Dnes je 22. 1. 2019
Zpravodajství
O projektu

Zpráva IDF: Zdravotnice Razan nebyla jen andělem milosrdenství

8. 6. 2018, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Arabskojazyčný mluvčí IDF Avichay Edraee dnes na Twitter uveřejnil amatérské video, na němž je zachycena zdravotnice Razan al-Najjarová, jak v bílém plášti a se zakrytou tváří hází předmět, jenž vypadá jako dýmovnice. „Razan al-Najjarová není andělem milosrdenství, jak se ji snaží ukázat Hamás. To, že připustila, že je „lidský štít“ dokazuje, jak Hamás používá celou populaci Gazy jako munici pro svoje cíle a pro cíle Íránu.“ Píše k tomu mluvčí IDF pro arabské čtenáře. Na videu je použita grafika zobrazující Razan se svatozáří a andělskými křídly, vystřídaná záběrem, na němž (za povzbuzování mladých demonstrantů) hodí směrem k hranici plynový granát. Ze záběru je možné usuzovat, že v hodu do dálky zesnulá Razan právě nevynikala. Není ale jasné, zda nešlo o jediný případ, k němuž ji „vyhecovali“ vrstevníci; na dalším záběru, v rozhovoru pro arabskou televizi, se zas označila za „živý štít jako zachránce pro zraněné“. „Copak se zdravotníci ve světě zúčastňují nepokojů a označují se za živé štíty?“ ptá se Avichay Edraee.

Razan al-Najjarová (21) byla zabita během násilných protestů na izraelské hranici s Gazou, které začaly na konci dubna. Byla jednou z mnoha studentů a studentek zdravotnických škol, kteří ošetřují zraněné. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze měla na sobě v kritické chvíli bílý zdravotnický plášť a šla k hranici se zřetelně zdviženýma rukama. Podle IDF se pohybovala mezi dalšími demonstranty a záměrem ostřelovačů nebylo ji zasáhnout. Armádní vyšetřování nicméně pokračuje.

V Gaze a mezi podporovateli nepokojů vzniká kolem zastřelené zdravotnice „kult“: Její fotografie se objevuje na plakátech, na zápalných dracích vysílaných na izraelská pole a po internetu se šíří oslavné grafiky s její podobenkou.

Podle britského listu Independent nemělo jít v případě předmětu, který Razan na videu hází, o dýmovnici, jejíž hlavní účel je ve vytvoření dýmové clony a zahalení strategických míst, ale projektil se slzným plynem, který měla zdravotnice házet „dále od ležících lidí”. Ti však na videu vidět nejsou.