Dnes je 5. 12. 2020
Zpravodajství
O projektu

Židé si na Purim pečou cukroví z krve jinověrců, napsal představitel Hamásu, publikovala palestinská agentura Maan

5. 3. 2018, -mk- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Pověra o židovské rituální vraždě, která z Evropy po 19. století víceméně vymizela (česká hilsneriáda byla jejím posledním větším projevem), kvete dnes převážně v muslimské části světa. Den před svátkem Purim se to opět potvrdilo, když palestinská tisková agentura Maan bez dalšího komentáře otiskla arabský článek bývalého vysoce postaveného činovníka Hamásu Mustafy al-Lidáwího. Ten zde píše o tom, že Purim byl v Evropě obávaným svátkem, protože Židé měli ve zvyku péct cukroví smíchané s krví nežidovské oběti, „nejčastěji malých chlapců“. Právě to bylo podle Lidáwího důvodem, proč Evropané „toužili, aby Židé odešli“. Lidáwí dále naznačuje paralelu mezi svým podáním historie a současným palestinským bojem za nezávislost a zdůrazňuje: „Tato židovská mentalita a tato jejich pradávná povaha se nezměnila. Svou radost totiž čerpají z krve druhých, jásají a oslavují na úkor vzdechů a sténání obětí, které sami zmučili, a svou radost zakládají na utrpení ostatních.“ Na článek upozornila a z arabštiny jej přeložila organizace MEMRI, monitorující blízkovýchodní média.

Už v roce 2013 se Mustafa al-Lidáwí, v devadesátých letech vysoký reprezentant Hamásu v Bejrútu, stal autorem podobně laděného textu, jen tentokrát v něm byla stará středověká pověra o rituální vraždě a využití krve nežidovských dětí „tradičněji“ vztažena ke svátku Pesach. „Palestinci nenávidí židovský svátek Pesach… Židé nezapomněli na svou minulost prosáknutou krví ani na své perverzní rituály. V minulosti si vždycky našli křesťanské dítě, aby z něj odčerpali krev do svých macesů a jimi pak krmili vlastní děti,“ napsal.

Současný al-Lídáwího článek reagoval podle deníku Jerusalem Post na čtyřdenní uzavření vnitřních hraničních přechodů z pásma Gazy a ze Západního břehu do Izraele, které se děje pravidelně s konáním židovských svátků – nyní v souvislosti s oslavami svátku Purim. Tato období jsou totiž dobou zvýšeného bezpečnostního rizika. Uzavírky hranic však negativně ovlivňují také desítky tisíc Palestinců, kteří do Izraele dojíždějí za prací, píše Jerusalem Post.