Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Ze zavraždění syrského vědce a vývojáře zbraní, které se stalo o víkendu, je podezírán Izrael

7. 8. 2018, -rjw- |  Blízký východ

DAMAŠEK – O víkendu vybuchlo ve městě Masjaf na západě Sýrie auto. Šlo o bombový útok, při němž přišel o život jeden z předních vývojářů zbraní syrské armády, Azíz Asbar. Měl na starosti tzn Sektor 4, přísně tajnou jednotku, pracující v současnosti na vybudování podzemní továrny na zbraně. Ta měla nahradit dřívější, zničenou loni během náletu připisovaného Izraeli. Azíz Asbar byl jedním z ředitelů Syrského centra pro vědu a výzkum. Podle deníku Jerusalem Post byl zodpovědný nejen za vývoj raket, ale také chemických zbraní. Právě v Masjafu se údajně (Wisconsin Project on Nuclear Arms Control) instalují do raket dlouhého doletu. Úzce spolupracoval také s íránskou armádou, například generálmajorem Kásimem Sulejmíním, velitelem jednotek Kuds.

Syrská vláda prezidenta Asada a hnutí Hisballáh podezírají ze zavraždění Asbara izraelskou tajnou službu Mosad. Totéž podezření vyslovují některá západní média (New York Times, Independent). Mluvčí premiéra Benjamina Netanjahua ani ministra obrany Avigdora Liebermana na pondělní žádost New York Times o komentář nereagovali. Není to nic překvapivého, izraelští představitelé na takováto podezření neodpovídají, stejně jako řadu leteckých útoků na syrské výrobny a sklady zbraní.

Seth J. Frantzman v komentáři pro Jerusalem Post Asbarovu smrt interpretuje jako zprávu syrskému a íránskému vedení: Totiž, že útoky nemusí už být vedeny jen na hotové či rozdělané zbraně, ale napříště se mohou týkat i „mozků“, které na nich pracují. V minulých měsících se ukázalo, že výrobní zařízení lze relativně snadno nahradit; to ale neplatí o odbornících. Frantzman si tedy klade otázku, zda tím boj proti íránskému (resp. syrsko-íránskému) jadernému programu nevstoupil do další fáze.