Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

V úterý dopadaly na jih Izraele desítky raket z Gazy. Zraněno bylo 5 Izraelců, ČR se připojila k odsouzení útoků

29. 5. 2018, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM/GAZA – Jih Izraele se v noci na úterek 29. května stal cílem raketové palby z pásma Gazy. Rakety odpálené z pozic Hamásu a Islámského džihádu mířily na civilní cíle. Většinu střel zastavil ochranný systém Železná kupole. Akce byla odvetou za to, že IDF zabila tři členy Islámského džihádu a jednoho člena Hamásu, kteří stříleli na vojáky IDF, čímž poskytovali krytí pro další militanty, kteří překonali hranici. Izrael v reakci provedl několik náletů na cíle Hamásu a Islámského džihádu, zničil přitom i nedávno objevený tunel mezi Egyptem a Gazou. Raketové útoky na jih Izraele z Gazy pokračovaly v průběhu celého úterý, přičemž při nich bylo zraněno pět Izraelců, žádný z nich kriticky. K útokům se hlásily skupiny Hamás a Islámský džihád, zatímco mezinárodní komunita na ně apelovala, aby s odpalováním raket přestaly. K mezinárodnímu odsouzení útoků z Gazy se přidala i Česká republika. České ministerstvo zahraničí „ostře odsuzuje bezohledné útoky z Gazy na izraelské civilisty včetně dětí a plně podporuje právo Izraele na bezpečnost,“ stálo v prohlášení.

Krátce před polednem prohlásil premiér Netanjahu, že Izrael zareaguje „s velkou silou“ a že „Hamás je zodpovědný za to, aby takovýmto útokům proti nám [Izraeli] bránil.“ Krátce po 13. hodině Izrael odpověděl leteckým náletem na objekty Islámského džihádu v Pásmu Gazy – Kha Junis, Dejr al-Balá a Al-Násirat.

Před třetí hodinou odpoledne se v jižním Izraeli opět rozezněly sirény. Následoval další útok z Pásma Gazy a většinu střel opět zachytila Železná kupole. Zasažen byl ale pozemek mateřské školky ve městě Sderot. Podle armádních informací jsou některé z raket, vypálených na Izrael z Gazy, íránské výroby. O několik desítek minut později vyslala IDF 30 raket na 7 cílů v Pásmu Gazy. Jedním z nich byl tunel mezi Egyptem a Gazou, užívaný k přepravě zboží a zbraní. Před 16tou hodinou se opět rozezněly sirény na jihu Izraele a podle IDF protiraketový systém Železná kupole zachytil tentokrát 25 raket. IDP přitom uvedla, že kapacita tohoto systému „neznamená vzdor úspěchům hermetické uzavření území“.

Později odpoledne následovaly další útoky, při nichž bylo zraněno celkem 5 Izraelců, z toho 3 vojáci. Většinou šlo o lehká zranění. Na sociálních sítích se začaly šířit zprávy, že IDF chystá v Gaze kompletní vojenskou operaci. IDF žádá lidi po celém světě, aby tyto zprávy nešířily, protože jsou nepravdivé a mohou způsobit škody.

Egypt jako prostředník

Podle zpráv deníku Haaretz je se všemi stranami konfliktu v kontaktu Egypt a snaží se zabránit, aby situace přešla v širší konflikt. Právě prostředkující role Egypta může nyní zachránit životy. Potvrdil ji mluvčí Islámského džihádu Daúd Šebab, když řekl, že egyptští představitelé jsou s jeho skupinou v kontaktu a snaží se obnovit klid.
„Pokud bude Izrael v klidu a vzdá se jakékoli agrese vůči našemu lidu v Gaze, budeme i my dodržovat mír,“ uvedl Šebab. Podle mluvčího Hamásu jde o „přirozenou reakci na izraelské zločiny“. Ministr dopravy Israel Katz v rozhovoru pro rádio Galgalac prohlásil, že „Země je nejblíže válce“ s Gazou od roku 2014. To nepřímo potvrdil i mluvčí IDF Jonathan Conricus, když prohlásil, že jde o „největší odvetný útok“ od roku 2014.

Diplomatická rovina

Během odpoledne byla zveřejněna reakce francouzského ministra zahraničí. „Francie tvrdě odsuzuje střelbu na civilní obyvatelstvo, která si naštěstí nevyžádala oběti. Francie bezpodmínečně stojí za bezpečností Izraele. Francie odsuzuje obnovené násilí, které je neslučitelné s mírovým řešením izraelsko-palestinského konfliktu. Pro obnovu diplomatického procesu je nezbytné, aby všechny strany předešly užití násilí.“

Zvláštní koordinátor EU pro blízkovýchodní mírový proces Nikolai Mladenov dnes vyjádřil „hluboké znepokojení“ z toho, že palestinské ozbrojené složky v Gaze nahodile ostřelují obyvatelstvo v jižním Izraeli. Pozdě odpoledne kritizoval Hamás na Twitteru zvláštní vyslanec USA Jason Greenblatt. „Hamás selhal – dokáže nabídnout jen teror. Palestinci v Gaze potřebují skutečné vedení, které by řešilo skutečné problémy Gazy jako je voda, ekonomika atd.“

Prezident Reuven Rivlin večer vydal prohlášení, že eskalace násilí je „otevřená kampaň teroristických skupin podporovaných Íránem, jejichž cílem je narušit bezpečnost Izraele. Jsme odhodláni chránit své hranice, každodenní život našich občanů a zničit ty, kdo nám chtějí škodit.“ Izraelské ministerstvo zahraničí během dne poslalo zprávu všem izraelským diplomatům, aby v zemích svého vyslání „žádali jasné odsouzení teroristických útoků z Gazy vůči izraelským civilistům.“