Dnes je 19. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Jako na houpačce: Izraelský šekel je nejhorší měnou světa, tvrdí Bloomberg

29. 6. 2015, -jg- |  Ekonomika

NEW YORK – Za nejhorší světovou měnu ve čtvrtek 25. června označilo obchodní zpravodajství globální agentury Bloomberg nový izraelský šekel (NIS). Stalo se tak poté, co během jednoho týdne posílil o 2,1 %, aby se vzápětí po intervenci izraelské národní banky propadl o 0,8 %. Dramatické výkyvy byly patrně zapříčiněny výroky, které guvernérka izraelské centrální národní banky Karnit Flugová upustila na pondělní monetární tiskové konferenci. Flugová vyslovila obavy nad nedostatkem růstu exportu, načež mnozí zapochybovali, jak moc je izraelská centrální banka odhodlána chránit kurz šekelu.

Izraelská centrální banka pak musela nakoupit zhruba 200 milionů dolarů, aby prudký nárůst hodnoty šekelu zastavila. Šekel tak spadnul na 3,7754 NIS za jeden americký dolar, čímž se stal nejméně depreciovanou měnou z hlavních třiceti světových měn, které odborníci agentury Bloomberg sledují.

“Jedná se o soboj Izraelské národní banky s trhem,” poznamenal k tomu Jariv Šalev, měnový specialista z Mercantile Discount Bank v Tel Avivu. “Centrální banka bude pokračovat v nakupování dolaru, ale dolar za šekel se na úroveň minulého týdne již nevrátí. Trh intervencím nevěří a ví, že možnosti izraelské centrální banky jsou omezené,” dodal.

Označení za “nejhorší měnu světa” však podle odborníků v médiích není celkem na místě. Budoucnost eura je už delší dobu nejistá a rovněž ruský rubl už nikdo nebere příliš vážně. Kvalita měny je navíc zřídkakdy spojena s malým posilováním nebo oslabováním její hodnoty.