Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Historie, archeologie

Tajemný král. Tři tisíce let stará soška neznáméno panovníka byla nalezena v severním Izraeli

12. 6. 2018, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Izraelští archeologové pátrají po jakýchkoli indiciích, které by je přivedly na stopu neznámého muže, který od loňska vnáší otázky do zkoumání biblických dějin. Jméno: Neznámé; Výška: Neznámá; Barva očí: černá; Barva vlasů: černá; Věk: 25-35 let. Bližší popis: Vlasy delší, sčesané dozadu. Na tváři pěstěný plnovous. Vlasy i vousy může mít výrazně napuštěné vonným olejem. Zvláštní znamení: Královská koruna; Pravděpodobné povolání: král. Přes veškeré snahy zůstává jeho identita neznámá. Jediné, co mají archeologové v rukou, je pěticentimetrová hlavička z fajánsu. Patrně jde o fragment portrétní sošky krále, který vládl v oblasti Blízkého východu před 3000 lety (9. stol. př. o. l.). Byla nalezena při loňských vykopávkách v oblasti Abel Bejt Maaca nedaleko města Metula při izraelsko-libanonské hranici.

celý článek

Průzkum: Třetina Američanů si myslí, že během šoa zemřelo „podstatně méně“ Židů než 6 milionů

24. 5. 2018, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Claims Conference, mezinárodní organizace, zabývající se odškodněním obětí holocaustu, nedávno zveřejnila výsledky průzkumu, provedeného u příležitosti letošního Dne památky obětí šoa. Podle něj má mnoho Američanů nízké vědomosti o událostech 2. světové války a celá třetina se jich domnívá, že v důsledku nacistické perzekuce zemřelo „podstatně méně“ Židů než historiky uváděných 6 milionů. Z toho téměř polovinu (41 %) představují mileniálové – mladí lidé, kteří se narodili na konci 20. století, u nichž převažuje domněnka, že obětí byly 2 miliony. Zároveň kolem 41 % všech dospělých Američanů nezná význam slova Osvětim. Průzkum zároveň potvrzuje fenomén, nazývaný někdy „únavou ze šoa“: 70 % amerických respondentů (napříč vyznáním a etnickým původem) uvedlo, že se o otázky spojené s holocaustem zajímá méně než v minulosti.

celý článek

70 let od objevení svitků od Mrtvého moře: Rozluštění drobných zlomků napomohlo k novému objevu

2. 5. 2018, -jg- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Svitky od Mrtvého moře bývají označovány za jeden z nejdůležitějších archeologických objevů 20. století. Po dva tisíce let Judská poušť ukrývala svoje tajemství, aby v ní první svitky mohly být beduínskými pasáčky objeveny těsně před vyhlášením nezávislosti státu Izrael. Jejich objevením se lidem otevřelo okno do světa bohaté a různorodé literatury z období druhého jeruzalémského chrámu. „Příběh svitků, od jejich objevení a identifikace z 29. listopadu 1948 až do jejich zkompletování a zveřejnění v 21. století, jsou nedílnou součástí našeho národa,“ sdělila v úterý 1. května na sympóziu na půdě Izraelského muzea Ester Chazonová, ředitelka centra Orion pro studium svitků a související literatury. Byla na něm představena nová technologie, vyvinutá původně pro NASA, která však v laboratořích Izraelského úřadu pro památky umožňuje rozluštit i ty části svitků nebo jejich fragmenty, které byly lidským očím dosud skryté. To posunuje naše poznání dále – dokonce možná k novému, dosud neznámému rukopisu.

celý článek

Děti v Izraeli našly při přípravě naučné stezky vzácnou, 1400 let starou olejovou lampu

17. 4. 2018, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Stezka Sanhedrin – to je nová stezka pro pěší, přibližující turistům pomocí speciální aplikace pro chytré telefony přírodní, historické a kulturní pozoruhodnosti Galileje. Vybudovaly ji tisíce dobrovolníků, včetně školáků. Při práci došlo i na významné archeologické objevy, a tak dobrodružství přinesl projekt ještě před svým vznikem. Autoři totiž do budování stezky zapojili tisíce dospělých a dětských dobrovolníků. Žáci místních škol spolupracovali například na archeologických výzkumech. Byl to tak dějepis a přírodopis v terénu: Nejvýznamnějším objevem je neporušená, 1400 let stará keramická lampa s motivem osmiramenného svícnu – tedy takového, jaký se používá během zimního svátku Chanuka. Dalšími jsou skleněný střep z období Sanhedrinu a zlatá mince ražená za vlády Sulejmána Nádherného.

celý článek

Litva bude hlasovat o zákonu, který by zakázal prodej materiálů „kritických k národu“

8. 4. 2018, -jg- |  Svět

VILNIUS – Litevský parlament se v brzo chystá hlasovat o zákonu sponzorovaném vládou, který by zakázal prodej veškerého materiálu, který „překrucuje historická fakta“ o litevském národu. Na návrh zákona, který předložil ministr financí Virginijus Sinkevičius v pondělí 2. dubna, se přitom nahlíží jako na reakci na knihu o holocaustu, která vyšla v zemi roku 2016 pod názvem „Naši lidé“. Titul byl některými považován za urážku litevského národa, neboť se dotkl některých tabuizovaných témat ohledně kolaborace Litevců během 2. světové války s nacisty. Část litevské společnosti nicméně na zákon reagovala rozhořčenou kritikou s tím, že by omezil svobodu slova a debatu o genocidě, v níž přišlo o život 90 % litevských Židů, většinou rukou Litevců. Zákon limitující debatu o holocaustu mají i jiné východoevropské země, jako Polsko, Ukrajina nebo Litva. Ale zákon specificky zakazující prodej kritických knih, by byl podle Efrajima Zuroffa z Centra Simona Wiesenthala „nejvíc do očí bijící a nejhorší ze všech.“

celý článek

Krátce před svátkem Pesach se u Chrámové hory našly mince z doby vzoury proti Římanům

29. 3. 2018, -jg- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Izraelští archeologové z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě našli v jeskyni nedaleko Chrámové hory v Jeruzalémě vzácné bronzové mince. Ty jsou pozůstatkem z čtyřletého období revolty Židů proti Římské říši mezi lety 66 – 70 o.l. Objev byl učiněn krátce před letošním Pesachem. Pár mincí pochází z doby počátku povstání, ale většina z nich byla vydána až v posledním roce vzpoury, nazvaném jako „čtvrtý rok“. Během tohoto posledního roku se změnil hebrejský nápis na mincích z „Svobodu pro Sion“ na „Vykoupení Sionu“, což odráželo nálady povstalců v tomto posledním roce plném útrap. Povstání, označované též jako „První válka židovská“, skončilo na podzim roku 70 dobytím židovského hlavního města a zničením druhého Chrámu, exilem části židovského obyvatelstva a vylidněním Judeje. „Objev jako je tento, mince se slovy svoboda a vykoupení, krátce před Pesachem, židovským svátkem svobody, je nesmírně dojemný,“ sdělila archeoložka Eilat Mazarová.

celý článek

Minulost nepatří do popelnic! Památník Terezín nabádá veřejnost k darování předmětů souvisejících s perzekucí občanů za války

28. 3. 2018, -tz, jg- |  Z domova

TEREZÍN – Leží vám na půdě stará a nepotřebná věc? Zdědili jste dokumenty a nevíte, co s nimi? Památník Terezín má pro vás řešení. Tamní pracovníci se rádi ujmou předmětů a dokumentů spojených s perzekucí občanů naší země za druhé světové války, tedy všech věcí, které se vztahují k osobám rasově, politicky, národnostně a nábožensky perzekvovaným. „Především nás zajímají předměty a dokumenty spojené s osobami vězněnými v Terezíně a Litoměřicích, ale uvítáme i ty, dokumentující věznění v dalších koncentračních táborech, věznicích, káznicích i jiných nacistických perzekučních zařízeních“, uvádí Michaela Dostálová, vedoucí dokumentačního oddělení. „Rádi se ujmeme písemných dokumentů, fotografií, upomínkových předmětů vytvářených vězni i jejich výtvarné a literární tvorby, stejně jako předmětů osobní potřeby“, doplňuje Dostálová.

celý článek

Každoročního pochodu k připomenutí lotyšských prohitlerovských legií se účastnili veteráni v uniformách SS

21. 3. 2018, -mk- |  Svět

RIGA – Pochodu k uctění Dny památky lotyšských legionářů, tedy těch, kteří bojovali proti Sovětskému svazu v řadách 15. a 19. granátnické divize Waffen SS, se minulý pátek (16.3.) v lotyšském hlavním městě Riga účastnili také veteráni z těchto legií, někteří dokonce v uniformách. Jejich pochod přišlo podpořit několik stovek lidí a vlály lotyšské vlajky. Jedná se v Evropě i mimo ni o jedinou podobnou akci svého druhu, kde se veřejně oslavuje památka vojáků bojujících v řadách SS. Jeden muž byl během pochodu zatčen, když nesl plakát s fotografií vojáků vraždících Židy. Lotyšští legionáři se připojili k SS dobrovolně, aby za druhé světové války bojovali za nezávislost země proti Sovětskému svazu, a dodnes jsou připomínáni jako hrdinové. Před válkou žilo v Lotyšsku 70 tisíc Židů, kteří byl takřka naprosto vyhlazeni nacisty a jejich pomahači.

celý článek

Dva svitky od Mrtvého moře na výstavě v Denveru uvidí veřejnost vůbec poprvé

18. 3. 2018, -jg- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM/DENVER – Na právě otevírající výstavě obsahující 600 artefaktů datovaných od biblického období až po Bar Kochbovo povstání, budou moci návštěvníci Muzea vědy a přírody v coloradském Denveru uvidět například třítunový kámen ze Zdi nářků, který je největším a nejpůsobivějším stavebním překladem kdy objeveným v Izraeli od doby prvního Chrámu a také 20 svitků od Mrtvého moře. Ty budou vystaveny ve dvou kolech: Nejprve 10 svitků na 3 měsíce, které pak budou odeslány do Izraele a nahrazeny dalšími 10 svitky na další 3 měsíce. Dva svitky, které veřejnost spatří vůbec poprvé, budou svitek zabývající se rituální čistotou (Tohorot) a svitek známý pod názvem Musar le-mevin, obsahující apokalyptické pasáže. Po návratu do Izraele budou delikátní svitky na pět let odpočívat v kontrolovaném simulovaném klimatu, podobném tomu v Judské poušti, kde byly nalezeny a kde byly ukryty v suchu a tmě 2 tisíce let.

celý článek

Další skandál polského premiéra, uctil polské kolaboranty s Wehrmachtem

22. 2. 2018, -mk- |  Svět

VARŠAVA – Ještě týž den, kdy vyvolal polský premiér Mateusz Morawiecki vlnu kritiky svými slovy o „židovských spolupachatelích holocaustu“, se stal znovu středem negativní pozornosti poté, co na svém Twitteru zveřejnil fotografii, jak zapaluje svíčku a klade věnec u památníku Svatokřižské brigády. Tato antifašistická a antikomunistická odbojová skupina v Polsku si ke konci války kladla za cíl zejména boj proti komunistům, nepřipojila se k Zemské armádě a naopak začala spolupracovat i s Wehrmachtem. Uctění památky této skupiny zkritizoval nejen polský opoziční lídr Jan Grabiec, ale i polská antirasistická organizace „Již nikdy více“ a také prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder, který ho vyzval k veřejné omluvě. V neděli mezitím někdo v reakci na Morawieckého výroky počmáral polskou ambasádu v Tel Avivu hákovými kříži a protipolskými slogany.

celý článek
Zobrazit starší zprávy