Dnes je 23. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Historie, archeologie

Děti v Izraeli našly při přípravě naučné stezky vzácnou, 1400 let starou olejovou lampu

17. 4. 2018, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Stezka Sanhedrin – to je nová stezka pro pěší, přibližující turistům pomocí speciální aplikace pro chytré telefony přírodní, historické a kulturní pozoruhodnosti Galileje. Vybudovaly ji tisíce dobrovolníků, včetně školáků. Při práci došlo i na významné archeologické objevy, a tak dobrodružství přinesl projekt ještě před svým vznikem. Autoři totiž do budování stezky zapojili tisíce dospělých a dětských dobrovolníků. Žáci místních škol spolupracovali například na archeologických výzkumech. Byl to tak dějepis a přírodopis v terénu: Nejvýznamnějším objevem je neporušená, 1400 let stará keramická lampa s motivem osmiramenného svícnu – tedy takového, jaký se používá během zimního svátku Chanuka. Dalšími jsou skleněný střep z období Sanhedrinu a zlatá mince ražená za vlády Sulejmána Nádherného.

celý článek

Litva bude hlasovat o zákonu, který by zakázal prodej materiálů „kritických k národu“

8. 4. 2018, -jg- |  Svět

VILNIUS – Litevský parlament se v brzo chystá hlasovat o zákonu sponzorovaném vládou, který by zakázal prodej veškerého materiálu, který „překrucuje historická fakta“ o litevském národu. Na návrh zákona, který předložil ministr financí Virginijus Sinkevičius v pondělí 2. dubna, se přitom nahlíží jako na reakci na knihu o holocaustu, která vyšla v zemi roku 2016 pod názvem „Naši lidé“. Titul byl některými považován za urážku litevského národa, neboť se dotkl některých tabuizovaných témat ohledně kolaborace Litevců během 2. světové války s nacisty. Část litevské společnosti nicméně na zákon reagovala rozhořčenou kritikou s tím, že by omezil svobodu slova a debatu o genocidě, v níž přišlo o život 90 % litevských Židů, většinou rukou Litevců. Zákon limitující debatu o holocaustu mají i jiné východoevropské země, jako Polsko, Ukrajina nebo Litva. Ale zákon specificky zakazující prodej kritických knih, by byl podle Efrajima Zuroffa z Centra Simona Wiesenthala „nejvíc do očí bijící a nejhorší ze všech.“

celý článek

Krátce před svátkem Pesach se u Chrámové hory našly mince z doby vzoury proti Římanům

29. 3. 2018, -jg- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Izraelští archeologové z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě našli v jeskyni nedaleko Chrámové hory v Jeruzalémě vzácné bronzové mince. Ty jsou pozůstatkem z čtyřletého období revolty Židů proti Římské říši mezi lety 66 – 70 o.l. Objev byl učiněn krátce před letošním Pesachem. Pár mincí pochází z doby počátku povstání, ale většina z nich byla vydána až v posledním roce vzpoury, nazvaném jako „čtvrtý rok“. Během tohoto posledního roku se změnil hebrejský nápis na mincích z „Svobodu pro Sion“ na „Vykoupení Sionu“, což odráželo nálady povstalců v tomto posledním roce plném útrap. Povstání, označované též jako „První válka židovská“, skončilo na podzim roku 70 dobytím židovského hlavního města a zničením druhého Chrámu, exilem části židovského obyvatelstva a vylidněním Judeje. „Objev jako je tento, mince se slovy svoboda a vykoupení, krátce před Pesachem, židovským svátkem svobody, je nesmírně dojemný,“ sdělila archeoložka Eilat Mazarová.

celý článek

Minulost nepatří do popelnic! Památník Terezín nabádá veřejnost k darování předmětů souvisejících s perzekucí občanů za války

28. 3. 2018, -tz, jg- |  Z domova

TEREZÍN – Leží vám na půdě stará a nepotřebná věc? Zdědili jste dokumenty a nevíte, co s nimi? Památník Terezín má pro vás řešení. Tamní pracovníci se rádi ujmou předmětů a dokumentů spojených s perzekucí občanů naší země za druhé světové války, tedy všech věcí, které se vztahují k osobám rasově, politicky, národnostně a nábožensky perzekvovaným. „Především nás zajímají předměty a dokumenty spojené s osobami vězněnými v Terezíně a Litoměřicích, ale uvítáme i ty, dokumentující věznění v dalších koncentračních táborech, věznicích, káznicích i jiných nacistických perzekučních zařízeních“, uvádí Michaela Dostálová, vedoucí dokumentačního oddělení. „Rádi se ujmeme písemných dokumentů, fotografií, upomínkových předmětů vytvářených vězni i jejich výtvarné a literární tvorby, stejně jako předmětů osobní potřeby“, doplňuje Dostálová.

celý článek

Každoročního pochodu k připomenutí lotyšských prohitlerovských legií se účastnili veteráni v uniformách SS

21. 3. 2018, -mk- |  Svět

RIGA – Pochodu k uctění Dny památky lotyšských legionářů, tedy těch, kteří bojovali proti Sovětskému svazu v řadách 15. a 19. granátnické divize Waffen SS, se minulý pátek (16.3.) v lotyšském hlavním městě Riga účastnili také veteráni z těchto legií, někteří dokonce v uniformách. Jejich pochod přišlo podpořit několik stovek lidí a vlály lotyšské vlajky. Jedná se v Evropě i mimo ni o jedinou podobnou akci svého druhu, kde se veřejně oslavuje památka vojáků bojujících v řadách SS. Jeden muž byl během pochodu zatčen, když nesl plakát s fotografií vojáků vraždících Židy. Lotyšští legionáři se připojili k SS dobrovolně, aby za druhé světové války bojovali za nezávislost země proti Sovětskému svazu, a dodnes jsou připomínáni jako hrdinové. Před válkou žilo v Lotyšsku 70 tisíc Židů, kteří byl takřka naprosto vyhlazeni nacisty a jejich pomahači.

celý článek

Dva svitky od Mrtvého moře na výstavě v Denveru uvidí veřejnost vůbec poprvé

18. 3. 2018, -jg- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM/DENVER – Na právě otevírající výstavě obsahující 600 artefaktů datovaných od biblického období až po Bar Kochbovo povstání, budou moci návštěvníci Muzea vědy a přírody v coloradském Denveru uvidět například třítunový kámen ze Zdi nářků, který je největším a nejpůsobivějším stavebním překladem kdy objeveným v Izraeli od doby prvního Chrámu a také 20 svitků od Mrtvého moře. Ty budou vystaveny ve dvou kolech: Nejprve 10 svitků na 3 měsíce, které pak budou odeslány do Izraele a nahrazeny dalšími 10 svitky na další 3 měsíce. Dva svitky, které veřejnost spatří vůbec poprvé, budou svitek zabývající se rituální čistotou (Tohorot) a svitek známý pod názvem Musar le-mevin, obsahující apokalyptické pasáže. Po návratu do Izraele budou delikátní svitky na pět let odpočívat v kontrolovaném simulovaném klimatu, podobném tomu v Judské poušti, kde byly nalezeny a kde byly ukryty v suchu a tmě 2 tisíce let.

celý článek

Další skandál polského premiéra, uctil polské kolaboranty s Wehrmachtem

22. 2. 2018, -mk- |  Svět

VARŠAVA – Ještě týž den, kdy vyvolal polský premiér Mateusz Morawiecki vlnu kritiky svými slovy o „židovských spolupachatelích holocaustu“, se stal znovu středem negativní pozornosti poté, co na svém Twitteru zveřejnil fotografii, jak zapaluje svíčku a klade věnec u památníku Svatokřižské brigády. Tato antifašistická a antikomunistická odbojová skupina v Polsku si ke konci války kladla za cíl zejména boj proti komunistům, nepřipojila se k Zemské armádě a naopak začala spolupracovat i s Wehrmachtem. Uctění památky této skupiny zkritizoval nejen polský opoziční lídr Jan Grabiec, ale i polská antirasistická organizace „Již nikdy více“ a také prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder, který ho vyzval k veřejné omluvě. V neděli mezitím někdo v reakci na Morawieckého výroky počmáral polskou ambasádu v Tel Avivu hákovými kříži a protipolskými slogany.

celý článek

Muž, který tetoval čísla osvětimským vězňům, byl slovenský Žid. O jeho svědectví vyšla kniha

18. 1. 2018, -mk- |  Historie, archeologie

MELBOURNE – Lale Sokolov, rodným jménem Ludwig Eisenberg, mlčel až do stáří o svém válečném osudu, o jeho příběhu věděli jen jeho nejbližší. Byl totiž mužem, který od roku 1942 tetoval osvětimským vězňům – těm, kteří byli po příjezdu do tábora smrti shledáni při selekci práceschopnými – čísla na předloktí. Díky svému postavení se těšil nejrůznějším privilegiím a mnozí vězňové ho považovali kolaboranta SS, ve skutečnosti však se snažil svých výsad použít k tomu, aby pomáhal jiným vězňům a dostal k nim příděly jídla navíc. Do jedné z dívek, které tetoval číslo, se zamiloval a po válce ji v Bratislavě vyhledal a oženil se s ní. Později z komunistického Československa uprchli a žili v australském Melbourne. Jen jeho manželka Gita, jejich syn Gary a několik nejbližších znali jeho skutečný příběh. Po smrti manželky v roce 2003 se s podrobnostmi svého osudu v Osvětimi svěřil Heather Morrisové, než sám v roce 2006 jako devadesátiletý zemřel. Morrisová o něm nyní napsala knihu „The Tatt oist of Asuchwitz“, „Tatér z Osvětimi“, která letos vychází v angličtině a poprvé sděluje světu příběh tohoto muže.

celý článek

Vzácná, 500 let stará kniha o hebrejštině, byla znovu nalezena a vrací se do Prahy

12. 1. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Vzácná kniha o hebrejské gramatice ze 16. století se v úterý 16. ledna navrátí do Prahy, do sbírek zdejšího Židovského muzea. Téměř 500 let starý svazek byl před válkou původně majetkem knihovny pražské židovské obce, z ní ale v minulosti nevyjasněně zmizel. Dalším majitelem byl Zeev Ben-Chajim, který roku 1933 imigroval z Haliče do tehdejší britské mandátní Palestiny a zde prožil kariéru profesora Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a prezidenta Akademie hebrejského jazyka. „Není známo, zda profesor Ben-Chajim přivezl vzácný tisk s sebou do Palestiny, anebo jej zakoupil později,“ uvedlo Židovské muzeum. Když profesor Ben-Chajim ve věku 105 let zemřel, knihu roku 2013 zakoupil další izraelský badatel, který si přál zůstat anonymní. Knihu nabídl k prodeji aukční síni Kestenbaum, kde ji pražské Židovské muzeum loni objevilo. Na žádost ŽM ji aukční síň stáhla z nabídky a s vlastníkem dojednala restituci. Ve středu 10. ledna o tom informovala ČTK.

celý článek

Tématem letošního ročníku soutěží Památníku Terezín je „domov“

9. 1. 2018, -tz- |  Z domova

PRAHA – Památník Terezín vyhlašuje XXIV. ročník literární a XXII. ročník výtvarné soutěže – Memoriálu Hany Greenfieldové se společným tématem Domov. „Prosíme zájemce o účast v soutěži, aby se pokusili zamyslet, co pro ně mohla znamenat ztráta domova. S jakými těžkostmi se museli v zahraničí potýkat? Jak na ně nahlíželi tamní lidé? Bylo pro ně snadné se mezi ně začlenit? A s jakými problémy se musejí potýkat dnešní lidé prchající z různých důvodů ze svých domovů? Co pro vás osobně znamená domov?“, uvádí Pavel Straka, koordinátor memoriálu a lektor vzdělávacího oddělení Památníku Terezín. „Je třeba se zamyslet se nad výše uvedenými otázkami, vytvořit výtvarné či literární práce a ty nám zaslat na naši adresu. Lze si samozřejmě položit i otázky vlastní, které se také s vyhlášeným tématem úzce pojí. Při zpracování ponecháváme účastníkům možnost volby jakékoliv umělecké formy a techniky“, doplňuje Straka.

celý článek
Zobrazit starší zprávy