Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Zeď nářků musí „samozřejmě zůstat“ pod židovskou suverenitou, prohlásil vysoký palestinský představitel

6. 6. 2017, -red- |  Blízký východ

JERUZALÉM – V rozporu s oficiálním politickým stanoviskem palestinské samosprávy, která prohlašuje celé jeruzalémské Staré město za okupované území, prohlásil v sobotu 3. června vysoko postavený člen ústředního výboru Fatahu Džibríl Radžub, že takzvaná Západní zeď neboli Zeď nářků musí „samozřejmě“ zůstat pod židovskou správou. Věta zazněla v interview, které s ním vedla izraelská televizní stanice Aruc 2. Jeho výrok je o to důležitější v době, kdy palestinští představitelé stále častěji veřejně odmítají připustit historický vztah Židů k Jeruzalému. Tatáž tendence se opakovaně projevila v rezolucích vydaných OSN a přidruženými organizacemi.

Džibríl Radžub byl do studia izraelské televize pozván, aby hovořil o návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa na Blízkém východě. Radžub, který je sám kromě funkce v ústředním výboru Fatahu také předsedou palestinské fotbalové asociace, misi amerického prezidenta a jeho snahu znovu oživit mírový proces uvítal.

„[Trump] přišel také k Západní zdi, která, jak chápeme, je svatým místem pro Židy. Ta bude muset nakonec zůstat pod židovskou suverenitou. To nijak nerozporujeme. Je to svaté místo pro Židy,“ prohlásil Radžúb, o němž se někdy hovoří jako o možném nástupci Mahmúda Abbáse ve funkci prezidenta palestinské samosprávy. Samotný Abbás dříve v souvislosti s Trumpovou návštěvou Západní zdi a křesťanských památek mluvil před novináři o „svatých místech okupovaného východního Jeruzaléma“.

V tomtéž interview však Radžub trval na tom, že Chrámová hora – nejposvátnější místo judaismu, kde dnes stojí Skalní dóm a mešita Al-Aksá, musí připadnout v mírové dohodě výlučně Palestincům. „Chrámová hora je naše, není vaše, o tom musíte přestat mluvit. Status quo, jak ho stanovil Moše Dajan, by měl být naším společným cílem,“ řekl.

Radžub ovšem později na sociálních sítích svá slova o židovské suverenitě popřel. Na svém Facebooku v neděli (4.6.) napsal, že jeho slova byla špatně přeložena. V interview, kde mluvil hebrejsky, však použil hebrejský výraz „ribonut“, který skutečně znamená svrchovanou nadvládu.