Dnes je 23. 2. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Historie, archeologie

Další skandál polského premiéra, uctil polské kolaboranty s Wehrmachtem

22. 2. 2018, -mk- |  Svět

VARŠAVA – Ještě týž den, kdy vyvolal polský premiér Mateusz Morawiecki vlnu kritiky svými slovy o „židovských spolupachatelích holocaustu“, se stal znovu středem negativní pozornosti poté, co na svém Twitteru zveřejnil fotografii, jak zapaluje svíčku a klade věnec u památníku Svatokřižské brigády. Tato antifašistická a antikomunistická odbojová skupina v Polsku si ke konci války kladla za cíl zejména boj proti komunistům, nepřipojila se k Zemské armádě a naopak začala spolupracovat i s Wehrmachtem. Uctění památky této skupiny zkritizoval nejen polský opoziční lídr Jan Grabiec, ale i polská antirasistická organizace „Již nikdy více“ a také prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder, který ho vyzval k veřejné omluvě. V neděli mezitím někdo v reakci na Morawieckého výroky počmáral polskou ambasádu v Tel Avivu hákovými kříži a protipolskými slogany.

celý článek

Muž, který tetoval čísla osvětimským vězňům, byl slovenský Žid. O jeho svědectví vyšla kniha

18. 1. 2018, -mk- |  Historie, archeologie

MELBOURNE – Lale Sokolov, rodným jménem Ludwig Eisenberg, mlčel až do stáří o svém válečném osudu, o jeho příběhu věděli jen jeho nejbližší. Byl totiž mužem, který od roku 1942 tetoval osvětimským vězňům – těm, kteří byli po příjezdu do tábora smrti shledáni při selekci práceschopnými – čísla na předloktí. Díky svému postavení se těšil nejrůznějším privilegiím a mnozí vězňové ho považovali kolaboranta SS, ve skutečnosti však se snažil svých výsad použít k tomu, aby pomáhal jiným vězňům a dostal k nim příděly jídla navíc. Do jedné z dívek, které tetoval číslo, se zamiloval a po válce ji v Bratislavě vyhledal a oženil se s ní. Později z komunistického Československa uprchli a žili v australském Melbourne. Jen jeho manželka Gita, jejich syn Gary a několik nejbližších znali jeho skutečný příběh. Po smrti manželky v roce 2003 se s podrobnostmi svého osudu v Osvětimi svěřil Heather Morrisové, než sám v roce 2006 jako devadesátiletý zemřel. Morrisová o něm nyní napsala knihu „The Tatt oist of Asuchwitz“, „Tatér z Osvětimi“, která letos vychází v angličtině a poprvé sděluje světu příběh tohoto muže.

celý článek

Vzácná, 500 let stará kniha o hebrejštině, byla znovu nalezena a vrací se do Prahy

12. 1. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Vzácná kniha o hebrejské gramatice ze 16. století se v úterý 16. ledna navrátí do Prahy, do sbírek zdejšího Židovského muzea. Téměř 500 let starý svazek byl před válkou původně majetkem knihovny pražské židovské obce, z ní ale v minulosti nevyjasněně zmizel. Dalším majitelem byl Zeev Ben-Chajim, který roku 1933 imigroval z Haliče do tehdejší britské mandátní Palestiny a zde prožil kariéru profesora Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a prezidenta Akademie hebrejského jazyka. „Není známo, zda profesor Ben-Chajim přivezl vzácný tisk s sebou do Palestiny, anebo jej zakoupil později,“ uvedlo Židovské muzeum. Když profesor Ben-Chajim ve věku 105 let zemřel, knihu roku 2013 zakoupil další izraelský badatel, který si přál zůstat anonymní. Knihu nabídl k prodeji aukční síni Kestenbaum, kde ji pražské Židovské muzeum loni objevilo. Na žádost ŽM ji aukční síň stáhla z nabídky a s vlastníkem dojednala restituci. Ve středu 10. ledna o tom informovala ČTK.

celý článek

Tématem letošního ročníku soutěží Památníku Terezín je „domov“

9. 1. 2018, -tz- |  Z domova

PRAHA – Památník Terezín vyhlašuje XXIV. ročník literární a XXII. ročník výtvarné soutěže – Memoriálu Hany Greenfieldové se společným tématem Domov. „Prosíme zájemce o účast v soutěži, aby se pokusili zamyslet, co pro ně mohla znamenat ztráta domova. S jakými těžkostmi se museli v zahraničí potýkat? Jak na ně nahlíželi tamní lidé? Bylo pro ně snadné se mezi ně začlenit? A s jakými problémy se musejí potýkat dnešní lidé prchající z různých důvodů ze svých domovů? Co pro vás osobně znamená domov?“, uvádí Pavel Straka, koordinátor memoriálu a lektor vzdělávacího oddělení Památníku Terezín. „Je třeba se zamyslet se nad výše uvedenými otázkami, vytvořit výtvarné či literární práce a ty nám zaslat na naši adresu. Lze si samozřejmě položit i otázky vlastní, které se také s vyhlášeným tématem úzce pojí. Při zpracování ponecháváme účastníkům možnost volby jakékoliv umělecké formy a techniky“, doplňuje Straka.

celý článek

Polsko dá víc než půl miliardy korun na záchranu historického židovského hřbitova ve Varšavě

21. 12. 2017, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Polská vláda se rozhodla investovat 100 milionů zlotých (asi 610 milionů korun) do restaurování varšavského židovského hřbitova. Polský vicepremiér Piotr Gliński o tom v pondělí 18. prosince informoval Roberta Singera, výkonného místopředsedu Světového židovského kongresu. Oba pánové, Gliński i Singer, se přitom setkali právě na samotném hřbitově, během Singerovy krátké oficiální návštěvy ve Varšavě. Singer rozhodnutí Poláků uvítal a sdělil: „Světový židovský kongres vyzývá všechny evropské vlády, včetně polské, aby vyvinuly veškeré úsilí v zamezení antisemitismu a xenofobie jednou pro vždy. Je důležité, aby se všechny menšiny a všichni lidé na tomto kontinentu těšili základnímu lidskému právu života v míru a bezpečí. Žádáme po evropských lídrech, aby kladli důraz na přijetí nezbytné legislativy, která zajistí, že projevy nenávisti budou trestány se vší přísností a stejně tak nahlas odsouzen jakýkoliv náznak antisemitismu, neonacismu a neofašismu.“

celý článek

Zemřel Kazimierz Piechowski, polský odbojář, kterému se podařil riskantní útěk z Osvětimi

19. 12. 2017, -jg- |  Svět

GDAŇSK – Ve věku 98 let zemřel v sobotu 16. prosince v severopolském Gdaňsku Kazimierz Piechowski, nežidovský politický vězeň v Osvětimi, jemuž se zdárně podařilo roku 1942 z tábora smrti uniknout. Vedl skupinku čtyř mužů, kteří k riskantnímu útěku použili ukradené uniformy a zbraně vojáků SS – a také nákladní vůz velitele koncentračního tábora Rudolfa Hesse. Piechowski, tehdy coby polský Skaut, byl do Osvětimi poslán roku 1940 a po svém útěku se připojil k polskému odboji. Další z uniklých předal odboji detailní informace o hromadném vyvražďování v táboře, kde bylo zabito 1,1 milionu lidí, většinou Židů. Po tomto útěku byl v Osvětimi zaveden systém vytetování čísel na předloktí vězňů. Po válce byl Piechowski odsouzen na 10 let vězení komunistickým režimem, který bývalým členům polského Podzemního státu nedůvěřoval. Odseděl si sedm let a pak se stal inženýrem v gdaňských loděnicích. Po pádu komunismu roku 1989 se svou ženou procestoval svět.

celý článek

Ve Ferraře bude otevřeno největší italské muzeum věnované historii Židů na Apeninském poloostrově

5. 12. 2017, -mk- |  Svět

FERRARA – Už jen několik dní zbývá do slavnostního otevření Národního muzea italského židovstva a šoa ve Ferraře, které je naplánováno na 12. prosince. V Itálii existuje řada muzeí věnovaných Židům a holocaustu – z nejvýznamnějších jmenujme muzeum ghetta v Benátkách či židovské muzeum v Římě – ta se však profilují regionálně a žádné z nich nemá ambici ilustrovat a přibližovat celé dějiny italských Židů, jejichž přítomnost na Apeninském poloostrově je doložena už dva tisíce let. Nová instituce vznikla v roce 2006 z rozhodnutí italského parlamentu a měla se původně soustředit na období holocaustu – později byl však projekt přepracován tak, aby ukazoval dějiny italských Židů v mnohem širším dějinném kontextu. První expozice bude 13. prosince otevřena v bývalé budově ferrarské věznice. Do roku 2020 je plánováno její rozšíření na další budovy, až nakonec bude rozmístěna na pěti různých místech – číslo symbolicky odkazující na pět knih Tóry.

celý článek

Německo nevystaví svitky od Mrtvého moře. Odmítlo uznat, že náležejí Izraeli

5. 12. 2017, -mk- |  Svět

FRANKFURT NAD MOHANEM – Frankfurtské muzeum Bible musí zrušit výstavu, kterou plánovalo zahájit na podzim roku 2019. Měly se na ní objevit vzácné svitky od Mrtvého moře, jeden z historicky nejvýznamnějších rukopisných nálezů 20. století z doby kolem přelomu křesťanského letopočtu. Izrael před zapůjčením svitků nedozírné ceny požadoval garanci, že budou svitky opět navráceny Izraelskému muzeu v Jeruzalémě, kde jsou uloženy a zčásti vystaveny pro návštěvníky. Ministerstvo zahraničí spolkové vlády však prý považuje vlastnictví svitků za „nejasné“. Jak Frankfurtské muzeum Bible, tak ministerstvo kultury spolkové země Hesensko, kde měla výstava probíhat, sdělily médiím, že rozhodnutí litují. Německo bylo přitom ještě v roce 2005 první zahraniční zemí, kam se svitky od Mrtvého moře dostaly. Vystaveny byly v berlínském Martin Gropius Bau Museum na expozici věnované čtyřicetiletému výročí diplomatických vztahů mezi Německem a Izraelem.

celý článek

Odsouzení Mladiće rozpoutalo mezi právníky a historiky holocaustu debatu o definici genocidy

4. 12. 2017, -jg- |  Svět

HAAG – Když byl letos v listopadu někdejší důstojník jugoslávské a později armády Republiky srbské Ratko Mladić odsouzen Mezinárodním trestním tribunálem v Haagu pro bývalou Jugoslávii k doživotnímu trestu za válečné zločiny a genocidu, rozžehl rozudek mezi historiky holocaustu palčivou debatu o definici genocidy. Historik a jeden z nejznámějších „lovců nacistů“ Efraim Zuroff z Centra Simona Wiesenthala Mladićovo odsouzení tříčlenným panelem soudců uvítal, ale jeho usvědčení z genocidy v Srebrenici nazval zpolitizované a nespravedlivé. Oproti tomu vystoupil poradce Světového židovského kongresu a vyučující legislativu genocidy na právnických fakultách Kolumbijské a Cornellovy univerzity Menachem Rosensaft, jenž Zuroffovy argumenty proč se na srebrenický masakr nedá hledět jako na genocidu, nazval z právního hlediska „špatné“. Mladićovy jednotky postřílely roku 1995 v bosenské Srebrenici přibližně 8 tisíc muslimských mužů a chlapců, zatímco z místa odvezly a naživu ponechaly ženy, malé děti a v pár případech i starce.

celý článek

Dobrovolníci vyčistí starý libeňský židovský hřbitov. Pátrat po zmizelé Libni se bude už tuto neděli

24. 10. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Ačkoliv to dnes už nevypadá, svého času žilo v pražské Libni více Židů než křesťanů. Z místních památek však kvůli aroganci dvou mocí, nacistické a pak komunistické, zbylo jen minimum. Po válce se do Libně vrátil jen nepatrný zlomek tamější židovské populace a komunistický režim nechal libeňský židovský hřbitov, datovaný až do 16. století, roku 1965 zasypat. Jeho místo tak dnes na povrchu připomíná informační tabule, část hřbitovní zdi zakryté křovisky – a hromadící se odpadky. To se teď snaží změnit lidé z iniciativy Libeňský most nebourat, nerozšiřovat, Sdružení Serpens a MČ Praha 8. Na neděli 29. října připravili pro veřejnost komentovanou procházku „Po stopách židovské Libně“, doprovozenou úklidem. „Rozhodli jsme se pomoci s údržbou židovského hřbitova, ještě než Židovská obec v Praze na přelomu listopadu a prosince vykácí náletová křoviska,“ sdělili organizátoři. Sraz je pro všechny v neděli ve 14 hodin před Novou libeňskou synagogou na Palmovce.

celý článek
Zobrazit starší zprávy