Dnes je 21. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Historie, archeologie

Byzantská cisterna v jeruzalémském Katamonu se otevře turistům

24. 1. 2019, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Všechno to začalo v roce 2005, když z dětského pískoviště v jeruzalémské čtvrti Katamon začal mizet písek. Jako by se do země propadal. Objev díry, do které se ztrácel, přilákala pozornost archeologů. Juval Baruch, dnes ředitel izraelského Památkového úřadu zjistil, že pod pískovištěm je stará cisterna. Ta byla následujících letech datována do byzantského období (325-614 o. l.) a zmapována – má přibližně 225m2 a může pojmout až 1 125 kubíků vody. Pro veřejnost však byla zatím uzavřena. Ve středu 23. ledna byly zahájeny renovace dětského hřiště a okolí. Zároveň s tím jeruzalémský magistrát a památkový úřad jednají o možnostech zpřístupnění cisterny pro veřejnost. Vodní stavby, jako tunel k rybníku Šiloa, patří k největším turistickým atrakcím. Na tiskové konferenci Juval Baruch oznámil, že Památkový úřad poskytne městu Jeruzalém veškerou pomoc k tomu, aby k zpřístupnění mohlo dojít.

celý článek

Evropská unie dala přes 20 milionů korun organizaci, která mapuje židovské hřbitovy východní a střední Evropy

14. 1. 2019, -jg- |  Svět

BRUSEL – Evropská unie udělila přes 20 milionů českých korun na projekt, jehož cílem je zmapovat židovské hřbitovy na východě kontinentu. Iniciativa pro evropské židovské hřbitovy, neboli ESJF, oznámila, že získala tendr EU ve výši 800 tisíc euro, ve čtvrtek 10. ledna. Tato iniciativa vznikla roku 2015, kdy získala grant ve výši milion euro od německé vlády a dosud pomohla zmapovat 120 hřbitovů ve střední a východní Evropě. Evropa má však podle expertů až 10 tisíc židovských hřbitovů v různém stupni ohrožení. „Cílem této jedinečné mise je zachránit a zachovat židovské hřbitovy, místa odpočinku našich předků,“ sdělil rabín Isaac Shapira, člen rady ESFJ. „Dnes tyto hřbitovy čelí různým druhům ohrožení, ať už jde o postupnou erozi a zánik, vandalismus a antisemitismus, ale jde i o místa, kde jsou ohroženy z finančních důvodů a plánů měst na rozšiřování urbanistických infrastruktur,“ dodal.

celý článek

Indie: V Bombaji byl pod parkem objeven starý židovský hřbitov

9. 1. 2019, -rjw- |  Historie, archeologie

BOMBAJ – Nový občanský rok přinesl zajímavý archeologický objev. Při úpravách parku v bombajské čtvrti Nagpada odhalili pracovníci židovský hrob z roku 1828. Asi to není jediný náhrobek, který okolní půda skrývá, protože židovský hřbitov tu fungoval přes 100 let. Červený náhrobek je pečlivě očištěn, prostor před ním umeten a vedle kamene je mosazný stojan na vonné tyčinky. Zdejší lidé projevují úctu zemřelému – a někteří se chrání před silami ze zásvětí. Hebrejský a anglický nápis hlásá, že je zde pohřben Sillamon ben Nissim Razporker Cajee, který zemřel v pátek 11. avu 5588, stár 45 let. Kdo byl zemřelý se už asi nedovíme, datum jeho úmrtí je však pozoruhodné.

celý článek

Chlapec našel oblázek. Vyklubala se z něj 11 tisíc let stará „galilejská Venuše“, soška plodnosti

4. 9. 2018, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Desetiletý Itamar Barnea z kibucu Malkija našel před dvěma lety na výletě kamínek a doma si ho schoval do krabice. Když letos v létě jeho maminka dělala velký úklid, všimla si nezvyklého tvaru kamene a ukázala ho archeoložce Renatě Rosenthal-Heginbottomové. Ta dospěla k názoru, že tvar vznikl opracováním a poslala jej archeologům z Izraelského památkového úřadu. Ianir Milevski z prehistorického oddělení pak zjistil, že se jedná o mimořádný nález: Výletník našel raně neolitickou sošku, znázorňující patrně těhotnou ženu. Původně to byl skutečně oblázek, neznámý pravěký umělec z něj však vytvořil miniaturní plastiku. V nejdelším místě měří 37 milimetrů a jedná se o třetí nález tohoto typu v Izraeli.

celý článek

V Davidově městě byla objevena víc jak 2 tisíce let stará zlatá náušnice z helénského období

10. 8. 2018, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Unikátní nález se poštěstil archeologickému týmu Izraelského památkového úřadu a Telavivské univerzity. Zlatá náušnice ze 3. až 2. století př. o. l. s hlavou divoké kozy či kozorožce byla objevena v pozůstatcích helénistických staveb v tzn. „Davidově městě“. Podle archeologa Yuvala Gadota šlo zjevně o import z řecké oblasti, snad z Makedonie. Náušnice je i po 2 200 letech funkční a představuje luxusní šperk. Lze přepokládat, že náležel někomu z vysoce postavených členů helénizované jeruzalémské aristokracie. Z helénistického období (332 až 167 př. o. l. ) existuje v Jeruzalémě jen několik málo památek: keramika a mince. Nynější nález je součástí velkého objevu souvislého helénistického osídlení poblíž někdejšího Chrámu.

celý článek

Vilnius: Velká synagoga v „Jeruzalémě severu“ opět objevena

8. 8. 2018, -rjw- |  Historie, archeologie

VILNIUS – Mezinárodní tým archeologů (USA, Kanada, Litva, Izrael), prozkoumávající místo, kde stávala vilniuská Velká synagoga minulý týden oznámil průlomový objev. „Objevili jsme bimu, ústřední modlitební prostranství, které bylo v toskánském barokním stylu. Byl to jeden z hlavních prvků synagogy,“ řekl pro AFP Jon Seligman z Izraelského památkového úřadu. Zelenohnědá bima z cihel a malty se po desetiletí nacházela pod kanceláří ředitelky mateřské školy, která byla troskách synagogy vyhořelé za bojů o Vilnius postavena v 50. letech. Školka se z panelové stavby odstěhovala loni, rok po zahájení archeologických výzkumů. Loni se americké skupině archeologů podařilo najít pozůstatky rituální lázně mikve, která byla k synagoze připojena.

celý článek

Po půstu 9. avu spadl ze Západní zdi stokilový kámen. O problematickém stavu se ví nejméně 4 roky

26. 7. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V pondělí 23. čerence vypadl ze Západní zdi stokilový kámen a dopadl blízko modlící se ženy. Zpráva oběhla svět, o události informovala také česká média. Skutečnost, že se to stalo v oblasti smíšeného oddělení, které je velkým politickým tématem v Izraeli i diaspoře, dala podnět k náboženským spekulacím. Opěrná zeď někdejšího herodovského chrámu, zničeného roku 70 o. l. římskou okupační armádou, je považována za nejposvátnější místo judaismu. K události došlo den po půstu 9. avu, připomínajícím zboření Chrámu. Jeruzalémský starosta Nir Barkat ještě ten den v reakci prohlásil za zázrak, že devětasedmdesátiletá Daniela Goldbergová vyvázla bez zranění. Rabín Západní zdi, Šmuel Rabinovič, prohlásil, že jde o „neobvyklou a mimořádně zřídkavou událost, k níž nedošlo po celá desetiletí.

celý článek

Tajemný král. Tři tisíce let stará soška neznáméno panovníka byla nalezena v severním Izraeli

12. 6. 2018, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Izraelští archeologové pátrají po jakýchkoli indiciích, které by je přivedly na stopu neznámého muže, který od loňska vnáší otázky do zkoumání biblických dějin. Jméno: Neznámé; Výška: Neznámá; Barva očí: černá; Barva vlasů: černá; Věk: 25-35 let. Bližší popis: Vlasy delší, sčesané dozadu. Na tváři pěstěný plnovous. Vlasy i vousy může mít výrazně napuštěné vonným olejem. Zvláštní znamení: Královská koruna; Pravděpodobné povolání: král. Přes veškeré snahy zůstává jeho identita neznámá. Jediné, co mají archeologové v rukou, je pěticentimetrová hlavička z fajánsu. Patrně jde o fragment portrétní sošky krále, který vládl v oblasti Blízkého východu před 3000 lety (9. stol. př. o. l.). Byla nalezena při loňských vykopávkách v oblasti Abel Bejt Maaca nedaleko města Metula při izraelsko-libanonské hranici.

celý článek

Průzkum: Třetina Američanů si myslí, že během šoa zemřelo „podstatně méně“ Židů než 6 milionů

24. 5. 2018, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Claims Conference, mezinárodní organizace, zabývající se odškodněním obětí holocaustu, nedávno zveřejnila výsledky průzkumu, provedeného u příležitosti letošního Dne památky obětí šoa. Podle něj má mnoho Američanů nízké vědomosti o událostech 2. světové války a celá třetina se jich domnívá, že v důsledku nacistické perzekuce zemřelo „podstatně méně“ Židů než historiky uváděných 6 milionů. Z toho téměř polovinu (41 %) představují mileniálové – mladí lidé, kteří se narodili na konci 20. století, u nichž převažuje domněnka, že obětí byly 2 miliony. Zároveň kolem 41 % všech dospělých Američanů nezná význam slova Osvětim. Průzkum zároveň potvrzuje fenomén, nazývaný někdy „únavou ze šoa“: 70 % amerických respondentů (napříč vyznáním a etnickým původem) uvedlo, že se o otázky spojené s holocaustem zajímá méně než v minulosti.

celý článek

70 let od objevení svitků od Mrtvého moře: Rozluštění drobných zlomků napomohlo k novému objevu

2. 5. 2018, -jg- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Svitky od Mrtvého moře bývají označovány za jeden z nejdůležitějších archeologických objevů 20. století. Po dva tisíce let Judská poušť ukrývala svoje tajemství, aby v ní první svitky mohly být beduínskými pasáčky objeveny těsně před vyhlášením nezávislosti státu Izrael. Jejich objevením se lidem otevřelo okno do světa bohaté a různorodé literatury z období druhého jeruzalémského chrámu. „Příběh svitků, od jejich objevení a identifikace z 29. listopadu 1948 až do jejich zkompletování a zveřejnění v 21. století, jsou nedílnou součástí našeho národa,“ sdělila v úterý 1. května na sympóziu na půdě Izraelského muzea Ester Chazonová, ředitelka centra Orion pro studium svitků a související literatury. Byla na něm představena nová technologie, vyvinutá původně pro NASA, která však v laboratořích Izraelského úřadu pro památky umožňuje rozluštit i ty části svitků nebo jejich fragmenty, které byly lidským očím dosud skryté. To posunuje naše poznání dále – dokonce možná k novému, dosud neznámému rukopisu.

celý článek
Zobrazit starší zprávy