Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Archeologové odkryli v polském vyhlazovacím táboře únikový tunel

11. 6. 2013, redakce |  Historie, archeologie

SOBIBOR – V bývalém koncentračním táboře Sobibor proběhl archeologický výzkum vedený izraelskými a polskými archeology. Na vykopávky dohlížel izraelský archeolog Joram Chaimi z Izraelské památkové péče. Archeologové v části tábora zvané Tábor III., kde byly za války umístěny plynové komory, objevili kosterní pozůstatky vězňů, krematorium, zbytky krve, identifikační štítek židovského chlapce, který byl v táboře zavražděn, a také podzemní únikový tunel. Tyto nálezy, z nichž nejdůležitější jsou pozůstatky táborového krematoria, vrhnou nové světlo na historii koncentračního tábora, v němž bylo mezi lety 1942 a 1943 zavražděno kolem 250.000 Židů. „Nalezli jsme pruh země, kde byla pálena těla. Zem je tam hnědočervená. Odhaduji, že ta barva pochází od krve a tělesného tuku obětí, které prosákly až tři metry hluboko. Celá oblast zapáchá rozkládajícím se masem. Je to úžasné a příšerné zároveň,“ popsal Chaimi naleziště

. V polovině května objevil archeologický tým na místě, kde původně stála velká kůlna a plot z ostnatých drátů, zbytky únikového tunelu 1,6 metrů hlubokého a metr širokého, který pravděpodobně vykopali vězni. Je to první a jediný důkaz o existenci takového tunelu v táboře. Podle Chaimiho začali vězni tunel „kopat zprostředka kůlny. Nadzvedli dřevěná prkna a kopali, asi v noci.“ Tunel se ale zřejmě propadl a je plný písku. „Pokud jej odkryjeme celý, můžeme najít i ostatky Židů, kteří se pokusili o útěk a byli pohřbeni zaživa,“ řekl Chaimi. „Je to neuvěřitelný příběh, o němž až dosud nikdo nevěděl. Přeživší pamětníci, kteří by nám řekli, co se tady stalo, ale už nežijí.“

Dalším důležitým nálezem byl identifikační štítek osmiletého chlapce jménem David Jaakov-Zack, na němž byla také jeho adresa, datum narození a přezdívka „Dedy“. Historické dokumenty prokázaly, že chlapec byl do Sobiboru deportován z Holandska 11. července 1943 společně se svou neteří, která dosud žije v Holandsku. Minulý rok byl v táboře nalezen identifikační štítek Ley Judith de la Penh, dívky ze židovské rodiny, která uprchla z Portugalska do Amsterdamu. Když byla zavražděna v Sobiboru, bylo jí teprve šest let. Její příbuzní žijí nyní v Izraeli. Archeologové dále objevili sedm kosterních pozůstatků lidí, kteří byli zastřeleni zezadu do hlavy a hozeni do jámy. Na nohou měli dosud boty. Polská policie zahájila vyšetřování a zjistila, že oběti byly 65 až 80 let staré. Chaimi se domnívá, že šlo o členy židovského sonderkommanda poslaného z Treblinky, aby pomáhalo při likvidaci Sobiboru. Když vězni svou práci dokončili, byli popraveni. Je ovšem možné, dodává Chaimi, že šlo o Poláky, kteří kolaborovali s nacisty a později je popravili Rusové.

Během několika posledních let bylo na území bývalého koncentračního tábora Sobibor nalezeno množství předmětů, které patřily obětem holocaustu – klíče od domu, zavazadla, mince, zubní pasta, Davidova hvězda, umělé zuby, zlaté náušnice, dívčí prsten, hodinky, lahvička od parfému, jehlice do vlasů či zbytky plynové masky užívané při vytahování mrtvých těl z plynových komor. Byly objeveny i pozůstatky táborových konstrukcí včetně cesty do plynových komor, vnitřního plotu či masového hrobu. V táboře jsou plánovány další vykopávky se svolením polského vrchního rabína Schudricha, archeologové mají totiž v plánu prozkoumávat místa, kde byli Židé zřejmě pohřbíváni. Uvedený zatím poslední výzkum podpořil mimo jiné i Mezinárodní institut pro výzkum holocaustu při jeruzalémském památníku Jad Vašem, muzeum Majdanek a Nadace pro polsko-německé smíření.

Koncentrační tábor Sobibor byl vybudován v březnu 1942 společně s tábory Treblinka a Belzec. Od dubna 1942 do října 1943 zde bylo zavražděno na čtvrt milionu Židů hlavně z Polska, Nizozemí a Československa. Tábor byl zrušen po povstání v říjnu 1943, během nějž uprchla zhruba polovina vězňů. Poté, co byl tábor zrušen, srovnali jej nacisté se zemí a snažili se zahladit všechny stopy po jeho existenci. Na místě zůstaly pouze koleje vedoucí do tábora a dům velitele tábora.