Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Tunisko a další státy zakázaly projekci Wonder Woman, v němž má titulní roli izraelská hvězda

13. 6. 2017, -jg- |  Blízký východ

TUNIS – Po vzoru Libanonu, který 31. května zakázal americký film Wonder Woman z produkce Warners Brothers pod záštitou zákona, který bojkotuje vše izraelské, i Tunisko rozhodlo dočasně zakázat promítání filmu s izraelskou herečkou v titulní roli. Přes původní plán tuniského ministerstva kultury film v zemi uvést, tuniský soud vyhověl minulý týden petici tamní Strany lidového hnutí, která nazvala herečku Gal Gadotovou „partnerem poslední izraelské agrese v pásmu Gazy.“ Libanonský zákaz rovněž ovlivnil Alžírsko, kde byla vytvořena petice s názvem „Non! Pas en Algerie“ (Ne, ne v Alžírsku). Film byl skutečně stažen z alžírského filmového festivalu, ale Amine Idjer, mluvčí MD Cine, uvedl jako důvod „administrativní potíže spojené s promítacími právy.“ Kino Palestine Tower Cinema v Ramalláhu se rozhodlo snímek neuvést „kvůli politickým důvodům vztahujícím se k okupaci a skutečnosti, že ve filmu hraje izraelská herečka“, jak citoval deník al-Hadath.

O zákazu promítání filmu v zemi uvažuje i sousední Jordánsko, kde se stále čeká na rozhodnutí mediální komise. „Kina, která film odvysílají před rozhodnutím komise, budou zavřena, protože to bude považováno za porušení zákona,“ sdělil podle Petra News Agency Mohammad Quteishat, ředitel Jordánské mediální komise.

Pokud se situace nevyvine jinak, s uvedením filmu z arabských zemí počítají v Maroku, Spojených arabských emirátech a Egyptě.

Soudě podle facebookového postu z 25. července 2014, který byl na sociálních médiích hojně sdílen v těchto dnech, dvaatřicetiletá Gal Gadotová je na svůj izraelský původ pyšná. „Posílám lásku a modlitby všem svým izraelským spoluobčanům. Speciálně však těm holkám a klukům, kteří riskují své životy, aby ochránili moji zemi před strašnými činy Hamásu, kteří se schovávají jak zbabělci za ženy a děti. My přetrváme! Šabat šalom!“ napsala tehdy a post doplnila anglickými hashtagy ve znění: máme pravdu, osvoboďte Gazu od Hamásu, stop teroru, koexistence, máme rádi IDF.