Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Vůdce Hamásu Sinwár dal rozhovor izraelským novinám. Obhajuje v něm teroristické útoky a volá po míru

7. 10. 2018, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Současný lídr teroristické organizace Hamás, která vládne Gaze, Jahjá Sinwár (55), poskytl rozhovor izraelskému deníku Jediot Acharonot. Obhajuje v něm únosy letadel, sebevražedné bombové útoky i posílání zápalných balonů jako legitimní taktiky užívané desítky let k zasažení Izraele. Přitom trvá na tom, že má zájem o mír. „Válka není v ničím zájmu. Kdo by chtěl vážně konfrontovat jadernou supervelmoc se čtyřmi praky?“ táže se doslova, nicméně dodává, že příměří ze strany Hamásu by vyžadovalo „klid zbraní za klid zbraní a zrušení blokády“. „Je důležité si ujasnit, že pokud budeme napadeni, budeme se bránit, jako vždycky. A bude další válka. Ale potom zde budete znovu a já vám znovu řeknu, že válka nic nevyřeší,“ řekl. Když první ukázky z rozhovoru vyšly ve čtvrtek 4. října v izraelských novinách, Sinwár hned oznámil, že byl podveden: Italská novinářka Francesca Borriová mu prý neřekla, že jej zveřejní v izraelských novinách a tak jej podvodem přiměla porušit politiku Hamásu, jež zakazuje styk s izraelským tiskem.

Ve svém prohlášení v americkém listu The Washinton Post Jahjá Sinwár uvedl, že ještě před samotným rozhovorem se podíval na informace ohledně italské novinářky Borriové a že viděl, že „není Židovka ani Izraelka a že neměla žádnou práci publikovanou v izraelském tisku“. V rozhovoru například zmínil, že když byl v izraelském vězení (kde pykal 22 let za vraždu palestinského spolupracovníka s Izraelem, prodělal operaci odstranění rakovinového nádoru na mozku a roku 2011 byl propuštěn s další tisícovkou palestinských vězňů výměnou za zajatého vojáka Gilada Šalita), podmínky zde byly lepší než v palestinském vězení, kde rovněž pobýval, ale Židé, kteří byli kdysi známí pro své intelektuální schopnosti, jsou dnes proslavení „popravami bez rozsudku“. „Kdysi zde byli Židé jako Freud, Kafka, Einstein, známí kvůli matematice a filosofii. Dnes jsou známí kvůli svým popravám bez rozsudku,“ řekl.

Evoluce teroru

Na otázku, zda obhajuje teroristické podzemní tunely nebo sebevražedné bombové útoky jako prostředky k zabíjení Izraelců, Sinwár řekl, že jsou více efektivním prostředkem ke stržení pozornosti k Palestincům, než jednání o ukončení násilí. Rovněž je popsal z hlediska evoluce od unášení letadel v 70. letech 20. století palestinskými ozbrojenými skupinami: „Prostředky odporu se mění v závislosti na kontextu s kým chcete mluvit a jakým jazykem hovoří druhá strana.“ „Když zítra zorganizuji útok, bude na hlavních stránkách všech médií. Když mluvím o klidu zbraní, jako při tomto rozhovoru, je těžší mi naslouchat,“ dodal.

Sinwár rovněž obhajoval užití prostředků humanitární pomoci pro budování podzemních tunelů a nákup zbraní a budování militantní infrastruktury Hamásu – což je jeden z hlavních důvodů bezpečnostní blokády uvalené na Gazu Izraelem i Egyptem. „Bez toho bychom byli všichni mrtví,“ tvrdí Sinwár. Během rozhovoru několikrát zdůraznil svou touhu po míru, ale s tím, že to se nestane, neboť zde není „žádná spravedlnost“.

Co je tedy Hamás?

Když se rozhovor stočil na samotné uskupení Hamás, Sinwár jej odmítl definovat primárně jeho zbraněmi a militantním odporem vůči Izraeli. „Vy vůbec nevíte, co je Hamás,“ řekl s tím, že organizace, jejímž cílem podle zakládací ústavy je zničení Izraele, je „zavázána k ustavení státu založeném na demokracii, pluralismu a spolupráci. Stát, který respektuje lidská práva a svobodu.“ „Jsme sociální hnutí, mnohem více než politické. Zajišťujeme jídlo pro chudé, školy a kliniky,“ pokračoval.

Italská novinářka Francesca Borriová, která píše pro noviny La Reppublica, vedla se Sinwárem rozhovor organizovaný izraelským deníkem Jediot Acharonot v Gaza City, kde se s ním setkávala po dobu pěti dní. Jde o první rozhovor, který dal Sinwár izraelským novinám od doby, co se stal lídrem Hamásu. Když se jej Borriová v jeho úřadu v Gaza City zeptala: „Proč jste se rozhodl dát rozhovor právě teď a izraelskému tisku?“, odpověděl: „Protože teď vidím opravdovou šanci na změnu.“ Později však Sinwár popřel, že by věděl, že mluví s izraelskými novinami, a řekl, že jej Borriová podvedla.

Násilné střety pokračovaly

Během čtvrtka však izraelská armáda musela zvýšit svou přítomnost na hranici Izraele s Gazou, a to kvůli násilným demonstracím Palestinců z Hamásem kontrolované enklávy, kteří se celý minulý týden snažili poničit hraniční bezpečnostní plot, přičemž na vojáky házeli granáty a zápalné láhve. Nepokoje pod značkou „Velkého pochodu návratu“ probíhají už od konce března, nicméně jednu dobu se již zdálo, že frekvence i síla útoků na hranici ustává a že Hamás a Izrael se blíží dohodnutému příměří. V pátek 5. října úřady v Gaze oznámily, že při nepokojích IDF zastřelila 3 Palestince, včetně dvanáctiletého chlapce, a dalších 126 bylo zraněno.

Pátečních demonstrací v Gaze se účastnilo na 20 tisíc lidí. Podle IDF a pořízených videozáznamů demonstrující házeli na vojáky výbušná zařízení, zápalné láhve, ruční granáty a zapálené pleumatiky. Podle Reuters se skupinka Palestinců dostala skrze plot, ale později byla nucena vrátit se zpět do Gazy. Rovněž v pátek byly uzavřeny všechny cesty a silnice na izraelském území, které je v blízkosti pásma Gazy. „IDF je připravena na jakýkoliv scénář a na Hamás pohlíží jako na teroristickou skupinu, jež je odpovědná za vše, co se děje v Gaze a co kvůli tomu následuje,“ sdělil ve svém prohlášení armádní mluvčí.