Dnes je 15. 12. 2019
Zpravodajství
O projektu

Televize Hamásu „al-Aksá“ rekrutovala teroristy na Západním břehu, tvrdí Šin Bet

14. 2. 2019, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Izraelská bezpečnostní šlužba Šin Bet ve středu oznámila, že několik pracovníků televizní stanice Palestinské samosprávy – Al-Aksa TV – fungovalo jako agenti Hamásu. Ozbrojenému křídlu tohoto hnutí měli pomáhat v rekrutování Palestinců ze Západního břehu a z Jeruzaléma. Používali přitom sociální sítě, i samotné vysílání, při němž hlasatelé používali dohodnutá znamení a šifry. Zájem je zvláště o mladé muže a ženy s izraelskými doklady. teroristických útoků na izraelském území. Zájemcům o vstup do řad Hamásu měla být dávána znamení prostřednictvím gest, například když se hlasatel v určitou chvíli napil kávy, dále citováním určitého verše z Koránu.

Vyšetřování, které začalo v prosinci minulého roku, vedlo nyní k zátahu pěti osob. Jedním z podezřelých je jednadvacetiletý mladík z okolí Hebronu, jehož měli podle informací Šin Bet agenti Hamásu požádat, aby „v autobuse do Lodu provedl sebevražedný útok v pásu s výbušninami“. Zjištění této vedlejší funkce bylo podle téhož zdroje „klíčovým faktorem v provedení náletu na studio této televize v Pásmu Gazy 12. listopadu 2018“.

Al-Aksa TV je televizní stanice provozovaná hnutím Hamás, jež ovládá Pásmo Gazy, vysílá od ledna 2006. Vysílá zprávy a nábožensky orientované zábavné pořady. Izraelské úřady ji od samého počátku kritizují za „podněcování nenávisti k Izraeli a jeho občnanům“ (i24News), od roku 2010 ji spolu s USA vedou na seznamu teroristických organizací.