, a tak se dostaly do sběratelského oběhu. Od 70. let však z usnesení UNESCO a také nového izraelského zákona o hmotných památkách, je obchod s nimi zakázán.

Jenže přibližně od roku 2002 se začalo na trhu objevovat asi 70 dalších fragmentů, velmi podobných těm, které kdysi prodal Kando. Muzea i soukromí sběratelé po celém světě se snažili tento poklad pro sebe pořídit. A tak zakladatel washingtonského Muzea Bible, Steve Green, zakoupil mezi lety 2009 až 2014 16 z nich. Nedávno však o jejich pravosti začaly vyvstávat pochyby. Už v roce 2018 testování, provedené na žádost muzea německým Federálním ústavem proo výzkum materiálů potvrdilo, že nejméně 5 z 16 svitků jsou zjevné padělky. Poté muzeum najalo společnosti Art Fraud Insight, jež nyní přišla na to, že pravým svitkem od Mrtvého moře není ani jeden.

„Tyto fragmenty jsou zmanipulovány s úmyslem ošidit,“ sdělila Colette Loll, zakladatelka a ředitelka společnosti. Kdo však svitky padělal není známo. Americké je muzeum zakoupilo postupně od čtyř různých obchodníků – od tří Američanů a od Williama Kando, syna betlémského obchodníka, který s pravými svitky od Mrtvého moře obchodoval už před víc jak půl stoletím. Badatelé však usoudili, že všechny padělané fragmenty mají stejný původ a evidentně pochází z jednoho společného zdroje.