Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Televize Al-Džazíra odvysílala lživé svědectví ženy, co tvrdí, že v IDF zabíjela palestinské děti

29. 8. 2017, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM/DAUHÁ – Zatímco izraelská vláda se rozhodla podniknout právní kroky k tomu, aby zrušila akreditaci kanceláři televizní stanice al-Džazíra v Jeruzalémě, katarská televize odvysílala minulou středu 23. srpna „investigativní reportáž“, v níž ukrajinsko-izraelská žena lživě tvrdí, že během své služby v IDF zabíjela palestinské děti. Reportáž al-Džazíry vyňala úryvky z téměř pět let staré ukrajinské televizní soutěže, v níž Izraelka ukrajinského původu Elena Zakusilová, dnes již Elena Gluzmanová, odpovídá na otázky na detektoru lži. Pořad má formát televizní soutěže o peníze podobné někdejšímu českému pořadu Pravda nebo lež. Otázky se soustředily na Eleninu službu v IDF přičemž ona v televizi připustila, že během ní zabíjela lidi, včetně dětí a již si nepamatuje, kolik lidí zabila. Její slova tenkrát spustila velkou vlnu zloby v ukrajinské muslimské komunitě, ale ještě roku 2013 se prokázalo, že se jedná o blamáž. Zakusilová postupovala podle scénáře připraveného editorem soutěže a i když v IDF skutečně sloužila, zabývala se jen administrativou.

Kvůli poprasku, jaký tento díl soutěže tehdy na Ukrajině způsobil, předalo izraelské ministerstvo zahraničních věcí ukrajinským úřadům dokumentaci o službě Zakusilové v IDF. Přiblližně ve stejnou dobu, v prosinci 2013, ukrajinské bezpečnostní služby zakončily své vlastní vyšetřování, jehož výsledkem bylo, že Zakusilová v televizi na detektoru lži lhala. „Elena Zakusilová se neúčastnila žádných konfrontací IDF, včetně těch mezi Libanonem a Izraelem. Vše, co v pořadu Detektor lži řekla, se nezakládá na realitě, její odpovědi se zakládaly na scénáři, který připravil hlavní editor televizní soutěže,“ sdělily tehdy ukrajinské bezpečnostní složky v prohlášení.

Rovněž tehdejší mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor sdělil, že Zakusilová sloužila v IDF na nižším postu v administrativě a nikdy se bojových aktivit, jak popisovala na ukrajinské televizi, neúčastnila.

Poté, co se tento týden izraelský vládní úřad pro komunikaci s médii o středeční reportáži na televizi al-Džazíra dozvěděl, jeho mluvčí Nican Chen kontaktoval vedoucího kanceláře al-Džazíry v Izraeli Walida Omaryho s dotazem, proč se al-Džazíra rozhodla nyní vysílat čtyři roky staré a vyvrácené tvrzení Zakusilové a vydávat jej za pravdu. Omary potvrdil, že dotaz na tuto reportáž v pondělí obdržel, a že ji postoupí dále televizní síti k vyjasnění. Citace Eleny Zakusilové z ukrajinské soutěže Detektor lži jsou však vydávány za autentické i v textu článku anglické sekce al-Džazíry (al-Jazeera) z letošního srpna.