Dnes je 28. 3. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Historie, archeologie

Badatelé prokázali: Všechny svitky od Mrtvého moře, jež vlastní americké Muzeum Bible, jsou padělky

15. 3. 2020, -jg- |  Historie, archeologie

WASHINGTON – Podrobné vyšetřování, které zahájilo muzeum Bible v americkém Wahingtonu zjistilo, že všech 16 fragmentů svitků od Mrtvého moře, které muzeum vlastní, jsou padělky. Jako první o tom v pátek 13. března informoval web National Geographic, který rovněž citoval ředitele muzea: „Stali jsme se oběťmi – oběťmi dezinterpretace a oběťmi podvodu,“ sdělil Harry Hargrove. Tým badatelů ve své více jak dvou set stránkové zprávě prokázal, že zatímco svitky, které jsou ve Washingtonu, jsou napsány na starověkém pergamenu, tak jejich inkoust pochází z moderní doby a je jen přizpůsoben tak, aby vypadal jako starověký originál. Většina ze 100 tisíc fragmentů originálních svitků odd Mrtvého moře se nachází v Izraelském muzeu v Jeruzalémě. Zpráva jejich autenticitu nerozporuje.

celý článek

Vykopávky největšího středověkého židovského hřbitova ve Francii

13. 3. 2020, -rjw- |  Svět

CHÂTEAUROUX – Nové vhledy do zkoumání židovského středověku přináší archeologický průzkum hřbitova v rodišti Gérarda Depardieu. Byl zapomenutý po celá staletí. V letech 2018 a 2019 probíhal v jedné ze zdejších zahrad tajný archeologický výzkum. Objev největšího středověkého židovského hřbitova ve Francii ohlásil tým Národního institutu pro záchranný archeologický výzkum. V Châteroux objevili 46 hrobů dospělých nebo starších adolescentů a dalších 10 dětských hrobů (6 měsíců až 8 let). Ačkoli to nemusí být všechno, co zdejší země skrývá, už teď je jasné, že objevení tohoto hřbitova doplní a možná pozmění naše znalosti o tom, jak žili Židé ve středověké Francii.

celý článek

Staroegyptská kotva a výstava Emoglyphes

18. 2. 2020, rjw |  Izrael

JERUZALÉM – Na pozoruhodný artefakt, předvedený v rámci mimořádné výstavy v Izraelském muzeu upozornily nedávno deníky Haaretz a Le Figaro. Nejen staroegyptská „recyklo“ kotva, pokrytá hieroglyfy láká k návštěvě výstavy zaměřené na souvislosti obrazu a komunikace.

celý článek

Nově nalezené fotografie ukázaly, jak vypadal vyhlazovací tábor Sobibor. Odhalily patrně i Demjanjuka

3. 2. 2020, -jg- |  Historie, archeologie

BERLÍN – Desítky dosud neznámých fotografií nacistického vyhlazovacího tábora Sobibor byly nedávno objeveny německými historiky na půdě domu rodiny zástupce velitele tábora, Johanna Niemanna. Prvně byly představeny v úterý 28. ledna v Berlíně, k příležitosti 75. výročí od osvobození koncentračního tábora Osvětim. Celkově historikové nashromáždili 361 nových fotogafií, z toho 62 ze Sobiboru. To představuje zásadní průlom, neboť dosud byly v záznamech o tomto vyhlazovacím táboře na jihovýchodě okupovaného Polska, který vznikl spolu s tábory Belžec a Treblinka v rámci Akce Reinhardt v bažinatém, zalesněném a řídce osídleném území, jen dvě fotografie. Němci po vzpouře vězňů v říjnu 1943 srovnali tábor se zemí a aby zakryli místo masové vraždy, vysázeli v místě rychle rostoucí borovice. Proto jeho podobu historikové dosud dokumentovali kromě archeologických vykopávek převážně ze svědectví bývalých nacistických pohlavárů a hrstky přeživších.

celý článek

V prvním židovském transportu do Osvětimi byly jen slovenské dívky. O nich teď napsala americká autorka

2. 1. 2020, -jg- |  Nové knihy

BRATISLAVA – Se začátkem nového roku vstoupila na internetový knižní trh novinka americké autorky, týkající se však dějin Slovenska. Anglický titul „999: The Extraordinary Young Women of the First Official Jewish Transport to Auschwitz“ má na svědomí historička a spisovatelka Heather Dune Macadamová. Autorka v něm rekonstruuje příběhy desítky přeživších židovských žen, které byly mezi téměř tisícovkou těch, co byly dne 25. března 1942 posbírány po městech a vesnicích východního Slovenska a z Popradu odvezeny na téměř jistou smrt do Osvětimi. (Nacisté plánovali transportovat 999 dívek, ale Macadamová v archivech Jad vašem zjistila, že jich bylo 997.) Fakta prvního oficiálního židovského transportu do Osvětimi-Březinky jsou dosud málo známá. Jednalo se o mladé, neprovdané dívky, mnohdy ještě náctileté, které opustily své rodiny s tím, že pojedou na tři měsíce pracovat pro vládu Slovenského státu do Polska.

celý článek

Oheň poničil slavnou ukrajinskou synagogu v Illincích. Příčina není známá

19. 11. 2019, -rjw- |  Svět

ILLINCI – Bývalá synagoga v ukrajinském městě Illinci padla v noci ze čtvrtka na pátek 15. listopadu za oběť požáru. Jedná se o cennou stavbu z 18. století. Od roku 1942 nesloužila svému účelu a byla využívána jako skladiště a dílna, v poslední době nábytkářská a tesařská. Cihlová barokní synagoga byla postavena kolem roku 1780. Město Illinci bylo historicky součástí polsko-litevského soustátí a židovská populace v něm rostla. Před 2. světovou válkou zde Židé tvořili většinu obyvatelstva a tato synagoga byla největší (tzn. „Velká“), s připojeným chederem (nižší školou) a školou Talmud-Tóra. Když v roce 1941 přišli do městečka nacisté, vytvořili zde sběrné ghetto pro Židy z okolí; v roce 1942 přišla likvidace. Zbytek, který unikl hromadným popravám, odvezli do koncentračních táborů. Takřka nikdo se nevrátil.

celý článek

U bývalého vyhlazovacího tábora Treblinka byl nově nalezen masový hrob

14. 11. 2019, -rjw- |  Historie, archeologie

VARŠAVA – Institut národní paměti (IPN) oznámil ve čtvrtek nález dosud neznámého masového hrobu blízko někdejšího vyhlazovacího tábora Treblinka. Na místě, kde se dnes nachází lesní parkoviště, byla objevena zasypaná jáma o rozměrech cca 3,4 krát 4,5 metrů, obsahující lidské ostatky. Pracovníci vykopali také nábojnice. Zatím není jasné, kolik těl v hrobě je, ani kdy během fungování této „továrny na smrt“ masový hrob vznikl. Oznámení předcházela úterní zpráva, že prokurátor Andrzej Pozorski, zástupce vrchního prokurátora a předseda Hlavní komise pro stíhání zločinů proti polskému národu, navštíví příští den místa v okolí tábora Treblinka I., kde by se mohly vyskytovat masové hroby.

celý článek

V Jeruzalémě u Západní zdi byla objevena starověká pečeť z judského království

12. 9. 2019, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – V bezprostřední blízkosti Západní zdi byla nalezena pečeť, jejíž stáří archeologové odhadují na 2600 let (7. stol. př. o. l.). Centimetrový kousek keramiky nepůsobí na první pohled zajímavě. Nese však hebrejský nápis: „Adenjahu, ašer al ha-bajit“ – tedy přibližně „Adenjahu, který odpovídá za dům“. Jde o označení jednoho z nejvyšších královských úředníků, známé z různých míst Hebrejské bible. Z bible známe i jméno Adenjahu (česky překládáno jako Adonijáš). Z toho však nelze ukvapeně dovozovat, že by pečeť patřila přímo lévijci ve službách krále Jošafata (Chr 2,17). Pečeť našel dobrovolník, prosévající odpadní materiál, vykopaný v roce 2013 u paty Západní zdi při Robinsonově oblouku.

celý článek

Šalomounův chrám v Sao Paulu: křesťanský kostel i muzeum šoa

7. 8. 2019, -rjw- |  Svět

SAO PAULO – Univerzální církev království Božího se rozhodla vybudovat v největším chrámu nejlidnatějšího brazilského města muzeum šoa. Církev to oznámila na svých internetových stránkách. Projekt je v počátečním stádiu a vzniká ve spolupráci s místní židovskou obcí. Monumentální stavba s proskleným průčelím stojí v parku, obklopena palmami a olivami. Stěny jsou pokryté jeruzalémským pískovcem, „kameny, jež byly před dvěma tisíciletími svědky Boží moci“, věřící stoupají ke hlavnímu vchodu po širokých schodištích i rampách pro kočárky a vozíčkáře. V hlavní svatyni jsou veliké menory a strop z LED žárovek, připomínající hvězdné nebe. – V ohromném chrámu je 36 tříd pro výuku dětí, 84 bytů pro duchovní, ohromné parkoviště, přistávací rampu a studio pro televizní a rádiové vysílání. Připomínka biblického dědictví se pojí s nejnovější technikou a stavba soupeří velikostí se sochou Krista Vykupitele.

celý článek

Objevy na úpatí Judských hor: Archeologové objevili Siklag, pelištejšký úkryt krále Davida

8. 7. 2019, -rjw- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – V Izraeli není ani letos nouze o archeologické objevy – a spekulace. Archeologové nově prohlašují, že objevili Siklag, kde se podle Bible ukrýval král David před králem Saulem. A po mnoha letech se sem podle knihy Nehemjáš uchýlila část navrátilců z babylónského zajetí. Toto důležité místo hledali výzkumníci už po desetiletí. Přitom neutuchají odborné spory o existenci těchto biblických postav. Bible líčí politickou krizi mezi králem Saulem a jeho někdejším oblíbencem Davidem, jehož prorok Samuel pomazal novým králem. Vyvrcholila v boj na život a na smrt. „David si řekl: ‚Kteréhokoli dne mohu být zahuben Saulovou rukou. Nezbývá mi nic lepšího než uniknout do pelištejské země.‘“ – Útočiště našel u pelištejského krále Akíše, který mu dal k přebývání městečko Siklag. Zde David pobýval, a také o toto město bojoval, až do Saulovy smrti, kdy převzal vládu.

celý článek
Zobrazit starší zprávy