Dnes je 13. 12. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Historie, archeologie

Chlapec našel oblázek. Vyklubala se z něj 11 tisíc let stará „galilejská Venuše“, soška plodnosti

4. 9. 2018, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Desetiletý Itamar Barnea z kibucu Malkija našel před dvěma lety na výletě kamínek a doma si ho schoval do krabice. Když letos v létě jeho maminka dělala velký úklid, všimla si nezvyklého tvaru kamene a ukázala ho archeoložce Renatě Rosenthal-Heginbottomové. Ta dospěla k názoru, že tvar vznikl opracováním a poslala jej archeologům z Izraelského památkového úřadu. Ianir Milevski z prehistorického oddělení pak zjistil, že se jedná o mimořádný nález: Výletník našel raně neolitickou sošku, znázorňující patrně těhotnou ženu. Původně to byl skutečně oblázek, neznámý pravěký umělec z něj však vytvořil miniaturní plastiku. V nejdelším místě měří 37 milimetrů a jedná se o třetí nález tohoto typu v Izraeli.

celý článek

V Davidově městě byla objevena víc jak 2 tisíce let stará zlatá náušnice z helénského období

10. 8. 2018, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Unikátní nález se poštěstil archeologickému týmu Izraelského památkového úřadu a Telavivské univerzity. Zlatá náušnice ze 3. až 2. století př. o. l. s hlavou divoké kozy či kozorožce byla objevena v pozůstatcích helénistických staveb v tzn. „Davidově městě“. Podle archeologa Yuvala Gadota šlo zjevně o import z řecké oblasti, snad z Makedonie. Náušnice je i po 2 200 letech funkční a představuje luxusní šperk. Lze přepokládat, že náležel někomu z vysoce postavených členů helénizované jeruzalémské aristokracie. Z helénistického období (332 až 167 př. o. l. ) existuje v Jeruzalémě jen několik málo památek: keramika a mince. Nynější nález je součástí velkého objevu souvislého helénistického osídlení poblíž někdejšího Chrámu.

celý článek

Vilnius: Velká synagoga v „Jeruzalémě severu“ opět objevena

8. 8. 2018, -rjw- |  Historie, archeologie

VILNIUS – Mezinárodní tým archeologů (USA, Kanada, Litva, Izrael), prozkoumávající místo, kde stávala vilniuská Velká synagoga minulý týden oznámil průlomový objev. „Objevili jsme bimu, ústřední modlitební prostranství, které bylo v toskánském barokním stylu. Byl to jeden z hlavních prvků synagogy,“ řekl pro AFP Jon Seligman z Izraelského památkového úřadu. Zelenohnědá bima z cihel a malty se po desetiletí nacházela pod kanceláří ředitelky mateřské školy, která byla troskách synagogy vyhořelé za bojů o Vilnius postavena v 50. letech. Školka se z panelové stavby odstěhovala loni, rok po zahájení archeologických výzkumů. Loni se americké skupině archeologů podařilo najít pozůstatky rituální lázně mikve, která byla k synagoze připojena.

celý článek

Po půstu 9. avu spadl ze Západní zdi stokilový kámen. O problematickém stavu se ví nejméně 4 roky

26. 7. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V pondělí 23. čerence vypadl ze Západní zdi stokilový kámen a dopadl blízko modlící se ženy. Zpráva oběhla svět, o události informovala také česká média. Skutečnost, že se to stalo v oblasti smíšeného oddělení, které je velkým politickým tématem v Izraeli i diaspoře, dala podnět k náboženským spekulacím. Opěrná zeď někdejšího herodovského chrámu, zničeného roku 70 o. l. římskou okupační armádou, je považována za nejposvátnější místo judaismu. K události došlo den po půstu 9. avu, připomínajícím zboření Chrámu. Jeruzalémský starosta Nir Barkat ještě ten den v reakci prohlásil za zázrak, že devětasedmdesátiletá Daniela Goldbergová vyvázla bez zranění. Rabín Západní zdi, Šmuel Rabinovič, prohlásil, že jde o „neobvyklou a mimořádně zřídkavou událost, k níž nedošlo po celá desetiletí.

celý článek

Tajemný král. Tři tisíce let stará soška neznáméno panovníka byla nalezena v severním Izraeli

12. 6. 2018, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Izraelští archeologové pátrají po jakýchkoli indiciích, které by je přivedly na stopu neznámého muže, který od loňska vnáší otázky do zkoumání biblických dějin. Jméno: Neznámé; Výška: Neznámá; Barva očí: černá; Barva vlasů: černá; Věk: 25-35 let. Bližší popis: Vlasy delší, sčesané dozadu. Na tváři pěstěný plnovous. Vlasy i vousy může mít výrazně napuštěné vonným olejem. Zvláštní znamení: Královská koruna; Pravděpodobné povolání: král. Přes veškeré snahy zůstává jeho identita neznámá. Jediné, co mají archeologové v rukou, je pěticentimetrová hlavička z fajánsu. Patrně jde o fragment portrétní sošky krále, který vládl v oblasti Blízkého východu před 3000 lety (9. stol. př. o. l.). Byla nalezena při loňských vykopávkách v oblasti Abel Bejt Maaca nedaleko města Metula při izraelsko-libanonské hranici.

celý článek

Průzkum: Třetina Američanů si myslí, že během šoa zemřelo „podstatně méně“ Židů než 6 milionů

24. 5. 2018, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Claims Conference, mezinárodní organizace, zabývající se odškodněním obětí holocaustu, nedávno zveřejnila výsledky průzkumu, provedeného u příležitosti letošního Dne památky obětí šoa. Podle něj má mnoho Američanů nízké vědomosti o událostech 2. světové války a celá třetina se jich domnívá, že v důsledku nacistické perzekuce zemřelo „podstatně méně“ Židů než historiky uváděných 6 milionů. Z toho téměř polovinu (41 %) představují mileniálové – mladí lidé, kteří se narodili na konci 20. století, u nichž převažuje domněnka, že obětí byly 2 miliony. Zároveň kolem 41 % všech dospělých Američanů nezná význam slova Osvětim. Průzkum zároveň potvrzuje fenomén, nazývaný někdy „únavou ze šoa“: 70 % amerických respondentů (napříč vyznáním a etnickým původem) uvedlo, že se o otázky spojené s holocaustem zajímá méně než v minulosti.

celý článek

70 let od objevení svitků od Mrtvého moře: Rozluštění drobných zlomků napomohlo k novému objevu

2. 5. 2018, -jg- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Svitky od Mrtvého moře bývají označovány za jeden z nejdůležitějších archeologických objevů 20. století. Po dva tisíce let Judská poušť ukrývala svoje tajemství, aby v ní první svitky mohly být beduínskými pasáčky objeveny těsně před vyhlášením nezávislosti státu Izrael. Jejich objevením se lidem otevřelo okno do světa bohaté a různorodé literatury z období druhého jeruzalémského chrámu. „Příběh svitků, od jejich objevení a identifikace z 29. listopadu 1948 až do jejich zkompletování a zveřejnění v 21. století, jsou nedílnou součástí našeho národa,“ sdělila v úterý 1. května na sympóziu na půdě Izraelského muzea Ester Chazonová, ředitelka centra Orion pro studium svitků a související literatury. Byla na něm představena nová technologie, vyvinutá původně pro NASA, která však v laboratořích Izraelského úřadu pro památky umožňuje rozluštit i ty části svitků nebo jejich fragmenty, které byly lidským očím dosud skryté. To posunuje naše poznání dále – dokonce možná k novému, dosud neznámému rukopisu.

celý článek

Děti v Izraeli našly při přípravě naučné stezky vzácnou, 1400 let starou olejovou lampu

17. 4. 2018, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Stezka Sanhedrin – to je nová stezka pro pěší, přibližující turistům pomocí speciální aplikace pro chytré telefony přírodní, historické a kulturní pozoruhodnosti Galileje. Vybudovaly ji tisíce dobrovolníků, včetně školáků. Při práci došlo i na významné archeologické objevy, a tak dobrodružství přinesl projekt ještě před svým vznikem. Autoři totiž do budování stezky zapojili tisíce dospělých a dětských dobrovolníků. Žáci místních škol spolupracovali například na archeologických výzkumech. Byl to tak dějepis a přírodopis v terénu: Nejvýznamnějším objevem je neporušená, 1400 let stará keramická lampa s motivem osmiramenného svícnu – tedy takového, jaký se používá během zimního svátku Chanuka. Dalšími jsou skleněný střep z období Sanhedrinu a zlatá mince ražená za vlády Sulejmána Nádherného.

celý článek

Litva bude hlasovat o zákonu, který by zakázal prodej materiálů „kritických k národu“

8. 4. 2018, -jg- |  Svět

VILNIUS – Litevský parlament se v brzo chystá hlasovat o zákonu sponzorovaném vládou, který by zakázal prodej veškerého materiálu, který „překrucuje historická fakta“ o litevském národu. Na návrh zákona, který předložil ministr financí Virginijus Sinkevičius v pondělí 2. dubna, se přitom nahlíží jako na reakci na knihu o holocaustu, která vyšla v zemi roku 2016 pod názvem „Naši lidé“. Titul byl některými považován za urážku litevského národa, neboť se dotkl některých tabuizovaných témat ohledně kolaborace Litevců během 2. světové války s nacisty. Část litevské společnosti nicméně na zákon reagovala rozhořčenou kritikou s tím, že by omezil svobodu slova a debatu o genocidě, v níž přišlo o život 90 % litevských Židů, většinou rukou Litevců. Zákon limitující debatu o holocaustu mají i jiné východoevropské země, jako Polsko, Ukrajina nebo Litva. Ale zákon specificky zakazující prodej kritických knih, by byl podle Efrajima Zuroffa z Centra Simona Wiesenthala „nejvíc do očí bijící a nejhorší ze všech.“

celý článek

Krátce před svátkem Pesach se u Chrámové hory našly mince z doby vzpoury proti Římanům

29. 3. 2018, -jg- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Izraelští archeologové z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě našli v jeskyni nedaleko Chrámové hory v Jeruzalémě vzácné bronzové mince. Ty jsou pozůstatkem z čtyřletého období revolty Židů proti Římské říši mezi lety 66 – 70 o.l. Objev byl učiněn krátce před letošním Pesachem. Pár mincí pochází z doby počátku povstání, ale většina z nich byla vydána až v posledním roce vzpoury, nazvaném jako „čtvrtý rok“. Během tohoto posledního roku se změnil hebrejský nápis na mincích z „Svobodu pro Sion“ na „Vykoupení Sionu“, což odráželo nálady povstalců v tomto posledním roce plném útrap. Povstání, označované též jako „První válka židovská“, skončilo na podzim roku 70 dobytím židovského hlavního města a zničením druhého Chrámu, exilem části židovského obyvatelstva a vylidněním Judeje. „Objev jako je tento, mince se slovy svoboda a vykoupení, krátce před Pesachem, židovským svátkem svobody, je nesmírně dojemný,“ sdělila archeoložka Eilat Mazarová.

celý článek
Zobrazit starší zprávy