Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Židé v Istanbulu cvičí toulavé psy, aby útočili na muslimy,“ zveřejnil v dopise turecký deník

26. 7. 2019, -jg- |  Blízký východ

ISTANBUL – Turecký populární provládní deník Yeni Akit zveřejnil na svém webu dopis čtenáře, který se týkal problematiky pouličních toulavých psů v zemi. V jeho textu se tvrdí, že „Židé trénují potulné psy, aby napadali v ulicích Turecka muslimy“ a dále v něm zaznívá i tradiční antisemitská pověra, že Židé vraždí křesťanské děti a požívají jejich krev. Autor dopisu konstatuje, že město Istanbul zaznamenalo v poslední době problém s nárůstem divokých psů a to zejména na severu metropole, kde žije židovská populace. Dále tvrdí, že Židé učí psy, aby útočili na muslimy, přičemž „zatím bylo pokousáno sto muslimů“ a tyto útoky jsou podle něj „záměrné“. Někteří čtenáři na webu deníku kritizovali, že Yeni Akin vůbec publikoval takový text. Zatímco jeden ze čtenářů jej nazval „ostudným, přímočarým rasismem“, další podotkl, že je mimo schopnosti psa rozlišit mezi Židem, křesťanem a muslimem a že jej ani není možné k tomuto účelu vycvičit.

O tři dny později se pod dopisem, který byl na webu novin prvně publikován 20. července, objevilo „vysvětlení“. Samotný text nicméně nepozměněn zůstal. Noviny Yeni Akin mají reputaci tisku, který má blízké vazby na prezidenta Erdogana, sympatizuje s islámským fundamentalismem a v jejich historii se již objevila řádka protižidovsky laděných textů. V roce 2014 noviny publikovaly sérii článků, v nichž naznačovaly, že za důlní neštěstí v uhelném dole Soma, které si vyžádalo na 300 lidských životů, mohou Židé. Téhož roku v září otiskly názorový sloupek Faruka Coseho, který sděloval, že by turečtí Židé měli být „zdaněni“ tak, aby zaplatili škody, které vznikly v Gaze během konfliktu mezi Hamásem a Izraelem během operace Ochranné ostří. O čtvrt roku později noviny užily ke křížovce ilustrační obrázek Adolfa Hitlera a znění tajenky křížovky přitom bylo „stýská se nám po tobě“. Deník Yeni Akin sleduje na Twitteru téměř 200 tisíc lidí.

Podle tureckého nezávislého zpravodajství Ahval současný lídr vládnoucí strany AKP, Mustafa Yeneroglu, vyjádřil nad textem dopisu čtenáře, který deník zveřejnil, pohoršení. Sdělil, že jeho znění je „jazykem nacistů“ a varoval muslimy, aby se podobných řečí zdrželi. „Je opravdu srdcervoucí vidět, že Židé a křesťané jsou čas od času podrobováni stejnému zacházení, jakému kontinuálně čelí muslimové v Evropě. Muslimové nejsou rasisté. Muslimové si nezadávají s nenávistí a nevytváří nepravdivé zprávy,“ sdělil v souvislosti s článkem Yeneroglu na svém Twitteru.

Podle zprávy Hrant Dink Foundation se kromě Židů stávají předmětem hanlivých článků v tureckých médiích především také Syřané, Řekové a Arméni. Deník Yeni Akit je ve zprávě přímo zmíněn jako „jeden ze tří nejrozšířenějších deníků v zemi“, který „užívá nejvíce diskriminačních výrazových prostředků vůči různým etnickým a náboženským menšinám“. Hanlivé články se v něm objevují i na konto členů LGTB komunity či různých politiků a novinářů. Je rovněž znám pro cenzorování žen.