Dnes je 1. 5. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Ekonomika

K letošnímu roku žije v Izraeli 8 680 000 lidí a 43 % světového židovstva

28. 4. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Podle informací, které k 69. Dni vyhlášení nezávislosti zveřejnil izraelský statistický úřad, má Izrael 8 680 000 občanů a jeho populace roste přibližně o 2 % ročně. Za posledních 12 měsíců se v Izraeli narodilo 174 tisíc dětí, 44 tisíc lidí zemřelo a do země přibylo 30 tisíc nových imigrantů. Den izraelské nezávislosti (Jom ha-acmaut) začne v pondělí 1. května v podvečer. Radostnému dni předchází čtyřiadvacetihodinový smutek za padlé vojáky a oběti teroristických útoků – Jom ha-zikaron. V roce vyhlášení Izraele jako samostaného státu měla země 806 tisíc obyvatel, což je necelá desetina z dnešního počtu. Tehdy bylo na světě 11,5 milionu Židů a z toho jen 6 % z nich žilo v Izraeli. Dnes se světová židovská populace odhaduje na počet 14,4 milionů, přičemž v Izraeli dnes žije 43 % světového židovstva. Z dnešních Izraelců tvoří Židé 74,4% většinu obyvatel o počtu 6 484 000 lidí. Arabští občané tvoří s počtem 1,8 milionu lidí 20,8% menšinu a nearabští křesťané spolu s dalšími etnickými skupinami 388 tisíc lidí (4,4 %).

celý článek

Bez větší mediální pozornosti Izrael začal dodávat plyn sousednímu Jordánsku

2. 3. 2017, -jg- |  Ekonomika

JERUZALÉM/AMMÁN – Izrael začal nedávno exportovat svůj zemní plyn Jordánsku poté, co státem vlastněné společnosti Arab Potash a Jordan Bromine byly napojeny na izraelskou síť plynovodů. Dodávky izraelského plynu Jordánsku započaly již letos v lednu, avšak obě strany si přály udržet tuto skutečnost pryč z očí veřejnosti kvůli politické citlivosti obchodu mezi Izraelem a arabským Jordánskem. Z těchto důvodů je také technicky plyn z Izraele Jordánsku prodáván americkým partnerem NBL. Pěti set milionový obchod byl uzavřen před třemi lety, kdy se jordánské firmy Arab Potash a Jordan Bromine svým podpisem zavázaly nakupovat v horizontu 15 let plyn z izraelských plynových polí Tamar. Rovněž před necelým půlrokem se dohodla jordánská a izraelská strana na desetimilionovém kontraktu, kdy Jordánská národní elektrická společnost nakoupí v příštích patnácti letech plyn od partnerů plynových polí Leviathan, kterými jsou izraelské společnosti Delek Group, Isramco, Ratio a texaská společnost Noble. Tyto dodávky plynu však začnou až v roce 2019, kdy bude Leviathan napojen na síť plynovodů.

celý článek

Předseda Evropského parlamentu podpořil restituce majetku uloupeného za holocaustu

6. 11. 2016, -rjw- |  Svět

ŠTRASBURK – Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz vyzval tento týden Polsko a další postkomunistické země, aby navrátily židovský majetek zabavený během 2. světové války a krátce po ní. „Osobně považuji za důležité provést restituce a náhrady za nemovitý majetek, židovské umělecké dědictví a další kulturní jmění, uloupené během druhé světové války a v následujících letech,“ napsal Schulz minulý měsíc v dopise Gunnaru Hökmarkovi, předsedovi Evropské aliance pro přeživší šoa. „Plně proto podporuji uskutečnění rezolucí Evropského parlamentu o navrácení majetku uloupeného židovským komunitám a restituce majetku obětí holocaustu.“ Zmiňované rezoluce totiž Evropský parlament schválil v roce 2003. Největší problém mají s restitucemi právě východoevropské země a zvláště pak Polsko, kde žilo před válkou na 3 miliony Židů.

celý článek

Společnost El Al nebude létat do Santiaga de Compostela kvůli bojkotu Izraele

20. 7. 2016, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM/SANTIAGO DE COMPOSTELA – Hlavní město španělské Galicie nebude mít přímou leteckou linku z Tel Avivu, o níž společnost El Al jednala s místními úředníky, majícími na starosti turistický ruch. Rozhovory na toto téma selhaly poté, co si španělské město vloni v listopadu odhlasovalo bojkot Izraele. Informoval o tom nyní místní regionální deník La Voz de Galicia. Tato oblast Španělska, trpící vysokou nezaměstnaností zejména mladých lidí, přitom žije převážně z turismu. Marta Loisová, radní Santiaga pro turismus, nyní popírá, že by se s izraelským dopravcem o zřízení přímé linky jednala, a tvrdí, že bojkot Izraele by rozhodně neznamenal sabotáž takovýchto jednání. Galicijská organizace Přátel Izraele však potvrzuje, že El Al letos v dubnu zavedl přímou linku do Valencie namísto do Santiaga de Compostela právě v důsledku odhlasovaného bojkotu.

celý článek

Navzdory hnutí BDS, Číňané koupili izraelskou kosmetickou firmu Ahava

12. 4. 2016, -jg- |  Ekonomika

JERUZALÉM – Čínská investiční společnost Fosun International získala za přibližně 76 milionů amerických dolarů (asi 1,8 miliardy Kč) 16 % v izraelské firmě Ahava, která vyrábí kosmetiku z Mrtvého moře. Smlouva byla podepsána v pondělí 11. dubna v hotelu David Citadel v Jeruzalémě. Již minulý rok v září Ahava podle telavivské burzy oznámila, že má kupce, který po uzavření smlouvy bude celkově vlastnit 51 % společnosti. „Tento obchod Ahavě umožní rozvinout své zahraniční aktivity a vstoupit na další zahraniční trhy a tak prohloubit i své působení v Izraeli,” řekl ředitel izraelského ministerstva financí Amit Lang. „Trhem v Izraeli si jsme velmi jistí a rádi bychom pokračovali v investičních příležitostech v dalších odvětvích v zemi,” sdělil CEO Fosunu Liang Xinjun. Smlouva o koupi většiny ve společnosti Ahava může být viděna jako úspěch i jako selhání hnutí BDS, které propaguje bojkot Izraele. Kvůli své továrně umístěné v Micpe Šalem na Západním břehu se Ahava stala terčem leckdy i násilných útoků aktivistů hnutí.

celý článek

Jordánsko má zákon, který zakazuje investovat v okolí Petry. Platí jen pro Izraelce

16. 3. 2016, -jg- |  Blízký východ

AMMÁN – Jordánský parlament schválil zákon, který neumožní izraelským investorům si v okolí města Petra na jihu země kupovat nebo pronajímat nemovitosti. Zákon, který jasně rozlišuje izraelské byznysmeny od ostatních, zabraňuje těm, kdo mají izraelské občanství, aby do budov či pozemků v okolí archeologického parku Petra investovali, kdežto těm ostatním toto umožňuje. Podle jordánského deníku al-Rai, který zprávu v úterý 15. března přinesl, se v minulosti skutečně počet Izraelců, kteří v Petře zainvestovali, navýšil. Zákon, který byl v jordánském parlamentu během úterka schválen, přičemž mnoho poslanců při legislativním procesu častovalo Izrael jako „sionistického nepřítele“, „utlačovatelskou entitu“ nebo volali po tom, aby se Jordánsko „pomstilo za akce na Chrámové hoře“. Poslanec Assaf Šubki, který se na návrhu zákona spolupodílel, řekl, že bude nadále usilovat, aby izraelské investice do země nepřicházely a byly zakázány zcela ve všech regionech. Podle jordánského ministerstva pro turismus a památky do země, která s Izraelem podepsala roku 1994 mírovou dohodu, každoročně zavítá přes 100 tisíc Izraelců.

celý článek

Izrael vyšel z pařížské konference o klimatu jen s malými závazky

16. 12. 2015, -jg- |  Izrael

PAŘÍŽ – Na konferenci o klimatu, která se konala minulý týden v Paříži, nechyběl mezi 195 světovými státy ani Izrael. Svou rozlohou miniaturní země nepatří mezi největší světové znešišťovatele ovzduší, avšak stále spoléhá na fosilní paliva pro dopravu i výrobu energie. Izraelští environmentální aktivisté jsou zklamáni, že závazky Izraele v rámci dohody jsou minimální a že země nebude čelit ani žádným následkům, pokud je nedodrží. Přesto ale kvitují, že jde o první kroky, kdy je ekologie izraelským vládním tématem. V Izraeli žije 0,1 % světové populace a země se podílí na produkci 0,2 % skleníkových plynů. Do roku 2030 se zavázal podíl produkce těchto plynů nezvyšovat, iniciativu však musí zvýšit ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů. Ty dnes představují jen 2 % z celkové výroby elekrické energie v Izraeli.

celý článek

Izraelští organizátoři high-tech festivalu zvou do Jeruzaléma občany všech arabských zemí i Íránce

26. 8. 2015, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Počítačoví programátoři, hackeři a vývojáři aplikací a webových stránek z celého světa, které nesou označení Wiki, se v březnu 2016 setkají na festivalu s názvem Wikimedia Hackaton, který se bude konat v Jeruzalémě. A pozváni jsou na něj opravdu všichni. „Srdečně zváni jsou Íránci, stejně tak jako hackeři z arabských zemí,“ sdělil tisku předseda izraelské pobočky Wikimedia Icik Edri. „Spolupracujeme s izraelským ministerstvem zahraničí na získání víz pro všechny, kdo by chtěli přijet, a to i ze zemí, s nimiž Izrael nemá diplomatické styky,“ dodal Edri s tím, že eventuelní příjezd těchto hostí by byl posléze držen v utajení, aby se zabránilo případným mezinárodním incidentům.

celý článek

Tel Aviv a okolí bude mít metro. Stavební práce ovlivní dopravu v centrálním Izraeli na několik let

13. 8. 2015, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Město Tel Aviv a jeho obyvatelé se brzy dočkají nového metra, která by měla městu odlehčit především od půl milionu automobilů, které denně Tel Avivem projíždí z přilehlých předměstí. Se stavbou systému hromadné dopravy se začalo tento týden a zatím nedošlo k výraznějším zásáhům do dopravy a omezením. V příštích letech se však kvůli konstrukci počítá s rozsáhlými dopravními zácpami v celém centrálním Izraeli, který je už nyní nejvytíženější dopravní koridor v zemi. „Upřednostněte hromadnou dopravu,“ vyzývá Joram Ohajun, zástupce velitele telavivské policie s tím, že takto bude jednodušší se do Bílého města dostat i se v jeho rámci pohybovat. Počáteční červená trasa povede z Petach Tikvy do Bat Jam a z 33 stanic celkem bude 10 podzemních. Výstavba přitom ovlivní dopravu od města Netanja na severu až na jih do města Ašdod a do Modiin na východě Izraele.

celý článek

Zpráva OECD chválí Izrael za integraci Arabů do pracovního trhu

11. 8. 2015, -jg- |  Ekonomika

JERUZALÉM – Ve své nové zprávě pochválila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Izrael za jeho chování během globální ekonomické krize v letech 2008 až 2009, kde si poradil lépe než většina zemí OECD, i za to, jak se mu daří integrovat arabské obyvatele do pracovního trhu. Podle zprávy se Izraeli daří držet celkem nízkou nezaměstnanost s tím, že Arabové participují na izraelské ekonomice 52 %, kdežto obecná účast činí 66 %. Organizace přichází i s doporučeními pro izraelskou vládu, aby více investovala do odborné přípravy a profesního poradenství, jelikož klíčovým faktorem pro arabskou nezaměstnanost je podle zprávy nedostatek profesních dovedností. Totéž platí i pro příslušníky židovské ultraortodoxní komunity v Izraeli.

celý článek
Zobrazit starší zprávy