Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Ekonomika

Pád turecké liry způsobili židovští sionističtí bankéři, zaznělo od představitele vládní strany v Turecku

16. 8. 2018, -jg- |  Svět

ANKARA – Vysoce postavený turecký představitel Burhan Kuzu na svém twitterovém účtu zveřejnil během večera v úterý 14. srpna několik příspěvků, v nichž ze současné měnové krize turecké liry obviňuje „sionistické bankéře židovského původu“. Ve své sérii tweetů naznačil, že prezident Trump si „není vědom“, že jeho zemi řídí „židovské bankéřské rodiny“. Turecká lira se vůči americkému dolaru tento měsíc rekordně propadla a ztratila až třetinu své hodnoty. Kromě stavu samotného tureckého hospodářství ke krizi přispěla také diplomatická roztržka mezi Tureckem a USA, které vyhlásily Turecku ekonomické sankce. Turci totiž už dva roky vězní amerického evangelického pastora Andrewa Brunsona kvůli obvinění z terorismu. Erdogan označil propad liry za „spiknutí“, podle něj nemá ekonomický základ.

celý článek

Šedesát předních izraelských rabínů proti přepravě živých zvířat. „Je to ohavný zločin,“ říkají

9. 5. 2018, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Šedesát izraelských rabínů napříč náboženským spektrem povstalo proti dovozu živých zvířat na výkrm a porážku v Izraeli. „Kdokoli kupuje takové maso, stává se komplicem ohavného zločinu, odporujícího zákonům lidskosti i zákonům Tóry,“ říká vrchní rabín v Beerševě, Jehuda Deri. Byl to skandál. Australská televize odvysílala v pořadu „60 minut“ odhalení organizace Animals Australia o krutých podmínkách, v nichž jsou do Izraele převáženy z tichomořského kontinentu ovce a další jateční dobytek. Snímek se brzy objevil v izraelské Chadašot TV: Zvířata nacpaná tak, že se nedostanou ke krmení a vodě, nemohou se posadit ani si lehnout. Taková cesta z Austrálie může trvat až tři týdny, z Evropy o něco méně. Důvod? Zájem o čerstvé košer maso.

celý článek

Wizz Air ruší lety mezi Českem a Izraelem, své lety z Prahy omezí na tři destinace

14. 3. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Nízkonákladový letecký přepravce Wizz Air zruší v polovině června svou základnu na letišti Václava Havla v Praze a své linky omezí na tři – od 14. června zůstanou v provozu lety z Prahy do italského letoviska Bari, na londýnský Luton a gruzínského Kutaisi. Důvodem změn je podle tiskové zprávy nízká poptávka, podle posádky jednoho z letů Wizz Air jsou ve hře i vysoké letištní poplatky v Praze a politika společnosti operovat na levnějších letištích. Až doposud má přitom Wizz Air jedno ze svých 88 letadel trvale umístěno v Praze a z ní nabízí 9 destinací, včetně Rejkjavíku, Milána, Benátek a Tel Avivu. Do izraelské metropole se cestující s Wizz Air mohou podívat tak už jen do poloviny června, lety do jihoizraelského Eilatu na letiště Ovda podle webových stránek společnosti končí v březnu. Cestujícím z Prahy do Tel Avivu tak nakonec zůstane na výběr jen ze dvou leteckých společností: Pod marketingovou značkou Českých aerolinií ČSA operující Smartwings nebo izraelský přepravce El Al, který se nedávno rozhodl vzdát se své značky pro nízkonákladové lety El Al UP. Od října pak bude z Prahy do Ovdy létat Ryanair.

celý článek

Rejkjavík jako první v Evropě odhlasoval bojkot Izraele. Teď je prvním městem na světě, kde jídlo roznášejí izraelské drony

28. 8. 2017, -jg- |  Ekonomika

REJKJAVÍK – Před dvěma lety bylo islandské hlavní město prvním městem v Evropě, jehož radní odhlasovali plošný bojkot Izraele. Poté, co se ozvaly hlasy kritiky, překlasifikovali jej na bojkot zboží a služeb z izraelských osad. Islandský Reykjavík se však teď stal také prvním místem na světě se zcela novým způsobem komerční přepravy a donášky jídla – skrze bezpilotní letecké dopravní prostředky, drony. A může za to technologiemi se zabývající společnost z Izraele. Podle úterního prohlášení se izraelská firma Flytrex spojila s největším islandským online obchodem AHA. „Domníváme se, že se spojením s Flytrexem dostaneme do čela konkurenční soutěže, pokud jde o to, co můžeme nabídnout naším maloobchodním odběratelům i koncovým zákazníkům,“ řekl Maron Kristófersson, zakladatel a výkonný ředitel AHA, která je na trhu od roku 2011. Přístavní severské město je rozděleno širokou zátokou a několika menšími řekami, což dělá donášku zboží časově i fyzicky náročnou. A izraelské drony mají být řešením.

celý článek

Z Karlových Varů do Tel Avivu létá nová pravidelná linka

9. 7. 2017, -mk- |  Z domova

KARLOVY VARY – Nízkonákladová letecká společnost Travel Service zahájila v červnu provoz nové letecké linky, která jednou týdně propojí izraelský Tel Aviv se západočeskou destinací, oblíbenou mezi izraelskými turisty. Charter si objednala firma Visitspa z Mariánských Lázní a spoje společnosti Travel Service začaly létat mezi Tel Avivem a Karlovými Vary už v červnu a každé úterý budou pokračovat až do začátku září. Příští rok chce společnost Visitspa sezonní lety obnovit, vzhledem k nižšímu zájmu turistů o první měsíc léta však začnou napřesrok létat až v červenci. Podle primátora Petra Kulhánka je nová linka logickým vyústěním snahy o intenzivní česko-izraelské vztahy a o oslovení izraelské klientely. „Skutečnost, že je většina kapacity letů už nyní vyprodána, dává vysokou naději, že tato linka bude pokračovat i v nadcházejících sezónách. Nejlépe bude, když se její fungování rozšíří na větší část sezony,“ řekl Petr Kulhánek serveru iDNES.cz.

celý článek

K letošnímu roku žije v Izraeli 8 680 000 lidí a 43 % světového židovstva

28. 4. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Podle informací, které k 69. Dni vyhlášení nezávislosti zveřejnil izraelský statistický úřad, má Izrael 8 680 000 občanů a jeho populace roste přibližně o 2 % ročně. Za posledních 12 měsíců se v Izraeli narodilo 174 tisíc dětí, 44 tisíc lidí zemřelo a do země přibylo 30 tisíc nových imigrantů. Den izraelské nezávislosti (Jom ha-acmaut) začne v pondělí 1. května v podvečer. Radostnému dni předchází čtyřiadvacetihodinový smutek za padlé vojáky a oběti teroristických útoků – Jom ha-zikaron. V roce vyhlášení Izraele jako samostaného státu měla země 806 tisíc obyvatel, což je necelá desetina z dnešního počtu. Tehdy bylo na světě 11,5 milionu Židů a z toho jen 6 % z nich žilo v Izraeli. Dnes se světová židovská populace odhaduje na počet 14,4 milionů, přičemž v Izraeli dnes žije 43 % světového židovstva. Z dnešních Izraelců tvoří Židé 74,4% většinu obyvatel o počtu 6 484 000 lidí. Arabští občané tvoří s počtem 1,8 milionu lidí 20,8% menšinu a nearabští křesťané spolu s dalšími etnickými skupinami 388 tisíc lidí (4,4 %).

celý článek

Bez větší mediální pozornosti Izrael začal dodávat plyn sousednímu Jordánsku

2. 3. 2017, -jg- |  Ekonomika

JERUZALÉM/AMMÁN – Izrael začal nedávno exportovat svůj zemní plyn Jordánsku poté, co státem vlastněné společnosti Arab Potash a Jordan Bromine byly napojeny na izraelskou síť plynovodů. Dodávky izraelského plynu Jordánsku započaly již letos v lednu, avšak obě strany si přály udržet tuto skutečnost pryč z očí veřejnosti kvůli politické citlivosti obchodu mezi Izraelem a arabským Jordánskem. Z těchto důvodů je také technicky plyn z Izraele Jordánsku prodáván americkým partnerem NBL. Pěti set milionový obchod byl uzavřen před třemi lety, kdy se jordánské firmy Arab Potash a Jordan Bromine svým podpisem zavázaly nakupovat v horizontu 15 let plyn z izraelských plynových polí Tamar. Rovněž před necelým půlrokem se dohodla jordánská a izraelská strana na desetimilionovém kontraktu, kdy Jordánská národní elektrická společnost nakoupí v příštích patnácti letech plyn od partnerů plynových polí Leviathan, kterými jsou izraelské společnosti Delek Group, Isramco, Ratio a texaská společnost Noble. Tyto dodávky plynu však začnou až v roce 2019, kdy bude Leviathan napojen na síť plynovodů.

celý článek

Předseda Evropského parlamentu podpořil restituce majetku uloupeného za holocaustu

6. 11. 2016, -rjw- |  Svět

ŠTRASBURK – Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz vyzval tento týden Polsko a další postkomunistické země, aby navrátily židovský majetek zabavený během 2. světové války a krátce po ní. „Osobně považuji za důležité provést restituce a náhrady za nemovitý majetek, židovské umělecké dědictví a další kulturní jmění, uloupené během druhé světové války a v následujících letech,“ napsal Schulz minulý měsíc v dopise Gunnaru Hökmarkovi, předsedovi Evropské aliance pro přeživší šoa. „Plně proto podporuji uskutečnění rezolucí Evropského parlamentu o navrácení majetku uloupeného židovským komunitám a restituce majetku obětí holocaustu.“ Zmiňované rezoluce totiž Evropský parlament schválil v roce 2003. Největší problém mají s restitucemi právě východoevropské země a zvláště pak Polsko, kde žilo před válkou na 3 miliony Židů.

celý článek

Společnost El Al nebude létat do Santiaga de Compostela kvůli bojkotu Izraele

20. 7. 2016, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM/SANTIAGO DE COMPOSTELA – Hlavní město španělské Galicie nebude mít přímou leteckou linku z Tel Avivu, o níž společnost El Al jednala s místními úředníky, majícími na starosti turistický ruch. Rozhovory na toto téma selhaly poté, co si španělské město vloni v listopadu odhlasovalo bojkot Izraele. Informoval o tom nyní místní regionální deník La Voz de Galicia. Tato oblast Španělska, trpící vysokou nezaměstnaností zejména mladých lidí, přitom žije převážně z turismu. Marta Loisová, radní Santiaga pro turismus, nyní popírá, že by se s izraelským dopravcem o zřízení přímé linky jednala, a tvrdí, že bojkot Izraele by rozhodně neznamenal sabotáž takovýchto jednání. Galicijská organizace Přátel Izraele však potvrzuje, že El Al letos v dubnu zavedl přímou linku do Valencie namísto do Santiaga de Compostela právě v důsledku odhlasovaného bojkotu.

celý článek

Navzdory hnutí BDS, Číňané koupili izraelskou kosmetickou firmu Ahava

12. 4. 2016, -jg- |  Ekonomika

JERUZALÉM – Čínská investiční společnost Fosun International získala za přibližně 76 milionů amerických dolarů (asi 1,8 miliardy Kč) 16 % v izraelské firmě Ahava, která vyrábí kosmetiku z Mrtvého moře. Smlouva byla podepsána v pondělí 11. dubna v hotelu David Citadel v Jeruzalémě. Již minulý rok v září Ahava podle telavivské burzy oznámila, že má kupce, který po uzavření smlouvy bude celkově vlastnit 51 % společnosti. „Tento obchod Ahavě umožní rozvinout své zahraniční aktivity a vstoupit na další zahraniční trhy a tak prohloubit i své působení v Izraeli,” řekl ředitel izraelského ministerstva financí Amit Lang. „Trhem v Izraeli si jsme velmi jistí a rádi bychom pokračovali v investičních příležitostech v dalších odvětvích v zemi,” sdělil CEO Fosunu Liang Xinjun. Smlouva o koupi většiny ve společnosti Ahava může být viděna jako úspěch i jako selhání hnutí BDS, které propaguje bojkot Izraele. Kvůli své továrně umístěné v Micpe Šalem na Západním břehu se Ahava stala terčem leckdy i násilných útoků aktivistů hnutí.

celý článek
Zobrazit starší zprávy