Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Turecký politik chce zrušit synagogu jako odplatu za izraelské akce u al-Aksá

26. 11. 2014, -jg- |  Blízký východ

ANKARA – Turecký regionální politik byl obviněn z podněcování k protižidovské nenávisti, když minulý pátek (21.11.) oznámil, že tzv. Velká synagoga v Drinopoli by měla být přestavěna na muzeum odplatou za akce, které stát Izrael provádí na Chrámové hoře u mešity al-Aksá. Synagoga, které se v osmdesátých letech 20. století probořila střecha, náleží židovské obci v Drinopoli a nyní se rekonstruuje, aby mohla sloužit jako aktivní místo bohoslužeb. Židovská obec v Turecku v čele s hlavním rabínem vydala prohlášení, že je znepokojena takovýmto chováním guvernéra, který reprezentuje stát.

Pobouření vyvolal Dursun Ali Sahin, guvernér turecké provincie Drinopol, když naznačil, že opravovaná Buyuk Sinagog (Velká synagoga) v Drinopoli by měla sloužit jako muzeum. “Zatímco tito bandité rozdmýchávají válku a masakrují muslimy v al-Aksá, my jim opravujeme synagogu,” prohlásil Sahin o synagoze, která byla postavena roku 1907 osmanským sultánem Abdulem Hamidem a tamější židovské obci sloužila do roku 1983. Několik let poté se jí probořila střecha a proto se nyní opravuje. „Říkám to v sobě s velkou nenávistí, zatímco my jim tu čistíme hřbitovy a posíláme jejich projekty ke komisím… Tato synagoga bude složit jen jako muzeum,“ dodal.

Turecká lidskoprávní organizace na jeho slova reagovala s prohlášením, že by měl za takové hlásání nenávisti ihned odstoupit nebo být sesazen ze své funkce. A pokud ne, tak i Turecko bude spoluviníkem na jeho přečinu. Rovněž vrchní rabín turecké židovské komunity se vyjádřil, že od guvernéra jako reprezentanta státu je takové chování velmi znepokojivé. Ředitel nadace, která synagogu opravuje, nicméně médiím sdělil, že synagoga bude sloužit nadále jako místo židovských bohoslužeb, ale zároveň i jako muzeum tak, jak je tomu třeba u Modré mešity v Istanbulu.

Stále se zmenšující turecká židovská komunita čítá dnes asi 20 tisíc lidí. Mnoho z nich svůj původ odvozuje od vyhnanců, kteří byli v 15. století donuceni opustit Španělsko.