Dnes je 19. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Zpráva OECD chválí Izrael za integraci Arabů do pracovního trhu

11. 8. 2015, -jg- |  Ekonomika

JERUZALÉM – Ve své nové zprávě pochválila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Izrael za jeho chování během globální ekonomické krize v letech 2008 až 2009, kde si poradil lépe než většina zemí OECD, i za to, jak se mu daří integrovat arabské obyvatele do pracovního trhu. Podle zprávy se Izraeli daří držet celkem nízkou nezaměstnanost s tím, že Arabové participují na izraelské ekonomice 52 %, kdežto obecná účast činí 66 %. Organizace přichází i s doporučeními pro izraelskou vládu, aby více investovala do odborné přípravy a profesního poradenství, jelikož klíčovým faktorem pro arabskou nezaměstnanost je podle zprávy nedostatek profesních dovedností. Totéž platí i pro příslušníky židovské ultraortodoxní komunity v Izraeli.

„Inkluze ultraortodoxních Židů a dále Arabů do izraelské ekonomiky je naší prioritou,“ sdělil k výsledkům zprávy izraelský ekonomický ministr Arje Deri. „Má to obrovský význam, neboť navýšení pracovnch příležitostí vede k růstu a posílení ekonomiky a samozřejmě i k navýšení a posílení počtů zaměstnanců z ultraortodoxního a arabského sektoru společnosti,“ dodal.

Za klíčové považuje zpráva profesní dovednosti, které jsou podle ní „klíčovou cestou z chudoby“. „Mnoho znevýhodněných skupin v Izraeli má úroveň dosažení dovedností hluboko pod úrovní hlavního proudu židovského obyvatelstva,“ píše se ve zprávě s tím, že za účelem snížení hospodářských rozdílů by měla izraelská vláda posílit veřejnou dopravu a zajistit lepší přístup k cenově dostupné péči o děti. To by mohlo mít kladný dopad na životy mnoha lidí ve společenství, zejména arabských žen, jejichž zaměstnanost činí jen 28 %.