Dnes je 27. 1. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Historie, archeologie

V prvním židovském transportu do Osvětimi byly jen slovenské dívky. O nich teď napsala americká autorka

2. 1. 2020, -jg- |  Nové knihy

BRATISLAVA – Se začátkem nového roku vstoupila na internetový knižní trh novinka americké autorky, týkající se však dějin Slovenska. Anglický titul „999: The Extraordinary Young Women of the First Official Jewish Transport to Auschwitz“ má na svědomí historička a spisovatelka Heather Dune Macadamová. Autorka v něm rekonstruuje příběhy desítky přeživších židovských žen, které byly mezi téměř tisícovkou těch, co byly dne 25. března 1942 posbírány po městech a vesnicích východního Slovenska a z Popradu odvezeny na téměř jistou smrt do Osvětimi. (Nacisté plánovali transportovat 999 dívek, ale Macadamová v archivech Jad vašem zjistila, že jich bylo 997.) Fakta prvního oficiálního židovského transportu do Osvětimi-Březinky jsou dosud málo známá. Jednalo se o mladé, neprovdané dívky, mnohdy ještě náctileté, které opustily své rodiny s tím, že pojedou na tři měsíce pracovat pro vládu Slovenského státu do Polska.

celý článek

Oheň poničil slavnou ukrajinskou synagogu v Illincích. Příčina není známá

19. 11. 2019, -rjw- |  Svět

ILLINCI – Bývalá synagoga v ukrajinském městě Illinci padla v noci ze čtvrtka na pátek 15. listopadu za oběť požáru. Jedná se o cennou stavbu z 18. století. Od roku 1942 nesloužila svému účelu a byla využívána jako skladiště a dílna, v poslední době nábytkářská a tesařská. Cihlová barokní synagoga byla postavena kolem roku 1780. Město Illinci bylo historicky součástí polsko-litevského soustátí a židovská populace v něm rostla. Před 2. světovou válkou zde Židé tvořili většinu obyvatelstva a tato synagoga byla největší (tzn. „Velká“), s připojeným chederem (nižší školou) a školou Talmud-Tóra. Když v roce 1941 přišli do městečka nacisté, vytvořili zde sběrné ghetto pro Židy z okolí; v roce 1942 přišla likvidace. Zbytek, který unikl hromadným popravám, odvezli do koncentračních táborů. Takřka nikdo se nevrátil.

celý článek

U bývalého vyhlazovacího tábora Treblinka byl nově nalezen masový hrob

14. 11. 2019, -rjw- |  Historie, archeologie

VARŠAVA – Institut národní paměti (IPN) oznámil ve čtvrtek nález dosud neznámého masového hrobu blízko někdejšího vyhlazovacího tábora Treblinka. Na místě, kde se dnes nachází lesní parkoviště, byla objevena zasypaná jáma o rozměrech cca 3,4 krát 4,5 metrů, obsahující lidské ostatky. Pracovníci vykopali také nábojnice. Zatím není jasné, kolik těl v hrobě je, ani kdy během fungování této „továrny na smrt“ masový hrob vznikl. Oznámení předcházela úterní zpráva, že prokurátor Andrzej Pozorski, zástupce vrchního prokurátora a předseda Hlavní komise pro stíhání zločinů proti polskému národu, navštíví příští den místa v okolí tábora Treblinka I., kde by se mohly vyskytovat masové hroby.

celý článek

V Jeruzalémě u Západní zdi byla objevena starověká pečeť z judského království

12. 9. 2019, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – V bezprostřední blízkosti Západní zdi byla nalezena pečeť, jejíž stáří archeologové odhadují na 2600 let (7. stol. př. o. l.). Centimetrový kousek keramiky nepůsobí na první pohled zajímavě. Nese však hebrejský nápis: „Adenjahu, ašer al ha-bajit“ – tedy přibližně „Adenjahu, který odpovídá za dům“. Jde o označení jednoho z nejvyšších královských úředníků, známé z různých míst Hebrejské bible. Z bible známe i jméno Adenjahu (česky překládáno jako Adonijáš). Z toho však nelze ukvapeně dovozovat, že by pečeť patřila přímo lévijci ve službách krále Jošafata (Chr 2,17). Pečeť našel dobrovolník, prosévající odpadní materiál, vykopaný v roce 2013 u paty Západní zdi při Robinsonově oblouku.

celý článek

Šalomounův chrám v Sao Paulu: křesťanský kostel i muzeum šoa

7. 8. 2019, -rjw- |  Svět

SAO PAULO – Univerzální církev království Božího se rozhodla vybudovat v největším chrámu nejlidnatějšího brazilského města muzeum šoa. Církev to oznámila na svých internetových stránkách. Projekt je v počátečním stádiu a vzniká ve spolupráci s místní židovskou obcí. Monumentální stavba s proskleným průčelím stojí v parku, obklopena palmami a olivami. Stěny jsou pokryté jeruzalémským pískovcem, „kameny, jež byly před dvěma tisíciletími svědky Boží moci“, věřící stoupají ke hlavnímu vchodu po širokých schodištích i rampách pro kočárky a vozíčkáře. V hlavní svatyni jsou veliké menory a strop z LED žárovek, připomínající hvězdné nebe. – V ohromném chrámu je 36 tříd pro výuku dětí, 84 bytů pro duchovní, ohromné parkoviště, přistávací rampu a studio pro televizní a rádiové vysílání. Připomínka biblického dědictví se pojí s nejnovější technikou a stavba soupeří velikostí se sochou Krista Vykupitele.

celý článek

Objevy na úpatí Judských hor: Archeologové objevili Siklag, pelištejšký úkryt krále Davida

8. 7. 2019, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – V Izraeli není ani letos nouze o archeologické objevy – a spekulace. Archeologové nově prohlašují, že objevili Siklag, kde se podle Bible ukrýval král David před králem Saulem. A po mnoha letech se sem podle knihy Nehemjáš uchýlila část navrátilců z babylónského zajetí. Toto důležité místo hledali výzkumníci už po desetiletí. Přitom neutuchají odborné spory o existenci těchto biblických postav. Bible líčí politickou krizi mezi králem Saulem a jeho někdejším oblíbencem Davidem, jehož prorok Samuel pomazal novým králem. Vyvrcholila v boj na život a na smrt. „David si řekl: ‚Kteréhokoli dne mohu být zahuben Saulovou rukou. Nezbývá mi nic lepšího než uniknout do pelištejské země.‘“ – Útočiště našel u pelištejského krále Akíše, který mu dal k přebývání městečko Siklag. Zde David pobýval, a také o toto město bojoval, až do Saulovy smrti, kdy převzal vládu.

celý článek

Návštěvník KT Osvětim-Březinka se pokusil ukrást kus koleje

3. 4. 2019, -rjw- |  Svět

OSVĚTIM – Sedmatřicetiletý turista z USA byl u vchodu do bývalého koncentračního tábora Osvětim-Březinka přistižen při pokusu o krádež části ocelové kolejnice. Stalo se tak přibližně v místech, kde byli lidé „vykládáni“ z dobytčáků, aby se po zbavení osobních věcí podrobili tzn. selekci. Zadržený muž se na policii k činu přiznal a byl propuštěn k dalšímu vyšetřování na svobodě. Za čin pokusu o krádež předmětu, který je kulturního dědictví, mu hrozí až 10 let vězení. Zprávu v neděli 31. března zveřejnilo Státní muzeum Osvětim-Březinka. Není to zdaleka první pokus, kdy se turisté pokoušejí odnést z bývalých lágrů něco „na památku“ – nebo na prodej sběratelům. Loni v červenci se dva maďarští turisté pokusili z objektu propašovat několik cihel: skončili s pokutou 1500 zlotých a podmínečným vězením v délce jednoho roku.

celý článek

V Prešově a Bratislavě se četly dopisy, které lidé psali prezidentu Tisovi. Jen ve třech se zastali Židů

18. 3. 2019, -jg- |  Svět

BRATISLAVA – V Prešově a následně 14. března v Bratislavě se konalo diskuzní čtení dopisů, které v letech 1939 až 1945 psali běžní lidé slovenskému prezidentu Jozefu Tisovi. Akci „Lidé píší Tisovi..“ organizovalo Dokumentační středisko holocaustu a cílem bylo zejména mladým lidem přiblížit pronásledování Židů na Slovensku a jejich deportaci. Dopisy psali arizátoři židovského majetku i lidé židovského původu, kteří žádali o výjimku z transportu. Četlo se z originálů společně s americkou badatelkou žijící na Slovensku Madeline Vadkertyovou. Letos jí má o dopisech Tisovi vyjít ve slovenském vydavatelství i knížka. Dopisů našla podle vlasních slov tisíce. „Skoro všichni se od Židů distancovali – a to i když byli sami Židy. Skoro nikdo z pisatelů dopisů, jež jsem četla, ani náznakem neprotestoval proti antisemitské politice tehdejší vlády. Jen ve třech případech šlo o pokus o obranu Židů,“ sdělila badatelka Muzea holocaustu ve Washingtonu, která vládne 17 jazyky.

celý článek

Bude v Jeruzalémě lanovka? K oponentům projektu se přidali karaité, kteří se obávají znesvěcení svého hřbitova

13. 3. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V každém městě se objeví velký projekt, budící vášně. V Jeruzalémě je to poslední dobou plán na postavení lanovky, která by překlenovala údolí Gehenna a končila u Hnojné brány nedaleko Západní zdi. Od začátku ledna, kdy projekt podpořila Národní plánovací rada, probíhá v Jeruzalémě připomínkové řízení – a zároveň vášnivá diskuze. Podle některých lanovka odlehčí jeruzalémskou dopravu, podle jiných povede k ještě větším zácpám (je-li to vůbec možné). Zastánci tvrdí, že městu přibyde další moderní, atraktivní prvek. Podle památkářů šnůra kabinek uškodí pohledu na jeruzalémské hradby a bude dalším krokem k „náboženskému Disneylandu“. Své výhrady mají také ochránci životního prostředí. Lanovka, která by mohla každou hodinu převážet až 3000 osob, má silnou podporu ministra turistiky Jariva Levina i jeruzalémského starosty Mošeho Liona.

celý článek

Vatikán otevře své dosud tajné archivy z doby holocaustu, oznámil papež František

4. 3. 2019, -jg- |  Svět

VATIKÁN – Na důkaz toho, že se katolická církev nebojí historie, rozhodl se Vatikán otevřít pro badatele své archivy z let 1939 až 1958, tedy z doby, kdy byl v úřadu papež Pius XII. Ten bývá židovskými kruhy kritizován za to, že mlčel k událostem holocaustu nebo že dokonce v tomto čase podporoval konverzi Židů ke katolictví. Oznámení učinil současný papež František v pondělí 4. března. Pro badatele a historiky však budou vatikánské tajné archivy přístupné až od 2. března 2020. Dne 2. března 1939, tedy půl roku před vypuknutím druhé světové války v Evropě, byl papežem zvolen Pius XII. Zemřel v říjnu 1958 v letní rezidenci Vatikánu Castel Gandolfo u Říma. Svatá stolice obvykle čeká s otevřením archivů z času pontifikátu toho kterého papeže 70 let, u Pia XII však byla po jistém tlaku učiněna výjimka a archivy mají být otevřeny, dokud ještě žijí někteří přeživší holocaust. Vatikánští archiváři zatím připravují dokumenty k tomuto kroku už od roku 2006, kdy je k tomu pověřil Františkův předchůdce, v Německu narozený Benedikt XVI.

celý článek
Zobrazit starší zprávy