Dnes je 21. 11. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Historie, archeologie

Dobrovolníci vyčistí starý libeňský židovský hřbitov. Pátrat po zmizelé Libni se bude už tuto neděli

24. 10. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Ačkoliv to dnes už nevypadá, svého času žilo v pražské Libni více Židů než křesťanů. Z místních památek však kvůli aroganci dvou mocí, nacistické a pak komunistické, zbylo jen minimum. Po válce se do Libně vrátil jen nepatrný zlomek tamější židovské populace a komunistický režim nechal libeňský židovský hřbitov, datovaný až do 16. století, roku 1965 zasypat. Jeho místo tak dnes na povrchu připomíná informační tabule, část hřbitovní zdi zakryté křovisky – a hromadící se odpadky. To se teď snaží změnit lidé z iniciativy Libeňský most nebourat, nerozšiřovat, Sdružení Serpens a MČ Praha 8. Na neděli 29. října připravili pro veřejnost komentovanou procházku „Po stopách židovské Libně“, doprovozenou úklidem. „Rozhodli jsme se pomoci s údržbou židovského hřbitova, ještě než Židovská obec v Praze na přelomu listopadu a prosince vykácí náletová křoviska,“ sdělili organizátoři. Sraz je pro všechny v neděli ve 14 hodin před Novou libeňskou synagogou na Palmovce.

celý článek

Jaký je recept na štěstí podle slavného génia? Poznámky Alberta Einsteina se budou dražit v Jeruzalémě

23. 10. 2017, -jg- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Dva krátké lístky psané v němčině, v nichž Einstein sděluje svůj návod na štěstí, věnoval poslíčkovi tokijského hotelu namísto spropitného v roce 1922, kdy v Tokiu přednášel. Po 95 letech se nyní objevily u poslíčkova příbuzného a jsou na prodej. Poznámky geniálního fyzika a matematika, který je znám spíš svou teorií relativity, se budou v jeruzalémské aukční síni Winner’s dražit již toto úterý. A v čem tedy tkví teorie šťastného života podle Alberta Einsteina? „Klidný a skromný život přináší více radosti než honba za úspěchem, z níž plyně věčný nepokoj,“ píše se na jednom lístku. Na druhém dopisním papíře s hlavičkou Imperial Hotel Tokyo stojí: „Kde je vůle, je i cesta.“ Einstein je hotelovému poslíčkovi předal s tím, že jednou budou mít možná větší cenu, než nějaké spropitné. Zda to bylo proto, že podle japonských zvyklostí zaměstnanec hotelu spropitné odmítl, anebo slovutný vědec u sebe neměl drobné, se už nedozvíme.

celý článek

Dva čeští historikové chtějí v Praze připomenout Marii Schmolkovou, zachránkyni životů tisíců židovských dětí

15. 10. 2017, -mk- |  Z domova

PRAHA – Zatímco jméno Nicolase Wintona je dnes obecně známé, málo se ví o ženě, která ideu dětských transportů z protektorátního Československa iniciovala a podílela se mnoha aktivitami na pomoci židovským uprchlíkům v předvečer druhé světové války. V článku, publikovaném britským židovským zpravodajstvím The Jewish Chronicle, připomínají její osud a plédují pro její důstojné připomenutí dva čeští historikové, Martin Šmok a Anna Hájková. Řeč je o Marii Schmolkové, Židovce pocházející z asimilované pražské rodiny, která byla ve třicátých letech minulého století aktivní organizátorkou evropské židovské emigrace v době rozmachu nacismu v Německu. Ženu, jejíž jméno zná dnes jen několik historiků, chtějí Šmok a Hájková připomenout například pamětní deskou v Kamzíkově ulici na pražském Starém Městě, kde žila.

celý článek

Obrovská sbírka dobových nacistických artefaktů nalezená v Argentině nejspíš patřila vysoce postavenému členu NSDAP

23. 6. 2017, -red- |  Historie, archeologie

BUENOS AIRES – Pětasedmdesát předmětů včetně busty Hitlera, dětských hraček s nacistickými motivy i nástrojů užívaných lékaři k určování „eugenických“ tělesných rozměrů či lupa, kterou užíval Adolf Hitler, byla nalezena v soukromé sbírce na předměstí Buenos Aires. Všechny předměty jsou autentické a vzhledem k jejich počtu a také kvalitě pracují vyšetřovatelé s hypotézou, že si je do Argentiny přivezl někdo z vysoce postavených nacistických uprchlíků, kteří nalezli po druhé světové válce útočiště nejčastěji právě v Latinské Americe. Přímo v Argentině skončili například Adolf Eichmann, zatčený zde Mosadem v roce 1960, Erich Priebke anebo osvětimský lékař Josef Mengele – podle jedné z hypotéz mohly předměty patřit přímo jemu. Případ vyšetřuje argentinská policie ve spolupráci s Interpolem.

celý článek

50. výročí šestidenní války: Proč jsou dějiny důležité

4. 6. 2017, David Harris |  Historie, archeologie

Za dveřmi je padesáté výročí šestidenní války. Jako všechny výročí přinese články a s nimi i hodnocení této události a jejích důsledků. Výkonný ředitel organizace American Jewish Committee se proto rozhodl upozornit na některá historická fakta a jejich interpretace. ZTIS byl požádán, aby tento článek dal k dispozici – pro novináře i všechny ostatní, které zajímá Blízký východ a jeho moderní dějiny.

celý článek

Ze zapálení historické synagogy na Manhattanu byl obviněn čtrnáctiletý chlapec

17. 5. 2017, -rjw- |  Svět

NEW YORK – Několikametrové plameny šlehaly v neděli 14. května z budovy 167 let staré synagogy na newyorkském Manhattanu. Na místě zasahovaly desítky hasičů. Asi tři čtvrtě hodiny po propuknutí požáru se zřítila střecha budovy a kouř bylo vidět i na vzdálených místech čtvrti. V úterý večer byl pak zatčen čtrnáctiletý chlapec z blízkého okolí. Už ale v neděli padlo podezření, že požár byl založen úmyslně. Záběry z okolních kamer zachytily, jak z budovy krátce po propuknutí požáru vybíhají tři náctiletí chlapci. Policie všechny vyslechla. Oheň podle výpovědí založil jeden z nich. Motiv patrně nebyl antisemitský: Synagoga již několik let neslouží svému účelu. Svědkové vypovídali, že v minulých dnech byl v okolí budovy založen menší oheň, kvůli kterému ovšem nebylo třeba volat hasiče. Nejpravděpodobněji šlo tedy o rošťáctví.

celý článek

Hradeckou synagogu čeká rekonstrukce. Změní se v multifunkční prostor

17. 5. 2017, -rjw- |  Z domova

HRADEC KRÁLOVÉ – O víkendu se na delší dobu uzavřou návštěvníkům prostory synagogy v Hradci Králové. Objekt čeká rekonstrukce a jeho přeměna bude znamenat multifunkční využití. Původnímu účelu se synagoga v příštích desetiletích nejspíš nevrátí, na Hradecku není dost Židů. V sobotu 20. května odpoledne se objektu bývalé synagogy koná „Demoliční párty“. Facebooková stránka akce slibuje prohlídku a ukázku historických fotografií. „Samozřejmostí je bar, DJ Petr Eco a program pro děti,“ píší organizátoři. Secesní synagoga, vystavěná v letech 1904 až 1905, sloužila náboženským účelům ještě krátce po válce. Od roku 1960 v ní sídlila Státní vědecká knihovna. Židovské obci v Praze, která objekt dlouhodobě pronajímá, byla navrácena až roku 2007.

celý článek

Je správné, že Česko uznalo arménskou genocidu, řekl předseda FŽO

2. 5. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Předseda Federace židovských obcí v České republice uvítal rozhodnutí českých poslanců uznat a odsoudit arménskou genocidu, která se stala před 102 lety. V pátek 28. dubna to řekl anglofonnímu arménskému zpravodajskému webu News.am. „Myslím, že bylo správné uznat vyhlazení Arménů v osmanském Turecku za genocidu,“ sdělil Petr Papoušek. Čeští poslanci přijali v úterý 25. dubna usnesení, v němž „odsuzují genocidu Arménů a dalších národnostních a náboženských menšin na území Osmanské říše.“ Z celkového počtu 104 přítomných hlasovali všichni pro přijetí návrhu, který vzešel od Robina Böhnische z ČSSD. Odsouzení genocidy Arménů Českem přivítal i arménský ministr zahraničí Edvard Nalbadjan a děkovný dopis prezidentovi ČR Miloši Zemanovi poslal duchovní pastýř arménské komunity v ČR Barsegh Pilavchyan. Zeman již dne 24. dubna, na 102. výročí tragických událostí, kdy bylo mezi lety 1915 a 1918 systematicky vyvražděno 1,5 milionu nevinných Arménů, zaslal Pilavchyanovi dopis, v němž nazval arménskou genocidu „tragickou kapitolou dějin nejen arménského národa, ale i celého civilizovaného světa.“

celý článek

Na holocaust původních českých Romů a Sintů se bude vzpomínat v Letech

17. 4. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Letošní pietní akt na památku holocaustu původních českých Romů se uskuteční v sobotu 13. května od 12 hodin v Památníku Lety v Letech u Písku. Tragický osud Romů a Sintů, stejně tak jako osud a utrpení milionů dalších lidských bytostí, které se staly oběťmi nacismu, si budou připomínat organizátoři Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VPORH). Dnes je z obce Lety na pohřebiště obětí vybudována naučná stezka o délce 1,5 km, po které romské rodiny za asistence české protektorátní policie směřovaly do koncentračního tábora Lety. Minulý režim nechal v 70. letech vystavět na místě velkokapacitní vepřín, který nový demokratický režim zatím neodstranil. „Pro účastníky aktu organizujeme z Prahy do Letů a zpět autobusovou dopravu zdarma,“ sdělil Čeněk Růžička, předseda VPORH v ČR. Autobus bude jako obvykle přistaven před hlavní bránu autobusového nádraží Praha-Florenc, pod most magistrály, u konečné zastávky městského autobusu 133. Odjíždět bude v sobotu 13 května v 10 hodin ráno.

celý článek

Himmler blahopřál jeruzalémskému muftímu k boji proti „židovským vetřelcům“, ukázal telegram

1. 4. 2017, -jg- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Izraelská národní knihovna zveřejnila dne 29. března telegram, který zaslal říšský vůdce SS, velitel gestapa a organizátor konečného řešení židovské otázky Heinrich Himmler jeruzalémskému muftímu. Himmler v něm slibuje Hadži Aminu al-Husejnímu, že Třetí říše bude stát za palestinskými Araby a bude podporovat jejich boj proti „židovským vetřelcům“. Telegram je psaný v němčině a nese datum 2. listopadu 1943. Jak zmiňuje samotný jeho text, byl záměrně poslán na 26. výročí Balfourovy deklarace, dokumentu, který ustavil židovskou domovinu v Britském mandátu Palestina. Chen Malul z Izraelské národní knihovny vysvětlil, že telegram se z Německa, kde jeruzalémský muftí během 2. světové války žil, nedostal do Izraele náhodou. V Německu jej zkonfiskovali američtí vojáci, pak se dostal do rukou předstátních izraelských obranných sil Hagana a posléze byl věnován archivu knihovny. Teprve před několika týdny byl dokument překategorizován, poněvadž pracovníci knihovny hledali k nadcházejícímu 100. výročí vydání Balfourovy deklarace archiválie, které jsou s ní spojené.

celý článek
Zobrazit starší zprávy