Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

USA nechtějí automaticky podpořit dvojstátní řešení ještě předtím, než začnou mírová jednání

27. 8. 2017, -jg- |  Blízký východ

WASHINGTON – Trumpova administrativa se podle všeho odmítá zavázat k dvojstátnímu řešení izraelsko-palestinského konfliktu ještě předtím, než vůbec dojde k jednání obou stran. Mluvčí ministerstva zahraničních věcí USA Heather Nauertová sdělila, že Spojené státy by ukázaly svou předpojatost, kdyby podpořily dvojstátní řešení ještě před začátkem mírových jednání. „Nebudeme stanovovat, jaký by měl být jejich výsledek. Musí to fungovat pro obě strany. Nejlepším pohledem na věc je neupřednostňovat jednu stranu před druhou a ujistit se, že se k tomu obě strany mohou dopracovat,“ řekla Nauertová. Její slova přišla ve středu 23. srpna poté, co si Palestinci stěžovali na nedostatečnou podporu dvojstátního řešení ze strany USA a rovněž oznámili ultimátum, které praví, že pokud v mírových rozhovorech nedojde k pokroku během 45 dní, nebudou již uznávat mediaci konfliktu skrze USA a obrátí se k alternativnímu plánu, kdy by stát Palestina měla jednostranně uznat OSN.

Výroky mluvčí Nauertové se zdají reflektovat nedostatek podpory pro dvojstátní řešení u současné pravicové izraelské vlády. Ačkoliv se většina jejích členů nikdy nevyjádřila tak, že by dvojstátní uspořádání podporovali, izraelský premiér Benjamin Netanjahu drží, zatím alespoň rétoricky, tento postoj kontinuálně od roku 2009. Dvojstátí podporuje i prezident palestinské samosprávy Muhamad Abbás, který jej podpořil naposledy při Trumpově návštěvě Betléma letos v květnu.

Znovu nastartovat mírový proces a přímá vyjednávání mezi Palestinci a Izraelci se má pokusit tým vyjednavačů, který dorazil na Blízký východ z USA ve čtvrtek. Je mezi nimi speciální vyslanec pro vyjednávání Jason Greenblatt, náměstkyně poradce pro národní bezpečnost Dina Powellová a Trumpův blízký poradce a zeť Jared Kushner. Předtím, než zamíří do Saudské Arábie, Spojených arabských emirátů, Kataru, Jordánska a Egypta, se mají setkat v Jeruzalémě v Netanjahuem a s Abbásem v Ramalláhu. V úterý jordánský král Abdullah II. sdělil americkému týmu vedenému Kushnerem, že dvojstátní řešení je jedinou cestou, jak konflikt ukončit.