Dnes je 5. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Sýrie: Izrael ve středu provedl letecký útok na Aleppo

28. 3. 2019, -rjw- |  Blízký východ

DAMAŠEK – Syrské milice zveřejnily zprávu, podle níž Izrael provedl během středy letecký útok na průmyslovou zónu na severním předměstí Aleppa. Jak uvedla agentura SANA, několik střel bylo údajně zachyceno obranným systémem, další způsobily pouze hmotné škody. Podle opozičních zdrojů byly zasaženy muniční sklady a letiště íránských Revolučních gard. IDF se ke zprávě nevyjádřila. „…nakolik alespoň Írán ví, že to byl Izrael,“ komentoval ironicky zprávu izraelský ministr zahraničí Juval Katz. Aleppo se svými průmyslovými zónami a několika letišti je místem, kde se setkávají obchodní a vojenské zájmy. V Sýrii, zmítané občanskou válkou, je podle vojenských analytiků nejen oblastí, odkud se do země dostává vojenský i civilní materiál, ale také silným opěrným bodem íránských ozbrojených sil.

Tentokrát byla zasažena část Šejk Najár a vojenské letiště Najráb. Podle listu Jerusalem Post k útoku došlo pozdě v noci a trval přes 40 minut. Zprávy z místa uvádějí, že došlo ke 3-4 výbuchům. Nálet způsobil v Aleppu masivní výpadky elektrického proudu.

Izraelský deník Maariv ovšem s odkazem na Syrské centrum pro lidská práva (The Syrian Human Rights Center) uvedl, že nálet uvrhl město do chaosu a bylo při něm zabito deset lidí (počet zraněných není znám).