Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Trump v Rijádu vyzval k boji proti terorismu. O Izraeli téměř nemluvil

22. 5. 2017, -rjw- |  Blízký východ

RIJÁD – Prezident Trump se v neděli 21. května sešel s představiteli muslimských a arabských zemí. V projevu je vyzval, aby „vyhnali“ teroristy a extrémisty: „Vyžeňte je z vašich svatyní, vyžeňte je z vašich komunit, vyžeňte je z vaší svaté země, vyžeňte je z tohoto světa.“ Izraelsko-palestinský spor, který patří ke klíčovým tématům jeho cesty (jako každého prezidenta USA posledních desetiletí) téměř nezmínil. Vyzval pouze k mírovému soužití: „Blízký východ byl po mnoho staletí domovem křesťanů, muslimů a Židů, kteří zde žili vedle sebe. Musíme opět praktikovat vzájemnou toleranci a respekt – a učinit tuto oblast místem, kde se každý muž a každá žena mohou bez ohledu na víru či etnicitu těšit ze života v důstojnosti a naději.“ Odkázal také k budoucím jednáním ohledně Izraele a Palestiny: „Jestliže se tyto tři víry dokáží spojit ke spolupráci, pak bude na tomto světě možné dosáhnout míru – včetně míru mezi Izraelci a Palestinci. Setkám se s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.“

Trump zmínil, že hodlá dále navštívit „Jeruzalém, Betlém a Vatikán“. Ačkoli posvátná místa byla tradičně citlivým bodem ve všech mírových jednáních, izraelskou vládu budou zajímat dopady nové smlouvy mezi USA a Saúdskou Arábií.

Ta se týká velké dodávky amerických zbraní, zahrnujíc kromě tanků, obrněných vozů a modernizaci pěchoty také dodej nových technologií. V plánu je též podpora modernizace saúdského letectva (150 helikoptér typu Blackhawk S-70).

Ačkoli má jít o obranu proti Íránu a jeho spojencům, izraelští ministři již vyjádřili znepokojení a budou patrně žádat na Trumpovi záruky, že zbrojení oficiálně nepřátelské země Izrael neohrozí.