Dnes je 27. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Židovská obec v Káhiře oznámila úmrtí své prominentní členky. Její členská základna se zúžila na pět osob

10. 7. 2019, -jg- |  Blízký východ

KÁHIRA – Když káhirská židovská obec oznámila minulou sobotu 6. července úmrtí Marcelle Harounové, třiadevadesátileté matky předsedkyně komunity, zúžil se počet členů židovské obce v Káhiře celkem jen na pět žen – její dceru Magdu a čtyři vnučky. Oznámilo to egyptské zpravodajství Watani International. Podle webu byla zesnulá Harounová manželkou Šehaty Harouna, v Egyptě známého židovského antisionisty, právníka, a od 40. let člena Komunistické strany Egypta. Pan Haroun zemřel v roce 2001 ve věku 82 let a až do poslední chvíle zůstával hlasitým kritikem Izraele. Například se vždy považoval výhradně za Egypťana židovského vyznání a trval na tom, aby na jeho pohřbu nebyl přítomen rabín ze sousedního Izraele. Pohřeb se tak odložil o více než týden, dokud nedorazil rabín z Francie. Manželé Harounovi měli tři dcery, z nichž v současnosti už žije jen Magda, která je předsedkyní miniaturní káhirské židovské obce.

V Egyptě žilo ještě v době založení státu Izrael roku 1948 přes 100 tisíc Židů. Většina z nich nezávislost Izraele podporovala, ale do nově vzniklého státu jich z různých důvodů neimigrovala více jak polovina. Další masový židovský exodus zažil Egypt roku 1956 v době války o Suez a jednotlivci, kteří zůstali, pak Egypt opouštěli postupně. Dnes kromě pěti členek židovské obce v Káhiře žije podle údajů agentury AFP ještě 12 Židů v Alexandrii.

Zpravodajskému webu JTA se tento týden v reakci na zprávu o úmrtí Marcelle Harounové ozvala žena, která tvrdí, že má ve své egyptské občance zaznamenáno, že je židovského náboženství, a pravidelně se účastní v Káhiře bohoslužeb v synagoze, a tudíž by i ona měla být započítána mezi členy tamější obce.

VIDEO: Magda Harounová mluví v prázdné synagoze Šaar ha-šomajim o posledních Židech Egypta